• Neki tip
    19.4k
    Može li neki sažetak ankete za nas koji smo noviji ovdje ?og1986

    https://www.zonadinamo.com/discussion/413/probno-istrazivanje-samo-za-zonase/p1

    Tu ti je cijela tema, tako i rezultati (na 2. str.).

    A za politička opredjeljenja evo "pite":

    qc5zynv0ibkplpjv.jpg
  • Baneki
    731


    Slična je situacija i kod mene...
  • Infinity
    15.3k
    Meni opcenito nimalo nezanimljiva tema o kojoj bih danima mogao raspravljati. Ne bih se zelio ni sa kime posvadjati, vrijedjati i slicno. Religiju opcenito ne prakticiram, vjera mi je potpuno odvojena dok te organizirane zajednice ne podrzavam iz raznih razloga. Bosna je na pravom putu po pitanju toga. Sve vise mladih se okrece od religije, ali se malo njih okrece od Boga. Shvacaju Boga na razlicite nacine i moram reci da sam do sad imao jako zanimljiva iskustva s ljudima s kojima sam vodio opustenu raspravu.

    U uzoj rodbini imam jako puno svecenika i casnih sestara koji se groze moga stava, a s druge strane sam razgovarao s drugim svecenicima, popovima, hodzama koji su mi se divili i sami rekli da je u pravoj vjeri religija na posljednjem mjestu. Ja znam one koji sjede u prvom redu u crkvi i najveci su papci koji radnicima duguje po nekoliko placa. S druge strane znam ljude koji ni najmanje ne vjeruju u Boga, ali od mnogih religioznih ljudi puno bolje razlikuju dobro od zla. To mi je bitnije od klecanja u prvom redu.

    Bojim se da na ovim prostorima ljudi previse vezu vjeru i religiju, odnosno misle da su najveci sveci ako se pridrzavaju onih religijskih sitnica koje njima odgovaraju. Ljudi kod nas misle da su bolji i da ce u raj ako idu na misu, poste, daju u crkvu i podrzavaju sve akcije. Sto je najbolje, dobar dio tih 'presvetih' ce se popisati po svemu suprotnom.

    Ja sam napisao da vjerujem da je zivot lijep i to je doista moje vjerovanje. Ja vjerujem da treba iskoristiti svaku ljepotu koju ti zivot pruzi. Cesto neka religija smatra grijehom nesto u cemu se uziva i meni je to apsurdno. Ne treba nikome nanijeti zlo, nikoga ne uciniti tuznim, nesretnim i bijednim. Na niciju stetu treba iskoristiti sve sto ti zivot pruzi i vjerujem da se moze biti sretan i da ces druge ciniti sretnim ili ih u najmanju ruku neces uciniti tuznim.

    Sto se samog Boga tice. Vjerujem da postoji nesto iznad nas. Da li je to Bog iz Biblije i Kurana ili su to vanzemaljci, nebitno, vjerujem da nesto postoji, ali ne vjerujem ni kroz jednu religiju.

    Isto tako moram priznati da mi se jako svidja nacin na koji je Dino postao vjernik. Ja nikad nikome ne bih namecao vjeru i sa svima bih lijepo o tome porazgovarao. Ja vjerujem da je on stvarno sretan i da se stvarno nasao u tome i to je ono sto kazem, zivot je lijep. Njega to cini sretnim i to je bit svega. Ja cu sutra svome dijetu dati izbor da se samo odluci u kojem smjeru zeli ici. Vjerujem da ce taj nacin usreciti vise ljudi nego forsiranje jednog od samog rodjenja. Osobno gledam oko sebe ljude koji odlazak u crkvu smatraju obavezom i ne vidim da su nakon izlaska iz iste imalo sretniji nego su bili prije ulaska. To im je kao neka zapovjedna duznost i mislim da je to tuzno. Ako ides u crkvu onda po izlasku iz iste moras biti sretan, veseo, pun dobrog raspolozenja. Ja se popnem na planinu, mrtav sam, ali sam sretan. Popit cu onu jednu pivu koju sam ponio, koja se i ugrijala, ali cu uzivati u tom trenutku i zahvalit cu onom nepoznatom sto je svijet ucinilo tako lijepim mjestom i sto ja mogu uzivati u tom trenutku. Meni je tad zivot lijep, ja sam tad sretan i ja se stvarno osjecam zahvalno i vjerujem da taj Bog vise uziva u tom nego da sam ja na silu otisao na misu, jer to smatram nekom duznoscu. Sve sto je duznost, to nije od srca i nije iskreno. Bog sigurno nije okrutan i sigurno ne zeli da se mi konstantno zrtvujemo i da smo stalno u nekoj zapovjedi. Bog zeli da smo sretni ni na ciji racun i da smo zahvalni na toj sreci. Ako je netko doista sretan zbog svakodnevnog zrtvovanja onda se taj treba svakodnevno zrtvovati i drago mi je da je ta osoba pronasla svoju srecu na bilo kakav nacin, jer je sreca po meni jedini pravi pokazatelj vjere. Ako ti to cinis i ako nisi sretan, ti onda nisi nikakav vjernik. Vjera treba da te usrecuje, jer je to jedini pokazatelj da stvarno to cinis iz srca i da je iskreno.
  • Bosna86
    11.6k
    U nacelu se slazem s tobom... I ja mislim da je temelj svake vjere ostvariti taj neki zen... Za neke je taj trenutak mira i spokoja pogled sa planine, za neke piva poslije termina, za neke cigara nakon seksa, za druge je to 90 minuta na tribini.... Sve ove stvari na prvu nemaju veze sa vjerom, ali za mene sve stvari koje nas cine sretnima su vjera.... Sretan covjek je ispunjen u tom trenutku, dobro je njemu a i ljudima oko njega i to je sva sustina.... Kada bi taj trenutak mogli zadrzati kroz cijeli zivot to bi za mene bio raj kakav se propagira u vjerskim knjigama

