• emilperska
    3k

    Ne znam od kud ta teza da novac ne ide uglavnom na prvu ekipu?
    U juniorima su peti, u kadetima treći na ljestvici na današnji dan. Svoju dvoranu nemamo nego ili koristimo besplatne gradske termine ili nešto plaćamo. Juniori i kadeti ionako igraju for free. Imaš trenere kojima (bar mislim) djelomično plaće savez pokriva, ali i da ne pokriva to nisu neki iznimni iznosi koji opravdavaju gap od 300 do 500k prema ostalima. Jednostavno ne vidim gdje može ić novac nego na prvu ekipu.. Kog plaćamo da bi opravdali razliku od 400k u odnosu na Dubrovnik?

    Svaka čast svima, ja isto odlazim na utakmice, ali mi je pun kurac nekog mistificiranja da drugi troše više od nas, a mi (na papiru) imamo između 300 - 500k EUR više u odnosu na konkurenciju, odnosno relativno između 50 - 80% više. Te neko glorificiranje polufinala gdje nitko ne troši kao mi..
    S ovim raspodjelom financija, moramo bit prvaci u 4 od 5 godina i ganjati europske iskorake. Klub nosi ime Dinamo, ima financije u skladu s imenom, ima najbolje navijače u državi, ima najveću posjećenost u državi i vjv kak bi ovi debili dolje rekli "najviše" članova.

    Jednostavno sve osim osvajanja naslova je neuspješna sezona za Futsal Dinamo i točka..
  • Zambatine škude
    2.1k
    Zašto ovo navodim. Iako sam relativno redovit na futsal doigravanjima, želim demistificirat da se tu radii neki overachievement. Imamo najviše prihoda, trošimo uvjerljivo najviše i logično je da smo prvaci i da stremimo naslovu. Ista stvar s ovom sezonom. Pula ima skoro duplo manji budžet od nas. Mi ovo moramo osvojiti.emilperska

    Ovo što si stavio je lišeno ikakvog konteksta i ne prikazuje realnu sliku baš ni izbliza. Ili netko stvarno misli da kao Pula možeš imati pet stranaca iz Brazila i Kolumbije s tri puta manjim realnim budžetom ili 6 reprezentativaca s četiri puta manjim.

    Neki Brazilac ti dođe u Makarsku, zaposle ga u Apfel i daju mu devet mjeseci na korištenje apartman koji se dnevno iznajmljuje za 200 eura i službeni auto od firme. I eto, odjednom taj magičan Brazilac kakti košta samo dva, tri soma eura plaće.

    Pa samo da s Pulom usporediš, pogledaj broj trenera i djece u školi, pogledaj posjetu i samim time rashode u vidu organizacije utakmice di nama dođe neka Torcida pa imaš tri marice specijalaca i 20 redara.

    Nije ovo što Dinamo radi neko čudo i slažem se da je napad na titulu vrlo realan cilj, ali prva Pula ima veći "realan" budžet za prvu ekipu. Čak bih rekao i osjetno.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Ne znam od kud ta teza da novac ne ide uglavnom na prvu ekipu?
    U juniorima su peti, u kadetima treći na ljestvici na današnji dan. Svoju dvoranu nemamo nego ili koristimo besplatne gradske termine ili nešto plaćamo. Juniori i kadeti ionako igraju for free. Imaš trenere kojima (bar mislim) djelomično plaće savez pokriva, ali i da ne pokriva to nisu neki iznimni iznosi koji opravdavaju gap od 300 do 500k prema ostalima. Jednostavno ne vidim gdje može ić novac nego na prvu ekipu.. Kog plaćamo da bi opravdali razliku od 400k u odnosu na Dubrovnik?

    Svaka čast svima, ja isto odlazim na utakmice, ali mi je pun kurac nekog mistificiranja da drugi troše više od nas, a mi (na papiru) imamo između 300 - 500k EUR više u odnosu na konkurenciju, odnosno relativno između 50 - 80% više. Te neko glorificiranje polufinala gdje nitko ne troši kao mi..
    S ovim raspodjelom financija, moramo bit prvaci u 4 od 5 godina i ganjati europske iskorake. Klub nosi ime Dinamo, ima financije u skladu s imenom, ima najbolje navijače u državi, ima najveću posjećenost u državi i vjv kak bi ovi debili dolje rekli "najviše" članova.

