• xavier
    11.1k
    Oršić je potvrdio u važnoj utakmici da može igrati lijevog "wing-backa".Mališan

    Vidiš, meni baš i nije potvrdio. Po meni ako igramo s 2 napadača, Oršić može biti isključivo drugi napadač, nikako nekakav wing-back.
  • Mališan
    1.7k
    Svaka čast da vidiš toliko pozitivnog u utakmici bez golova i sa 2-3 normalne prijetnje inače totalno bezopasnog Dinama.Mali dioničar

    Sad se osjećam ko Majki haha. Pokušavam samo izvuć neke pozitivne detalje za nastavak sezone za koje bi se mogli uhvatit (nadam se s nekim novim trenerom).

    otalna bezidejnost kod kornera za Dinamo. Od 12 kornera, dva su išla na Mišića koji je valjda trebao zabiti dropkickom sa 16 metara, a ostalih 10 u bunar na njihove nebodere u 16ercu.

    Da ne velim da se čak ni ne zna da li ljevak ili dešnjak izvodi s desne ili lijeve strane odnosno da li lopta ide prema golu ili od njega.
    Mali dioničar

    Fali jedan pomoćni trener tipa Nino Bule koji bi samo prekide uvježbavao, ovo užasno izgleda kod prekida. Ne znam za kaj tam sjede Mikić, Peternac i ostala družina, koja je uloga i odgovornost svakog od njih pojedinačno...

    Sve su svemu, od silne analitičnosti koja se predstavljala uz Krznara, na žalost ništa primjenjivo na terenu.Mali dioničar



    Krkija neću komentirati posebno, mislim da je tekma dobro zamišljena i postavljena, ali vođenje iste i prepoznavanje situacije na terenu truba.
  • Mali dioničar
    13.9k
    Fali jedan pomoćni trener tipa Nino Bule koji bi samo prekide uvježbavao, ovo užasno izgleda kod prekida.Mališan

    Upravo sam na Bulu i mislio. Iako se to na prvu u Osijeku ne vidi, ali nisam nešto analizirao tak da ne znam. Znam samo da je ono jučer bilo smiješno. Imaš korner i vidiš iz aviona da od kornera ništa.
  • Krizy
    35.1k
    Otprilike trenutno stanje:
    aohgrodcfssllgmm.jpg
    1tldvgntqam03zao.jpg
  • Majki2111
    2.6k
    Kopirat ću intervju od Leke od prije godinu i pol. Jedan od najboljih intervjua od SN, a spada u ovu temu.

    Je li ovaj sustav igre budućnost nogometa? Ako jest, zašto neki veliki igrači to odbijaju igrati...

    Porazgovarali smo s Ivanom Lekom, trenerom Antwerpa, koji prakticira upravo takav način igre

    Atalanta i RB Leipzig uljezi su u četvrtfinalu Lige prvaka, momčadi koje tamo ne bi trebale biti ni po jednom segmentu. Nemaju europsku tradiciju uspjeha, nemaju velike budžete, nemaju ni velike, priznate igrače. A tu su, igraju s velikima, pobjeđuju ih i tko zna gdje će im biti kraj. Njihovi uspjesi nisu došli slučajno, oni su plod čvrste i višegodišnje vizije ljudi koji ih vode. I trenera koji im sjede na klupi...

    Gian Piero Gasperini (62), trener starog kova, popularni "gonič robova", kako su mu znali tepati igrači koje je trenirao. U Bergamu je već četvrtu sezonu i u svakoj Atalanta radi iskorak. Kako po pitanju igre, tako i po pitanju rezultata. Julian Nagelsmann (32) daleko je najmlađi trener u elitnom društvu Lige prvaka. U Leipzig je stigao ljetos i odmah se pokazao kao sjajno rješenje. Mlade je igrače posložio u moćnu momčad koja oduševljava brzinom, okomitošću i nadasve efikasnom igrom. Nagelsmann bi po godinama trebao biti sušta suprotnost Gasperiniju, ali obojica gaje slične poglede na nogometnu igru. I jedan i drugi ime su izgradili na igri s tri stopera u zadnjoj liniji...

