• Fanboy
    2.1k
    Problem je što ne postoji identitet Zagreba, više je nalik na NY ili neke američke gradove gdje ljudi uživaju razne privilegije koje najveći grad kod nas nudi, no nisu identificirani sa njime...Bojim se da jedan dio leži u migracijama jer Zagreb je strahovito brzo rastao i recimo u prošlom stoljeću je samo mali dio godina stanovništvo rođeno u Zagrebu nadmašivalo ono doseljeno. Drugim riječima doseljenici su dobar dio stoljeća bili iznad 50%. To je važno kod asimilacije u smislu prihvaćanja kulture i identiteta jer većina je ta koja ga nameće...U Split je jak taj kult, a zbog raznih drugih segmenta bilo političkih, bilo Mamića, stadiona ili tehnologija koje su omogućile da dobar dio gleda utakmica od kuće taj problem se produbio te se očigledno vidi na posjeti...
    Važno je graditi taj kult, klub tu može jako puno sa indentifikacijom sa klubom, no dobar dio nažalost leži u politici i medijima, a oni se silno trude uništiti još više. Dalmacija se identificira sa Hajdukom, identificira se sa Zadrom u košarci...Vlada mentalitet ako si Dalmatinac navijati ćeš za domaći klub, u Zagrebu to ne postoji. Odnosno, jako mali dio ljudi ima taj ponos na kraj od kuda dolazi...
  • Dino
    2.2k
    Svejedno je otkud se ljudi doseljavali, bila to Hercegovina, Dalmacija, Slavonija ili Lika kad u svim tim mjestima ima ljudi podijeljenih misljenja i “navijackih” stavova.

    Metropola sa sobom nosi jako puno negativnih stvari kao sto je spomenuto otudenje “naroda” od kulta kluba za koji navijas.

    U Split il Osijek nece doc ljudi koji navijaju za neki drugi klub, a u Zagreb ce bogme doc svi oni i stvorit jedan dio njihove baze u glavnom gradu.
  • superSantos
    2.6k
    Problem je što ne postoji identitet Zagreba, više je nalik na NY ili neke američke gradove gdje ljudi uživaju razne privilegije koje najveći grad kod nas nudi, no nisu identificirani sa njime...Bojim se da jedan dio leži u migracijama jer Zagreb je strahovito brzo rastao i recimo u prošlom stoljeću je samo mali dio godina stanovništvo rođeno u Zagrebu nadmašivalo ono doseljeno. Drugim riječima doseljenici su dobar dio stoljeća bili iznad 50%. To je važno kod asimilacije u smislu prihvaćanja kulture i identiteta jer većina je ta koja ga nameće...U Split je jak taj kult, a zbog raznih drugih segmenta bilo političkih, bilo Mamića, stadiona ili tehnologija koje su omogućile da dobar dio gleda utakmica od kuće taj problem se produbio te se očigledno vidi na posjeti...
    Važno je graditi taj kult, klub tu može jako puno sa indentifikacijom sa klubom, no dobar dio nažalost leži u politici i medijima, a oni se silno trude uništiti još više. Dalmacija se identificira sa Hajdukom, identificira se sa Zadrom u košarci...Vlada mentalitet ako si Dalmatinac navijati ćeš za domaći klub, u Zagrebu to ne postoji. Odnosno, jako mali dio ljudi ima taj ponos na kraj od kuda dolazi...
    Fanboy

    nisam siguran kako ti se ova teorija uklapa u slučaj Dinama di (bar na sjevernu tribinu) dolazi baš puno ljudi koji nisu iz loze Matije Gupca
  • Stihl
    3k
    Rekao bi da se odgovor na ovo pitanje nikad nece uspjet odgovorit.
  • Fanboy
    2.1k
    nisam siguran kako ti se ova teorija uklapa u slučaj Dinama di (bar na sjevernu tribinu) dolazi baš puno ljudi koji nisu iz loze Matije GupcasuperSantos

    Pa nisam ni ja iz loze, dolazim iz Dalmacije preko svojih i znam još puno pravih navijača koji vuku porijeklo iz Dalmacije i Hercegovine...No, statistika mi je u jednu ruku posao, bavim se demografijom i Zagreb je u jednom razdoblju, osobito nakon ww2 pa do 80-ih bio primio puno došljaka( preko 350 000) iz svih krajeva, ponajprije Hrvatske, a onda jedan dio( oko petinu) iz drugih republika, osobito Bih. Velik dio se naravno i iselio prema van...

