• Majki2111
    2.5k
    KRZNAROVA POBJEDA

    304b7d123391e2967c0e.jpeg


    Kad se podvuče crta pod broj trenera u Dinamu — i uključi sve glavne, pomoćne, kondicijske i trenere vratara u svim kategorijama te im se pridodaju razni volonteri koji čekaju svoju šansu iz drugog plana i ljudi koji dolaze na različita stručna usavršavanja — ukupan zbroj dolazi nadomak brojke od 100 ljudi. Kad sam razgovarao s jednim od tih stotinjak ljudi s kojim sam prije nekoliko godina radio na projektu, priznao mi je da već dugo potajno traži posao u europskim klubovima. U Dinamu mu je dobro; napreduje po pitanju znanja kojeg dobiva kroz iskustvo u tako masivnom sustavu, ali je svjestan kako je u konkurenciji prepunoj mladih i talentiranih trenera prvi kriterij penjanja na hijerarhijskoj ljestvici zapravo otklonjen od znanja.

    U većoj ili manjoj mjeri znanje imaju svi, način da se istakneš među morem sličnih mora biti osobnost.
    Drugačije ne može niti biti. Kada dođete na razinu dva ili tri najbolja kluba u zemlji, znanje je nešto što se podrazumijeva. Ili bi barem tako trebalo biti, jer sustav je formiran poput lijevka u kojem se najkvalitetniji igrači i treneri iz šireg područja skupljaju u jednu točku u kojoj svi imaju neku vrstu talenta. Razlika je samo u radnoj etici koja će tom talentu dopustiti da se realizira i osobnosti koja će vam pomoći da iskočite između hrpe sličnih vama.

    Problem je u tome što je u Dinamu osobnost koja se nagrađuje, barem prema pričama ljudi unutar sustava, svedena na samo jednu crtu karaktera koja je označena poželjnom, a za koju je moj prijatelj i sam uvjeren da je nema, pa zbog toga ne vidi šanse za budućnost u Dinamu. Barem ne budućnost koja bi odgovarala njegovim ambicijama jer odnosom prema igračima i kolegama ne odgovara kalupu trenera koji dobivaju promaknuća. Da skratimo priču, kalup je složen prema kriterijima Zdravka Mamića i on pod “karakter” podrazumijeva glasnoću, a poželjan stil ponašanja je barem malo na tragu onoga kakav i sam gaji.

    Damir Krznar je prototip trenera koji apsolutno ne odgovara tome. U svim uobičajenim okvirima Krznar nikad ne bi došao u razmatranje za prvog Dinamova trenera jer Mamić je uvijek tražio trenere koji su iza sebe imaju karizmu čije je ishodište autoritativan odnos. Na stranu Zoran Mamić i Nenad Bjelica koji za to imaju pokriće — svaki na svoj način — ali čak niti prolaznici poput Ivajla Peteva nisu odskakali od tvrdog garda. Zadnji trener koji je imao donekle prijateljske odnose sa svlačionicom je bio Josip Kuže i svi nakon njega su ili bili face ili su glumili face. Šanse dobiju oni koju u sebi imaju nešto malo krkanskog, a oni koji su pričali s igračima i pristupali im mekše su redovito ostajali u drugom i trećem planu.

    Možda takav pristup i ima smisla. Dinamova svlačionica je specifično mjesto jer tu se nalazi hrpa dobrih igrača koji su svjesni svoje snage i čija ambicija, da se ne lažemo, nije ostati u Dinamu nego napraviti transfer u inozemstvo. Autoritet znanja ima smisla kad svi imaju zajednički cilj, a ondje gdje je puno različitih pojedinaca prvo treba stvoriti zajednički cilj.

