• Tundra
    518
    Ok, ali sada kontriraš sam sebe. Upravo je mjera roditelj odgojitelj smanjivala potrebu za vrtićima kojih kritično fali. Već su ti drugi forumaši linkali neke članke koji govore o pozitivnim učincima mjere. Nije bila savršena, ali ju je trebalo ju doraditi i proširiti na razinu države, a ne ukinuti.

    Kaj možemoidima znači ulaganje u vrtiće kada istovremeno rade i na povećanju potreba za vrtićima? Za vrtiće je potrebna infrastruktura i dok se čeka izgradnjua vrtića mogli su paralelno raditi na poboljšanju mjere roditelj odgojitelj i primjerice uvjesti dodatnu mjeru poticaja bakama i djedovima koji čuvaju djecu. Naravno, najbolja mjera bi bile porezne proimjene i izmjena zakona o radu koji je jedan od glavnih faktora koji odvraćaju parove od odluke o rađanju djeteta, ali to u Hrvatskoj već postaje utopija te će na te promjene trebati jako dugo čekati, jer za njihovu provedbu nema političke volje.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Meni je smiješno da si ti od svega kaj sam napisao se politički predvidljivo uhvatio za onu najmanju stavku oko H-Altera. Takvih H-Altera je masa i zajedno se ne radi o 7000 eura radi se o milijunima gradskog novca, našeg novca kojeg tim aktivističkim udrugama dodjeljuje povjerenstvo koje čine ti isti aktivisti. Sve te udruge su premrežene sa gradskom vlasti i to je kriminal.Sljeme

    A ja ti govorim da se novac udrugama dodijeljivao i ranije i još nisam ni od koga čuo da je ozbiljno problematiziran i jedan od tih natječaj putem kojih su im dodijeljena sredstva. Sve kritike idu ka tome da "ne treba davati javni novac udrugama" ali to je van-ideološka kritika jer svaka vlast u svakoj zemlji EU sufinancira udruge putem javnih natječaja i svaka - što proizlazi iz legitimiteta dobivenog na izborima od građana - taj novac distribuira onako kako misli da treba, naravno u okviru zakonskih normi. I branitelji sjede u povjerenstvima koja odlučuju o novcu koji dobivaju branitelji pa nitko ne kaže da dodjeljuju sami sebi novac jer je potpuno logično da u povjerenstvu koje dodijeljuje novac za X sjede oni koji o tom X-u imaju neka znanja.

    Za plin ili drva ni mene ne zanimaju opravdanja vezana uz bivšu vlast, za razliku od Jakuševca ili cijevi koje pucaju to je isključivo pitanje ove vlasti. Volio bih kad bi netko mogao realno prezentirati koji je problem oko plina i drveća i postoji li zaista taj problem, odnosno zašto nitko nije podnio kaznenu prijavu ako je to zaista toliko blatantno protuzakonito. Nažalost, sve je politički instruirano i onda dobivamo poluinformacije: evo nekidan sam pročitao da će samo PR i reklamiranje novih tramvaja i obnove uspinjače koštatit kao dva ova njemačka tramvaja koja su kupljena, da bi na kraju ispalo da tu ništa nije problematično jer je taj PR uvjetovan od strane EU u sklopu njihovog sufinanciranja tog projekta.
  • mali M
    3.5k
    Moj stav se zna pa nisam htio prekidati rasprave, ali baš me iznenadila podrška Možemovcima na ovom forumu.. Ja zbilja nemrem vjerovati da je neko ekšuli zadovoljan vođenjem grada.. Prvo, šta stvarno netko želi reć da nisu imali najaču medijsku podršku još valjda od vremena Franceka... To su primjetili i vanjski mediji koji su ovlaš pratili izbore, a kamoli ne svi mi.. Jedini argument koji na koji se svi mogu svest je da je Bandić bio najgori.. Drugi argument ne postoji.. U dvije i pol godine je Možemo isplivao u 300 afera, zapošljavanja iz koristi, prilagođavanja natječaja pogodnima, stavljanjem na bitne funkcije apsolutno neprofesionalne i nestručne ljude, grad je zapušten i neodržavan jer koliko god se to i dogodilo tu i tamo za vrijeme Bandića ovdje je konstanta 2,5 godine da grad zbilja smrdi, da divlje svinje hodaju ulicama, da su zelene površina nikako održavane i zbilja mi se neda dalje nabrajati jer je lista ogromna. Projekt "livade" je uveden kako namjerno nebi održavali travnjake grada. Tu su nekima puna usta uštede, a recite vi meni kako se uštedjelo? Ako ništa ne radiš, normalno da ništa nećeš ni potrošiti. Tomica je galamio da neće Pripuza, jako brzo mu je legao u krevet. Galamio je da neće dopustiti "mali Manhattan", jako brzo se predomislio. Izabralo se krivo, izabrali su ljudi kao neku liberalnu "nestranačku" ljubav i ekologija opciju, a podvalilo im se na najače. Zagrebu treba menađer sa iskustvom u ekonomiji ili pravu i sl. Aj dont ker koja je stranka, dok god će misliti kako unaprijediti Zagreb. Kad kažete da mu zamjeramo zbog duginih klupica i LGBTŽŠĐ, to nije istina. Zamjeramo mu jer je LGBTČĆČĐĆ jedino za što se brine. Padaju fasade, a lik crta po podovima, Ljudi su još od potresa u banani on gradi kučice za mačke.. Zbilja momci, sve vas tu shvaćam ozbiljno i mislim da ste bar donekle zreli i odgovorni.. Zbilja mi želite reći da ste zadovoljni sa ovime? Zbilja?
  • Rakovica1986
    537
    evo ja sam u situaciji gdje će mali na dan derbija imat godinu dana. Vrtić dobili nismo i sam sebe žuljam da ću morat nekog plaćat skoro ko cijelu ženinu plaću da mi čuva maloga. Nevezano za to nebum stao, minimalno 3 Hrvata će tata odhraniti ako Bog da, a novci će se pronaći. Volio bi dočekat taj najavljivani vrtić na Sloboštini prije nego mali krene u prvi osnovne.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Ja zbilja nemrem vjerovati da je neko ekšuli zadovoljan vođenjem grada.mali M

