• SAS1987
    13.4k
    Motivacija kvantitativne ankete je dobiti što više podataka i napraviti analizu što je dobro a što loše.

    Skala pitanja je 1-5 a ja ih interpretiram na način:
    Ocjene 1 i 2: Demotivacijski faktor - Pogoršavaju match day experience
    Ocjene 3, 4 i 5: Motivacijski faktor - Poboljšavaju match day experience (može se diskutirati ako je ocjena 3 motivator, ali motivator sigurno nije)

    U teoriji bi klub trebao nakon kvantitativne ankete napraviti i kvalitativnu. Kvantitativna analiza je detekcija problema i vrste (cluster) navijača s kojima je potrebno u manjim skupinama razgovarati što im se sviđa a što treba poboljšati. Važno je da se razgovara s različitim vrstama navijača jer ultras sa sjevera ima drugačije potrebe nego obitelj.

    Najprije ću samo napraviti osnovnu interpretaciju podatka i za dan, dva ću napraviti i jednostavan data mining i pronaći neke uzorke u podacima. Ako netko sam želi tražiti uzorke, može dobiti .csv file.

    Ukupan broj odgovora 153.

    Biste koristili opciju Park&Ride? Npr. specijaliziran vlak iz Zaprešića prije / nakon tekme (opcijsko)?
    Ne: 40.5%
    Da: 59,5%
    Komentar:/

    Koliko ste zadovoljni pogledom na teren s tribine?
    Demotivator: 31%
    Motivator: 69%
    Komentar: 7 od 10 navijača je zadovoljno s pogledom na teren što je sa s obzirom na stanje stadiona odlično.

    Koliko ste zadovoljni procesom kupnje ulaznice online i na karatani?
    Demotivator: 15,1%
    Motivator: 84,9%
    Komentar: Proces kupnje ulaznice je skoro pa savršen.
    Proporuka klubu: Online kupnja bi se mogla nadograditi tako da bi se pohranile osobne informacije osoba za koje često kupuješ karte. Dosadno je svaki put pisati ime, prezime, rođendan itd.

    Koliko ste zadovoljni javnim transportom do stadiona (opcijsko)?
    Demotivator: 14,2%
    Motivator: 85,8%
    Komentar: Javni transport do stadiona je očekivano skoro pa savršen.

    Koliko ste zadovoljni parkingom oko stadiona (opcijsko)?
    Demotivator: 63,6%
    Motivator: 36,4%
    Komentar: Iznenadilo me da 6/10 navijača ima probleme s parkingom oko stadiona. Mi parkiramo u blizini (manje od 1km od stadiona) i nikad nisam imao problema. Možda jer smo tamo cca dva sata prije tekme pa zato.

    Koliko ste zadovoljni procesom ulaza na stadion? Broj ulaza, brzina ulaska, pretresi itd.?
    Demotivator: 61,4%
    Motivator: 38,6%
    Komentar: 6/10 navijača je nezadovoljnom načinom i brzinom ulaska na stadion. Bit će zanimljivo vidjeti razlike između zapada i sjevera. Proces ulaska na sjever je bolji nego što je bio ali ak bi radili svi rotori onda bi bio na stadionu za minut, dvije (što bi trebao biti standard). Jer nemaju svi vremena i volje ući na tribinu sat prije tekme.
    Preporuka klubu: Otvorite više rotorskih vrata i stavite više redara koji pretresaju ljude. Nek razmisle i da u aplikaciju Dinamo+ ugrade feature koji bi real time pokazivao koliko se čeka za ulaz (nije tako teško).

    Koliko ste zadovoljni odnosom službenih osoba kluba oko, na ulazu i u stadionu (redari, prodavači itd) itd.?
    Demotivator: 34,7%
    Motivator: 65,3%
    Komentar: 1/3 navijača je nezadovoljna odnosom službenih osoba. Nemam problema s pretresima ali mene smeta kad mi redar ne kaže "molim" i "hvala". On je tamo zbog mene, a ne jaz zbog njega i očekujem profesionalnost.
    Preporuka klubu: Napravite školovanje za sve službene osobe (pogotovo redare) gdje bi se ih naučili kako se ponašati prema navijačima.