    U takvom heterogenom okruženju je pragmatično držati napete odnose i biti grub jer se kroz prijateljski pristup vrlo lako može dogoditi raspad sistema s obzirom na to da nekoliko dobrih igrača konkurira za isto mjesto, a nemoguće je sa svima biti u dobrim odnosima. Mamićeva ideja sa strogim trenerom koji će biti glasniji od šaptanja u svlačionici i koji će čvrsto držati uzde najjednostavnije je rješenje problema. Ne nužno najbolje, jer se i autoritetom znanja može stvoriti zajednički cilj, ali ono s najmanje kockanja s ishodom.

    Uostalom, Krznar nikad nije ni bio zamišljen kao dugoročno rješenje.

    Radnici poput njega uvijek imaju mjesta u sustavu kao pomoćnici ili mentori, ali nije neka tajna da je Dinamo tražio glavnog trenera nakon što je Zoran Mamić pobjegao u Hercegovinu. Braća su aktivno tražila novog vođu svlačionice, pregovarali su s više kandidata, a onda je Krznar dobio Tottenham. Kako ne dati još jednu šansu čovjeku koji je izbacio Joséa Mourinha? Sve se dogodilo pomalo slučajno, ali u tom trenutku su prestali svi pregovori s drugim trenerima. Ne dati šansu čovjeku koji je izbacio Tottenham bilo bi suludo, a tom pobjedom je Krznar dobio dovoljno kredita da nastavi dalje, premda se još uvijek ne uklapa u kalup.

    To jasno pokazuje izjava nakon što je dobio Genk.

    “Rezultat nas ne smije zavarati”, rekao je Krznar nakon što je njegova momčad upisala uvjerljivu pobjedu u kojoj je razbila suparnika. “Genk je izuzetno dobra i potentna momčad, bili smo i spretniji i sretniji i anulirali situacije gdje njihova kombinatorika dolazi do izražaja. Izlazili smo u izvrsne i opasne kontre. Vratili smo se na 4-2-3-1 da iskoristimo naša krila koja su potentna u tom dijelu, tako smo koncipirali utakmicu, danas nam je sve pošlo za nogom. Veseli što smo uhvatili priključak, ali svaka nova utakmica je novi izazov, neće biti lako, treba imati strpljenja i pameti u svemu tome.”

    Krznar je stao na loptu. Pohvalio je svoja krila, naglasio je koliko je bio važan povratak na 4-2-3-1 te, iako nije to eksplicitno rekao, koliko je bilo važno što je stavio Duju Čopa ispred Brune Petkovića. Petković i kao devetka i kao desetka igra na sličan način i u sličnim zonama. Protiv Genka je odigrao na tragu partije protiv Atalante u Ligi prvaka; dominirao je u osvojenim duelima i proigravanjima, ali je ispred sebe imao napadača koji mu je pomogao odvući suparnike.

    To je nešto za što bi Krznar sam trebao preuzeti zasluge, ali to nije njegov stil komunikacije. Njegov stil je stajanje na loptu.

    To je napravio i nakon Sheriffa. Tada Krznar nije najavio oštre rezove i nova pravila, kao što su redovito radili i Bjelica i Mamić nakon svakog neugodnog poraza. Bio je to njihov način komunikacije kojim su pomalo skidali odgovornost sa sebe i prebacivali je na igrače i njihov pristup. Krznar je ispao od Moldavaca i izjavio kako je zadovoljan onime što je njegova momčad prikazala te je čestitao svojim igračima na borbi.

    Trener koji nakon 3:0 pobjede priča kako je bilo sreće i kako rezultat ne smije zavarati, a nakon ispadanja iz Lige prvaka priča o zadovoljstvu i čestita igračima na borbi? Iz ove perspektive, kada vidite kako Sheriff izgleda u Ligi prvaka, to uopće nije suluda izjava, ali u tom trenutku nije zvučalo kao nešto s čime bi Zdravko Mamić bio sretan. Ali je zvučalo kao nešto što bi Krznar rekao i što je odraz njegova karaktera.

