• Bosskovitz
    7.3k
    "Stadion" je početak i kraj svih naših problema s posjetom.Captain America

    Stadion je “conditio sine qua non” posjete, bez dobrog stadiona naprosto ne mozemo govoriti o drugim stvarima. Ali i druge stvari su itekako bitne - pogledaj Hajdukov rast posjete zadnjih 10 godina bez gotovo ikakvih promjena na stadionu.

    Nekidan sam na jednom rođendanu pričao s dvojicom Dinamovaca koji su “prestali pratiti Dinamo” zbog Mamića. Ali sami su za sebe prvo rekli da su Dinamovci :)

    Takve ekipe ima puno, ja se s njihovim razlozima ne slazem ali ih donekle razumijem jer mi podcjenjujemo razine unistavanja drustvenog ugleda Dinama zadnjih… pa praktično 30+ godina. Ta dva lika koji sad briju na Arsenal ili kaj vec ce ti se s dobrim marketingom vratiti ne samo u “pracenje” Dinama nego i na stadion. To su ljudi koje je klub doslovno otjerao od sebe.
  • Ban
    698
    Stadion je “conditio sine qua non” posjete, bez dobrog stadiona naprosto ne mozemo govoriti o drugim stvarima. Ali i druge stvari su itekako bitne - pogledaj Hajdukov rast posjete zadnjih 10 godina bez gotovo ikakvih promjena na stadionu.Bosskovitz

    Pa i onaj bugarski primjer koji sam naveo neki dan je ista stvar.

    Iako ja i dalje mislim da skoro svi ovdje podjcjenjuju stvane kapacitete sa novim stadionom, a pogotovo i sa europski kompetitivnijim Dinamom. Naši dometi nisu ispod Hajdukovih.
  • kibic
    1k
    Mislim da je već više puta na forumu u detalje objašnjeno da stadion nije glavni problem, al je jedan od problema. To je u točkama jako detaljno bilo objašnjeno, nemam sad link.

    Marketing je ono kaj stvara kult kod casual navijača i za to se klub treba pobrinut.

    Mi osobno u svojem bliskom krugu ljudi možemo štimung poboljšat. Pod time mislim širenje navijačke kulture u svojem krugu obitelji i prijatelja i svojim primjerom pokazat drugima kaj je ljubav prema klubu i zakaj ić na tekme.
  • Dalmatinec
    576
    Ruglo od stadiona je postalo istoznačnica s Dinamom diljem Hrvatske, a i šire. Nemojte sami sebe trolati. Zamislite kako tek odjekne po Hrvatskoj kad svane naslov kako igrači neke europske momčadi bivaju šokirani kad dođi na ovo rušilište. Da vam pomognem - jako i odbojno.
  • Mathiasovi Chageri
    1.8k
    Ne možeš mjerit nogomet s ostalim sportovima, a pogotovo Dinamo. Što je rekao Miho Topić, Hrvati vole rukomet 2 tjedna u siječnju.Captain America

    Ne bih rekao. Najbolji primjer ti je ova sezona Lige prvaka. Zagreb ima 7000 prosjek doma, doduše u Areni Zagreb. Da igraju u Domu sportova (u kojem se ne smije) bi bila krcata dvorana. Taj isti Zagreb je imao prije korone sa Vujovićem na klupi 15.000 svaku utakmicu, mislim da su jedne sezone bili i najgledaniji klub Lige prvaka. Gobac je onda počeo prodavati naše igrače van, kupovati bosanske poluproizvode, svoje igrače s kojima ima potpisan ugovor gurati u reprezentaciju i postao je kanta za napucavanje u Ligi prvaka, a Gobac je od hrvatske lige još 2000. napravio natjecanje koje se igra zbog jednog kluba. Sve to je rezultiralo da je Zagreb gledalo jedva 2000 ljudi u dvorani koja prima 15.200. Zašto su ove godine opet ljudi počeli dolaziti? Jer je Zagreb potpisao par solidnih igrača, doveo solidnog trenera koji se ne uči na Zagrebu i pokazao inicijativu za nešto više od jedne pobjede u skupini.