    Koliko ste zadovoljni čistoćom stadiona (toaletima i ostalo)?
    Demotivator: 90,2%
    Motivator: 9,8%
    Komentar: Mislim da nije potrebno. Iznenađen sam da je 9.8% ljudi zadovoljno.
    Preporuka klubu: Popravite i počistite toalete?

    Koliko ste zadovoljni ponudom pića i hrane unutar stadiona (različita ponuda, gužva, itd)?
    Demotivator: 79,1%
    Motivator: 20,9%
    Komentar: 8/10 navijača je nezadovoljno ponudom pića i hrane na stadionu. Zbog gužve puno ljudi odustane a i da nije gužva je premala izbira.
    Preporuka klubu: Osim što je demotivacijski faktor se zbog toga direktno gubi puno novca. Recimo sjever je megalomansko velik i nije mi jasno da se ne može napraviti neki jako jednostavan "food court". Samo trebaju staviti mize i klupe, dodati više šankova i poboljšati ponudu.

    Koliko ste zadovoljni službenim klupskim shopom na stadionu na dan tekme (ponuda, gužva, itd)?
    Demotivator: 46,4%
    Motivator: 53,6%
    Komentar: Sa službenim fan shopom na stadionu je zadovoljnih tek pola navijača.
    Preporuka klubu: I tu se gubi jako puno novca jer ljudima se jednostavno ne da čekati u vrsti za fan shop. Jasno je da je problem stadion al ak žele riješiti problem mogu staviti par kućica u kojima će prodavati službene suvenire. Dobar primjer je bila kućica u kojima su prodavali majicu "Dinamo prvak 2023".

    Koliko ste zadovoljni klupskom Fan zonom prije tekme?
    Demotivator: 36,6%
    Motivator: 63,4%
    Komentar: /

    Koliko ste zadovoljni službenim programom na stadionu prije tekme?
    Demotivator: 64,7%
    Motivator: 35,3%
    Komentar: Više od 6/10 navijača se dosađuje prije tekme i klub bi trebao nešto napraviti. Znam da nema uvijek snijega da se na zagrijavanju gađaju protivnički igrači al ipak se može nešto napraviti. Ako ništa drugo, nek se pušta nešto na velikom zaslonu. Kad je još bio istok je barem on napravio atmosferu prije tekme.

    Koliko ste zadovoljni brzinom pražnjenja stadiona nakon tekme (kad je pun stadion)?
    Demotivator: 22,2%
    Motivator: 77,8%
    Komentar: /

    Ak se ignorira rezultat - Kakvo je vaše cjelokupno emotivno iskustvo na tekmi, pogotovo kad je pun stadion? Kako se osjećate kad ulazite ili izlazite iz stadiona?
    Demotivator: 5,2%
    Motivator: 94,8%
    Komentar: Uz stadion kakav je, usrane toalete i nepristojne službene osobe su navijači koji dođu na stadion sretni. I to je najvažnija stvar kad je u pitanju match day experience, jer poanta svega skupa je sreća navijača.

    Ovo anketu su ispunili više manje ljudi redoviti na stadionu i namjena ankete je poboljšati njihov match day experience. Za analizu zašto ostali ne dolaze na tekmu je treba napraviti drugačiju analizu.

    Analiza je pokazala da sam stadion nije demotivator dolaska za redovite navijače jer je 69% navijača zadovoljnim pogledom na teren i 77,8% brzinom pražnjenja stadiona. Pokazala je i to da je najveći demotivator nešto što se može popraviti sutra - čistoća stadiona, ponuda hrane i pića, odnosom službenih osoba, brojem otvorenih ulaza itd.