    Da je Krznar izgubio i od Osijeka, vjerojatno bi dobio otkaz. To je bila prijelomna točka njegove sezone jer vezani neuspjesi bi gotovo sigurno bili prevelik uteg. Ionako se preispitivalo kako trener može biti zadovoljan ispadanjem od Sheriffa i je li normalno da Dinamo igra toliko neuvjerljivo, do te mjere da se preispitivala Krznarova pozicija. A u dijelu hrvatskih sportskih medija takve priče kojima se trese stolica treneru Dinama nikada ne krenu slučajno i bez jake potvrde sa samog izvora.

    Tih, bez karizmatičnog javnog nastupa, zadubljen u neke svoje ideje; Krznar je od samog početka bio tek rezervno rješenje. Kada su krenuli problemi, naravno da je bilo otvorena meta.

    Međutim, ako ga se krivilo za određene poraze, onda je pošteno da ga se pohvali za ovaj uspjeh. Pobjeda protiv Genka ima Krznarov potpis na sebi, donio je sve prave odluke i ispravno je pročitao situaciju. Dinamo je imao manji postotak lopte, stao je reaktivno i čekao je šansu, ali način na koji je odgovorio na sve što je domaćin mogao ponuditi je bio sjajan.

    I Krznar je pravu; bilo je malo sreće i stvarno je puno toga krenulo za nogom. Ali nije u pravu s tim da rezultat vara. Dinamo je zaista bio bolji za tri gola i dobrim dijelom je to njegova zasluga, čisto kao kontrast onima koji su sumnjali u to ima li Krznar zaista potrebnu kvalitetu za biti Dinamov trener. A takvih nije bilo malo, dobrim dijelom upravo među dinamovcima koji su ovih godina nesvjesno prihvatili tezu da postoji samo jedna crta karaktera koja je poželjna.

    Damir Krznar je dokaz da to nije točno i da se uspješan može biti i iz drugačijeg kalupa, a trijumf nad Genkom je odličan primjer njegove kvalitete i ono što mu je trebalo kako bi ga napokon zbilja priznali kao dugoročno rješenje. A to je zbilja njegova najveća pobjeda.

    https://telesport.telegram.hr/kolumne/topnicki-dnevnici/krznarova-pobjeda/
  • NORTE
    8.4k
    POBIJEDAMajki2111
    S obzirom na izdanja momčadi zadnjih par mjeseci unaprijed ću napisati Damire odlazi. Neka me demantira i osvoji trofeje. Možda je Genk ta promjena kakvu je Atiemwen protiv Wac-a donio Zokiju i okrenuo sezonu.
  • masacusec
    2.9k
    I dalje tvrdim da je d.krznar beskičmenjak i poltron putem kojega utjecaj braće mamić na vođenje momčadi i dalje perzistira.
  • Dragon1Warrior123
    2.8k
    Krznar kao trener MOŽDA još može proć, tekma u Belgiji je bila odlična i imao je još par dobrih tekmi. No problem je što još nisam siguran jel to ko prošle sezone samo problem da našima treba malo vremena, ili je do trenera ipak. Zasad mislim da je do toga da su nam igrači bili jako van forme, ali vidjet ćemo.

