• NORTE
    9.3k
    mali je bio pametan, natjecanja sa školom dečki su ga uzeli na zub u razredu šamarali da ga se moralo prebaciti u drugi turnus. To je školi bilo najlakše umjesto pozabaviti se klincima koji su ga tukli.

    Greška sistema
    serbus
    Nije to greška nego nebriga.
    Pa kod nas svako malo čitamo o maloljetničkom nasilju. Toga je naravno bilo oduvijek.

    Naravno da je problem i u samim vršnjacima, ali i sustavu koji ne štiti žrtve i ne odvaja kukolj.
    Sad je tu puno više problema, a društvene mreže i mobiteli itekako pridonose još gorem stanju.

    Dijete će uskoro na slobodu, ima samo 13 godina. Roditelji bi trebali odseliti iz države i probati ga usmjeriti u život.
    Nije to laka situacija, ali i toj obitelji treba pomoći.
  • db-izbjeglica
    12.9k
    Ne razumijem zašto to dobija toliko medijskog prostora kod nas. Dogodilo se, ne ponovilo se, mislim da je dovoljan jedan članak na svakom portalu, nema potrebe za 10 članaka, nema potrebe za senzacionalizmom i seciranjem slučaja do najsitnijih detalja...

    Tolika pažnja i toliko članaka samo hrani psihopate! Kojih nažalost ima u svakom društvu.
  • NitkoBitan
    12.3k
    Dijete će uskoro na slobodu, ima samo 13 godina. Roditelji bi trebali odseliti iz države i probati ga usmjeriti u život.NORTE

    Nitko normalan ne moze zivjet sa time da je ubio 8 osoba. I ako se nekako unormali opet ce poludjet od raznih misli. A i ne bih bas koristio izraz dijete za nekoga od 13 godina (koliko sam procitao za mjesec dana ce imat 14), to su vec godine gdje se pocinje pit, pusit, jbat i uostalom usmjeravat za daljnji zivot odabirom srednje skole. "Mali" je dovoljno sazrio da moze odlezat u buksi, sve je isplanirao pa i to da zlocin pocini prije 14 rodendana jer je njihov zakon takav da mladi od 14 imaju povoljniji zakonski tretman.
  • NORTE
    9.3k
    ne bih bas koristio izraz dijete za nekoga od 13 godina (koliko sam procitao za mjesec dana ce imat 14)NitkoBitan
    Dijete je i u smislu nemogućnosti kaznenog odgovaranja za ovo, osnovnoškolac.
  • serbus
    3.6k


    Malo si stariji ali tu smo negdje , ali ključno si sam napisao roditelji su nam doma bili autoritet, danas roditelja doma nema pa i njegov je stari doktor znači da ga sigurno nema doma uvijek dežuran...a i ono kaj su većinom doma puste klince na mobitel da imaju mir.

    Nažalost dom nije više nešto gdje se razgovara , nego Internet.
  • Efes Pilsen
    6.9k
    Znaci mali je isplanirao to odradit dok jos ne moze kazneno odgovarat. Mislim, ja kad sam bio u njegovim godinama mi smo iz zajebancije uvijek analizirali koliko mozes dobit za vutru kao maloljetnik, cak je uvijek bilo par "pametnijih" glava koje su znale koji limit mozes ukrast bez kazne itd.
    Sad se ta spika ocito prelila na pokolj inspiriran Amerikom. Stari mu je posebna prica, odvest maloljetnog debila na streljanu.. Svaka cast.
  • Mali dioničar
    14.3k
    pokolj inspiriran AmerikomEfes Pilsen

    Da, ovakve stvari se viđaju u Americi, ali ne treba smetnuti s uma stanje svijesti i popularnu kulturu u Srbiji i filmove tipa Vidimo se u čitulji, Rane, Do koske...Kad se pogledaju naslovnice srpskih tabloida, vijesti kakve mi imamo jednom u nekoliko godina tipa ovo ubojstvo u Ritzu oni gledaju na dnevnoj bazi. Kod nas osobe koje su s one strane zakona i uzimaju pravdu u svoje ruke nisu medijski popularne, a tamo jesu. Isto tako imaju duboku povijest međusobnog razriješavanja pitanja kraljevske obitelji na najbrutalniji način koja bi trebala vladati, a i nedavni slučaj da Premijera koji ti nije po volji makneš isto tako na najjednostavniji način.