    Jednostavno sve osim osvajanja naslova je neuspješna sezona za Futsal Dinamo i točka..
    emilperska

    Ne znam s kim se svađaš i što si toliko nervozan. Objasnio je čovjek gore, klubovi znaju bit prilično kreativni s načinom na koji plaćaju igrače, a ni on ni ja ne pričamo napamet.
  • Nino Bule
    11.4k
    Nisam nikad gledao u financijska izvjesca futsal klubova al na prvu mi je nekako logicno da su ekipe sa hrpom stranaca vjerovatno skuplje nego ekipe slozene od domacih igraca + igraci iz svoje skole, i nekako mi je logicno bilo da tu ima i placanja "u naturi" i "ispod stola", ne znam cemu histerije uvijek se ovdje bar moze pitat i ima ljudi upucenih i voljnih odgovorit.
  • bongo
    631
    Samo da se nadovežem na ovo vezano uz plaće igrača. Situacija u futsalu je dosta slična i situaciji u našim drugim i trećim ligama. Igrače se plaća mimo kluba u bitno većem postotku nego što dobiva od kluba. Znam pouzdano i neke igrače koji su na račun igranja bili zaposleni u tvrtkama sponzorima i dobivali plaću kao da rade. Bilo je i slučajeva kad su se na račun igranja dobivali apartmani ili slične protuusluge.

    Dobrim djelom za navedeno su krivi hrvatski zakoni gdje je godišnje dozvoljeno do 2% ukupnog prihoda donirati u sportske, kulturne ili slične udruge bez plaćanja poreza.
  • emilperska
    3k

    Slažem se djelomično, ne slažem se da je lišeno svakog konteksta kao što ti navodiš.
    Za istraživanje o budžetima me potaknula izjava jednog od boljih prijatelja da Futsal Dinamo s nižim budžetom od jednog dijela lige radi jako dobre rezultate, pa me ponukalo da sam to malo gledao i prošle godine i da je budžet bio ili najveći ili među vrhom za 2022. Slažem se da je u manjim sredinama i manjim klubovima veća šansa za isplaćivanja igrača u sivoj zoni, ali pošto je razlika u budžetu za 2023. između nas i Pule 300k EUR, a ukupni budžet je 650k EUR. Jednostavno ne vjerujem da se 300k EUR odnosno 50% budžeta može oprati u sivoj zoni i da onda ti klubovi u suštini imaju veće budžete od nas. Moguće je vjv da se 100 do 150k izvuče kroz neke sive kanale do igrače, viša od toga teško.

    Ne treba se ni pretvarati u sektu kao ovi dolje i dogmatski braniti neke tvrdnje. Službeno naš klub ima
    100k veći budžet od Olmissuma, 300k veći budžet od Pule i 400k veći budžet od Squarea. Kolike su to cifre, ponovit ću da je naš ukupni budžet 650k i da je najveći u ligi i da je naš budžet kao službeni Squareov x 2,5. Da Square, Pula i Makarska izvlače pola svog budžeta u sivoj zoni, imali bi osjetno manje od nas.

    Poanta je da mi s ovim svim šta imamo, moramo redovno osvajati naslove, odnosno češće od 1 u 9 godina postojanja i da ovi sportski rezultati nisu nikakvo čudo, to je realno trebalo biti bolje. Ako kritiziramo veliki Dinamo jer ga Rijeka s 5 puta manjim budžetom drži na razmaku 2 boda 5 kola prije kraja, onda možemo i Futsal ekipu koja se želi pripojiti, da to mora biti bolje od ovog što se napravilo u 9 godina. Pogotovo ako se ove godine ne uzme naslov..

    Npr. KK Dinamo je budžetom od 350k EUR, točno tamo gdje se i nalazi na tablici. To je 6. budžet od klubova u ligi, oni su 5. Više od toga nije realno ni očekivati, pogotovo što Cedevita barem na papiru troši značajno više, a nisu opće bolji od nas znatno..
  • Crusades1986
    9.6k
    da to mora biti bolje od ovog što se napravilo u 9 godina.emilperska

    uzmi u obzir kolike su budžete imali svih tih godina nacional, split tommy i novo vrijeme...

