• superhik
    10.2k
    Dinamo je u sezoni 1969./1970. ušao po peti put u natjecanje Kupa pobjednika kupova.
    U prvom kolu dobili su najtežeg mogućeg protivnika, prošlogodišnjeg pobjednika, Slovan Bratislava koji je u finalu lanjskog KPK-a porazio Barcelonu sa 3:2.
    U prvoj utakmici na Maksimiru, Dinamo je potpuno deklasirao branitelja naslova s rezultatom 3:0. Pogotke su postigli Miljković, Novak i Gucmirtl.
    U uzvratu je bilo 0:0 te Purgeri prolaze dalje u drugo kolo gdje ih je čekao još jedan težak protivnik: osvajač Coupe de France, Olympique Marseille.

    Prva utakmica igrala se je na današnji dan, 12.11.1969.
    Marseille je poveo u 28. minuti pogotkom Loubeta, a važan pogodak za Dinamo postiže Marijan Čerček deset minuta prije kraja.
    U uzvratu je Marijan Novak pak potopio nade Francuza s dva gola u drugom poluvremenu.

    Dinamo je u ovoj prvoj utakmici igrao u sastavu Dautbegović, Cvek, Gračanin, Belin, Ramljak, Blašković, Čerček, Pirić, Novak, Kiš, Rora

    U četvrtfinalu Dinamo je izvukao njemački Schalke. U prvoj utakmici na domaćem terenu plavi su poraženi rezultatom 1:3, a u uzvratu s 1:0.

    Bio je ovo ujedno i posljednji put da je Dinamo dočekao proljeće u europskim natjecanjima.
    Sve do 2018. i pobjede nad Spartakom iz Trnave.

    Najbolji dijelovi uzvratne utakmice i prekrasan drugi pogodak Novaka petom:

  • superhik
    10.2k
    “Bio sam tamo, tridesetih godina centarfor Građanskog. A Građanski je bil onda ovo kaj je danas Dinamo.” Rudolf Kralj, osoba koja je otkrila Maradonu i Kempesa, u razgovoru za Reviju NK Dinamo, broj 313. iz kolovoza 1985.

    Na današnji dan, 21.11.1990 godine u Buenos Airesu umro je Rudolf Kralj.

    Rođen je u Varaždinu 1908. godine gdje čini svoje prve nogometne korake.
    Nakon preseljenja u Zagreb igra za Građanski i HAŠK.
    Jednom prilikom nastupio je kao pojačanje Hajduka na turneji po Južnoj Americi 1931. godine.
    Dvije godine nakon ove turneje vraća se te potpisuje ugovor s argentinskim klubom Ferro, a poslije je još igrao za Oeste F.C.

    Godine 1936. postaje profesor nogometa.
    Pred početak 2. Svjetskog rata vraća se iz Argentine u Hrvatsku. Zapošljava se kao urednik športa u dnevnom listu Hrvatski narod, ali i nadalje ostaje povezan s Argentinom.
    Za vrijeme NDH bio je njezin počasni konzul.
    Po završetku rata Kralj opet odlazi u Buenos Aires, gdje nastavlja trenersku karijeru.
    Pod dojmom novih perspektiva koje su zavladale u Hrvatskoj poslije 2. Svjetskog rata, u Argentini je 1949. godine objavio knjigu „Verdades Rojas“ (Crvena istina).

    Od 1974. je tehnički tajnik argentinske reprezentacije, s kojom 1978. osvaja naslov svjetskog prvaka kao najbliži suradnik svog nekadašnjeg učenika, sada argentinskog izbornika Menottija.

    Novinaru Zvonimiru Magdiću jednom prilikom je rekao: “Imamo u Argentini jednog malog, 14 mu je godina, koji može biti novi Pele. Čuvamo ga i predstavit ćemo ga svijetu u pravi trenutak”.
    Radilo se naravno o Diegu Armandu Maradoni.

    “I ja sam, možda to dečki i ne znaju, igrao za Plave. Bio sam tamo, tridesetih godina centarfor Građanskog. A Građanski je bil onda ovo kaj je danas Dinamo. Volil sam zabiti gol. Igrao sam s onom slavnom gardom, s braćom Babić, Perškom, Gillerom, Hitrecom, ne Icom, njegovim bratom Rudolfom.” rekao je Rudolf Kralj u razgovoru za Reviju NK Dinamo, broj 313. iz kolovoza 1985.

    kralj-rudolf-portret.jpg
  • Guinness
    1.9k


    20.11.1985., 1/8 finala kupa
    BSK (Slavonski Brod) 1:1 Dinamo, 3:4 nakon 11eraca

    Rekord posjećenosti stadiona Uz Savu koji i dan danas stoji i sumnjam da će biti nadmašen.
  • SAS1987
    13.2k
    Koliko je bilo ljudi?
  • Guinness
    1.9k
    Koliko je bilo ljudi?SAS1987

    Mediji i izvještaji iz tog perioda kažu oko 10.000.

    qn9rurn1aes2qaxd.jpg
    3gim7lcvnlmq57vm.jpg
  • superhik
    10.2k
    Ivan Ivica Poljak rođen je u Ogulinu na današnji dan 1951. godine.