    Tih 3-5-2 ili 3-4-3, 3-1-4-2, nismo na velikoj europskoj sceni gledali dugi niz godina, još od druge polovice 1990-tih. U Ligi prvaka ga je, doduše, još 2012. godine, vodeći Juventus, prezentirao Antonio Conte, ali u dvije sezone Juventus s njim na klupi ipak nije bio dovoljno konkurentan da bi igrao završnice, u dva pokušaja jednom je zapeo u skupini, a drugi put već u 16-ini finala, izbacio ga je Celtic. Temperamentnog Talijana na klupu je 2018. godine doveo Chelsea, ali njegovih 3-5-2 u Londonu nisu dobro izgledali.

    Ivan Leko (42) jedan je od predvodnika hrvatskog mladog trenerskog vala. Vodeći Club Brugge u Belgiji, Leko je osvojio naslov prvaka i zaigrao u Ligi prvaka prezentirajući sustav 3-4-3. Temperamentan poput Contea, Leko je složio igru u kojoj su uživali i igrači i navijači, igru s kojom je jedan belgijski klub nakon dužeg niza godina bio konkurentan u Ligi prvaka. Stoga je Leko jedan od trenera koji o tajni sustava s trojicom igrača u obrani može pričati iz prve ruke. Leko je preuzeo Antwerp, a o ovoj smo temi razgovarali prije toga.

    - Obožavam tih 3-4-3, ili 3-5-2, zato što mislim da mi kao treneru donose više mogućnosti u igri, da mogu raznovrsniji nego kad se igra s četvoricom u obrani. Četvorica igrača u obrani znače klasiku. Imaš dva stopera i dva beka koji tu moraju biti. Kad igram s trojicom iza, onda to mogu biti i tri stopera, može biti i jedan stoper s dva beka, a mogu biti i dva stopera s jednim bekom. Također na bokovima mogu imati još dva beka, ili beka i krilo, ili čak i dva krila, što sam često znao igrati vodeći Club Brugge. Takva mi je taktika omogućavala veću raznovrsnost i lakšu prilagodbu suparniku i njegovu stilu igre. S dva krilna igrača na bokovima, mi smo u stvari igrali sustav 3-3-4, koji je iznimno ofenzivan.

    U čemu je temeljna razlika igre s četvoricom igrača u zadnjoj liniji, odnosno s trojicom?

    - Momčad koja se brani s četvoricom u zadnjoj liniji igra isključivo zonski nogomet, a onaj tko se brani s trojicom stopera, odnosno s pet igrača kad im dodate bokove, taj igra isključivo na čovjeka. To je golema razlika, jer postoje stoperi koji su sjajni u "zoniranju", a loši kad igraju "na čovjeka", odnosno obratno, i zato vam treba poseban profil igrača da biste složili dobrih 3-5-2 ili 3-4-3. U ovom sustavu stoperi moraju biti i odlični dodavači, moraju ulaziti u igru, iznositi loptu... Veznjaci pak moraju više trčati bez lopte, tražiti dubinu, ubacivati se pred vrata suparnika. Sve su to zahtjevi kojima mnogi igrači nisu skloni, ili nisu sposobni odgovoriti. Gasperini u Atalanti već četvrtu godinu slaže profil igrača po svom ukusu i to je donijelo rezultat.

    Kakav profil traži Gasperini, osim što mu stoperi moraju igrati presing, a ne braniti se zonski?

    - Sustav 3-4-3 ili 3-5-2 punu snagu pokazuje kad na terenu imaš 10 igrača koji su odlično pripremljeni i koji su skloni tome da puno trče, da puno sprintaju i da se stalno priključuju napadu. Koliko god to zvučalo normalno za profesionalnog igrača, puno ih je koji nemaju takve navike, jer nikad nisu bili tako odgajani, pa ni nemaju naviku takve igre. Naravno da je većina igrača koji igraju vrhunski nogomet odlično pripremljena, ali sustav s trojicom stopera iziskuje puno više energije, trke, agresivnosti i spremnosti da se žrtvuješ za momčad.