    Naš sadašnji proračun sigurno nije bio takav prije 5-7 godina.
  • Zambatine škude
    2.1k
    Sad si ušao u neke sasvim druge rasprave. FD nije nijedne jedine sezone bio rezultatski ispod onog što se s obzirom na budžet može očekivati, a ti sad gradiš priču kao da si devet godina imao prvi budžet lige.

    Ponavljam, ako netko misli da je moguće s duplo manjim budžetom imati četiri od pet stranaca u prvoj momčadi i još dva hrvatska reprezentativca na klupi, ja sam onda za vanrednu skupštinu da izglasamo da nas ljudi iz Pule preuzmu jer radi čudesa. Ili iz Crnice koja ima šest stranaca u ekipi koji negdje trebaju živjeti, jesti i igrati pa ispada po ovome da 80 % budžeta otpada na njih.

    Početna teza, ta da ovo nije iznenađenje, ti stoji. Sve nakon toga pokušavaš nešto na silu dokazati.

    Ne razumijem recimo kakve veze ima jesu li kadeti prvi ili deveti na tablici s time koliko ulažeš u školu. To da nemamo svoju dvoranu nije argument na tvoju, nego na kontra stranu, gdje moraš plaćati za više kategorija tri ili četiri različite dvorane. Nema višak gradskih sati u dvoranama, nego debeli manjak koji košta. A u Makarskoj ti grad da dvije dvorane na raspolaganje jer si jedini relevantan klub u bilo kojem sportu.

    Sve te klince netko treba trenirati, obući, nahraniti, voziti i voditi na turnirima. Čast svima, ali neki klubovi imaju pet tisuća pratitelja na društvenim mrežama i dvije objave tjedno. Ovdje moraš i u to uložiti jer te prati stotinjak tisuća ljudi na društvenim mrežama.

    Mi moramo prodati određeni broj karata, koji uopće nije malen, da pokrijemo organizaciju jedne jedine utakmice. A i to je nategnuta brojka jer bi puno više koštalo da nemaš doslovno 15-20 volontera koji kune ne uzmu.

    A evo nek mi netko kaže koji je trošak nekom od navedenih klubova neke random prvenstvene utakmice gdje ima duplo manje gledatelja, jedan policajac i jedan redar.

    Igraš u gradskoj dvorani u kojoj imaš neograničen broj sati, koja je postavljena samo za tebe i ne moraš kao mi uzimati još dva sata od ukupne satnice da bi najprije uredio dvoranu, a onda ju nakon toga i pospremio jer kadetkinje RK Lokomotive imaju trening iza tebe. Pa da ne pričam da ti na ovim većim utakmicama delegat nešto nađe i zapiše i onda popiješ i kaznu na sve te troškove.

    Nisu ovo nikakve tajne, sve se to može pitati na za to predviđenim skupštinama i uvjeren sam da će svatko dati sve informacije koliko god može. Ne treba ni opovrgavati priče iz birtije niti stvarati neke druge.

    Mogu samo spekulirati koliki je realan ždrijeb s liste ovima koji ulažu ozbiljan novac u prvu ekipu, ali činjenica je da su u futsalu "svi" dobri godinu, dvije ili tri i sve to budu vrhunski i održivi projekti. A kad pogledaš sastav prve lige otkad smo mi ušli i polovicu prvaka otad, pola ih se ugasilo.

    Čak bih rekao da se sada probralo društvo dosta u tome smislu i po meni skoro svi ovi koji su stalni prvoligaši ozbiljno rade i ulažu u to da imaju kvalitetan klub, a ne kvalitetnu momčad. Tim više ovi podaci što si ih prvotno stavio zavaravaju.
  • emilperska
    3k

