• masacusec
    3.2k
    Čitajući sve ove postove, vidim da smo mi, ovdje na forumu, svi više manje isti, predstavljamo tu "treću struju", no bez izmjene statuta, vrtimo se u jednom začaranom dualističkom krugu iz kojega ništa dobro po Dinamo se neće dogoditi...
  • Tradicija bunta
    5.7k
    Kakav model? Ne radi se ovdje o modelima nego o tome da je Dinamo pravno gledano udruga. Krivo se stalno tumači da se ovdje radi o nekakvim modelima pa kao jedni su za "članski", a drugi za neki drugi. Nema jedan drugi, kako se udrugom upravlja je propisano zakonom. Uostalom smisao nečega što se zove UDRUGA je udruživanje, što znači da je to zajedničko vlasništvo članove te udruge. To miješanje pojmova doprinosi konfuziji. Dok god klub ima status udruge zakonska je obaveza da unutarnji ustroj kluba bude temeljen na "demokratskom očitovanju volje članova". Vrlo je jasno što to znači. Ni ostali članci ne ostavljaju nikakvo mjesto za neke egzibicije u tumačenjima.
    Problem je što članak 17 se tumači na način koji niti je u duhu ovog zakona i zdrave logike niti je u skladu s ostalim člancima. Po njima ispada da onaj koji je, pravno, osnivač udruge ima pole position za sva vremena po pitanju kontrole nad njom što je nonsens i pravni i svaki drugi. Jer on ako postavi proces izbora skupštine u startu kao što je postavljen u Dinamu trajat će dok god on to bude htio.
    Novinari naravno sve pojednostavljuju jer su im čitatelji u pravilu ili debili ili im se ne da čitat malo duže i složenije objašnjenje pa se sve predstavlja kroz nekakve modele, članske, privatne i ko zna kakve.
    Nema tu hoćeš-nećeš, ovako ćemo onako ćemo. Dioničkim društvom upravlja ko da najviše love, udrugom upravlja članstvo, posredno ili neposredno. I točka. To su jedina dva "modela" u kojima sportski klubovi mogu egzistirati.
  • Tradicija bunta
    5.7k
    Hrpa zombija čitam ponavlja kako ni ne treba ništa mijenjat dok su rezultati dobri, a ne shvaćaju da čak i da su rezultati katastrofalni svejedno se ništa ne bi moglo mijenjati. Jer je skroz nemoguće da bilo ko van ove ekipe utječe na bilo šta. Jednostavno ne postoji legalan put i u najcrnjem scenariju da se intervenira. Za preoblikovanje kluba u šdd pitano je 70ak ljudi doslovno i da nije bilo navijačkih pritisaka i nekakvih administrativnim grešaka u procesu klub bi danas bio de facto u vlasništvu ovoga dolje s klupskim novcem. Za nula svojih para bi čovjek kupio klub. Nije ovo kompleksna materija ali nije ni za banaliziranje o modelima. Ispada kao da se traži nešto apstraktno, neprovjereno.. a ne nešto što je klub ionako po svom ustroju obavezan.
  • Armagedon13
    958
    Da slijedeća skupština promjeni statut,raspiše izbore.Koliko bi vremena trebalo za predstavljanje programa,ljudi?Tko sve ima pravo glasa(maloljetnici)?
    Mislim da treba barem 6 do 9 mjeseci
  • Zagabria
    216
    Mislim da maloljetnici nebi sigurno imali pravo glasa. A proces bi trajao najmanje godinu dana ili do isteka mandata ove skupštine IO i ostale bagre.
  • BlueVelvet
    336
    Novi zakon o sportu stupa na snagu s 1.1..

    Da li s njime ima i neka izmjena koja bi koristila u rješavanju ovakvog stanja u klubu? Nešto di se dotiču sportskih udruga?