    S druge strane imaš Cibonu koja je vječno bankrotirana, na rubu gašenja, Lovrić i kompanija su ju koristili kao vlastiti bankomat, a mlade igrače su prodavali i potpisivali u talu sa vlasnicima zaštitarskih firmi i ljudima se to sve zgadilo. Cibona svejedno ima publiku, zadnja dva finala PH koja je igrala je bilo krcato. Na zadnje dvije sam čekao ulazak u dvoranu 45 min, a red je bio do SC-a. Da ne govorim da je ono finale protiv Cedevite 2018. bilo čudesno, sve utakmice krcate, i Dvojka i Cibona, navijanje od početka do kraja.

    Zagreb sa smećem od Gobca i Cibona da su iole zdraviji klubovi, da su gradili zdrav odnos sa svojom publikom, a ne doslovno ih tjerali s tribina (Cibona: Smogovce i Cibona to smo mi), mogli su imati publiku. Najbolji primjer je Medveščak, koji je od starta ušao sa dobrom marketinškom pričom i zdravim odnosom s navijačima, imao 6.500 ljudi svaki drugi dan doma, po 15.000 dva tjedna zaredom u Areni, sve dok nisu bili sami krivi za svoj pad, pa su onda ljude na isti taj način zadnje dvije sezone tjerali s tribina cenzurom, zanemarivanjem vlastite škole i doslovnim laganjem ljudi, pa su se doveli da ih samo 2.000 ljudi gleda kako ih Dornbirn nabija 13:0.

    Uvijek se kritizira publika, a nikad klub, a svaki odnos ima dvije strane.
  • Captain America
    13.4k
    Zašto su ove godine opet ljudi počeli dolaziti? Jer je Zagreb potpisao par solidnih igrača, doveo solidnog trenera koji se ne uči na Zagrebu i pokazao inicijativu za nešto više od jedne pobjede u skupini.Mathiasovi Chageri

    I dijele ulaznice. Ne znam kakve su cijene ulaznica vani, ali volio bi vidjeti kakva bi bila posjeta da je 5 eura karta.

    Za Cibose se slažem. Zagreb voli košarku i Cibonu.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Na ovakav Maksimir će dolaziti samo fanatici. To je otprilike 5 tisuća ljudi. Mi moramo privući obične ljude kojima Dinamo nije doručak, ručak i večera da bi podigli prosjek a to se ne može uraditi bez novog stadiona. Može Bišćan bit trener, Šimić sportski direktor, Boban predsjednik kluba, možemo imati najdemokratskije izbore na svijetu i najbolje marketinške stručnjake u galaksiji ali svejedno neće biti većeg pomaka u broju gledatelja bez novog stadiona.

    Povuć ću paralelu sa noćnim klubom/birtijom: ako je birtija neugledna, prljava, neokrečena, ima rupe od metaka u zidu, smrdi, ima loš razglas onda ćeš u tu rupu privući samo fanatike (čitaj alkoholičare). Ostala ekipa će tu doći jednom godišnje kada u toj rupi bude nastupala Aleksandra Prijović jednako kao što će Dinamovi navijači i simpatizeri doći na Maksimir samo par puta godišnje kada na oronuli stadion dođe neka velika europska ekipa. Može ta raspala birtija imati najpoštenijeg gazdu na svijetu i najbolje marketinške stručnjake ali tu velike posjećenosti neće biti bez temeljite renovacije.

    Danas su druga vremena i ljudi žele biti prisutni na događajima ili kako oni to mekušasto kažu ''eventima'' a dinamove utakmice na ovakvom stadionu jednostavno ne mogu biti eventi. Nismo više u 70-im godinama kada nisu bile potrebne ni stolice ni krov i kada je 50 000 ljudi gledalo utakmice sa skela i stabala. Za povećanje prosjeka mi moramo privući obitelji sa djecom, djevojke, babe, starce, tik tokere, ekipu sa špice, turiste, posvuduše...svakoga. Ako mislite da na Hajduk dolaze samo fanatici onda se varate...tamo osim fanatika dolaze i ovi nabrojani i kada kamera prije početka prošara tribinama Poljuda to se jako razlikuje od tribina Maksimira. Na Poljudu na tribini sjedi 5 napucanih djevojaka (foto male), lijevo do njih muž i žena sa djecom a poveli su sa sobom i babu, desno do njih 3 turista a još postoji i cijela dječja tribina. To nisu fanatici koji se puno živciraju oko rezultata nego obični ljudi koji su odlučili da bi subotnje popodne najbolje bilo provesti na stadionu. Tako se pune tribine a mi takvu ekipu ne možemo privući bez novog stadiona.

