• Mali dioničar
    14.1k
    Ko je Renata Končić??Majki-Papi2111

    Ako to ne znaš i to je fascinantno.

    Kao i činjenica da bi se bavio filozofijom koja potječe valjda od grčke antike tak da bi htio znati bitak cijelog svijeta sa pripadajućim postavkama i objašnjenjima, ali ti je 2015. u magli.
  • Majki2111
    2.6k
    Izguglo sam za Mineu. :sweat:

    Ne sjećam se haha, kaj da radim? :sweat:
  • Zambatine škude
    2.1k
    Često ljudi pitaju za preporuke, pa evo mojeg picka top filmova od ovih za koje nisam ubrao da su se (često) spominjali. Imam oko 1 700 ocjenjenih na IMDB-u, tako da je solidan font. Moguće čak da sam nekad davno i preporučio neke već, ne mogu se sjetiti.

    Wild Bunch - -a prvu tipičan wester, na drugu i treću puno više od toga koji govori o nestanku jedne civilizacije. Malo ti dođe zamisliti se da si prije malo više od 100 godina u Kaliforniji mogao dobiti deset dolara za skalp Indijanca, u isto vrijeme kad je Zagreb bio aktivan dio najrazvijenijeg dijela svijeta. Iz te perspektive sličan je Kumu koji na površini ima svoju radnju, ali u sebi krije dašak ne tako daleke stvarnosti koji je prebrisan skoro preko noći. Prosjaci i sinovi su djelo rađeno baš po tom modelu :)

    Peaceful Warrior - ako je itko čitao Eckharta Tollea, ovo je film kakav bi on napravio. Uglavnom, tematizira ljudsku fascinaciju i optetrećenost prošlošću i budućnošću zbog koje nikad nismo u ovom sada trenutku koji je, ako zanemarimo neke fizičke teorije, jedini kojeg uistinu živimo. Od Tollea svakako preporučam Novu zemlju i Moć sadašnjeg trenutka.

    The Great Dictator - Film u kojem Charlie Chaplin ismijava Hitlerov kult ličnosti je zastrašujuće precizan ne samo za političko stanje tog vremena (1940) nego i za većinu kasnijih nasilnih društvenih uređenja.

    Lovac na jelene - oni koji nemaju direktno iskustvo rata teško su svjesni posljedica koje nosi i za individualca i za ljude oko njega, ali mislim da je ovaj film najbolji pokušaj da i mi to shvatimo.

    Miracle - apsolutno najbolji sportski film ikad snimljen. Ne samo da je priča bolesna (i stvarna), nego je Kurt Russell u njoj odradio ulogu života, a u filmu ima valjda 50 citata koji komotno mogu samostalno činiti neku knjigu koja se bavi motivacijom (ne samo u sportu).

    The Worlds fastest Indian - Jednostavno prelijep film. Ako vam dođe da ste u kurcu i želite nešto da vas digne, toplo preporulam.

    Grave od Fireflies - pročitaj što sam napisao za film gore. Ovaj crtić je isto to ali u sasvim suprotnom smjeru.

    Mudbound - nedavno pogledao, oduševio se. Ide uz liniju onoga kako su crnci pred 40,50 godina morali napustiti Ameriku da bi postali junaci, a doma ih je dočekalo nešto sasvim drugo. Daleko od ovih modernih drkanja i prenaglašavanja tog problema danas.

    Cool Hand Luke - Ako je netko nekad u nekom filmu bio faca, onda je to Paul Newman u ovom. Posebno je interesantno vidjeti kako čovjeka (bolje rečeno njegov imidž i obrasce ponašanja) može izmijeniti zatvor, makar se tamo našao zbog banalnog prekršaja. Snimano je prije 50 godina, mogu otprilike zamisliti koliko je to problem SAD-u s ovim zatvorskim sustavom danas.

    Let iznad kukavičjeg gnijezda - već spomenut, ali moram opet. Remek djelo. Opet je bitan kontekst vremena i činjenica kako se nekad gledalo na ljude koji završe u ludnici. Mislim da film iz tog razloga ima i ozbiljnu društvenu vrijednost.

    Threat level Midnight - tko zna zna :)

    Od manje spominjanih filmova, evo meni nekoliko izvrsnih (uglavnom) mindfuck trilera, filmova koji te zakucaju za ekran za vrijeme cijelog trajanja - The Game, Proof, Durante la tormenta, Predestination, El Cuerpo, La habitación de Fermat, Triangle, Exam, A Simple Plan, Donnie Darko, Old Boy...Neki su brži, neki sporiji, ali imaju neki zajednički nazivnik da su se stvarno zaslužili zvati trileri
  • Kwedi
    3.8k
    Threat level Midnight - tko zna znaZambatine škude

    Evo ti :heart: za Michael Scarna
  • Dino
    2.2k
    I kakvi su ti zaključci?Majki-Papi2111

    Cekaj, polako, tek sam krenuo razmisljat :lol:

    Mozda imamo male drugacije poglede na svijet buduci da si ti agnostik, ak se ne varam, a ja vjernik katolik pa se nekak vodim i tim da nitko ovdje nije samo splet bioloskih okolnosti i prilika (naravno da je i to nuzno,ali...), vec da postoji visi razlog zasto sad ja tebi ovo pisem. Vjerujem da je svaki nas potez jako bitan. Takoder, mi ne mozemo ni znat kaj nas ceka poslije, mozemo rec da je zivotu kraj na dan smrti i kaj smo radili tijekom zivota nije bitno, a mozemo se nadat da ipak postoji stanje nakon smrti u kojem cemo imat drugaciju stvarnost. A opet, kaj je to stvarnost? Puno je tog, ak kuis kaj ocu rec :grin:


    https://www.azoo.hr/index.php?view=article&id=7743&naziv=natjecanje-iz-logike-i-filozofije-2020-

    Evo, ovdje kliknes na “Natjecanje iz filozofije” i pise koncept za svaku razinu.

    Tu inace bolje prolaze oni iz opcih gimnazija jer imaju dva razreda filozofiju, a prirodoslovno-matematicke skole samo u cetvrtom razredu.
  • Baneki
    717


    Ako si katolik jesi li pročitao katekizam KC koji ti koncizno daje odgovore na tvoja pitanja?

    Rimski (tridentski) ili sv. Pija X npr da ne moraš čitati Tomu?
  • Infinity
    15.2k
    Npr egipatske piramide mi se ne uklapaju u priču o svijesti tadašnjeg čovjeka... Ako zanemarimo vanjski dio, koji je sam po sebi fantastičan i za koji današnja znanost nema odgovor, već samo teorije, unutrašnji dio je nešto neshvatljivo... Svjetlost, strujanje zraka i slično unutar piramida je ekstremno visok stupanj primjene prirodnih znanosti za nekog tko je skupljao voće i lovio lukom i strijelom

    Mislim da su ljudi prije vise koristili mozak jer su bili prinuđeni u odnosu na nas kojima je sve dostupno u 2 klika
    Bosna86

    Prije 2-3 mjeseca sam pogledao nekoliko kracih dokumentaraca na ovu temu. Itekako ima smisla. Te stare civilizacije su gradile kamenom koji tesko propada i to je jedino sto je ostalo vidljivo iza njih. Sigurno da su koristili mozak puno vise nego mi danas, ali je velika sansa da su imali bolju tehnologiju nego mi danas. Mozda ne u vidu u kojem mi imamo, ali bolju. I kad sam se zapitao gdje je ta tehnologija onda je dosao nastavak na taj kamen. Mi danas gradimo betonom, neke najvece zgrade su stare manje od sto godina, a beton se raspada puno lakse nego sam kamen. Kroz par stotina godina neodrzavanja za nama ne bi ostalo nista, cak ni te gradjevine za koje jos uvijek nemamo fizicki dokaz koliko tocno mogu trajati, pogotovo bez odrzavanja. Neki mobitel, kompjuter, dizalica, auto, sve bi to propalo. Tko zna sta su ovi prije par tisuca godina sve imali, ali je s vremenom propalo. Mozda su imali letjelice, a koja je sansa da recimo jedan avion prezivi 2-3.000 godina u nekoj sumi? Ostat ce hrpa stakla od prozora i to ce nakon toliko godina biti prekriveno s tko zna koliko slojeva tla.

    Mozda te stare civilizacije nisu imale bas nikakvu tehnologiju, ali je sansa za takvo sto skoro pa nikakva, isto sto je sansa za prezivljavanje te tehnologije skoro pa nikakva. Jednostavno se sve raspalo negdje u sumi dok su njih kosile bolesti i slicno.
  • Majki2111
    2.6k
    Ateist sam, ali nikako ne odbijam katolicizam. Dapače, smatram da ljudi trebsju vjerovat. Svo zlo iz religije nije problem vjere nego čovjeka.

    Čisto da se nadovežem za ovo kaj si napisao kratko. Mislim daje naše postojanje slučajno. Ne vjerujem u život poslije ovoga života. Isto ki je smislivo kako je bila crnina prije moga rođenja tako mogu zamislit crninu(ništsvilo) nakon moje smrti. Svijet će ići dalje bez mene. Nemam se kaj nadati životu poslije smrti, ako ga ovdje živim sretno. Nedaće? Bit će ih, kaj sad. Pretrpit ćemo i to je to. Nije da sam očajan poslijezemaljskog života radi njih.

    Za stvarnost ne znam kuda ciljaš, ali sam imao sličn razgovor s prijateljem koji je isto katolik. On vjeruje da Bog zna unaprijed naš zemaljski život. Što znači da zna svaku naš odluku unaprijed.