    1) Ako svi znaju da većina drugih klubova radi u nekoj sivoj zoni (ja fkt nemam takva saznanja, iako mogu zamisliti modus operandi kako bi se to radilo), a mi kao manjina radimo pošteno, onda to treba dići na više instance . Ako je to "nelegalno" da igrača zaposle kod sponzora, sponzore imamo i mi, pa ne zapošljavamo igrače kod njih niti se krenulo u tom smjeru koliko znam. Čak ne vidim gdje je tu ušteda da ti sponzor umjesto da ti da 20-30k EUR na račun, zaposli Brazilca kod sebe na puno radno vrijeme ili šta god i plaća doprinose i poreze na njega.
    2) Ispada da jedino mi imamo omladinski pogon gdje klinci imaju dresove, trenirke i ok trenere. Ne pratim omladinska fustal natjecanja, ali ispada da smo mi tu uzor svima i da se značajno ulaže i troši u taj segment dok svi ostali tu štede. Rezultati to i ne pokazuju, bar po meni
    3) Dvorane stvarno jesu otegnuta okolnost i to stoji. Dio problema je što nemamo svoju dvoranu, a dio to što smo najpraćeniji futsal klub u regiji i troškovi organizacije su sigurno veći. Kao što su veći troškovi organzacije velikom Dinamu kad njemu dolazi Istra nego Belupu kad njemu dolazi Istra. Sve je to meni jasno.
    4) Prije nego sam krenuo istraživat službene budžete, nisam očekivao toliku razliku. Zato sam frapiran da tako kažem. I da je točno sve ostalo o sivim zonama (velim da ne znam ništa o tome), opet je razlika u budžetima velika za 2023. s obzirom na stanje na terenu..
    5) Ne volim ove priče o broju pratitelja na društvenim mrežama, općenito o društvenim mrežama i to. To me podsjeća na Hajduk. To ne želimo
    6) Vidimo se u petak. Ja stvarno navijam za Futsal Dinamo. Od kad je propala Cibona, to mi je drugi najdraži sportski klub ajmo to tako reći. Samo velim, ovo što se dešava u sportskom smislu nije nikakvo sportsko čudo. Kada se podvlači presjek nakon prvih 10 godina (a to je kolovoz 2024.). Ako ne osvojimo ovaj naslov, rekao bi da smo povijesno podbacili s obzirom na članove, budžet, broj navijača u dvorani itd. Jedan naslov i jedan superkup u 10 godina, očekivao sam više. Ok tu je i naslov 2.HMNL iz 2015. Ali, velim ako ostanemo na tom prošlogodišnjem naslovu. Meni je prvo desetljeće u rezultatskom smislu, ispod očekivanja.
  • rioda
    2.2k
    Meni je prvo desetljeće u rezultatskom smislu, ispod očekivanja.emilperska

    Meni nije. Istina da je u nekim sezonama moglo biti rezultatski bolje, ali s obzirom na organski i zdrav rast kluba, ja nisam nezadovoljan. Postavljena je odlična baza u svim segmentima i klub može dalje samo rasti. Ranijih godina je bilo ekipa koje su financijama bile daleko iznad nas i teško je bilo očekivati da možemo parirati npr. tadašnjem Nacionalu
  • Zambatine škude
    2.1k
    1) Ako svi znaju da većina drugih klubova radi u nekoj sivoj zoni (ja fkt nemam takva saznanja, iako mogu zamisliti modus operandi kako bi se to radilo), a mi kao manjina radimo pošteno, onda to treba dići na više instance . Ako je to "nelegalno" da igrača zaposle kod sponzora, sponzore imamo i mi, pa ne zapošljavamo igrače kod njih niti se krenulo u tom smjeru koliko znam. Čak ne vidim gdje je tu ušteda da ti sponzor umjesto da ti da 20-30k EUR na račun, zaposli Brazilca kod sebe na puno radno vrijeme ili šta god i plaća doprinose i poreze na njega.emilperska

    Iskreno, ne vidim što bi tu bilo protuzakonito, niti vidim kakvu bi korist imali od toga da to nekom prijavljujemo. Interes nam je što jača liga. Nisam to napisao da rondam kako drugi kradu, a mi smo sveci, nego sam pokušao dati sliku zašto ova razlika u budžetu nije realna i objašnjiva.

    2) Ispada da jedino mi imamo omladinski pogon gdje klinci imaju dresove, trenirke i ok trenere. Ne pratim omladinska fustal natjecanja, ali ispada da smo mi tu uzor svima i da se značajno ulaže i troši u taj segment dok svi ostali tu štede. Rezultati to i ne pokazuju, bar po meniemilperska
    Kakvi rezultati, ne razumijem?