    Evo ja ću ti odgovoriti, nismo se jednom ne slagali oko politike :D

    Zadovoljstvo vođenjem grada je vrlo relativno. Naravno da nisam zadovoljan vođenjem grada ako gledamo kroz prizmu toga može li ono biti bolje - definitivno može, mnoge stvari su napravili loše, neke stvari su napravili kronično glupo. Meni osobno nasušno nedostaje transparentnost oko donošenja odluka u gradu, to sam komentirao i na temi o stadionu, ne sviđaju mi se neki ideološki potezi što je logično jer se ideološki niti ne identificiram kao ljevičar. Vidim neke kvazi-afere koje nemaju pravne epiloge ni u prvom stadiju prijave ili istrage, što daje naslutiti da se radi političkim, a ne stvarnim aferama. Vidim neka loša kadroviranja, no vidim i neka vrhunska kadroviranja. Ali u kontekstu onoga što je bilo prije njih - a nemoj govoriti "opet se vraćaš na Bandića" jer se moram vratiti na tih 20 godina koje su jedino s čim možemo trenutno uspoređivati gradsku vlast - i realnih alternativa koje su postojale, ja ne vidim realno bolju opciju na političkoj sceni Zagreba. I da se razumijemo, to kažem kao netko tko nije glasao za Možemo na prošlim izborima.

    Kritika vlasti je nužna u demokraciji i kritiziram ih, ali isto tako vidim realpolitik Zagreba u kojem je svaka realna alternativa lošija: nije alternativa Možemo neka idealna stranka uber poštenih i nadljudski sposobnih ljudi, alternativa su im bili HDZ, DP i ostaci Bandićeve klike. Meni je ovo no-brainer, između Možema i koalicije dvije zasebne kriminalne organizacije s jednom strankom bivših članova jedne od te dvije organizacije više je nego jasno koga bih radije. I da, bilo je opcija koje smatram boljima: Fokus je dobar, jako cijenim Klasića iz HSLS-a kojeg znam i koji je čovjek predobar za politiku, ima i u zagrebačkom Mostu nekih kvalitetnih ljudi... ali oni, nažalost, nemaju politički kapital da bi mogli upravljati Zagrebom.