    Ono na što bih se htio osvrnuti je totalno sranje od školskog sustava i ovo zatvaranje djece u škole gdje 45 minuta sjede pa onda 5 minuta surfaju po mobitelu ili se međusobno podjebavaju. I sad im se to produžuje na cijeli dan i imat će radno vrijeme kao službenici u Hrvatskoj pošti.

    Glupo će zvučati jer se ovakav pokolj mogao dogoditi sve i da škola traje od 8:00 do 8:45, ali postoji i operativni rizik držanja djece pod ključem na istom mjestu u isto vrijeme. Čim više vremena provode u tim kontroliranim uvjetima svi zajedno, veća je mogućnost zajebavanja, bullynga, maltretiranja koje rezultira frustracijama.

    Zamišljam sebe u osnovnoj školi. Imao sam ljude koji su mi itekako išli na živce ( i ja nekima zasigurno), otimali sendviče, huškali na tučnjave. I sve ok, to je dio odrastanja. Heterogena skupina ljudi i svi moramo znati funkcionirati u različitim okruženjima. Ali - s njima sad bio recimo 4 sata dnevno i nakon toga sam pisao zadaću sam, igrao nogomet s kime sam ja htio, išao doma kod koga sam ja htio, zvao doma koga sam ja htio.

    Ovo jebeno zadržavanje djece u okruženju koje ne odgovara barem polovici djece zato da bi roditelji milslili da su im djeca na sigurnom (?!?!) i da je bolje da su u ustanovi nego da lunjaju pa nogometnim igralištima ili doma gledaju televiziju je po meni duboko pogrešno. Da ne pričam o samostalnosti pri izvršavanju zadataka ako će ti svatko govoriti 24 sata u danu kada ćeš što raditi.

    Čim više vremena provodiš u okruženju koje te frustrira, a svako normalno dijete škola koja je koncipirana na ovaj način dugotrajnog sjedenja, kratkih odmora i podjebavanja frustrira, povećava mogućnost događanja maltretiranja, a maltretiranje onda završi ovakvom katastrofom.
  • og1986
    2.9k
    Tu bih dodao i klasičnu bolikurčinu nastavnika.
    Kada treba prosvjedovati za veće plaće svi koriste argument da su oni ti koji oblikuju našu djecu, a privatno se natječu tko će manje raditi i time se hvale okolo.
  • Captain America
    14k
    Ja sam bio među onima koji su išli u produženi boravak prva 2 razreda i mogu reć da smo, da prostite, popizdili tamo svaki dan. Učiteljica je čim je krenuo 3. razred primijetila da smo daleko normalniji nego prije kad smo dolazili u školu na 8 sati umjesto 3, 4 sata bez boravka. Ne želim ni pomislit kak bi to bilo 7., 8. razred kad svi kolektivno polude zbog puberteta.
  • Patak
    2.2k
    Kad se slažem s nečijim postom, dam plus, ali ovo je tako dobar post da sam samo zbog toga htio napisati da bi ti dao 100 pluseva da mogu. Bravo!
  • seljak86
    2.4k
    Generalno se slažem, no nemojmo baš sve u isti koš stavljat. Kad se sjetim svoje profe iz matematike i u osnovnoj i u srednjoj kada je pokušavala nama debilima objasniti gradivo. I bilo je i još takvih...
  • Zdravko Maček
    117