    Za opisati moju frustraciju Crkvom moram otici malo sire... Prvi put sam osjetio gadjenje na krizmi kada je kardinal dosao sa dvije a8, u jednoj vozac i on, a u drugoj osiguranje... Sve bi to bilo uredu da u propovijedi nije pricao kako treba biti ponizan, ne treba juriti materijalna bogatstva i slicno.... Citajuci nasu crkvenu povijest, tu se spominju raznorazni mali- veliki junaci... Od ljudi koje su Turci nabijali na kolac i ostavljali 3 dana da zivi trunu, do Dive Grabovceve, drinskih mucenica i slicnih do covjeka u novom Audiju koji propovijeda siromastvo... Fantastican niz
    Zapostavio sam vjeru do prije par godina kada sam bio na Misi u jednom povratnickom mjestu kojeg su Srbi do temelja spalili. Danas je prosjek godina u tom selu 75+ i tih sat vremena nedjeljom je nesto oko cega se tim ljudima vrti zivot... Na toj Misi sam dozivio prelijepo iskustvo, valjda najgore pjevanje koje sam cuo u zivotu, ali s toliko ljubavi u njemu da te neka toplina obuzme... Poslije toga su mi se stalno redala neka cudna iskustva... Dozivio sam neki trenutak istine sam sa sobom da nisam sretan... Skuzio sam Da me izlasci petkom i subotom do 5 ujutru ne cine sretnim, da ne moram to raditi, da mogu ostati kuci i slicno... Poslije toga skuzis kako su druzenja uz rostilj 100 puta bolja i da ne moras raditi sta svi ostali da bi bio sretan... Danas citam puno vise, informiram se o vjeri a kada idem na Misu to su najcesce male zajednice i nesto drugaciji nacin slavljenja Boga... Za mene puno ispravniji

    Zamjeram Crkvi par stvari... Prva je uljuljkanost u stilu nama je dobro.... Oko pitanja kao sto su abortus i omugucavanje udomljavanjanja djece gay parovima me jeza hvata... Crkva ima stav da je to grijeh, da to sve treba zabraniti i to je vise manje to od njihovog djelovanja, Osobno mislim da je nekom nesto braniti valjda najgora stvar jer ce iz inata uraditi suprotno... Crkva se mora zalagati za edukaciju ljudi oko tih pitanja... Imaju dovoljno veliku moc da traze pustanje filma o postupku abortusa na javnoj televiziji (nikakva propaganda, samo da se pusti snimka postupka) da rade istrazivanja o psihickim posljedicama zena koje su pobacile... Danas znamo da je glavni uzrok abortusa ekonomske prirode... Crkva uz pomoc vjernika u najgorem slucaju moze financirati trudnocu osobi koja ne zeli dijete i poslije ga predati paru koje ne moze imati djecu
    Isto je i sa udomljavanjem djece... Crkva se mora zalagati za tu djecu... Svake nedjelje se moze umjesto lemuzne skupljati za bolje uvjete te djece... Ne smije se dogadjati da su ta djeca gladna, pothladjena i slicno... Kada bi Crkva poboljsala uvjete te djece ( a moze), nikada nam se takve sramote ne bi dogadjale... Ovako je bolje da ih i ti cudni ljudi udome( makar i pod cijenu teske psiholoske torture koju ce ta djeca proci kroz skolu) nego da su gladna.

    Zadnja stvar je pedofilija... Odnos vrha Crkve prema tim zlocincima je na 100 nacina potpuno pogresan... Crkva je ogromna organizacija i kukolj se mora pojaviti, ali nema opravdanja da se te likove brani i sakriva
  • Navijač Dinama
    7.4k
    Oko pitanja kao sto su abortus i omugucavanje udomljavanjanja djece gay parovima me jeza hvata...Bosna86

    Mislio sam da sam pojedinac koji ima jasan stav o tome :sweat:

    Inače, potpisujem sve tvoje i sve šta je @Infinity napisao. :clap:
  • Infinity
    15.3k
    Apsolutno se slazem sa svim. Jos bi se mnogo toga moglo za dodati, kako iz sadasnjosti tako i iz proslosti u kojoj je Crkva imala brutalne failove i cinila mnoge greske ako gledamo iz danasnje prespektive. I smatram da nije opravdanje to sto je bila proslost, zatucanost i slicno, jer su radili lose stvari pravdajuci se da ih rade u ime Boga. Ta crkvena povijest koju sam u ta doba istrazivao je mene dijelom odmaknula, a dovoljno da mi se otvore oci da vidim sto se dogadja danas.

