• agramZ
    2.3k
    rezultati su takvi da su krajem prosle sezone produzili projekt za jos jednu tj. ovu trenutnu sezonu da, kako su rekli, izrade sva "pravila" iliti framework. znaci od sljedece sezone ce vjerojatno stajanje u uefinim natjecanjima opet biti dozvoljeno, i to cak pravo stajanje, ne samo ono safe standing sranje sto je popularno u britaniji. pretpostavljam da ce biti kao i kad su alkohol opet dozvolili, gdje su rekli da se jednostavno primjenjuju nacionalni i lokalni zakoni o alkoholu u vezi nogometa.
  • SAS1987
    13.7k
    svakako je stajanje tipa Rapid Wien sa željeznim pregradama sigurnije od stajanja na stolicama sjevera :lol:
  • agramZ
    2.3k
    :lol: da, to stajanje na sjedecim tribinama je jedno stoputa opasnije od cistih i klasicnih stajacih tribina kao sto su standard u njemackoj i austriji. opcenito je sigurnije jer se jednostavno mozes kretat kako god zelis i hoces i ne moras preskakat stolice i paziti na svaki drugi korak. iz iskustva mogu reci da je ovo:
    03.JPG
    004.JPG
    05.JPG

    jedno stoput sigurnije od ovog sranja:
    2022_02_17_Rapid-Arnheim_Conference_League_HP_11.jpg
  • Mathiasovi Chageri
    1.9k
    Što se safe standinga tiče, Bayern ima jednu od najboljih praksi koju su uveli u dogovoru sa Sudkurve, još davnih dana kako bi izbjegli UEFA zabrane za stajaće tribine.

    Imaju rasklopne “klupe” koje se skupe kad su utakmice Bundeslige i njemačkog Kupa, a spuste kad su utakmice Lige prvaka i njemačke reprezentacije.

    Tu je i članak kako to izgleda sa par slika na dnu:
    https://companeer.com/en/safe-standing-allianz-arena/

    Znam sa su im navijači baš inzistirali na ovakom tipu tribine da bi klub bez problema prolazio propise, a oni mogli stvarati bolju atmosferu.
  • mali M
    3.6k
    Ma okej mogu vas razumjeti al onda nek stave ko na Pampasu sklopivi stolac i bok.. tko hoće stajati nek stoji ko sjediti nek sjedi. Tak i tak će ga na sjeveru okolna ekipa naterat da se ustane jer je to navijačka tribina.. po meni puno previše slova za ovo pitanje... Al dobro
  • NitkoBitan
    13k
    New Tivoli

    Sasvim sam slucajno naletio na ovaj stadion gledajuci jednu njemacku ultras grupu. Otvoren 2009. godine a cijena izgradnje otprilike 45 milja.

    Klub: Alemannia Aachen
    Liga: Regionalna liga Zapad
    Grad: Aachen (cca 250k)
    Kapacitet: 27-33k (ovisno mogu li se upotrebljavat stajaca mjesta)

    Ovo nama treba :cheer:

    1839-1299087182.jpg
  • Endeavour
    478

    Danas bi koštao 140M-200M.
  • NitkoBitan
    13k
    Kada se stvari stave u kontekst vremena i financija sve to vise manje slicno ispadne kaj se tice troskova. Tada su se stadioni gradili za duplo manje novce ali su i place bile skoro duplo manje (kao i vjerojatno prihodi klubova), da maksimalno pojednostavim.

    Tuzno je to kako njemacki nizeligasi u manjim gradovima imaju bolje stadione od nasih najvecih prvoligasa. Oni izgrade stadion po potrebi za dobro jutro a nama je to nacionalni projekt u kojem 10 strana mora pronac svoj interes da bi uopce prica zapocela (i pitanje je oce li se ikad realizirat). A bome se grade stadioni i u siromasnijim drzavama od Hrvatske (Gruzija, Turska, JI Azija...).