    ALI i to jedno veliko ali, on nikako ne smije biti sportski direktor (ili ko god da je) jer je ove sezone transfer politika očaj očaja. Imali bi doslovno duplo jaču momčad samo da smo doveli zadnjeg veznog kvalitetnog umjest Jakića, lijevog wingbacka/beka koji je actually solidan i da imamo zamjenskog napadača koji nije Andrić...
  • plavo tece mojim zilama
    31
    Moje mišljenje je da Krznar nije najbolji izbor za Dinamo. Utakmica protiv Genka je bila dobro odrađena al opet ne razumijem zasto nema hrabrosti igrat napadacki nogomet ? Ok razumio bi da igramo sa puno jacim protivnicima tipa PSG, Chelsea, Bayern koji kaznjavaju svaki izlazak sa svoje polovice ali zasto protiv Genka kad imas 1:0 i svaki tvoj udarac u prvom poluvremenu ili je bio gol ili precka (ako nista drugo jako dobra sansa ) ti se provuces i cekas . Ne tražim da Dinamo igra tika taku sa 80 posto posjeda i milion dodavanja ali mi je nepojmljivo da je Dinamo u prvom poluvremenu imao posjed 30 posto odnosno Genk 70 . Nez dal se Krznar boji otvorit prema naprijed, ili mozda nema taktiku al meni takva igra ne ulijeva povjerenje. Sad protiv Genka smo dobro prosli ali mogla nas je ona stativa skupo kostat i pitanje je kaj cemo postic s takvom igrom protiv jacih ekipa . Treba imat hrabrosti i ic odma zavrsit utakmicu i dat jos gol ili 2 kad si u naletu i kad si puno bolja momcad od protivnika, sto se vidjelo i nez zasto nema hrabrosti to napravit .
  • Infinity
    14.9k
    Mi kad smo igrali napadacki derali su nas i Chernomoret i Ludogorets i Astra i Bran ili Brann... Ne znam vise ni kako se zovu sve ekipe koje nas se s osmijehom stjecaju.

    Mi moramo igrati defanzivan nogomet, jer smo rezultat ostvarili tek kada smo se poceli zatvarati. Genk je previse ozbiljna ekipa da se protiv njih otvoris kod vodstva od 1-0. Uostalom, dobili smo 3-0 na kraju.

    Nekad sam zelio gledati lijep nogomet na Maksimiru, al to me iskreno vise ne zanima. Zanima me efikasan nogomet, zanima me da dobijemo, briga me kako.

    Mozemo mi napasti Dragovoljca, napuniti ih do vrha i dozivjeti zadovoljstvo uz par lijepih poteza, golom petom, asistencijom rabonom i slicno. U Europi moramo raditi ono sto najbolje radimo, a to je defanzivna igra i kontre. Tko zna da li bi mi gore uopce dobili da je njima igrala nula, a nama trebala pobjeda. Oni imaju uzasnu obranu, al tko zna da li bi ih uspjeli probiti kad svi stanu u blok i oni cekaju kontru. Kako bi se mi obranili kad ti onaj Japanac i crnac krenu u kontru. Mozda bi bilo 3-0, a ne 0-3 i zato pozdravljam ovaj nacin igre, jer rezultat donosi evo vec cetvrtu sezonu.
  • NORTE
    8.4k
    S obzirom na izdanja momčadi zadnjih par mjeseci unaprijed ću napisati Damire odlazi.NORTE
    :point:
  • NORTE
    8.4k
    Svaki drugi trener bi odavno odletio.
  • marcio amoroso
    31.4k
    Jel dao neku izjavu nakon tekme?
  • NORTE
    8.4k
    Jel dao neku izjavu nakon tekme?marcio amoroso
    Spomenuo je "mini krizu".
  • marcio amoroso
    31.4k

    Postavio je kolega na drugoj temi. Kaže da smo odigrali odlično, ali da nas nije nagradio rezultat :monkey:
  • r1oma
    1.5k
    Kaže da smo odigrali odlično, ali da nas nije nagradio rezultat :monkey:marcio amoroso

    Kako bi decki iz Utakmicu po utakmicu podcasta rekli "lopta nije bila okrugla" :grin:
  • SAS1987
    13k
    Još više od lošeg vodenja momčadi i rezultata Krznaru zamjeram izjave. Zar on misli da je jako pametan a mi svi glupi?
  • marcio amoroso
    31.4k
    Jednostavno nema srama čovjek. On je u svom filmu i klinac ga boli.
  • Markelo
    2.3k
    Kad sam vidio da se aktivirala ova tema, pomislih da je dobio pedalu kada ono ništa
  • Stihl
    3k
    Ne znam kaj reć, ko zna kakve smjernice ima iz uprave kluba, pa majku mu sumnjam da je toliko trknut ili mozda je...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.