    Ja kad sam se odmaknuo od Crkve sam malo istrazivao druge religije. Nisam pokusavao tu naci sebe, nego sam vise gledao neke njihove stavove i nacin ponasanja, tj. koliko oni zive to svoje propovjedanje. I sve te religijske zajednice u nasem okruzenju su jednake. Propovjeda se siromastvo, a vozi se novi Audi.

    Nevezano za vjeru, ovo s rostiljima i izlascima moram podrzati naknadno :grin:

    Bojim se da nisi shvatio sta Bosna zeli reci po tom pitanju.
  • Dino
    2.2k

    Bosna zeli reci da je problem u tom sto ni sama Crkva nema potpuno jasan stav po tim pitanjima koja su iznimno osjetljive prirode.

    Lako je sad, npr tebi, reci da ne podrzavas pobacaj i da bi pod svaku cijenu branio ljudski zivot, ali kad dodes slucajno u situaciju gdje ti i voljena jednostavno ne bi mogli iz raznih razloga imati dijete, definitivno ces znojit mozak oko tog pitanja.

    @Bosna86 @Infinity
    Uz sve sto ste rekli jos bih samo dodao da je Crkva, kao i skola, opcina, porezna...takoder institucija gdje ce bit i onih kojima je cilj prije svega izmust i iskoristit kolko ide, uhljebit se.

    Svi smo mi ljudi i imamo u nekom dijelu svog bica prokletstvo kojem se neki uspjesno odhrvaju, a neki nazalost samo propovijedaju o poniznosti dok se voze u Audiju.

    Vjerujem da ce se jednog dana, zbog prevelkog odlijeva od Crkve, desit prava i korjenita obnova gdje nece bit mjesta za one koji obijaju narod, vec im pomazu na putu da spoznaju vjeru u bilo kojem obliku, pa makar i to bio rostilj s ekipom il pivo na vrhu planine.

    I moram zahvalit nasem @Majki-Papi2111 kaj je pokrenuo ovu temu, jako zanimljiva rasprava.
  • Majki2111
    2.6k
    Lako je sad, npr tebi, reci da ne podrzavas pobacaj i da bi pod svaku cijenu branio ljudski zivot, ali kad dodes slucajno u situaciju gdje ti i voljena jednostavno ne bi mogli iz raznih razloga imati dijete, definitivno ces znojit mozak oko tog pitanja.Dino

    Moram se složit sa navijačem ovdje. Protiv pobačaja sam. Ako ne maš uvjeti za odgoj dijeteta, onda nemoj imati spolne odnose, ili je imaj sa zaštitom. Uz prihvačanje rizika da ćeš možda dobiti dijete.

    Svi bi imali spolni odnos ali bez prihvačanja rizika da je posljedicca toga dijete. To je po meni nezrel stav. Nema tu mile lale... Na kraju krajeva nije li u katoličkom duhu da rezultat svakog odnosa bude novi život ilitiga začeće?
  • Dino
    2.2k

    Ovo pitanje po meni nemre bit crno-bijelo. Ja sam za, a ja sam protiv.

    Jako je puno razlicitih situacija koje bi te mogle ubit i psihicki i fizicki.

    Zamisli da si cura u srednjoj koja je zatrudnijela. Ak abortiras, ubit ces zivot, ubit ces dijete koje jednog dana moze postat nova Majka Terezija. A ak ne ucinis to, sjebat ces si zivot jer neces imat normalan put skolovanja, odrastanja,... o silovanju ne zelim ni pricat jer je to stvarno preteska tema.
  • Majki2111
    2.6k
    Zamisli da si cura u srednjoj koja je zatrudnijelaDino

    Zašto bi cura zatrudnjela u srednjoj? Odma greška u početku. Curo sama si si kriva, snosi posljedice. Ista stvar je i za mušku stranu.
  • Papastrumf
    9.9k
    Teske teme za strucnjake i ljude s iskustvom, a kamoli za maloljetnike i i jedva punoljetne.
  • deda
    28.1k
    Tako je papa. Dečki kakva se sve sranja u životu događaju ne biste vjerovali, ja u principu ne razumijem ni one radikalno protiv, ni one radikalno za bez uvjeta. Misli da i jednima i drugima fali letva u glavi. Život je bezbroj nijansi sive, ne crn i bijel.
  • Dino
    2.2k

    Ne mogu se slozit s tobom, stvarno mislim da nismo dorasli ovome.
  • Majki2111
    2.6k
    Nemam ni ja ništa protiv ako cura zatrudni u srednjoj. i odluči odgojiti dijete i ima za to uvjete. Al ako nemaš uvjete za takvo nešto zašto se upuštaš u takav rizik?

    Naravno ovdje isključujem svaku pomisao na zlostavljanje. Nije to tema. Te4ma je normalna trudnoća bez medicinskih problema.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.