    Za ostalo što si napisao, nema potrebe da se ponavljamo. Ti navodiš isključivo loše aspekte, ja ću ti navesti u kontri isključivo dobre aspekte i tu nema komunikacije. Ni to što ti pišeš ni to što ja pišem nisu isključive istine, potrebno je sve sagledati skupa. Ne mogu reći da sam oduševljen njihovim radom, ali imam iskustva s preuzimanjem vođenja neusporedivo manjih poslovnih sustava od grada i znam barem donekle koliko je Sizifov posao mijenjati takvu poslovnu kulturu i zato sam realist. Sudit ću im na izborima na proljeće 2025.
  • mali M
    3.5k
    Fokus je dobar, jako cijenim Klasića iz HSLS-a kojeg znam i koji je čovjek predobar za politiku, ima i u zagrebačkom Mostu nekih kvalitetnih ljudi... ali oni, nažalost, nemaju politički kapital da bi mogli upravljati Zagrebom.Bosskovitz

    eto vidiš da si u krivu, vidiš da se apsolutno slažemo politički i tko je mogao bit zaokružen na izborima. :grin: ali moram ti samo ipak malu digresiju napraviti, a Možemo je kao mala nova stranka aktivista imao politički kapital upravljanja Zagrebom? Benčić, Kekin, Nola i ekipa? Samo kažem da je građanima prodana medijska propaganda i da zato nije odabrano dobro. Moramo se više naučiti birati sposobne a ne po stranci.. nikad da naučimo...
  • Sljeme
    1.8k
    A ja ti govorim da se novac udrugama dodijeljivao i ranije i još nisam ni od koga čuo da je ozbiljno problematiziran i jedan od tih natječaj putem kojih su im dodijeljena sredstva.Bosskovitz

    Da dodijeljivao im se novac i ranije i to istim tim ljudima koji su danas na vlasti i koji nastavljaju s tom lošom praksom i sada oni daju još i više svojima. Jel tebi ne zvuči problematično samo ovaj primjer oko Yammata koji smo analizirali? Znači od 2016. Atlantic Grupa vlasnik Yammata financira Tomaševića i njegove, pred izbore taj isti Yammat je angažiran kao njihov promidžbeni kanal, oni dođu na vlast i na natječaju za sredstva u medijima, Yammat svaki put pobjeđuje i dobiva najveću financijsku injekciju.

    Za plin je Vidović Krišto podigla kaznenu prijavu, između ostalih i protiv Tomaševića. Prenosim ti dio iz članka u kojemu je sažeto objašnjeno:

    "Vlada je 14. rujna 2022. donijela Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije. Time se propisuje da će INA podići za 10 posto proizvodnju plina, te da će sav plin prodavati HEP-u po cijeni od 41€/MWh. To je potrebno zbog toga što su brojni subjekti koji isporučuju plin raskinuli odnose sa kupcima. Kako je bila blaga zima, potrebe za plinom su bile manje, HEP-ova skladišta napunjena, a HROTE je sukladno propisima taj višak prodavao po niskim cijenama onima koji su ga imali gdje skladištiti.

    "Nitko iz Vlade nije reagirao i rekao dobivamo više plina nego što ga možemo plasirati. I ne mogu se oteti dojmu da je to bilo namjerno. Zadnja cijena po kojoj se taj plin prodavao bila je 11€/MWh. Dakle HEP je na svaki MWh gubio 30 eura. Ako premijer nije znao, netko je znao. Gdje su Nadzorni odbor tvrtki? Savjetnici? Ministar? Premijer i ministri kao i u slučaju INA, opet ništa ne znaju, a država trpi milijarde kuna štete. Je li to moguće? Naravno da nije", rekao je.

    Većinu tog jeftinog plina, navodno 63 posto kupio je PPD te ga prodao Gradskoj plinari Zagreb – Opskrbi, po cijeni od 106€/MWh, odnosno po 964 posto većoj cijeni od one po kojoj ga je nabavio.

    "Pazite apsurda, PPD se hvalio da je na svojim leđima nosio teret plinske krize, ostvarujući valjda ekstraprofit od 1000 posto. Pa kako će i trpiti kad i dalje ima koku koja nese zlatna jaja u vidu Gradske plinare Zagreb koja i dalje PPD-u plin plaća po cijeni od 106€/MWh. Gradonačelnik pere ruke i traži tuđu odgovornost. Upravo je riječ o poslovnim odlukama donesenim u njegovo vrijeme od strane direktora u Holdingu koje je sam imenovao. Ovdje se ne može više izvlačiti na Milana Bandića. Napravljeni su deseci milijuna eura štete. Tomaševićeva odgovornost nije ništa manja od odgovornosti ministra ili uprave HEP-a. Ovo je još jedan dokaz koordiniranog djelovanja HDZ-a i Možemo, sada kad je lopovluk u pitanju. Pozivam DORH da istraži slučaj". (https://direktno.hr/zagreb/bernardic-o-kupnji-plina-tomasevic-je-odgovoran-kao-ministar-i-uprava-hep-a-ne-moze-se-vise-izvlaciti-na-bandica-320699/)

