• Ludovic IX
    5.1k
    Treba bit jako glup pa ovo ovako iščitati. Zločini su zločini. Npr crkva kroz povijest je zaslužna vjerojatno za više smrti od Hitlera, Tita i Staljina zajedno pa je opet uvjerenje da je crkva kao crkva pozitivna.

    To što je Tito dozvolio osvećivanje i zločine neptom nakon drugog sv.rwta, to mu je mrlja koja mu nikad neće biti izbrisana. Ali dobre stvari koje je partizanski pokret donio, je svjetla strana njegova.

    Amerikanci dan danas rade zločine u svojim "oslobađanjima" pa je i kod nas uvjerenje da su oni pozitivci uvijek. Svaki rat je zlo samo po sebi i onaj tko ga je pokrenuo je krivac za njega ali to ne amnestira pobjednike od osvotoljubivih zločina kakvih je bilo pogotovo nakon 2.sv.rata ali i i domovinskom ratu. Ili bilo kojem ratu na svijetu.

    Samo treba bit dovoljno jak da te zločine priznaš i ogradiš se od ljudi koji su te zločine radili u tvoje ime. Partizani koji su bili većinom ljudi sa sela koji su išli i crkvu prije rata su 90% bili dobri ljudi i nakon rata a onih 10% je napravilo sve zločine koji su u ime partizana i Tita napravljeni. Zar su svi partizqni time označeni a oslobodili su hrvatsku od Hitlera i Pavelića. I među ustašama je bilo većinom dobrih ljudi koji su imali svoja uvjerenja ali zločini koji su činjeni od strane ustaša, četnika i fašista diljem Europe ih svrstava na krivu stranu jer su gubitnici. I neznam koja bi pozitivna stvar ustaša bila da ih ne stavi na krivu stranu?
  • db-izbjeglica
    12.5k
    Meni je zanimljivo kako ljevičari gledaju na domovinski rat, tada je svaka žrtva žrtva i ne smije se gledati tko je bio na kojoj strani i sve se treba procesuirati.
    No za drugi svjetski to ne vrijedi jer su partizani moralno bili na "pravoj strani povijesti". Pa su njihovi zločini i masovna ubojstva opravdana?

    Kako je moj pradjed znak reći, nije bio ni na čijoj strani, seljak na selu. Njega su partizani oslobodili od krava, bikova, ovaca i novaca.
    og1986

    upravo to, ekipa salonskih ljevičara drugi svjetski rat gleda kroz prizmu današnjeg vremena.
    prosipaju pamflete kao da su ljudi bili pismeni, informirani, imali internet portale, facebook, instagram i twitter, imali televizore, svaki dan gledali dnevnike i vijesti iz čitavog svijeta, kao da su svi živjeli u velikim gradovima, govorili po 2 strana jezika i poznavali geopolitičku situaciju u europi i svijetu...pa su onda odabirali strane.

    istina je da su ljudi odlazili s onima koji su prvi prošli kroz selo ili su bili (iz njihove perspektive) na pravoj strani u nekakvim lokalnim čarkama, pogotovo u krajevima sa nacionalno miješanim stanovništvom.

    čak i ljudi koji su bili pismeni i upućeni, borili se iz takvih pobuda protiv fašizma - nisu dobro završili u partizanskom pokretu, a posebno nakon rata.
  • Frodo
    65
    Iako je to gordijski čvor i rasprava u kojoj ne volim sudjelovati - ako je lakše možemo drugačije vrednovati partizane (tijekom WW2) i komuniste (nakon WW2). Tko je kriv drugim opcijama što su komunisti bili vješti i iskoristili politički vakuum? Nije da su bili najjača opcija u Hrvatskoj/Jugoslaviji prije rata, nije li HSS bio? Tko je kriv Mačeku što je bio loš taktičar i političar. O ustašama je suvišno pričati ja sam se na to palio u srednjoj školi tamo je i ostalo. Kome da se divim? 300 terorista koji bez talijanske i njemacke pomoci danas ne bi bili crtica u knjigama? Partizani kao oslobodilačka vojska naša su realnost, što se prije pomorimo s time bit će lakše, no to ne znači da moramo pozitivno vrednovati FNRJ/SFRJ, komunizam kao režim i šutiti o zločinima partizana, kasnije komunista. U konačnici, imali smo daleko najblažu diktaturu u Europi, možda to i daje vjetar u leđa pozitivnoj percepciji Jugoslavije (uz dosta lošu nacionalnu samoaktualizaciju i razvitak). Da smo imali nešto sličnije Čehoslovačkoj ili Poljskoj možda bi bilo lakše. Upravo ti Česi koji se na spomen Rusa i komunizma tresu po cijeloj državi imaju spomenike Crvenoj armiji i tu se vraćamo na početak - prije i nakon WW2.
    Imaš Domovinski rat, branitelje njima se divi, oni su stvarali Hrvatsku.
  • Tom Hanks
    2.5k
    "300 terorista"

