• Infinity
    15.2k
    Krvna zrnca ne bi smjela biti problem za klub koji tezi napretku. Ako stranci mogu biti na terenu onda mogu i za stolom. Ima sigurno kvalitetnih stranaca koji bi mogli doprinijeti napretku Dinama. Uspjesni poslovni ljudi se radjaju svugdje, kao i oni neuspjesni. To nema veze s nacionalnoscu, tu je vise do obrazovanja ili do same glave, nacina razmisljanja, brzine razmisljanja, snalazljivosti, dobre price i slicno.

    Imamo Zeku koji je bio nesto Portsmouthu, a svjez primjer imamo u Gorici u HNL-u. Istina da nije rijec o direktoru kluba, al sportski direktor je jedna od najvaznijih funkcija u klubu. Malo sam ga istrazivao. Bio je dvije godine u Heartsu i ne vidim da je ista znacajno napravio, barem rezultatski, a upravo je on transferirao Craiga Gordona u Sunderland za 10 milijuna eura i to je do danas ostao najveci transfer u povijesti Heartsa. U Zalgiris je dosao 2010. kada je klub vec sedam godina bio bez ikakvog trofeja i s tek tri izleta u Europu unazad deset godina. Prve sezone su osvojili trece mjesto kao novi prvoligas. Nakon toga dva druga mjesta i dva kupa, pa su uslijedile cetiri dvostruke krune i odlazak. Deset trofeja u sedam godina. U Europi su najdalje dogurali do play offa EL gdje je bolji bio RBS. Uglavnom su padali na prvim preprekama, a jedna od njih bio je i Dinamo. Zalgiris je ekipa koja uglavnom vrijedi oko 4-5 milijuna prema tm, a za boravka doticnog nisu uspjeli napraviti neki transfer veci od 150.000 eura. Mala liga, mali klub, nezahvalno trziste, ali je iz istog polucio odlican rezultat za njihove prilike. Vidimo da i u Goricu dovodi jeftine, a kvalitetne igrace koje ce zbog bolje lige moci bolje prodati. S obzirom tko je nama sportski direktor ja bih ovoga iz Gorice na ledjima donio.
  • The Undertaker
    3.9k
    Samo što ovaj iz Gorice radi uglavnom za svoj račun. To imamo i danas. Kada bih imao čarobni štapić, onda Dinamo u većinskom vlasništvu multinacionalnih kompanija (Adidas, A1, Adris, Valamar, itd,,) kojima klub služi kao reklama a ne zarada, Boban na čelu kluba, Zajec SD, Bjelica ili V. Petković trener. I nas 100 miliona na tribini.
  • Mali dioničar
    14k


    Ako želiš transparentni Dinamo, Gorica je sve samo ne dobar primjer.

    Klub u kojemu Grad diže kredit za reflektore ima SD čiji je aranžman sa klubom poslovna tajna. :clap:
  • Mali dioničar
    14k
    Imamo Zeku koji je bio nesto PortsmouthuInfinity

    Zeko je bio fenomenalni SD koji je doveo Gašpara, Cvitanovića, Turkovića, Željka Petrovića, Šukera, Shalu i navodno je trebao dovesti Bokšića i pokušati vratiti Prosinečkog kad se Jugoslavija raspala.

    Nakon toga kao trener pobjeda nad Ajaxom sa Bišćanom i Josipom Šimićem u glavnim ulogama.

    Nakon toga, na žalost ništa nije napravio u nogometu, a to je bilo prije 20tak godina.
  • Kwedi
    3.8k
    kad smo već na temi upravljanja, u GNK se vrti broj članova uprave ovisno o guzičarima i guzičarkama koje obitavaju u tom tijelu.

    direktor sigurnosti i direktorica marketinga čine upravu, to je takav nonsens.

    ovako je moje viđenje neke organizacijske sheme kad GNK postane Dinamo:


    - ukidanje skupštine i izvršnog odbora, svi članovi imaju pravo glasa i biraju upravu i NO.