    Kaj se tiče sadnica stabala o tome se već pisalo ovdje. Zrinjevac je bez natječaja dobio sadnju 8000 stabala ukupne vrijednosti 4 milijuna eura, oko 500 eura po sadnici. Npr. u rasadniku u Belgiji koji slovi kao najkvalitetniji i ujedno je i najveći u Europi cijena sadnice košta 185 eura.
  • Bosskovitz
    7.5k
    eto vidiš da si u krivu, vidiš da se apsolutno slažemo politički i tko je mogao bit zaokružen na izborima. :grin:mali M

    Rekao bih da se nas dvojica slažemo oko toga što je idealno, ali za realno se ne možemo dogovoriti je li generalno pozitivno ili generalno negativno :D

    Možemo je kao mala nova stranka aktivista imao politički kapital upravljanja Zagrebom?mali M

    Da, je, ali mislim da me nisi razumio jer nisam govorio o intelektualnom ili upravljačkom kapitalu, nego političkom kapitalu. Možemo je imalo politički kapital jer je imalo široku podršku i moglo je dobiti izbore, što na kraju i jesu. Fokus nije mogao. Jedini koji su imali politički kapital za upravljanje gradom na zadnjim izborima bili su Možemo+SDP i HDZ+DP+BM365.
  • Sad opet
    194
    opet me nisi želio shvatit. Poanta je da to što je mjera pomogla nekolicini ne opravdava trošenje ogromne količine novca za tu manjinu kad se taj novac može iskoristiti puno bolje, za sve stanovnike grada čime bi potencijalno demografija dobila pravi pozitivni zamah. Izgradnja škola, vrtića, smanjenje komunalija,itd... Ponavljam, Možemo očito nezna i ne želi ali ukidanje ove mjere je možda i jedini dobar potez ove stranke. ( Istina, oni taj novac nisu iskoristili kako bi trebalo, ali to ne znači da je mjera dobra). Možda se jednom nađe neko tko će stvarno radit za narod i za sve stanovnike grada.
  • Sad opet
    194
    svaka čast. I ja bi sad drugačije ( bar još jedno:) ). Ali prije 15ak godina plaće su bile osjetno manje, posao nesigurniji a vlast još gora ( i u državi i gradu ). Sad sam malo starije magare za krenut ispočetka.
  • mali M
    3.5k
    ali za realno se ne možemo dogovoriti je li generalno pozitivno ili generalno negativno :DBosskovitz

    ma kad meni ovakva vlast nije "realna" jer je umjetno medijski stvorena.. jedino pozitivno je što nisu Bandić, al on je pokojan već 3 godine i to mi nije argument za njihov nerad. Znam da nemogu ispravit njegove krive Drine u 2,5 godine, ali i dalje čekam da mi se nabroji što točno jesu napravili za kvalitetu života u Zg.. nje mi uopće pitanje jel realno generalno pozitivno ili negativno, realno mi je da su sadašnji apsolutno negativno, a ne generalno...
  • Bosskovitz
    7.5k
    Jel tebi ne zvuči problematično samo ovaj primjer oko Yammata koji smo analizirali?Sljeme

    Zvuči, da. No evo gledam natječaj iz 2022. i vidim da je za početak iznos potpora medijima smanjen u odnosu na Bandićevo vrijeme s pet na dva milijuna kuna. Isto tako, vidim da se radi o programskom natječaju, odnosno grad (su)financira programe koji su vezani uz informiranje građana o tome što se događa u gradu pa je tako Yammat dobio potporu od 845.000kn za 4 emisije, OTV 440.000kn za 4 emisije, Plavi 9 170.000kn za dvije emisije i Z1 60.000 za jednu emisiju.

