10.4k
    Dan kad je Rora nadvisio Pelea

Dinamo je te 1970. otišao na pripreme u daleku Južnu Ameriku. I ovaj potez, kao i mnogi drugi prijašnji od strane Dinama, bili su problematični tadašnjem komunističkom režimu.
    Sjetimo se, te godine Hrvatsko proljeće se rađalo, a purgeri odlaze na pripreme u zemlju koja je poznata po velimo broju hrvatskih iseljenika. Koliki je broj pripadnika Udbe pratilo Dinamo na tim pripremama još uvijek nije poznato.

I tako je tog dana, 28.01. u sklopu Heksagonal turnira u Santiago de Chileu pred 55.000 gledatelja Dinamo odigrao utakmicu protiv velikog Santosa.
    Grupu su još činili Colo Colo, Universidad Catolica, America i Universidad de Chile.

Santos je igrao na krilima Carlosa Alberta i naravno, svog miljenika Pelea. Svi su očekivali brazilsku sambu, ali Dinamo je imao što za reći. Posebno Krasnodar Rora. Dinamo je poveo preko Novaka. Santosu izjednačenje donosi Rildo, a vodstvo Coutinho. Plavi na kraju ipak izjednačuju preko Rore u 57. minuti utakmice.

“Među najdražim utakmicama karijere je finale s Leedsom kad sam zabio gol, ali i utakmica na turniru Heksagonal gdje smo sa Santosom odigrali 2:2. Igralo je šest momčadi, svi međusobno u istom danu. Proglašen sam igračem dana, a u novinama je pisalo ‘Rora nadvisio Pelea’! Rekao je o ovoj utakmici Rora.
    Njegovu igru prepoznao je i žiri novinara koji ga je proglasio igračem utakmice.

Odmah nakon ovog susreta, Roru na večeru poziva i sam Pele:
    “Pele me pozove na večeru i s menadžerom Santosa ponudi mi ugovor za Santos. A ja mu kažem da imam samo 22 godine i da još moram ostati jer tada je vrijedilo pravilo 28”

Dinamo je ovu utakmicu odigrao u sastavu Dautbegović, Cvek, Gračanin, Belin, Ramljak, Miljković, Novak, Pirić, Cerić, Gucmirtl, Rora

• Pop corn
    5.2k
    Rudač Belin je poslije te tekme cugao sa Peleom na plaži :grin:
  • superhik
    10.4k
    To je ono kad su zakasnili skoro na avion?
  • Pop corn
    5.2k
    To je ono kad su zakasnili skoro na avion?superhik

nije ta večer, ali to putovanje. Jednog dana će biti prilika pustiti taj video gdje Rudi Belin priča o tome :smile:
  • maddaddam
    2.9k
    Bome smo ih nadigrali 2:2
  • Pop corn
    5.2k
    Rudač Belin je poslije te tekme cugao sa Peleom na plaži :grin:Pop corn

“Eusebio je igrao svjetski, ali to bi bilo 10 do 20 minuta, pa onda ništa, pa opet 20 – 30 minuta. A Pele je igrao cijelo vrijeme, bio je nevjerojatan, ali sve što je radio, radio je sa – osmijehom. Stalno je smijao. Kada smo šetali u Čileu po plaži i družili se, isto se smijao. Govorio je kako moraš uživati u lopti, u životu, jer ako nema toga, nema ničega u nogometu. Govorio je stalno da loptu moraš voljeti više nego ženu.”

Inače, Rudi je protiv Pelea igrao pet puta i niti jednom nije izgubio. Kao niti protiv Eusebija, ali protiv njega je igrao u dresu – Hajduka. To se dogodilo jer su ga pozvali da bude gost – igrač, a prigoda je bila svečana, Benfica je uveličala prvu utakmicu pod reflektorima na Starom placu. Utakmica je završila 1:1, povela je Benfica golom samog Eusebija, a u zadnjoj minuti gol iz penala zabio je – baš Rudi. Kako to da je baš on pucao penal pokraj svih igrača Hajduka?

“Pa bila je zadnja minuta i nitko nije pred svom onom nabrijanom ruljom imao muda pucati. Onda je bilo najlakše meni dati, pa ako fulam, morat ću bježati ja, a ne oni. Ja sam to mirno zabio kako me ne bi trebali nateravati”, ispričao je Rudi kroz smijeh.
  • masacusec
    3.1k
    Full simpa priča, makar je rudi dao gol u mrskom mi dresu.
  • superhik
    10.4k
    Imao je tek navršenih 18 godina, bio je Dinamov junior, a u “vatru” je ubačen u velikom finalu protiv Leedsa 1967. godine - i zabio.
    Sa svojih 168 cm nadvisio je iskusnoga i proslavljenog engleskog braniča, 191 cm visokog Jackieja Charltona, za vodstvo plavih 1:0 u 39. minuti
    Njegovo ime je Marijan Čerček.

“Leeds iz šezdeset sedme? Ha, svaki dan se prisjetim, čini mi se. Ušao sam kao klinac iz juniora. Nije mi to bila prva utakmice, već jedno treća ili četvrta, ali bila je prva ovako važna i značajna. Igraš finale jednog europskog kupa i onda ti se još potrefi da zabiješ gol, a nisi uopće ni sanjao da ćeš igrati. Igrao sam za juniore i gledali smo samo prvo poluvrijeme polufinala protiv Eintrachta. Morali smo ići na vlak za München jer smo sudjelovali na turniru koji je organizirao Bayern. U vlaku smo saznali da smo prošli u finale i nitko od nas nije ni pomišljao, ni vjerovao da bi se moglo dogoditi da netko od nas igra. Međutim, meni se dogodilo na moju sreću.”

U Dinamu se zadržao sve do 1975. kad prelazi u Zagreb. S plavima je osvojio spomenuti KVG i Kup 1969., a upisao je 403 nastupa u kojima je zabio 84 pogotka.
    Sa svojih preko 900 nastupa za Dinamo i Zagreb jedan je od apsolutnih rekordera.