    Pa tu si upravo partizane opisao.Ocito ti povijest u srednjoj školi nije išla kada tako pričaš doduše to je krivica samih škola i profesora.Malo prouči bitke(bez nijemaca i talijana),akcije od Ustaša i Domobrana pa piši o 300 terorista da vidiš koliko si fulao
  • db-izbjeglica
    12.5k
    Zar su svi partizqni time označeni a oslobodili su hrvatsku od Hitlera i PavelićaLudovic IX

    hrvatsku nitko nije trebao oslobađati od pavelića i hitlera, NDH je doslovno bila nebitna "puppet state" koja bi prestala postojati padom hitlerove njemačke. također, kad se nešto OSLOBODI, onda to postane SLOBDONO, ono što su donijeli partizani nakon završetka rata je sve samo ne SLOBODA.
  • Frodo
    65
    nauka Krista, prvog socijalistaLudovic IX

    Kakav anakronizam. Socijalizam u prvom stoljeću? Možda je bio asket, altruist, ali socijalist? Nailazio sam više puta na takve tvrdnje u ljevicarskim pamfletima, no to je glupost.
  • og1986
    2.9k
    Osobno niti jednu osobu koja koristi riječ "utopija" ne mogu shvatiti ozbiljno. U 2022., još uvijek vjerovati u utopijska društva je kako bi Ameri rekli "cute".

    U strukturi društva živi 6-7% sociopata i psihopata. Ljudi koji nemaju emocije, empatiju i sve rade za svoj osobni boljitak na uštrb svih drugih. Plus kada bi se dodali narcisi (crna trijada) tu dođemo do blizu 15% stanovništva. To su većinom ljudi koji okupiraju politiku, sami vrh kompanija i većinu pozicija moći.

    Kako da se riješi taj problem kada ti ljudi iskoriste svaki sustav u svoju korist ne mareći za druge ? Selektivno ubijanje ? Eugenika? Ili možda odustati od utopije i naći koliki toliki sustav gdje se takvi ljudi mogu iskontrolirati ?
  • Ludovic IX
    5.1k
    I svaki čovjek koji radi ima pravo na normalan život od svoje plaće. Ne mora voziti Mercedes, ne mora voziti ni auto ali mora moći platiti sve režije, imati svaki dan normalan ručak na stolu, i otići na odmor jedanput godišnje sa svojom familijiom. Ja se sad ne mogu žaliti. Imam 20 godina iskustva i plaću veću od 95% ljudi u RH ali me boli to što neki ljudi rade i primaju plaću koja nije dovoljna za te osnovne potrebe. I to nema veze sa trudim jer nisu svi sposobni bit doktori pa ni stolari ili majstori..

    I ja sam iz radničke familije i recimo da sam imao solidni djetinjstvo. Išli smo na more jednom godišnje, izlete i sl. A sad 50% ljudi nejde na more ako nemaju rodbinu sa viksom. Nemaju svi sreće pa ko moj mali do 6-e godine će biti već 20puta na ljetovanju, zimivanju itd..
  • db-izbjeglica
    12.5k
    Kakav anakronizam. Socijalizam u prvom stoljeću? Možda je bio asket, altruist, ali socijalist? Nailazio sam više puta na takve tvrdnje u ljevicarskim pamfletima, no to je glupost.Frodo