    Razumijevanje match day experience je važno i zbog povećanja klupskog revenue koji na dan tekme generalno sastoji iz:
    - Prodaja ulaznica
    - Prodaja suvenira
    - Prodaja hrane i pića
    Proces prodaje ulaznica nam je odličan a prodaja suvenira te hrane / pića katastrofa. Gubimo novac.

    Eto, to je to na kratko a vjerovatno ću sutra napraviti klasifikacijske modele pa ću dodati još neke informacije te koralacije (npr. jesu nezadovoljniji hranom, ulazimi itd. navijaći na sjeveru ili zapadu)
  • Dino
    2.2k
    Zakljucak - Dinamovi navijaci su mazohisti koji se dobrovoljno daju izj* sadrzajima koji im nisu po volji ali barem sa stadiona izadu zadovoljni. :grin:
  • SAS1987
    13.4k
    Zakljucak - Dinamovi navijaci su mazohisti koji se dobrovoljno daju izj* sadrzajima koji im nisu po volji ali barem sa stadiona izadu zadovoljni.Dino

    Na kratko... Da :lol:
  • The Undertaker
    4k
    Zaključak je da mi ovdje kao i godišnjaci nismo relevantna skupina za istraživanje jer bi mi, slikovito, kupili i gov.. umotano u Dinamov celofan.
    Ciljana skupina su ovi u ZG koji utakmice gledaju u kafićima i kući a ne dolaze na stadion.
  • Jurki
    8.6k
    ali barem sa stadiona izadu zadovoljniDino

    Meni osobno je jedino to bitno.
    Jebe mi se za sadrzaj na stadionu jer sam na stadion otisel navijati.
    Ok naravno da bi to trebalo biti bolje da klub zaradi vise novca.
    Kaj se ica i pica tice ta je ponuda skromna. Rađe si bum popil koju pivu vise u Royalu nego tocenu koja ne valja na stadionu.
  • Juznjak
    3k
    Ne znam ima li moje mišljenje veze s mojim godinama ali evo napisat ću ga jer sam već par puta mislio kad bi se pokrenula tema o posjeti i razlozima dolaska/ne dolaska na utakmice. Ja nemam neki razlog da ne dođem osim što nekad vremenski nisam u mogućnosti zbog same udaljenosti i dugog puta na utakmicu. Ovi ostali razlozi su mi djetinjasti i neozbiljni. Ja idem na stadion pogledat Dinamo. To je doslovno jedini razlog zbog kojeg odem. Ne zanima me u kakvom je stadion stanju, ne zanima me kakav je wc na stadionu, kakva je piva, kako se najavila utakmica na društvenim mrežama itd. Da sve to može bit bolje, naravno da može, ali ne mogu zamislit da se netko misli hoće li poći na utakmicu i onda prelomi da neće jer nije wc čist na stadionu. Realno, stoput su bolji uvjeti za otić na koncert nekog orkestra, ali ako me to ne zanima džaba bi im bila i najbolja koncertna dvorana na svijetu sa nezamislivom udobnošću. Na Zoni je 99% muškaraca, pa ekipa, ako vas nogomet zanima, onda idete gledat nogomet. Ako navijate za Dinamo, onda idete na utakmice Dinama. Ja imam puno prijatelja koji studiraju u Zagrebu i oni tijekom godine idu gledat i 2. ligu kad im je dosadno, a zamislite onda kako idu na utakmice kluba za koji navijaju. Ne budite tetkice i mimoze, nađite si razlog zbog kojeg želite ili ne želite dolazit na utakmice i toga se držite. Ne možete si dopustit da ste iz Zagreba i da odete na npr. 10 utakmica Dinama u sezoni, a da za utakmice na koje niste otišli imate opravdanje kako stadion nije udoban ni čist.
    Sad sam na kraju tek vidio da sama posjeta nije tema pa ako komentar nije prikladan za ovu temu nek se izbriše i ispričavam se.
  • criticus
    1.2k


    Ja sam ovaj ulaz koristio godinama. Protiv juventusa sam kasnio, doša u 20:40. Na prvom ulazu red do pola parkinga, ja doša na misto u 20:43. Ljudi su muhe bez glave.
  • Majki2111
    2.6k
    @SAS1987 Mogu ja sutra napravit anketu za neke ovako ljude koji nisu na zoni, podjelit po fejs stranicama tipa Purgeri i reć da je anonimno da se komentira na našoj stranici da se dobije veći uzorak.