    Evo citam da je ovaj stadion "New Tivoli" vecinski grad Aachen financirao. Bas me zanima jesu li se tamo ljudi bunili da porezni obveznici financiraju stadion nekom klubu :chin:

    Novi Maksimir je trebao bit odavni izgraden u partnerstvu kluba i grada jer je tako najlakse. Nit klub nit grad ne zele samostalno financirat i eto sad smo u prekrasnoj situaciji da cekamo neciju milostinju, odnosno da nam netko izgradi stadion dok ce zauzvrat dobit zemljite. A budemo mi vidjeli kako ce to na kraju zazivjet jer takav model vjerojatno nigdje u svijetu nije izveden.
  • db-izbjeglica
    13.2k
    To što stavljate po njemačkoj je njihov "lidl stadion" ima ih hrpa... sve praktički isti stadioni, sa par različitih detalja, uglavnom na zapadnoj tribini, različita konstrukcija krova, fasade, ali koncept je isti... vjerojatno su ih gradili po istom projektu kojeg samo dorade. Hoffenheim, dresden, aachen, karlshrue... olympiacos ima sličan stadion.

    To je ono o čemu pričam, prvi put u povijesti ovog grada gradimo nogometni stadion. Mora li sve u ovom gradu, čak i u ovoj državi biti socijalno, skresano, ogoljeno, već viđeno?

    Radimo arenu, raspiše se natječaj, izabere se rješenje... napravi se nešto po projektu otkupljenom iz češke/slovačke/poljske i dorađenom za potrebe zagreba.

    Radimo zračnu luku, raspiše se natječaj, prijave se svjetska imena, izabere se domaće rješenje (čudno, al ajd... neka) damo to u koncesiju strancima, izgradi se nešto skresano i najjeftinije moguće, prekriveno običnim valovitim limom.

    Gradi se pelješki most, izradi se velebni projekt, ajmo ga skresati 4 puta i izgraditi nešto najjednostavnije moguće, preko čega nikad neće moći voziti 4 trake.

    U hrvatskoj imamo jedan moderan nogometni stadion, izgrađen mađarskim kapitalom koji je, gle čuda, prilagođeni projekt postojećeg stadiona u nekom nebitnom mađarskom gradu kojem ne znam ni ime.

    Shvaćate poantu? Ne da mi se više nabrajati...
    Jel se možemo barem jednom isprsiti na nečemu i izgraditi nešto vrijedno spomena i divljenja? Ne treba biti ništa posebno skupo, ni rasatrošno, al da je barem unikatno, barem malo monumentalno, dobro razrađeno i prepoznatljivo? Mislim..."NE" je sasvim legitiman odgovor!
  • Patak
    2.3k
    A kolika je razlika u cijeni ako radiš tipski stadion i ako krećeš sve raditi od "nule". U ukupnoj cijeni koliko uštediš?
  • dinamozivivjecno
    1.6k
    na prvu sam pomislio da je to od cigana stadion
  • db-izbjeglica
    13.2k
    Nikakva!

    Projektiranje, nadzor, vođenje projekta... sve te aktivnosti pojedinačno su po par posto komplektnog projekta. A i taj reciklirani projekt ćeš platiti, neće ga nitko dati za džabe. Najveća i jedina bitna ušteda je vrijeme, a mi ga imamo...
  • dumitrumitu
    717
    Ja bih rađe neki dosadni tipski stadion nego gluposti kao plavi vulkan.
  • kibic
    1.1k
    Ak sam dobro skužil, ove stajaće tribine ne prolaze na UEFA i FIFA natjecanjima jer nemaju sklopive stolice.

    Ono kaj mi se čini dobro je taj bundesligaški tip stajaće tribine koja može otklopit stolice metalne za ta natjecanja.

    Ne znam kaj je "engleski tip safe standing", meni to zgleda slično tome kaj je u Njemačkoj.

    Ma to! Daj nekaj probaj unikatno, sa našim štihom napravi u glavnom gradu. Ove stadione, kaj ti veliš "lidl stadion", nisu loši za druge gradove tipa Koprivnica, Varaždin. Jedno pitanje za tebe, kad pišu da stadion ima mogućnost proširenja kapaciteta, znači li to da onda stadion ima stajaće tribine ili da ima neke montažne sjedalice kaj izvadi i stavi na posebnom dijelu stadiona?
  • mali M
    3.6k
    Ja bih rađe neki dosadni tipski stadion nego gluposti kao plavi vulkan.dumitrumitu

    Ma dobro to je neviđena glupost. Nije čak izgledao kao vulkan nego grda nuklearna elektrana. Ja se slažem da bude unikatan tipa ugrađen u svoju okolinu. Ako ti je Maksimir sa jedna strane kreni od tamo sa dizajnom. Da ne strši ko drek u punču kako to najčešće biva sa stadionima gdje rade "plave vulkane" samo da bi se pričalo o tome, a to što si opet napravio ruglo je drugi par rukava...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.