• austrijanac
    2.7k
    Izbori za predsjednika jedne liječničke udruge, na kojima je sudjelovalo blizu 10000 liječnika, su odrađeni online. Priprema je trajala 2 tjedna i koštala je 700 europskih novčića.

    U Hrvatskoj, da nebi bilo.

    Da je klubu želja online, bilo bi već najavljeno i napravljeno.
  • Mr Blue
    3.4k
    Vezano uz sve što se događa u zadnje vrijeme oko članstva u našem klubu, htio bih dati par komentara.

    Za početak, želim skrenuti pozornost da ova tema postoji na forumu duže od 4 godine, a čini mi se kako je sve do nedavno glavna tema rasprave bila kako kao član ostvariti neki popust pri kupnji ili kako preko članske iskoristiti besplatan upad na tekmu. Mislim da nisam puno promašio, s obzirom da se u ovom topicu, kako mu i ime sugerira, raspravlja i o godišnjim ulaznicama, a za koje bih se usudio reći da se veže i glavnina odgovora u topicu u posljednje četiri godine.
    Zato skrušeno predlažem moderaturi da nam te dvije teme razdvoji u dva različita topica jer mislim da je sazrijelo vrijeme da se o članstvu u klubu priča ozbiljnije od besplatnog upada na utakmicu i odvojeno od godišnjih ulaznica.

    Prateći ovu raspravu otkako se aktualiziralo pitanje članstva ne mogu se oteti dojmu da je većini ljudi početna premisa za raspravu o članstvu, u nedostatku bolje riječi, pogrešna. Konkretno, mislim na debatu gdje su ljudi nezadovoljni kako to sad da članstvo uplaćeno u studenom ili prosincu ne vrijedi u siječnju. Čini mi se da je premisa mnogih da je situacija s članstvom u našem klubu inače normalna/pozitivna/zdravorazumska, a da je ovo sad anomalija. No, otkako ja znam za sebe to jednostavno nije slučaj. Dopustite da elaboriram.

    Ne znam kad su posljednji put članovi Dinama imali mogućnost birati predstavnike kluba, možda se ni stariji od mene ne sjećaju, no otkako ja pamtim, pa sve do usvajanja posljednjeg statuta, članska iskaznica NK Dinamo nije imala apsolutno nikakvu stvarnu vrijednost osim sentimentalne. U mojim očima, popust na kupnju, besplatan upad na tekmu i rođendanska čestitka, koliko god bili lijepi i poželjni znakovi pažnje, za mene kao člana Dinama zapravo nisu ništa bitno. Mogu se složiti da je pravo prvokupa bitno, no sve ostale članske pogodnosti u suštini su samo sredstvo mazanja očiju, smokescreen rekli bi Englezi, pred najvažnijom stavkom koju bi članstvo u udruzi građana trebalo značiti - pravo birati i pravo biti biran, tko to hoće. O obujmu biranja članova Skupštine/Uprave/nekog od Odbora možemo drugom prilikom jer to sad nije tema i jer je sad naglasak na stvarnoj, direktnoj, neometanoj mogućnosti biranja.

    Moj prvi susret s klupskom mašinerijom koja Dinamo želi zadržati za odabranu skupinu ljudi bio je kada sam kao srednjoškolac isprintao papir za peticiju za smjenu Mamića i tadašnjeg vodstva kluba te krenuo u prikupljanje potpisa u svom kraju. Tada su me brojni navijači Dinama ismijavali, govorili mi da sam prezelen, da ne razumijem, no ustvari me najviše zabolilo to što su tri debele knjige s preko 18.000 potpisa završile u ladici nekog gradskog ureda, a pokojni gradonačelnik se pravio kao da se ništa nije ni dogodilo. Kratka digresija, usporedimo li brojke, 7.000 ljudi prije par mjeseci uradilo je čuda za članska prava Dinamovaca, dok je 18.000 prosvjednih potpisa - zaboravljeno.

    Opstrukcije kluba prema svojim članovima nastavljena su i nakon peticije. Dosta nas ovdje pamti kako se vrhuška kluba, odabrani i podobni namjesnici, borila protiv svih pokušaja Građanske inicijative Zajedno za Dinamo, pa zatim i Dinamo - to smo mi, da se klub otvori prema svojim članovima. Ismijavanja su nastavljena, no da je bar stalo samo na ismijavanju. Fizičke prijetnje, zabrane, crne liste, dolazak policije po ljude na fakultet i tko zna kakve još gadarije, orkestrirane su od jedne grupe podobnih da se zaustavi ideja pozitivnog članstva u NK Dinamo (ovdje želim naglasiti da se nisu sve ove stvari događale meni, niti da sam ja u toj cijeloj priči bio neki bitan faktor, no proživljavajući to sve sa svojim prijateljima, neke stvari neću nikad ni zaboraviti, a smatram ih važnim naglasiti za širi kontekst priče o članstvu).

    Sve opstrukcije i ismijavanja uprave NK Dinamo nastavila su se i ulaskom navijača u Futsal Dinamo i pokretanjem priče o pozitivnom, uključivom i aktivnom članstvu gdje se primjerom išlo pokazati koliko je Dinamov član ustvari - moćan. Dosta ljudi nije kužilo, ni kakav futsal, ni kakvo članstvo, još veći broj ljudi je vjerovao da će taj balon puknuti čim stanu rezultati, čim se ljudi malo zasite, a posebno ako ne bude pomaka na fronti zvanoj NK Dinamo. Ne treba bježati od istine, pa treba reći i da je bilo trenutaka (sezona) kad je cijeli entuzijazam oko futsala splasnuo. No upravo su moć i snaga Dinamovih članova, njihova ustrajnost za ideju čije vrijeme dolazi, stvorili jednu od najljepših i najpozitivnijih sportskih priča u Hrvatskoj. Jer navijači Dinama okupljeni oko Futsal Dinama nisu samo ustrojili klub na ponos svih Dinamovaca već su popularizirali cijeli jedan sport koji je do prije par godina tavorio na rubu anonimnosti.