    Ne bi tako olako sve prosvjetne djelatnike svrstao u isti koš.
    Situacija je takva danas da nastavnici imaju sve manje prava, i sve manje odgojnih alata - to mislim u najširem mogućem smislu, i pod time podrazumijevam da danas nastavnik ne može recimo izbaciti sa nastave nekog učenika koji radi sranja pod satom i ometa nastavu ostatku razreda. To se danas ne smije, a s druge strane klinci su se isto probahatili i rade nezamisliva sranja za koja bi prije naj..., a danas naj...profesor ako ima da lošu ocjenu ili na bilo koji drugi način sankcionira učenika. Dolaze mu roditelji, neki čobani i prijete se jer mali je u pravu a profa je u krivu. Tuže ih ravnatelju, podnose žalbe i potežu veze da bi ugrozili materijalnu egzistenciju profesora. Pa tko bi se normalan s time bavio?
    Sve to naravno kreće od doma, i jedino kaj možeš je odgajati svoje na pravi način. Ovaj primitivizam koji se izgleda nakotio, u kombinaciji sa sve nedodirljivijim individualnim slobodama čini opaku kombinaciju. Jer neće tu slobodu zlorabiti onaj dobro odgojen, nego neki koji je od tate naučio da se treba gaziti preko tuđih leševa. Altruizam ni ne znaju kaj znači riječ.
    I onda imaš sve više takve ekipe, a sve manje ovlasti da ih odgojiš.
    Na kraju imaš od prosvjetnih radnika:
    - oni dobri koji se trude unatoč svemu ali sve manje mogu (u padu)
    - oni koji su došli tu preko veze jer je posao siguran imaju puno godišnjeg i boli ih briga (sve ih je više)
    - oni koji su super za prosvjetu ali su digli ruke od svega (otišli u drugi sektor)

    Radije bi podigao učiteljima i ovlasti i plaće (plaće su im mizerne s obzirom da rade jako osjetljiv i bitan posao - edukacija i odgoj djece) pa da rade posao kako spada nego da se ovo sve polako degradira i lagano ide u k...
  • Ludovic IX
    5.5k
    moja žena je učiteljica u osnovnoj i predaje povijest.. danas predavala 6.razredu i oni su zapravo podržali klinca i propitivala jer njihova škola ima redara i sl.

    žena onda rekla samoj sebi da danas nema smisla predavat i malo ih ispitivala kak se oni odnose jedni prema drugima (nije njima razrednica pa nema sve informacije) i da bi od nekih saznala da su poslije škole po cijeli dan na mobitelu i da imaju neke virtualne prijatelje (valjda neki k... na viberu ) i postavljau toj umjetnoj inteligneciji pitanja o tome kako napraviti suicid. kao samo ju zanima..

    moja žena je jedna od strožijih nastavnica, ruši kad treba rušiti bez obzira na pritiske roditelja i ravnatelja ali ujedno je i na zadnjih 8 županijskih natjecanja na koje je vodila na desetke učenika , osvojila 8 prvih, 8 drugih i mislim 6 trećih mjesta. jesu djeca pametna ali da one se ne trudi i ne provodi sate i sate posliej nastave prirpremajući gradivo za te klince. nebi oni sami to uspjeli.

    ja isto imam puno toga protiv školstva i bojim se kakvoj učiteljici će moj mali najesen dopasti kad krene u prvi razred ali kako je netko rekao, ne generalizirati. ima ih svakakvih..

    djeca provode dosta vremena u školi i tamo bi ipak trebala biti zaštićena na način da ne dozivljavaju nasilje i slične stvari ali po meni večina toga što se djeci događa u glavama je zbog onoga što imaju doma, preambiciozne roditelje ili apsolutne nezainteresirane roditelje..
  • Infinity
    15.3k
    Roditelji su veci problem od djece. 'Ne bi on/ona nikad' i onda je tesko s njima raditi. Kako da ti odvratis dijete od nasilja kad ono ima punu podrsku roditelja?

    Poznajem jako puno prosvjetnih radnika, neki su mi uzi, neki siri krug drustva. Sve dok oni redom nisu pocinjali raditi sam imao nisko misljenje o istim, branio djecu, a roditelji mi nisu bili ni u kraj pameti. Danas kad cujem pricu jednu za drugom, to je za snimiti horor. Znam sta smo mi radili u skoli i kako smo prolazili, al ovo danas je cirkus. I dok slusam njihove price tek tad mi dodje u glavu koliko smo mi kao djeca bili u krivu.

    Sto se nasilja tice, to je posebna prica. Prije par godina je izbila grupna tuca medju klincima za vrijeme policijskog predavanja o vrsnjackom nasilju. Toliko.

    Ni 1% nisam iznenadjen, a ni sokiran kad netko uzme oruzje i pocne pucati po kolegama. Dobro da jos nema slucajeva kad nastavnici potpuno skrenu, jer ih je medju onim starijim prilican broj sa znakovima psihickih problema, neki i s teskim. Do tog stanja su ih doveli ucenici i stanje u skolstvu. Kad starije i skolovane osobe prosviraju, kako se cuditi sto je prosvirao neki mali od 14 godina?
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.