    Osijek je najbolji primjer koliko znači novi stadion. Skoro se utrostručila posjećenost, imali su 5000 ljudi protiv Rudeša (prije bi im toliko došlo na Dinama) iako su rezultati lošiji nego kad su igrali na Gradskom Vrtu i iako cijeli stadion svaku utakmicu skandira ''uprava odlazi''. Ali se bogme proširio sastav publike. Sada dolaze i zgodni curetki na stadion, babe, likovi koji snimaju mobitelima svaki put kada je onaj light show, instagrameri i instagramuše, turisti...nije to više kao na Gradskom Vrtu kad su dolazili samo fanatici, muškarci od 15-40 i par dedeka alkosa koji su se došli na utakmicu izgalamiti da ne moraju kasnije na ženu.
  • Mathiasovi Chageri
    1.8k
    Povuć ću paralelu sa noćnim klubom/birtijom: ako je birtija neugledna, prljava, neokrečena, ima rupe od metaka u zidu, smrdi, ima loš razglas onda ćeš u tu rupu privući samo fanatike (čitaj alkoholičare).Maksim Maksimirski

    Da, slažem se sa tvojim komentarom, ali ako imaš novu birtiju, finu i modernu, sa odličnim interijerom, ali te konobar ne posluži po pola sata, konobarica ti uredno usere kavu, a pivu ti ne znaju natočiti i još ti uredno vrate manje nego što trebaju kad im platiš se nećeš vratiti tamo koliko god dobro uređena i moderna birtija bila. Ono što hoću reći jest da je stadion veliki razlog, ali samo stadion ne. Mislim da je iluzorno očekivati da će novi stadion dovesti 10.000 ljudi na Rudeš ako klub ne bude njegovao odnos s publikom.
  • jedan u nizu
    5.8k
    Može Bišćan bit trener, Šimić sportski direktor, Boban predsjednik kluba, možemo imati najdemokratskije izbore na svijetu i najbolje marketinške stručnjake u galaksiji ali svejedno neće biti većeg pomaka u broju gledatelja bez novog stadiona.Maksim Maksimirski

    prvi put kada je glava zavrsio u bajbukani, stadion se rasprodao. Igrali smo protiv hajduka, naravno da on uvijek privuce ljude, ali u to vrijeme nije bilo ni 2800 ljudi na tekmama protiv rudesa/slicnih klubova.

    Vjeruj mi, da konacno budemo klub cist od govana, posjeta bi narasla.
    Apsolutno je i stadion drugi glavni krivac, ali siguran sam bi posjeta bila osjetno veca samo zbog promjena u klubu.

    Može ta raspala birtija imati najpoštenijeg gazdu na svijetu i najbolje marketinške stručnjake ali tu velike posjećenosti neće biti bez temeljite renovacije.Maksim Maksimirski

    Pa evo jedan Alcatraz, kojki izgleda kao najveca rupa, i je rupcaga realno, uvijek je puna i uvijek je 'in' mjesto. Jer ima pricu, ima sprehu ima nekakvu vec 'tradiciju'. Mocvara je isto rupcaga pa ljudi dolaze na svirke. Medika takoder, place koji po svoj logici treba sravniti sa buldozerom ima/imala je svoju ekipu i bila je puna.

