• Bosskovitz
    7.2k
    Kolko je to relevantnokibic

    Postoje tri ključne rejting agencije na svijetu: Standard & Poor's, Fitch i Moody's, sve tri su podjednako relevantne i standard za procjenu kreditnog rejtinga u zapadnom svijetu. Neke malo konzervativnije procjenjuju, neke malo liberalnije, ali generalno daju podjednake ocjene.
  • NitkoBitan
    11.7k
    Fala, zvuči zanimljivokibic

    I je zanimljivo, a evo i jedan jos zanimljiviji dio od proslog upisa.

    Dikan je u podcast inkubatoru rekao kako ima te neke veze i da zna da su se neki ljudi zvucnih imena (mozda i Rotschild, zaboravio sam) sastancili sa nasim ministrom financija (mozda Linic?) i kako su nam nudili bolji kreditni rejting od realnog uz naravno placanje ispod stola. "Nasi" su odbili jer su htjeli ispast postenjacine a kaze Dikan da su ovi mislili o nasima da su zbog toga teski idioti. Uglavnom ako je to istinito moze se zakljucit da su politicari diljem svijeta pristajali na ucjene i ponude mestara rejting agencija. Inace jedna od teorija zavjera je ta da iza vecine rejting agencija stoje Zidovi (kaj me ne bi cudilo haha).

    Evo nasao sam video, poslusajte.

  • Gražvydas Mikulėnas
    11.2k
    I je zanimljivo, a evo i jedan jos zanimljiviji dio od proslog upisa.NitkoBitan

    jako jednostavno i lijepo objašnjeno u filmu "The Big Short" koji opisuje uzrok i nastajanje krize 2008. Preporuka filma! ukratko te agencije su relevantne ko krivi kurac :D

  • NitkoBitan
    11.7k
    ukratko te agencije su relevantne ko krivi kurac :DGražvydas Mikulėnas

    Ne bih se slozio. One imaju odlicne mehanizme kako (posteno) odredit cijenu i rizik dionica i obveznica. To mogu radit i neke manje firme za sebe, investicijske banke itd. itd. ali nisu toliko specijalizirani u tome kao rejting agencije.

    Izuzev te financijske krize 2008. u novije vrijeme ih se bas i ne moze krivit i nije da se netko od vecih igraca (pa i manjih) zali na njih. Jasno da nemres za svako krivo ulaganje krivit rejting agencije, sve snosi odredeni rizik.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Hmmm mene zanima jel možemo s ovim hvalisanjem podizanja kreditnog rejtinga zapravo indirektno priznaje HDZ-u i plenkiju da su napravili odličan posao od 2016. jer ono... tad je kreditni rejting bio najniži u povijesti, a trenutno je mislim na najvišoj stopi ikad i blizu prelaska u A rang.

    Mislim, ne možeš se na jednoj strani kititi perjem, a na drugoj strani kuditi to isto perje :lol:
  • Mali Zeus
    9.3k
    Besplatan javni prijevoz za penziće!
  • NitkoBitan
    11.7k
    Besplatan javni prijevoz za penziće!Mali Zeus

    Zar i to ej... Pa neki dan vijest o besplatnoj zicari...

    Najdraza vlast do sada, sve dzabe :hearts:
  • Mali Zeus
    9.3k
    Dobra stvar je da je ovo super izborna godina. :D
  • Mukumuce
    68
    "Mi nismo kao Bandić, ali..."
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Bandićeve metode, znam da smo i mi kao klinci u srednjoj/faksu imali "besplatne"pokaze...
  • Nolifer
    6.4k
    Populi... Ma nije ko Bandi.... :lol:
  • Bosskovitz
    7.2k
    Hmmm mene zanima jel možemo s ovim hvalisanjem podizanja kreditnog rejtinga zapravo indirektno priznaje HDZ-u i plenkiju da su napravili odličan posao od 2016. jer ono..db-izbjeglica

    Mislim da nitko ne negira ekonomska postignuća ove Vlade, samo cherrypickaju ono što im odgovara. HDZ govori o rastu rejtinga, rastu BDP-a, rastu plaća, smanjenju odjela javnog duga u BDP-u i padu nezaposlenosti, a oporba je na "da, ali" i govori o 320.000 Hrvata koji su za vrijeme Plenkovićeve Vlade napustili Hrvatsku, 55 puta više izdanih dozvola za strane radnike, rekordnoj inflaciji i činjenici da si s "nikad većim plaćama" ljudi ne mogu baš priuštiti puno više toga nego što su mogli s manjima.

    Tehnički, u pravu su i jedni i drugi :)
  • Neki tip
    19k
    činjenici da si s "nikad većim plaćama" ljudi ne mogu baš priuštiti puno više toga nego što su mogli s manjima.Bosskovitz

    Prema Eurostatu dosegnuli 76% prosjeka BDP-a Unije prema paritetu kupovne moći. Dosta dobar pokazatelj standarda, a 2013. smo, za usporedbu, bili na 62%.

    Ispod su Slovačka, Grčka, Latvija i Bugarska, na početku mandata bila je samo Bugarska.

    HDZ-u se u ovome ili u ova dva zadnja mandata može zamjeriti negdje između 1000 i 2000 stvari, ali ekonomija dosta neuvjerljivo.
  • Bosskovitz
    7.2k


    Gle, potpuno se razumijemo. Postoji razlog zašto je HDZ najjača stranka u Hrvatskoj unatoč svim aferama, a to je zato što je ljudima dovoljno dobro da im nije pretjerano stalo mijenjati to kako im je.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Ma apsolutno, samo sam ironičan na ta hvalisanja i kuđenja u političkoj areni.

    Također puno je teže podići nešto što je dobro na još bolju razinu nego poboljšati nešto što je loše.
    Kad je nešto na dnu, ne može potonuti dublje i svaki pokret te pomakne barem malo prema gore.

    Što su kriteriji viši, odlučuju finese, a vrag je uvijek i u svemu bio, i bit će u detaljima.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.