    Mnogi igrači, posebno oni koji već imaju nogometno ime, ne žele igrati na takav način?

    - To je za sada dosta veliki problem za takav način igre. Quique Setién je preuzevši Barcelonu već u prvoj utakmici postavio tih 3-4-3, jer vidjeli smo dok je vodio Betis koliko je to sjajno izgledalo, ali u Barci je brzo morao odustati, jer igrači nisu prihvatili takav način igre. Što me nije začudilo, jer teško je igrače koji su tako dugo na velikoj sceni, koji su osvojili mnoštvo trofeja, natjerati da igraju drugačije. I ja sam preuzevši Club Brugge u startu imao otpor u svlačionici, ali nakon nekog vremena dečki su prepoznali da u tom sustavu bolje izgledaju pa smo na koncu došli do toga da su uživali u nogometu i više nisu htjeli čuti za stari sustav.

    Je li ta navika velikih igrača glavni razlog zašto u najvećim klubovima i dalje čvrsto stoje iza sustava s četvoricom u liniji?

    - Julian Nagelsmann radio je u Hoffenheimu sjajne stvari s trojicom stopera, ali došavši u Leipzig zaigrao je s četvoricom. Siguran sam da je to napravio najviše zbog vlasnika, medija i navijača koji igru s tri stopera i dalje doživljavaju kao obrambenu igru koju koriste manje momčadi. Međutim, protiv Tottenhama je Nagelsmann vratio igru s tri stopera i svi smo uživali u tom Leipzigu, koji je prštao od energije, brzine, modernog nogometa. No, stoji činjenica da bi mnogi treneri igrali s trojicom stopera, ali okruženje im to ne dopušta. Vlasnici to ne žele, igrači su skloniji većoj komociji pa to odbijaju.

    Kad biste vi preuzeli neki "veliki" klub, biste li ostali vjerni sustavu s trojicom stopera?

    - Morao bih vidjeti što imam u svlačionici, ali odmah bih bio svjestan "tereta" koji nosi takva igra. Iako me uvijek nasmije teza da je sustav s trojicom defenzivniji, jer Atalanta i Lazio su dvije daleko najefikasnije momčadi u Serie A, a igraju s trojicom stopera. Kažem, meni je sustav 3-4-3 idealan za ono što bih želio imati od svoje momčadi. S trojicom iza imaš osigurača više u obrani i daleko si manje ranjiv kad te suparnik napada u kontri ili polukontri, a prema naprijed možeš biti iznimno brz, okomit i opasan.

    Je li igra s trojicom u obrani budućnost modernog nogometa?

    - Teško je to reći. Činjenice govore da se u omladinskim pogonima i dalje igra sustav s četvoricom u obrani, barem ja ne poznajem klub u kojem se radi drugačije. S druge strane, znamo da je Italija ta koja uvijek predvodi nogometni svijet kada je taktika u pitanju, a u Serie A pola lige igra s trojicom stopera, od toga su Atalanta, Lazio i Inter u četiri vodeće momčadi lige.

    Što god tko rekao, sustav 3-5-2 ili 3-4-3 već je duboko u europskom nogometu na najvišim razinama. Atalanta i Leipzig su u četvrtfinalu Lige prvaka, a u osmini finala vidjeli smo Borussiju (D), Chelsea, Tottenham i Lyon u takvom rasporedu igrača. Šest od 16! U europskoj eliti! Donedavno nezamislivo. Još ne znamo što treneri elitnih momčadi u ovoj dugoj stanci pripremaju, ali okladili bismo se da će broj momčadi koje igraju s trojicom u obrani i nakon pandemije nastaviti rasti. Kad Talijani u nešto krenu, ostali ih u pravilu slijede...


    Leko je jesenas pažljivo pratio Dinamo u Ligi prvaka, u kojoj je Nenad Bjelica igrao u tom sustavu 3-5-2, ili 5-3-2.