    To ne znači da ne postoji kultura grada i navijača, ali je ona dolaskom velike mase ljudi iz raznih krajeva potisnuta osobito kada je broj došljaka u ukupnoj populaciji Zagreba bio preko 50%, a još dobar dio su njihova djeca. Kako je gore kolega rekao ostali veliki gradovi su središta svojih regija i vuku ljude najčešće iz tih regija sa sličnim "mentalitetom" i običajima, Zagreb je glavni grad RH i samim time privlači ljude iz svih dijelova koji sa sobom naravno vuku svoje običaje, tradiciju itd.
    Ne vidim tu ništa neobično, asimilacija ljudi u domaću kulturu je moguća onda kada domicilno stanovništvo je u većini, i što je taj postotak veći, to je ona uspješnija...

    Naravno, problem posjete je daleko širi pojam, on nadilazi Mamića i stadion te je vidljiv u svim sportskim momčadima, da pače problem na razini države izuzev možda nekoliko ekipa u svim sportovima...Ništa ne riješivo, samo se treba raditi na tome. Zdrava uprava koja ima razumijevanje za navijače, dobar stadion i jak marketing uz rezultate sve mogu okrenuti sa godinama u potpunu drugačiju sliku.
  • Infinity
    15.2k
    @Fanboy Evo tema. Nazalost, s obzirom da je uvodni post, nije se mogao prebaciti
  • Eduardo
    17.3k
    • Rijeka | 1.503 (03.kolo) | 4.174 (21.kolo)
    • Gorica | 1.282 (05.kolo) | 2.432 (23.kolo)
    • Lokomotiva | 1.190 (06.kolo) | 1.886 (24.kolo)
    • Šibenik | 1.194 (08.kolo) | 2.421 (26.kolo)

    Odigrali smo samo četiri domaće HNL utakmice u nastavku sezone tako da nije baš reprezentativan uzorak... U četiri utakmice s istim protivnicima u prvom dijelu sezone na Maksimiru se skupilo 5.169 ljudi dok se u nastavku sezone skupilo njih 10.913. Ništa za pohvaliti se, ali napredak postoji.

    Kako bude dolazilo ljepše vrijeme i kako napetost i neizvjesnost prvenstva budu rasle tako će paralelno rasti i broj ljudi na tribinama... nadam se.
  • Infinity
    15.2k
    Analizirao sam ja nekad prije mozda godinu, dvije i ta bolja posjeta u drugom dijelu sezone nije slucajnost. Ima sezona kada je vise ljudi bilo u jesen, mada je tu uglavnom omjer 6-3, 5-4 za jesen ili proljece, al mislim da su bile dvije sezone u kojima je bilo cak 8-1 u korist proljeca. Mislim da nikako nije bio neki veliki omjer u korist jesenj. Ne bih se iznenadio da se to dogodi i ove sezone, ponajvise zbog nase ocajne posjete u prvom dijelu sezone. Moguce da po prvi da po prvi put imamo bolju posjetu na svim proljetnim utakmicama.
  • marcio amoroso
    32.1k
    Već smo uduplali prosjek od jeseni. Jos samo jednom moramo uduplati i imati ćemo solidan prosjek za HNL uvjete.
    Ako se mjere ukinu, a HNL i dalje bude ovako zanimljiv onda ja sanjam o ovom.

    Derbi 2 puta po 20 tisuća
    OS, RI 4 puta po 10 tisuća
    Ostali 12 puta po 5 tisuća

    To bi bilo nekih 140 tisuća i imali bi prosjek od nekih 7, 8 tisuća. Znam da su snovi, ali dopušteno je sanjati.
  • Neki tip
    19.1k


    Imat ćemo to, ali s novim stadionom.
  • Bosna86
    11.6k
    Ispisane su desetine stranica, a poslije ovog Osijeka i Splita zaključak se sam nameće… NOGOMET, NOGOMET I samo nogomet… Ako imaš kompetitivnu ligu, dobar podražaj i medijsku popracenost, imati ćeš i ljude na stadionu
  • marcio amoroso
    32.1k

    Osijek i Split su nikakvi dokazi. Meni je tu samo domaća sa Šibenikom relevantna. Imamo 2421 osobe na stadionu a to je jadno.
  • miro
    3.1k
    svakako premalo, ali ipak se vidi neki pozitivan trend
    Šibenik
    1.194 (08.kolo) - 2.421 (26.kolo)

    sa stadionom bi to za početak bilo još barem duplo, pa bi se s vremenom jako brzo došlo i do 10k u prosjeku, siguran sam u to
  • Nino Bule
    11.3k
    Pravi test ce bit dragovoljac, ako ne dođe 4k ljudi onda je jasno da imamo velike probleme
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.