    Naprosto ne mogu znati koliko je to opravdano ili realno. Protuzakonito očito nije, jer bi netko već podnio neku prijavu. Ono što vidim je da je ukupan iznos potpora smanjen 60% što smatram dobrim i što očito postoji neki programski kriterij vezan uz grad koji prije nije postojao jer je na zadnjem Bandićevom natječaju gotovo milijun kuna dodijeljeno Enteru i Extra FM-u koji nikada nisu imali ni jednu emisiju posvećenu Zagrebu, da ne govorim o 330.000kn Radio Martinu koji uopće niti nije u Zagrebu. Tako da definitivno mislim da bi ovo trebalo biti transparentnije, s javno dostupnim zaključcima povjerenstva da vidimo koji su to kriteriji kojima su se vodili pri dodjeljivanju potpora, ali sve skupa je tektonski pomak unaprijed u odnosu na praksu koja je do tada postojala.

    Za plin je Vidović Krišto podigla kaznenu prijavu, između ostalih i protiv Tomaševića.Sljeme

    Moram priznati da o ovome premalo znam da bih donosio neki sud, znam da tu postoje pravila i obveze kupovine plina s kojima nisam upoznat, to je dosta kompleksno tržište i čini mi se eventualno kao politička odgovornost ukoliko su direktori GPZ zaista napravili nešto čime su oštetitili to gradsko poduzeće. Ali zaista ne mogu ulaziti u to, ako je došlo do nekog kaznenog djela - naravno, oni koji su krivi trebaju odgovarati.

    Zrinjevac je bez natječaja dobio sadnju 8000 stabala ukupne vrijednosti 4 milijuna eura, oko 500 eura po sadnici. Npr. u rasadniku u Belgiji koji slovi kao najkvalitetniji i ujedno je i najveći u Europi cijena sadnice košta 185 euraSljeme

    Pročitao sam i to i follow-up po kojemu se ne radi o jednako velikim sadnicama, kao i da je cijena u Belgiji cijena same sadnice, dok ona ovdje uključuje i njezin prijevoz, sadnju, strojeve, ljude i sve radnje koje je potrebno napraviti. Plus, radi se o Zrinjevcu - javnom poduzeću u sklopu Zagrebačkog holdinga što znači da grad zapravo plaća poduzeću u vlasništvu grada, a ne nekome u Belgiji. Ne ulazim u cijenu jer ne znam koliko ta cifra drži vodu, ali meni ovo djeluje legitimno.
  • Nolifer
    6.7k
    Ajmo prestati koristiti ovu floskulu kao argument za apsolutno svaku stvar u gradu. Nitko još nije podastro ni jednu usporedbu prema kojoj se udrugama daje značajnije više novca nego prije, a i generalno se radi o iznosima koji nemaju gotovo nikakav utjecaj sliku javnih financija Grada Zagreba, za razliku od mjere koja je sisala ridikuloznih 70 milijuna eura godišnje i taj je trošak rastao iz godine u godinu, a imala je poražavajuće društvene rezultate jer je maknula s tržišta rada nekoliko stotina žena i generalno gotovo nikakav pozitivan utjecaj: porast rođene treće djece uz pad rođene prve djece, uz eksternalije u obilku neulaganja tog novca u vrtiće jer povoljni i dostupni vrtići su su glavna i primarna pronatalitetna mjera koja postoji uz sigurnost radnog mjesta. Kada žena i ja vodimo taj razgovor, ništa nam nije toliko bitno kao jamstvo da će dijete imati mjesto u vrtiću - a mi fala bogu možemo živjeti i samo na mojoj ili samo na njezinoj plaći. Mnogi, dapače - vjerujem - većina parova naših godina, ne mogu živjeti s bebom na samo jednoj plaći uz rizik gubitka posla.Bosskovitz

    Misliš da su onda ovo floskule, o čemu pričam, bitno da si uvijek u pravu...


    191703838-318318206427172-5144051490096818874-n.jpg

    1466984.jpg

    Jesi siguran?
  • Tundra
    518
    Poanta je da to što je mjera pomogla nekolicini ne opravdava trošenje ogromne količine novca za tu manjinu kad se taj novac može iskoristiti puno boljeSad opet

    Opravdava ako daje rezultate, a to je dokazano. Demografija kao najveći problem ove države zaslužuje ulaganje novaca iz proračuna te da postane ključna nacionalna strateška problematika, jer o stanovništvu ovise svi javni sustavi. Možemo je anacionalna stranka kojoj je jedan od prikrivenih ciljeva nastavak demografske propasti i zamjena stanovništva.
  • miro
    3.2k
    anacionalna stranka kojoj je jedan od prikrivenih ciljeva nastavak demografske propasti i zamjena stanovništva.Tundra

    Prema ovom opisu bih rekao da je to ipak HDZ
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.