    A 'oni' nas i dalje pokušavaju zaustaviti, dok su ismijavanja danas postala malo tiša ili suptilnija. Možda je samo njihova nesposobnost, možda se negdje to tako samo trebalo prelomiti, no s obzirom na dugu povijest podmetanja noge vlastitim članovima i navijačima, ja se osobno ne mogu oteti dojmu da je i posljednji potez uprave i cijeli ovaj đumbus oko članstva stvoren ciljano kako bi se priča namjerno zakomplicirala. Jer je 'običan' navijač, onaj koji ne proživljava ovo sve emotivno kao ja, trenutno ljut i na upravu i na navijače i pita se je li nama takav model upravljanja treba i trebaju li doista članovi dobiti veća prava, dok mediji oduševljeno pumpaju takvu retoriku i 'običnom' navijaču stvaraju narativ da su stvari unutar kluba komplicirane i nefunkcionalne tek otkako su navijači dobili pravo glasa, pa makar minimalnog. Pritom se, kao puno puta dosada, u potpunosti ignorira činjenica da pobjednička lista na budućim izborima, čak i ako skupi uvjerljivo najveći broj glasova članova kluba - nema većinu u Skupštini. Niti se uopće propitkuje ispravnost (moralnost) aktualne vrhuške kluba koja će neovisno o rezultatu izbora instalirati svoju većinu u valjda sva klupska tijela, unatoč nevjerojatno bremenitoj povijesti prema svojim vlastitim članovima.

    Ljutiti se na klub jer vam članstvo uplaćeno prošli mjesec ne vrijedi ovaj je pucanj u prazno i ide direktno na mlin onih koji ne žele otvoriti klub prema članovima i navijačima. Uz pomoć medija, iskoristit će vašu ljutnju kako bi sakrili svoju nesposobnost i još jednom okrivili navijače i članove kluba da rade na destrukciji kluba.

    Dragi Dinamovci, vi moćni ljudi... Pustite kokošarima iz uprave da se međusobno pojedu i ne nasjedajte na njihove spinove. Neka vam ne bude teško učlaniti se u svoj klub i ovaj mjesec ako to bude potrebno, pa i onaj mjesec iza kad nas opet pokušaju isključiti iz utrke. Učlanite se, zato jer je Dinamo jedinstven, nesalomljiv, snažan i jak, baš kakvi trebaju biti i njegovi članovi. I upamtite... Nijedna ideja nije moćna, kao ona čije je vrijeme došlo!

    39669497364-d9490b8e9e-b.jpg
  • Eduardo
    17.6k
    Radi li online učlanjivanje u klub?maksimirski istok

    Ne. Za desetak dana bi trebalo proraditi, ali uzmite to s rezervom.
  • Georg Koch
    3.7k
    ako je sve navedeno tocno, sto ne sumnjam, zasto se ne bi pozabavili ovim pitanjem?
    Zasto ne bi pokusali izvrsiti pritisak oko online glasanja?
    Ili nas i dalje mazlumaju(previse).
  • austrijanac
    2.7k

    Ma iskreno, i da stisnemo, sumnjam da će se dogodit.

    Tko će u klubu to pogurat, opet Bošnir ili netko sličan?
    Jedva smo se riješili mamićevih uhljeba, treba će netko vrijeme da se zaposle i profiltriraju ljudi koji će ustvari radit svoj posao.

    Ja sam samo spomenu da online izbori nisu takav problem i da su mogući, samo treba stisnut.

    Problem je što nemaš kome stisnut, pa neće Mirkec sa svojim godinama hodat od ureda i ureda i provjeravat jel gotova platforma.
  • Papastrumf
    9.9k
    Izbori u budućnosti će sigurno biti online.
    Zašto to neće biti i sada? Pa samo malo razmislite, mrvicu upotrijebite pametnu glavicu.
  • rob ljubavi
    774
    Jako volim Papustrumfa, kad god vidim da je nešto napisao znam da će me oraspoložiti
  • austrijanac
    2.7k

    Zato sam i dodao, da je želja da budu online, bili bi već.
  • superSantos
    2.6k
    Izbori u budućnosti će sigurno biti online.
    Zašto to neće biti i sada? Pa samo malo razmislite, mrvicu upotrijebite pametnu glavicu.
    Papastrumf

    https://www.youtube.com/watch?v=4uWNsCkJ59o
  • Neki tip
    19.4k


    Naklon do poda za post.
  • Crle
    359
    Ali kako moćno sada zvuči ova poruka:

    "Nijedna ideja nije tako moćna, kao ona čije je vrijeme došlo!"

    Jako velike stvari su se dogodile u zadnjih godinu dana. Ja recimo tek sada nakon dvadeset godina shvaćam važnost članstva i godišnje ulaznice.
  • Salva
    2.4k
    Dođe mi da se duplo učlanim…svaka čast na postu :clap:
  • Sajla
    3.5k
    Bio danas pod zapadom produljiti/obnoviti članstvo. Pita cura koja tamo radi znam li koje su pogodnosti za članove? Rekoh znam, da po prvi put mogu izaći na izbore. A ona me pita što se to uopće bira, predsjednik kluba?
  • Jurki
    8.8k
    A ona me pita što se to uopće bira, predsjednik kluba?Sajla

    Da nije zalosno, bilo bi urnebesno smijesno.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.