    Kaj je onda sa nesrećama? Koliko pojam "sudbina" ima mjesto u katolicizmu? Neka nesreća na zebri. Pobro te auto. Ipak mi je jednostavnije pojmiti na način "Desilo se, nisi imo sreće", nego "To je božji put, ima veći razlog zakaj te pobro auto na zebri"....

    Al kamo ciljaš sa pitanjem" Kaj je zapravo stvarnost?"
  • Dudu
    2.6k
    Ateist sam, ali nikako ne odbijam katolicizam. Dapače, smatram da ljudi trebsju vjerovatMajki-Papi2111

    Ako smatraš da ljudi trebaju vjerovati, a ti ne vjeruješ. Definiraš li sebe kao čovjeka ili neko mitsko biće? :D

    7c4dee847a55ed461f8a4c30426cfad2_w670_h436_cp.jpg
  • Majki2111
    2.6k
    Hahaha pazi sliku :lol:

    Zakaj bi bio mitsko biće. Majak me pokušala odgojit kao katolika al nije do mene doprijelo. Jednostavno je. Kod nekih doprije to, neke to privuče, neke ne.
  • Dino
    2.2k

    Imam baš doma Katekizam te mi je bila namjera pročitat ga, nisam u potpunosti siguran koje je izdanje, međutim svakako mi je pod obavezno. Uz to sam htio nadopuniti nekim drugim djelom više iz perspektive filozofa, teologa koji nisu direktno sudjelovali na Crkvenim saborima, Vatikanskim koncilima itd.


    Ma razumijem sve kaj govoriš, sjećam se da si već jednom pričal o tom.

    Kaj se tiče stvarnosti...evo recimo jedan čisto znanstveno-bioloski primjer budući da to smatraš vjerodostojnijim.
    Dakle, Zemlja je nastala prije 4,5 milijardi godina, i oblikovala se u ovo kaj danas vidimo, čujemo, dotičemo, njušimo...podražaje primamo pomoću osjetila kojima raspolažemo. A jedna crvena moruzgva koja živi u plićim morima nit vidi nit čuje i njena “stvarnost” je samo taj mali komadić onoga kaj ona može doživjet.

    Sad kad bismo okrenuli na nešto teže shvatljivo; recimo da nas je Bog stvorio na svoju sliku i priliku, i prije našeg rođenja nije bilo ničeg, udahnuo nam je dušu koja (kao hajduk :lol: ) živi vječno. Vječnost je apsolutno bezvremensko stanje, naći nama potpuno nezamislivo. Kak onda mi sad živimo u dijelu vječnosti ak računamo vrijeme u sekundama, minutama, milijardama godina...

    Dakle hoću reć da mi ne možemo znat jel nama nekaj fali da bismo potpuno otkrili ovo mjesto gdje živimo, al zato možemo malo promišljat.

    Ja sam sad tu zbrkal dosta tema i pojmova, al valjda sam ti uspio nekaj pametnog reć da skužiš :grin:
  • Majki2111
    2.6k
    Jasno mi je, međutim, imam osjećaj da podcjenjuješ nas kao ljude. Ima ljudi koje zanima naša stvarnost pa istražuje svemir. Možda ima nešto veće. Ne znam. Razvilili smo iznimno visok oblik života. Imamo kapacitet za otkrivat. Vidit ćemo kaj će bit.


    Za vrijeme. Pa mjerimo radi svakodnevnog života... Kako se sustav najtočnije opisuje? Brojkom i mjernom jedinicom.

    Mada kopka me nešto još. Evo ja nisam sposoban otkrivat takve stvari niti promišljat, kako je nastao svijet. A i da idem s pretpostavkom da možda ima duša, velikimi bi mi bio rizik živjeti po katoličkim načelima, ako me ona ne čine sretnim jer nemam 100%tnu sigurnost da duša postoji.

    Poanta mi je: Potrudi se da, ovaj život koji možeš pojmiti sada svojim osjetilima, bude što sretniji i zabavniji i što pozitivniji. Kao i moruzgva... Možda ne vidi sve oko sebe, ali je zadovoljna onima kaj ima i lijepo joj je. Ja se bar nadam :smile:

    Ne vidim neke velike koristi da razbijam glavu o tim dubokim pitanjima poput postanka svijeta, ima li nešto veće od nas. Jedino je sigurno ovaj život za mene. Trebam uživat u njemu što više.
  • Dino
    2.2k
    Poanta mi je: Potrudi se da, ovaj život koji možeš pojmiti sada svojim osjetilima, bude što sretniji i zabavniji i što pozitivniji.Majki-Papi2111

    Slazem se u potpunosti!

    Takoder...
    Ne bih preispitivao svako moguce saznanje jer u konacnici je sve kaj nije dokazano dosta subjektivno, zato velim, stvoris svoj neki pogled na svijet i tak zivis, naravno u sreci kad shvatis kolko je zivjeti lijepo.
  • Navijač Dinama
    7.4k
    Jedan kultni film,a čini mi se da nije ovdje spumenut, Gladijator. :smile:

    "My name is Maximus"
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.