• superhik
    10.4k
    Hvala kolegi dinamozagreb_history na novim uvidima

    n9y4rncc4zxuzlqh.jpg
    bq1hhi9sev0jg2tp.jpg

    Vijesnik Dinama 1955. godina

    mcgi32cihfb56v7d.jpg
    telmdm2nm2t4r8lc.jpg
  • Mlađi referent
    10.7k


    Sve ovo skupa, a i još puno toga samo govori o tome da su Građanski i Dinamo u smislu identiteta jednostavno neodvojivi klubovi.

    Nije slučajno da od 45 pa sve do danas se na dnevnoj bazi provlači ova tema. Već samo po sebi to puno govori.

    Inače ta stranica DZH, meni osobno pored Zone najdraža na IG. Tko god vodi, kapa dole
  • superhik
    10.4k
    ovo sam najviše stavio zbog onih koji se pitaju i misle da je ideja poveznice Građanskog i Dinama krenula od jučer.
    Još gori su oni koji misle da je to neka Mamićeva ideja.
    Crvenoj gamadi nije uspjelo ono što su naumili - zauvijek izbrisati nasljeđe Građanskog. I neće im uspjeti dok je barem jednog živog Purgera
  • Mlađi referent
    10.7k
    gvwplvnotl4ct702.jpeg
    p2k44vj8rlypqhnq.jpeg

    Ovo je pretpostavljam išlo na forumu? Da ne listam sad, neka stoji za svaki slučaj
  • Mlađi referent
    10.7k
    ovo sam najviše stavio zbog onih koji se pitaju i misle da je ideja poveznice Građanskog i Dinama krenula od jučer.
    Još gori su oni koji misle da je to neka Mamićeva ideja.
    superhik

    Klasični spin koji dolazi s te strane. Vrlo dobar način da neupućenima i nezainteresiranima zgadiš temu.
  • Navijač Dinama
    7.4k
    Inače ta stranica DZH, meni osobno pored Zone najdraža na IG. Tko god vodi, kapa doleMlađi referent

    Mislim da to vodi stari kolega sa foruma(plavi telefon, :smile: ) al nemojte me za riječ držat.

    Vezano za temu. Podržajem da je Dinamo nastavak Građanskog(odnosno, jedan te isti klub :smile: ) kojeg su komunjare, bravarevci(smrt i duga teška bolest njima) i slični koji su sa svojom "ideologijom" zabranili ime Građanski, a ujedno i sustavno uništavali/uništavaju Hrvatsku državu. :victory:
  • Bosna86
    11.6k
    Zbog ovakvih upisa i članaka koje je gotovo nemoguce naći, ovaj forum postoji… Samo udarajte, živio Dinamo i Majka Hrvatska, idemo jos jače u novu sezonu
  • De Oliveira
    962
    Boljsevici su potvrdili da su Gradjanskom promijenili ime u Dinamo, prezivjeli duznosnici i igraci su potvrdili da su Gradjanski i Dinamo isti klub, velika vecina navijaca smatra i osjeca da su Gradjanski i Dinamo jedno. Po meni jasna stvar. Radi se o simbolu hrvatstva i sportskoj instituciji.
  • Mlađi referent
    10.7k
    Instagram: Dinamo Zagreb History

    Strašan materijal. :clap:

    h2wak5bsiqujmeom.jpeg
  • nkdz1945
    55
    Koji je smisao ovog članka u kontekstu ove teme?

    Na početku članka piše da su igrači na slici nasljednici Građanskog al da su morali igrati s natpisom Dinamo kak bi vlastitu publiku uvjerili da oni nisu 'onaj stari sastav Građanskog'. A onda imenuje igrače koji su činili sastav:

    - Mirko Kokotović (Građanski)
    - Zvonimir Monsider (Trgovački, Ferraria, Concorida)
    - Josip Dragutin Horvat (Trešnjevka, Concordia, Ferraria, Zagorac)
    - Ivan Horvat (Ferraria)
    - Dragutin Lojen (HAŠK)
    - Ivan Jazbinšek (Policijski Zagreb, BSK Beograd, Građanski)
    - Ratko Kacian (Osvit, HAŠK, Hajduk, HAŠK)
    - Željko Čajkovski (HAŠK)
    - Slavko Beda (Graničar, Concordia)
    - Vinko Golob (Slavija Varaždin, Concorida)
    - Branko Pleše (Concordia, Građanski)

    Znači ne da nije 'onaj stari sastav Građanskog' kak veli autor nego je ovo ekipa u kojoj su uglavnom dečki koji nisu igrali za Građanski. Nakon toga čovjek krene pisat kak je Građanski srušen i da je na tim ruševinama izgrađen Dinamo i čak kasnije piše da je Građanski nestao kao što su HAŠK, Concordia, Slavonija i Zrinski nestali.

    Ovo mi izgleda kao isfrustrirani čovjek u emigraciji koji nespretno pokušava objasniti vezu između Građanskog i Dinama a istovremeno tvrdi kak je Građanski nestao 45. da bi 'srbokomunisti' mogli gradit Dinamo...
  • De Oliveira
    962
    Nije stari sastav, jer je pola igraca pobijeno
  • Mali dioničar
    14.2k
    Ovo mi izgleda kao isfrustrirani čovjek u emigracijinkdz1945

    Pretpostavljam da su za tebe “frustrirani ljudi u emigraciji” oni koji su bježali za Zapad jer je očigledno da brojne zagrebačke nogometaše koji su izgnani iz Zagreba, a od kojih je recimo Bobek postao najbolji igrač Partizana svih vremena ne smatraš emigracijom.

    Inače, tekst je iz 1976. I da, napisan je u Torontu.
  • nkdz1945
    55


    Zagreb i Beograd su bili u istoj državi. Toronto i Zagreb nisu. Zar je za tebe Prosinečki emigrirao kad je otišao u Beograd? Zar je Tuđman pola života proveo u emigraciji? Nemojmo se pravit blesavi.

    Btw tema je rasprava o tome da li je Dinamo Građanski ili ne a ti si se uhvatio za jedini dio mog komentara koji nema veze s temom.
  • Mali dioničar
    14.2k
    Zagreb i Beograd su bili u istoj državi. Toronto i Zagreb nisu.nkdz1945

    Citiram definicije...

    "emigracija je društveni fenomen u kojem se skupina ljudi osjeća motivirano za preseljenje u novo mjesto (državu, regiju ili grad), u potrazi za boljim životom i većim mogućnostima osobnog, obiteljskog ili profesionalnog razvoja, kao i ekonomskog i socijalnog.

    Iseljavanje se može dogoditi unutar iste zemlje, kada se preselimo iz jednog grada u drugi ili iz jedne regije u drugu, ili između različitih država, pa čak i kontinenata. Općenito, destinacije za emigraciju obično su mjesta s boljim životnim uvjetima."

    Jasno je da je u slučaju odlaska zagrebačkih nogometaša u Beograd glavni motiv bio "mjesto boljih životnih uvjeta". S obzirom na to da su najbolji nogometaši igrali za Građanski, jasno da je potražnja iz Beograda bila jača za njima nego za igračima Concordie. Što je i matematički i praktično otvorilo više mjesta u Dinamu za igrače zagrebačkih klubova tipa Concordia.
  • nkdz1945
    55


    Ok pa moja je baka preselila iz Slavonskog Broda u Zagreb znači po tvojoj definiciji je moja baka bila u emigraciji u Zagrebu.... Jesi sad zadovoljan? To i dalje ne mijenja da tvoj komentar nema veze s temom
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.