    Mislim da na kraju ovisimo o politici i političkoj volji da se ovdje nešto poduzme. Grad sigurno neće ići s mamićem u pregovore oko stadiona (to je glava i sma rekao), antolic ne može dobiti bez promjene stauta ili izglasanjem nelegalnosti skupštine..
  • plavi72
    723
    Izabrani članovi skupštine ne primaju novčanu naknadu ili primaju,idu s klubom na jednu-dvije-tri utakmice po Hrvatskoj,Europi,imaju ulaznice za svaku...članatvo u skupštini im je na neodređeno(doživotno?)jesam li u pravu, i imaju li još privilegija(legalnih)zna netko točno?
  • Tradicija bunta
    5.7k
    Novi zakon o sportu stupa na snagu s 1.1..

    Da li s njime ima i neka izmjena koja bi koristila u rješavanju ovakvog stanja u klubu? Nešto di se dotiču sportskih udruga?
    BlueVelvet

    Odlično pitanje. Nema. A još je bolje pitanje je zašto nema. Političke stranke jesu manje-više po tom pitanju pokrivene, Tomaševićeva politička platforma (ili stranka, teško mi je upratit više šta su oni) čitamo ima 6-7 krugova biranja. Zašto onda npr. članovi te platforme nakon završene kampanje istupaju u medijima kako je u Dinamu "sve po zakonu"? Kako je moguće i šta se krije iza toga da država tolerira mamićima i rožićima da pod krinkom udruge rade šta god hoće? Kada se počnu postavljat takva pitanja lakše će se dolaziti i do odgovora i do motiva.
    Kako bi bilo da na državnom nivou u Sabor možeš jedino ako te odobri Vlada?
    Ili da u gradsku skupštinu možeš jedino ako prođeš filter kod gradonačelnika?
    Ali zato u Dinamu može sve. I izvode se akrobacije u tumačenjima.
  • Tradicija bunta
    5.7k
    Izabrani članovi skupštine ne primaju novčanu naknadu ili primaju,idu s klubom na jednu-dvije-tri utakmice po Hrvatskoj,Europi,imaju ulaznice za svaku...članatvo u skupštini im je na neodređeno(doživotno?)jesam li u pravu, i imaju li još privilegija(legalnih)zna netko točno?Igor

    Članstvo u skupštini ima mandat od pet godina. Normalno da službeno ne primaju nikakve naknade (valjda, ne bi me više ni to iznenadilo), ali neslužbeno. Primjera radi skupština ima 15 ili 17 zaposlenika kluba. Misli li itko da je to normalno. Kad se dogodi situacija kao što je ova sada, gdje tih 15 (ili 17) predstavlja jezičac na vagi ko će preuzet vlast u klubu i gdje posao nekog operativca direktno ovisi o tome kako će ti zaposlenici glasati, postavlja se pitanje ko je tu onda kome šef. Kuhaju li određeni predsjednici kluba, članovi uprave ovih dana kave gospođici skladištarki ili radniku nabave npr? Šalje li nekakav kurir Čelo sada po burek članove IO-a? Komedija.
  • BlueVelvet
    336
    Apsurd funkcioniranja Dinama kao udruge je jasan, još veći apsurd je da je grad odlučio da je tu sve OK.

    Mislim da je vrijeme da se počnu postavljat pitanja gradu kako to da je sve OK kada sad svi vidimo da očito nije.

    Na klub utjecat teško da možemo, to je čahura koju mi ne možemo probiti, sa gradom i TTom je već druga stvar..
  • criticus
    1.5k
    Treba zasut gradski mail sa upitima kada misle ispuniti predizborno obećanje o raspisivanju izbora u dinamu. Ili još bolje doći pred gradsku upravu u velikom broju, dignut sve što hoda i tražit transparentni dinamo ili su i možemovci dio establišmenta hdz, sdp, bandić itd. Oni neće ništa napraviti dok ne osjete da bi mogli imati političku štetu od trenutnog stanja.
  • maddaddam
    2.9k
    V 2021.