    članovi imaju pravo glasa onoliko koliko su dugo članovi;
    član kluba unutar godinu dana, njegov glas vrijedi jedan bod, član kluba s dvije godine ima glas koji vrijedi dva boda, tako do onih koji su 10-15-20+ uzastopce članovi - nagrađuje se i valorizira njihova vjernost


    NO:

    - NO može imati maksimum pet članova, ne vidim potrebu za premalim brojem ko sad,al ujedno i ne vidim smisao imat vijeće mudraca ko tovari.
    pet članova NO-a biraju se na način:
    - prvi član NO-a mora biti neko od bivših igrača ili funkcionera kluba koji je izabran kroz neformalno savjetodavno tijelo tih bivših igrača/trenera
    - drugi i treći član NO-a bira se od strane članova kluba
    - četvrti i peti član NO-a postaju ljudi koje ne moraju nužno biti članovi kluba, već su predstavnici dva najveća sponzora i ta dva mjesta mogu se svake godine mijenjati, ovisno o visini sponzorstva u prošloj godini. u prijevodu, ako "lana grupa" da milijun eura za ime na dresu, ponovo će imat iduće godine člana NO-a. "mlinar" nek da pola milijuna eura, "pevec" tristo pedeset - osoba iz "mlinara" ulazi jer su dali veći sponzorski ugovor u klub.

    Uprava:

    - upravu čine tri čovjeka u mandatu od četiri godine:

    1. predsjednik uprave
    2. financijski direktor
    3. sportski direktor

    AD 1. predsjednik najvažnija osoba u klubu, poželjno da ima ekonomsko i pravno znanje zbog lakšeg vođenja i provođenja procesa kroz klub, njegova lijeva i desna ruka su financijski i sportski direktor.

    AD 2. financijski direktor - glavni za tekuće poslove kluba, vodi ekonomski dio kluba odgovora isključivo predsjedniku, a pod njim su:
    - kadrovska služba - vezana za radnike i igrače
    - pravna služba
    - računovodstvo
    - ekonomat - za sve tekuće day to day pizdarije
    - odjel za članstvo
    - odjel za organizaciju utakmica domaćin/gostovanje
    - marketing

    AD 3. sportski direktor - odgovara isključivo predsjedniku.
    osoba koja ne radi ono kaj se dešavalo sad, putuje po brazilu i bira igrače, to je uloga isključivo trenera prve momčadi.
    funkcija sportskog direktora unutar uprave koja je zadužena i mora imati u malom prstu koordinaciju i vođenje:
    - omladinskog pogona i druge momčad
    - odjela za skauting
    - prva momčad i osoblje

    sportski direktor je odgovoran za kompletni sportski segment kluba, poželjno bi bilo da je netko s profi iskustvom u nogometu, bivši igrač/trener još bolje.

    vjerojatno sam dost tog zaboravio...
  • marcio amoroso
    31.9k

    Zaboravio si nama podijeliti pozicije :joke:
  • Mali dioničar
    14k


    Hrpa ljudi nije (bila) član iz poznatih razloga. Tvoje bodovanje članstva je moguće nakon moratorija od godinu-dvije.
  • The Undertaker
    3.9k