    Samo bi uz savjete i smjernice složio pitanja, jel. Pošto imam slobodng vremena sutra stojim na raspolaganju.
  • SAS1987
    13.4k
    nema problema. Jedino nisam siguran da ću sutra imati vremena ali skombinirat ćemo nešto. Koji bi bio cilj ankete? Što te zanima? Match day experience, razlozi zašto ljudi ne dolaze na tekme ili nešto treće? :smile:
  • Majki2111
    2.6k
    Mene? Ne pita se mene. Ono kaj nije pokriveno u ovoj anketi a da je ciljano za skupinu koja nije refovitq na stadionima- možda u smjeru zašto ne dolazi? Je li stadion glavni problem (ne bih sa 100% sigurnošću rwkao da je stadion glavni problem) i ovo navedeno kaj je već uključeno u anketi...
  • SAS1987
    13.4k
    Ovi ostali razlozi su mi djetinjasti i neozbiljni. Ja idem na stadion pogledat Dinamo. To je doslovno jedini razlog zbog kojeg odem. Ne zanima me u kakvom je stadion stanju, ne zanima me kakav je wc na stadionu, kakva je piva, kako se najavila utakmica na društvenim mrežama itd. Da sve to može bit bolje, naravno da može, ali ne mogu zamislit da se netko misli hoće li poći na utakmicu i onda prelomi da neće jer nije wc čist na stadionuJuznjak

    Poanta ove ankete je bila da ljudi koji dolaze na tekmu kažu što im je pozitivno a što negativno - Match day experience. Možda bi zanimljiva bila anketa zašto ljudi ne dolaze ali to nije bio fokus ove ankete. Fokus je bio na ljudima koji dolaze na stadion.

    1. Svaka firma zna da je najlakše i najjeftinije zadržati postojeće stranke. I treba aktivno raditi na poboljšanju usluge. A najlakši način da pitaš što se može poboljšati je da pitaš ljude koji su redovito na stadionu.
    2. Možda tebe (i mene) ne smetaju toalete ali zbog takvih stvari netko neće na stadion povesti cure ili dijete.
    3. Stvaraju se redovi za hot dog i glupo je da se ne ponude i neki burgeri i slično. Ne kažem da bi se zbog toga povečala prosječna gledanost ali bi se svakako poboljšao match day experience.

    Protiv juventusa sam kasnio, doša u 20:40. Na prvom ulazu red do pola parkinga, ja doša na misto u 20:43. Ljudi su muhe bez glave.criticus
    4. Na tekmu Espanyol - Real Sociedad sam ušao 5 minuta prije početka a na ulazi nisam čekao jedan minut. Zašto bi trebale biti gužve kad je više nego dovoljno ulaza? Ak znaš da možeš doći na ulaz 10 minuta prije početka a ne 40 minuta prije možeš recimo 30 minuta kasnije od kuće. A nekima je to jako važno, pogotovo onima koji nisu iz Zagreba.


    Mene? Ne pita se mene. Ono kaj nije pokriveno u ovoj anketi a da je ciljano za skupinu koja nije redovita na stadionima- možda u smjeru zašto ne dolazi? Je li stadion glavni problem (ne bih sa 100% sigurnošću rwkao da je stadion glavni problem) i ovo navedeno kaj je već uključeno u anketi...Majki2111

    Mogu sljedećih dana napisati što (u teoriji i praksi) treba napraviti da bi počeo rasti prosjek pa se iz tega napravi neka anketa.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.