    Mislim, slazem se sa tvojim stavom i paralelom sa birtijom, ali smatram da ako birtija ima dusu, trendi je i in, onda ce imati i ljude osim alkoholicara.
    Maksimir je nas dom, ima dusu, ima povijest. *ubaci citat Georga Kocha o urinu sa stadiona*, i sposoban je imati puno vecu posjetu nego sad
  • kibic
    1k
    Novi stadion je samo dio problema i privremeno u početku podigne prosjek gledatelja. Ak se marketing kluba ne pobrine i ak nema kulture navijanja, opala bu posjeta brzo jer novitet novog stadiona zamre.
  • đole
    254
    3 sata stajanja na propuhu, na temperaturama oko ništice gdje do 48 sati pred tekmu nemreš bit siguran hoće li padat kiša, uz nenadjebivo loš hospitality od sanitarnog čvora do tri šanka za cijeli zapad dolje, za 15-25€ po utakmici (ako dolaziš bez klinaca), gdje utakmicu gledaš s udaljenosti od 50-150 metara neće aspolutno nikome stvoriti naviku dolazaka na utakmice, naročito ne obiteljima. Primjera radi na Pampasu (u nemjerljivo boljim uvjetima) utakmicu možeš pogledati s dobre tribine (istok) za 8€. Ako hoćeš ljudima stvoriti naviku dolaska na utakmice, a imaš ovakav stadion, daj im barem neku bolju ponudu, snizi cijene karata za “slabije” tekme i pusti klince besplatno na tribinu (znam da i sada ulaze besplatno na tribinu bez karte, ali to zna nas 50 na forumu, nije iskomunicirano od Dinama javno jer ko zadnji pederi uzimaju lovu jadnim ljudima koji ne znaju da bi ih pustili i bez karte) i nemoj očekivat da je dovoljno pozvat Djeda Mraza, lava Plavka i imat besplatan face painting u fan zoni da bi nekog privukao na utakmicu.
  • emilperska
    3k
    Evo ne znam je li netko prenio, ali prenosim ja ono što sam isticao na više tema ovdje:



    No, Ivan Ljubić u podcastu Utakmicu po utakmicu ponudio je oprečni narativ. Točnije rečeno, naglasio je da je ovo najgledanija utakmica između Dinama i Rudeša na Maksimiru, odnosno da se više gledatelja okupilo protekle subote nego u bilo kojem od prethodna četiri maksimirska ogleda ovih klubova.

    "Ovo je bio rekordan broj gledatelja na jednoj utakmici protiv Rudeša, a sada ću to i dokazati podacima koje sam pripremio. To je činjenica da je ovo najposjećenija utakmica Dinama protiv Rudeša u povijesti tako da, sve ovisi o tome kroz koju optiku gledaš. Meni je čaša uvijek polupuna, a ne poluprazna", pričao je Ljubić dok se ostatak voditeljske ekipe smijao.


    Dakle, s Rudešom se igralo u sezonama 2017/2018 i 2018/2019 (Bjelica sezona broj 1). Ovo je veća posjeta od obje sezone iako je vrijeme bilo ledeno i maglovit, stadion gori nego prije 4 godine itd. Nije to tako crno kako se predstavlja, sa samo natkrivenim stadion uvjeren sam u 5-6k na ovakvim tekmama samo tako..Više od toga nije realno, taman da imamo Old Trafford jer je zagrebačka publika (zapad i istok) nešto kao New York, specifična ajmo reć..
  • Jaro
    5.4k
    "samo stadion je problem"

  • Patak
    2.2k
    Ne znam jel netko to već napisao, ali evo jednog mojeg razmišljanja. Glavni razlog slabe posjete je termin odigravanja utakmice. Ako je tekma u 21 automatski otpadaju roditelji s djecom i radni ljudi koji se moraju rano ustati (ne svi ali jako puno njih). Evo vidimo stadion je rasprodan za utakmicu s Betisom, sad s Rijekom kad su normalniji termini. Možda je to samo moje mišljenje ali volio bi ga analizirati pa ako netko zna postoje li negdje podaci o broju gledatelja upareni s terminom utakmice?

    To bi se onda moglo analizirati npr. za europske tekme, za derbije u HNLu (Osijek, Rijeka, Hajduk) i za ostale HNL utakmice.
  • Salva
    2.3k
    Evo vidimo stadion je rasprodan za utakmicu s Betisom, sad s Rijekom kad su normalniji terminiPatak

    Betis bi bio rasprodan i u ponoć, kamoli 18:45. Iako generalno ne smatram satnicu krivim za lošu posjetu, vjerujem da bi velikom broju ljudi kasniji termin u 21h možda i više odgovarao zbog posla. Tko radi do 17h i još ako nije iz centra/istoka Zagreba, naknap mu je.

    Ali kako nam je trenutno, ovu temu možemo zaključat :sweat:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.