    Za Dinamo je debitirao 18. kolovoza 1974. protiv OFK Beograda i zadržao se do 1978. godine. Pošto je bio vezni igrač, a na toj poziciji u Dinamu je vladala gužva, Dinamo ga 1979. ustupa Zagrebu.
    Tamo se zadržao kratko, te se ponovno vrača u plave redove sve do 1981. godine kad prelazi u Radnik iz Velike Gorice.
    U 90 službenih nastupa postigao je 5 pogodaka, a s Plavima je osvojio i Kup maršala Tita 1980. godine.

    Nakon nogometne imao je uspješnu trenersku karijeru. Uveo je velikogorički Radnik u prvu ligu, a pomoćnik mu je u tom poslu bio Ivica Senzen.

    ivan-poljak.jpg
  • superhik
    10.2k
    Na današnji dan 1966. Dinamo je rezultatom 1:0 pobijedio AC Milan u Srednjoeuropskom kupu poznatom i pod skraćenim nazivom Mitropa kup.

    Utakmica se igrala na Maksimiru pred 20.000 ljudi, a jedini strijelac bio je Slaven Zambata u 55. minuti.

    Milanezi su u Maksimir stigli samo tri dana nakon velikoga derbija protiv Intera koji ih je u nedjeljnom prvenstvenom okršaju pobijedio 1:0. Dvije godine kasnije ova ekipa rossonera postat će europskim prvakom.

    Maksimirski branič Branko Gračanin je uoči dvoboja rekao:
    “Za Milan igraju Rivera, Sormani, Amarildo… Morao bih kupiti pušku da zaustavim navalu koja vrijedi više nego cijela jugoslavenska liga zajedno!”

    Obranom Milana dirigirao je jedan od ponajboljih braniča svijeta, Nijemac Karl-Heinz Schnellinger, koji je samo četiri mjeseca ranije blistao na Svjetskom prvenstvu zaigravši u mitskom finalu SR Njemačke i domaćina Engleske.

    Milanov trener Arturo Silvestri nakon utakmice je izjavio:
    “Ljutit sam što su naši igrači propustili priliku da se ove godine afirmiramo u Mitropa kupu. No, kao čovjek koji voli moderan i borben nogomet, moram čestitati momčadi koja me zadivila. Čudim se njihovom, domaćem tisku koji tako blijedo piše o svojim, zagrebačkim nogometnim majstorima. Prema onome što sam ranije čitao o Dinamu, imao sam sasvim drugačiju predodžbu o njemu.”

    Uzvratni susret na San Siru završio je rezultatom 0:0 pa je tako Dinamo prošao u sljedeće kolo ovog natjecanja.

    dinamo-milan-1966-1-e1490731064757.jpg

    dinamo-milan-1966-5-1-e1490729228621.jpg
  • marcio amoroso
    31.9k
    Velik je Dinamo :heart:
  • NORTE
    8.9k
    Velik je Dinamo :heart:marcio amoroso
    Najveći. Treba znati cijeniti povijest svog kluba, pogotovo onu do pretvaranja u državni klub.
  • SAS1987
    13.2k
    Ovaj klub ima povijest za kvalitetnu Netflix seriju.
  • superhik
    10.2k
    Posebno ako se uzme u obzir da je ovo Milanu bila jedina prilika za igranje nekog europskog natjecanja.
    U isto vrijeme Dinamo je paralelno igrao Mitropa kup, KVG, prvenstvo i kup.
    Oko 30-ak utakmica u prvom dijelu sezone su odigrali.
  • SAS1987
    13.2k
    Oko 30-ak utakmica u prvom dijelu prvenstva su odigralisuperhik
    Brutalno.

    U isto vrijeme Dinamo je paralelno igrao Mitropa kup, KVG, prvenstvo i kup.superhik

    U isto vrijeme Hajduk je igrao finale jugo kupa dalmatinske zone protiv Šibenika :lol:
  • Baneki
    713
    @superhik hvala na trudu oko ove teme. Baš mi je gušt pročitati sve što objaviš
  • superhik
    10.2k
    Hvala ti :cheer:
  • marcio amoroso
    31.9k
    Ja se isto zahvaljujem, u svoje, a naravno i u ime cijele moderature.
    Postovi zaista zaslužuju naklon.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.