    Sramotna je činjenica da od deset tisuća članova koliko ih Dinamo ima, manje od jedan posto čine i Skupštinu i Izvršni odbor i Nadzorni odbor. Time je amenovana jedna kružna logika koja nema nikakve veze s demokracijom jer 99 posto članova Dinama nema nikakvu moć i nikako nisu uključeni u proces donošenja odluka vezanih za budućnost Dinama.

    Očito je da je u zadnjih dvadeset godina došlo do sprege ljudi koji su vodili Dinamo i lokalnu politiku. Taj nakaradni statut, koji je amenovao tu kružnu logiku i prošao, dobio odobrenje od strage Gradskog ureda za opću upravu i uopće ne znam na koji je način prošao taj postupak. Upravo zbog toga Dinamo se zadnjih nekoliko godina, pa čak i desetljeća, osim po sportskim rezultatima provlači ne samo po medijima već po crnim kronikama zbog korupcije i ovih presuda koje su na kraju donijete. Očito je da je nekolicina ljudi u potpunosti prisvojila klub i koristi ga za svoj privatni interes.

    III 2022.

    Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević pokazao se vrlo konkretnim i susretljivim po pitanju izgradnje stadiona za kojim hrvatska metropola vapi već 30 godina. Sjedajući za stol s čelnim ljudima Dinama, što je bio prvi korak za bilo kakav razgovor o novom stadionu, Tomašević je po strani ostavio sve što mu u tim razgovorima nije moglo donijeti ništa korisnog.

    Naravno da je prije toga pomno “pročešljao” Upravu Dinama.I da je nakon svih mogućih inspekcijskih, poreznih i ne znam kakvih nadzora došao do činjenice da s druge strane stola sjede ljudi koji su izabrani zakonski, uz poštivanje svih zadanih procedura. I da je svaka kuna koju su potrošili kao članovi Uprave, potrošena na zakonit način. Kao i da se ta Uprava nalazi usred mandata te da ne postoji niti jedan zakonit način s kojim bi je mogao natjerati na proklamiranih “jedan član, jedan glas”, što je bila prvotna Tomaševićeva ideja.

    XII 2022.

    Gradski ured za opću upravu nije političko tijelo uprave, već upravno tijelo koje postupa po zakonu i sve što izdaje mora biti po zakonu. U tom smislu na sudu je taj Statut potvrđen, što god ja mislio o njemu. Dolaze različite inicijative od članova skupštine Dinama. U tom smislu mogu reći da će Gradski ured za opću upravu postupati po zakonu. Znate da sam razgovarao s predsjednikom Barišićem i delegacijom koju predvodi. Ono što mi je ključno je da se Dinamom upravlja transparentno i po zakonu, rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević na pitanje oko stanja u Dinamu.



    Izgleda da su i njemu vezane ruke.
  • Nolifer
    7k


    Kad bi se tak trudio i zabijao na terenu.... Di bi nam bio kraj... :cheer:
  • Zagi
    5.7k
    Zanimljiv Olivarijev uvod u intervju sa Barišićem....

    Danima se vrti jedna te ista priča oko krize upravljanja u plavom klubu. Držimo da sve već znate, te da je apsolutno nepotrebno ponavljati glavne stvari. Već i vrapci na krovu cvrkuću o“zoni Dinamo”, o maksimirskim skupštinarima, Izvršnom odboru, Nadzornom odboru, Sportskoj inspekciji, Gradskom uredu za upravu i imovinsko-pravne odnose na kojem bi se trebala verificirati ona kontroverzna Skupština. Na scenu je stupila četa odvjetnika, pravnika...

    https://sportske.jutarnji.hr/sn/nogomet/hnl/klubovi/dinamo/nikome-ne-okrecem-leda-pa-ni-zdravku-mamicu-ali-on-je-osudenik-i-bjegunac-to-moramo-prihvatiti-i-mi-i-on-15290183
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.