    Već padaš na upravi. Ako ideš na neki socios model onda biraš samo predsjednika a neka on onda slaže ekipu u skladu sa programom koji je predložio i neka odgovara za to. Ovako mu vežeš ruke sa npr. SD kojeg on nije odabrao.
    Drugo, znači nisi za izbore jedan član - jedan glas već da glas ovisi o dužini članstva. Isto ok samo što je preduvjet za to uredna evidencija članova u prošlosti a vidimo da ne postoji. Da ne govorimo o mogućim manipulacijama.
  • Dragon1Warrior123
    2.8k
    gledajući stanje u Hrvatskoj sada, ne znam baš koliko nam je pametno uopće dat glasat za išta xD
  • Kwedi
    3.8k
    Već padaš na upravi. Ako ideš na neki socios model onda biraš samo predsjednika a neka on onda slaže ekipu u skladu sa programom koji je predložio i neka odgovara za to. Ovako mu vežeš ruke sa npr. SD kojeg on nije odabrao.
    Drugo, znači nisi za izbore jedan član - jedan glas već da glas ovisi o dužini članstva. Isto ok samo što je preduvjet za to uredna evidencija članova u prošlosti a vidimo da ne postoji. Da ne govorimo o mogućim manipulacijama
    The Undertaker

    Nisam ubacio, predsjednik sam bira ljude odnosno:
    a) biraš predsjednika i on poslije sastavi tim (financijski i sportski direktor)
    b) u izborima on predstavlja tim

    Evidencija članova je zakurac. Govorimo o budućem modelu.
    Jedan član/jedan glas ionako bi vrijedio na početku jer nemamo evidenciju kak spada,al ne vidim problem ako ti si član pet godina, ja tri godine - tvoj glas ima veću težinu. Na taj način tebe se nagrađuje, a mene se motivira da ne postajem član samo kad su izbori već da i moj glas bude valoriziran na temelju moje vjernosti kroz članstvo
  • Mr Anderson
    5.3k
    U svakom slučaju sam za to da netko tko je član više godina ima veća prava na izborima nego netko tko se jučer učlanio. Svakako treba honorirati dugogodišnje članove. Možda bi bolje bilo da članovi biraju ljude u izbornu skupštinu koju bi trebalo smanjiti s 80 na recimo 40 ljudi. Pa onda ta skupština izabrana od članova bira predsjednika ili upravu. Sportskog direktora bi naravno trebao postaviti predsjednik uprave.
  • deda
    27.5k
    Privatizacija :cool:
  • Mali dioničar
    14k
    Više godina članstva koje nosi više prava glasa nije ništa drugo nego d.d. gdje više dionica nosi više glasa.

    Da je recimo Ante Pavlović član Dinama, on i Barišić bi sami birali upravu.
  • LovroZG
    1.3k
    Ak će se ić na 1č1g onda bi valjda svi članovi trebali imat jednako pravo glasa? Malo bi bilo nezgodno motivirat ljude da glasaju na izborima ak su novi članovi pa im članstvo daje jedan il dva glasa kad znaju da ima hrpa ljudi s 10+ glasova koji zapravo kroje rezultate izbora.

    Kako god, kad već pričamo o mogućim sustavima isto se slažem da bi se trebo birat predsjednik s ovlastima da sam sebi, tj. klubu prije svega bira financijskog i sportskog direktora, a onda i ostale zaposlenike.

    Isto tako bi se trebalo birat neko nadzorno tijelo koje bi, za razliku od Hajduka, isključivo nadziralo rad uprave i ostalih zaposlenika kluba bez ikakvih glasanja o pojačanjima, ugovorima i sl. Zato bi se trebalo, ko šta Kwedi predlaže, podijelit članove NO u kategorije. Ja bi ih podijelio u sljedeće kategorije: - financijski nadzornik -> financijski stručnjak koji nadzire klupske financije, i transakcije
    - predstavnik navijača
    - predstavnik legendi kluba
    - pravni stručnjak -> možda nam u budućnosti on neće trebati, al mislim da ne bi bilo loše imati nekoga tko će nadzirati radi li klub legalno u svakom segmentu rada i poslovanja
    - neovisni stručnjak iz područja sporta
  • Mr Anderson
    5.3k
    Karikiraš. Nisam mislio sad da ako je netko član 20 godina da njegov glas nosi 20 bodova. Ali recimo, član si godinu dana i manje 1 bod, član si od 1 do 5 godina 2 boda, više od 5 godina 3 boda.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.