danas bi Gotovac bio prozvan luđakom — mali M
Ili bi bio Marina Abramović, to ne možeš znati. Radi se o konceptualnoj, performativnoj umjetnosti, ona je po svojoj prirodi kontroverzna i provokativna. Gotovac je zaista veliko ime u umjetnosti ovog grada. E sad, je li toliko veliko ime da se cijeli vizualni identitet grada idejno bazira na njegovom najpoznatijem performansu? Ja mislim da nije. Poštujem to kao kreativnu viziju, ali naprosto se ne slažem s njom. Kod nas sve ide iz krajnosti u krajnost, ili smo konceptualni do razine da nitko ne razumije poruku dizajna - kao ovdje - ili smo pak infantilno doslovni pa imamo spomenike poput onog Silađinovog amaterizma na Trgu Europe. Ali dobro, javna plastika u Zagrebu je posve druga tema po kojoj bih mogao zasebno daviti puno previše no što Zona ima živaca.
Nije mi jasno na što misliš da je svako radio po svom bez smjernica. — mali M
Doslovno to - Zagreb nema vizualni identitet i knjigu standarda. Npr kad grad radi neki plakat, goodybagove, posjetnice za zaposlenike, banner za neku konferenciju, pa čak i znakove za muzeje po gradu, table na mjesnim odborima i uredima i slično - ne postoji nikakvo pravilo kako to treba izgledati - gdje treba biti grb, koji font, koje nijanse boje, kako se koriste prazni prostori, kako se elementi apliciraju na različite površine i slično. Svatko tko u tom trenutku radi, najčešće radi onako kako želi ili misli da je najbolje.
Tako da je Zagrebu definitivno potreban vizualni identitet, oko toga nema govora. I ovaj će u raznim aplikacijama funkcionirati skroz pristojno jer je minimalistički, čitljiv i jednostavan. Ono što njemu fali je "ono nešto", neka poveznica s gradom, autohtonost, originalnost. Hladan je, korporativan i nema emociju, on ništa ne komunicira prema svojoj publici.
Nije loš kao takav i sigurno će za grad biti bolji i takav nego do sada kada ga nije bilo, ali je trebao biti puno bolji. Propuštena je prilika da se napravi nešto što će zaista biti fora, nešto čime se možemo ponositi, nešto što pomaže brandingu grada kao jedne sigurne, životne, šarmantne srednjoeuropske metropole. Teško je reći tko je kriv za to. Ja sam pogledao sve prijavljene radove i dosta sam razočaran, čak uzimajući u obzir da osobno znam neke prijavitelje i agencije koje profesionalno cijenim, a rješenja im nisu baš bila na razini. Je li manjak kvalitete posljedica premalenog budžeta? Može biti. Velike kreativne agencije ne planiraju trošiti svoje resurse radi potencijalnih 15.000 eura. Je li brief bio dovoljno jasan? Dosta se lutalo u rješenjima, nisu baš svi shvatili što se htjelo dobiti.
Velim, meni to nije loše. A jako me smeta što u Hrvatskoj "nije loše" uzimamo kao standard i ne težimo nečemu zaista vrhunskom i upečatljivom, nego se zadovoljavamo time što je novo "nije loše" bolje od postojećeg "lošeg".