    da ne govorimo kako isus u svom nauku ima i poprilično "kapitalističe" stvari...recimo prispodoba o talentima...
    "A pristupi i onaj koji je primio jedan talenat te reče: ‘Gospodaru! Znadoh te: čovjek si strog, žanješ gdje nisi sijao i kupiš gdje nisi vijao. Pobojah se stoga, odoh i sakrih talenat tvoj u zemlju. Evo ti tvoje!’ A gospodar mu reče: ‘Slugo zli i lijeni! Znao si da žanjem gdje nisam sijao i kupim gdje nisam vijao! Trebalo je dakle da uložiš moj novac kod novčara i ja bih po povratku izvadio svoje s dobitkom.’‘Uzmite stoga od njega talenat i podajte onomu koji ih ima deset. Doista, onomu koji ima još će se dati, neka ima u izobilju, a od onoga koji nema oduzet će se i ono što ima. A beskorisnoga slugu izbacite van u tamu. Ondje će biti plač i škrgut zubi."
  • Ludovic IX
    5.1k
    Složimo se da se ne slažemo oko nekih stvari. Samo onda treba ostati na tome.

    Svaka vlast je ogledalo društva u kojem živiš. Kako ćemo mi napredovati kao društvo, tako će, nadam se i vlast
  • Frodo
    65


    Naravno, isto možemo tvrditi i za partizane. To o čemu pričaš događa se tijekom rata ja pričam o razdoblju prije rata o UHRO-u. Možda ih je bilo više od 300, ali skroz nebitno jer nisu ni oni bili pretjerano bitni osim atentata na kralja. Ni to nisu mogli sami napravit.
    Pričaš o domobranima koji su nakon 1943. prelazili u partizane ili? O moćnim ustašama koji su vratili Dalmaciji nakon 1943. i uspostavili tako snažnu kontrolu da je to strašno. O moćnoj mašineriji koja je zgazila partizane kod Sutjeske i Neretve? Kad već drugima spočitavaš nepoznavanje povijesti mogu i ja tebi, pročitaj dalje od Ustaške vojnice i sličnih knjiga, drage volje ću ti preporučit (ne ljevičarsku propagandu.) Ustaše su manje više bili smiješni, bez Talijana ne bi ni postojali, partizanski pokret je bio manje ili više spontan, revolucija unutar njega planirana, ne toliko suptilna, to je ipak Staljin kasnije izregulirao (tu se možda vide i prve naznake kasnijeg raskida; možda malo nategnuto, ali svakako zanimljivo), ali ljudima očito nije smetalo.
  • Frodo
    65
    Tu ću zaključit svoje daljnje komentare jer ovakve rasprave nemaju smisla. Ovdje ima Bogu hvala puno zanimljivih tema i nema smisla voditi raspravu koja nema kraja.
  • og1986
    2.9k


    A evo zanimljivo kako partizani nisu dobivali bitke sve dok britanski padobranci nisu došli :grin: revolucija moš mislit, lovačke puške i bez "opanaka" srušili Nijemce i ustaše. Netko je puno gledao kapelske kresove.
  • deda
    27.3k
    Dečki, zlo je zlo kako god se zvalo. Nemojte relativizirat ničije zločine.
  • Mr Anderson
    5.2k

    Odmah da na početku kažem svoj stav. Apsolutno sam protiv veličanja NDH jer su oni prodali dobar dio Hrvatske da bi došli na vlast. I svrstali se uz nacizam i fašizam. Ali Frodo, ja ne znam jesi ti odrastao uz partizanske filmove ili su ti isprali mozak? Reći da su partizani bili neka vojska, a ustaše smiješni može samo netko takav.
    Partizani su do 44/45 bili obični šumski razbojnici, stalno u nekakvom skrivanju i bijegu. A počinili dobar broj ratnih zločina ko i ustaše. Nikad oni nisu ni ušli u neku borbu nego se sve svodilo na zasjede i sačekuše za razliku od ustaša koji su bili organizirana vojska razvučena preko cijele NDH-a pa i na ruskom frontu. Samo na taj dio bih se osvrnuo. Inače i jedni i drugi predstavljaju zločinačke totalitarne sisteme.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.