    5) Ne volim ove priče o broju pratitelja na društvenim mrežama, općenito o društvenim mrežama i to. To me podsjeća na Hajduk. To ne želimoemilperska

    To na kaj tebe podsjeća ne mogu utjecati. Poanta je bila da izdvajaš i na marketing tamo gdje drugi ne.

    Ako ne osvojimo ovaj naslov, rekao bi da smo povijesno podbacili s obzirom na članove, budžet, broj navijača u dvorani itd. Jedan naslov i jedan superkup u 10 godina, očekivao sam više.emilperska

    Legitimno je očekivati više, ali to do prošle godine nije bilo realno. Moglo se učačkati finale protiv Novog vremena 2018. ili protiv Olmissuma u koroni, ali daleko je to bilo od neke pozicije gdje smo bili favoriti.
  • Juznjak
    3k
    sponzor umjesto da ti da 20-30k EUR na račun, zaposli Brazilca kod sebe na puno radno vrijeme ili šta god i plaća doprinose i poreze na njega.emilperska

    Mene, na primjer, ovo podsjeća na Hajduk (Bogdanovićevo plaćanje Livaje) i takvo funkcioniranje smatram strašno neozbiljnim. Tako funkcionira vjerojatno 90% klubova u našoj državi u bilo kojem ekipnom dvoranskom sportu. Najlakše mi je uzeti primjere koji su mi najbliži. Da samo klubovi plaćaju igrače u Dubrovniku ne bi ti igrači imali za kruh, tj. nijedan od tih klubova ne bi u svom rosteru imao igrače koji nisu iz Dubrovnika. Može li se tako napredovati, stvarati zdrava priča i funkcionirati dugoročno? Mišljenja sam da ne može. Pogledaj malo što se dogodilo s rukometnim klubom iz Dubrovnika. Oni su propali kao član premijer lige, najvećeg ranga natjecanja u Hrvatskoj. Nekoliko sezona je funkcioniralo to da imaš 2-3 dobra igrača i dobre trenere koji su bili vrhunski plaćeni ali taj novac je stizao od raznoraznih prijatelja kluba (ili ih možemo nazvati i sponzorima). Neki domaći igrači nisu godinama primili plaću, a mlađi dečki (ovi ispod 21-22 godine) nisu nikad. Nije ti prevelika razlika ni u Squareu, oni jedino imaju malo više tih prijatelja kluba koji će uskočit kad treba. Osim toga, Square je uvijek u upravi imao ljude iz politike, a kako je Dubrovnik mala sredina, jasno je onda da se klubu s takvom podlogom lakše okružiti ljudima koji će dat neki novac za ovih par stranaca ili za jednog Marinovića prošlu sezonu. Na kraju krajeva, sigurno Konsuo nije došao u Dinamo jer mu Dinamo daje neki ludi novac, ali sigurno ima pristojnu plaću kakvu je dogovorio i zna da neće svaki mjesec bit nekih problema i neće se svako malo gledat kako će mu klub dati manje nego što je dogovoreno. Puno više vrijedi imati takvo zdravo i pošteno okruženje, nego osvojiti titulu sa strancima kojima klub ništa ne znači, imaju dobar novac, a još će ti i prvom prilikom bez razmišljanja okrenut leđa ako imaju neku bolju ponudu.
  • rioda
    2.2k
    Da se nadovežem na ova zapošljavanja igrača, ne znam je li tako u futsalu, ali znam da u "velikom" nogometu u nižim ligama neki igrači to izričito traže, da bi imali plaćene doprinose
  • BBBaranja
    1.9k
    Ekipa pitanje,u dvojci doma sportova nikad nisam bio..obiteljski smo u Zg za vikend pa vodim malog od 3 godine sa sobom na tekmu..jel pristupacno za zenu s kolicima i bebom od 6mj da i njih povedem na tekmu?
  • Gražvydas Mikulėnas
    11.5k
    povedi klinca i odi na neku od tribina iza gola. Bebaca ne bi vodio jer ce decibeli biti na granicnim razinama :up:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.