    - Dinamo je u tim utakmicama izgledao sjajno, posebno u prva četiri kola. Pokazao je Bjelica koliko je raznovrstan trener, koliko se pomno priprema za utakmice i suparnika. S druge strane vidjeli smo da Dinamo ima igrače koji mogu odgovoriti takvim zahtjevima, a to znači da su ti igrači bili tjelesno spremni, ali i iznimno karakterni da se maksimalno podrede interesima momčadi. U HNL-u Bjelica igra s četvoricom u liniji, jer tamo je nadmoćan.

    Vaš prijatelj Igor Tudor s Hajdukom stalno igra tih 3-5-2?

    - Tudor, Ivan Jurić i ja često razgovaramo o nogometu i ima dosta stvari u kojima su nam pogledi slični. Za tih 3-5-2, već sam rekao, trebate imati spremne i karakterne igrače, a trebate i neko vrijeme da se linije poslože na pravi način. Hajduk je imao dobrih utakmica, a imao je i nešto lošijih, kao protiv Rijeke, tako da mu očito treba malo vremena.

    Juriću je u Veroni trebalo manje vremena?

    - Jurić je preuzeo momčad još ljetos, mogao ju je više slagati na svoj način, a ima i daleko veći budžet od Hajduka pa može dovesti igrače po svom ukusu. No, to ne umanjuje činjenicu da Jurić u Italiji radi sjajan posao i da je pravi hit prvenstva.

    Vi ste prošle jeseni vodeći Al-Ain morali odustati od ideje s trojicom stopera?

    - Nisam imao ni profil igrača za moju igru, niti su oni bili tjelesno dovoljno spremni za takav izazov. Da je bilo više povjerenja i strpljenja u klubu, mogli smo napraviti veliki iskorak... Tamo ima još jedan problem. Stranci koji se dovode uglavnom su ofenzivci, tako da u obrani nemate dovoljno kvalitete s kojom biste je slagali na drugačiji način.
    Malo je reprezentacija u svijetu koje igraju s trojicom stopera, većina voli klasičnu "četvorku". Hrvatska je do dolaska Slavena Bilića na poziciju izbornika još 2006. godine igrala 3-5-2, ali od tada taj sustav više nismo ni pokušali. Zlatko Dalić u svojoj knjizi je napisao kako je u Rusiji uoči polufinalne utakmice s Englezima razmišljao o tih 3-5-2. Kako vi vidite Vatrene?

    - Mislim da Hrvatska ne treba mijenjati sustav igre. Ovi su igrači godinama zajedno, imaju svoj automatizam, navike i to jako dobro funkcionira. Također ne vidim među našim igračima profil za igru 3-4-3 ili 3-5-2. Recimo, Vrsaljko je na desnom boku stvoren za takvu igru, jer je tjelesno "životinja", a i karakterno je igrač koji će sve dati za momčad. Na lijevoj strani takvog igrača nemamo. Prije je to mogao biti Strinić, možda čak i Perišić, ali sada je Perišiću previše godina da bi mijenjao način igre. Posebno je to nezgodno kad se igraju veliki turniri na kojima se igrači ionako jako puno troše.
    LIGE PETICE I HNL PO PITANJU SUSTAVA

    ITALIJA
    Čak devet momčad konstantno igra s trojicom stopera, što je praktički pola lige. Predvode ih Lazio, Inter i Atalanta, kao tri momčadi koje na vrhu pariraju godinama nedodirljivom Juventusu. Atalanta i Lazio su i dvije najefikasnije momčadi lige. Verona je s našim Ivanom Jurićem najveće iznenađenje sezone.

    ŠPANJOLSKA
    Španjolci još uvijek odolijevaju čarima igre s trojicom stopera. Javier Aguirre na klupi Leganesa to igra češće od ostalih, povremeno je i Granada u tom sustavu. Quique Setién, jedini istinski španjolski trener koji preferira 3-4-3, pokušao je to provesti u Barceloni, ali je brzo odustao.

    NJEMAČKA
    Julian Nagelsmann se nakon uspjeha s Leipzigom protiv Tottenhama u Ligi prvaka okuražio i u prvenstvu uglavnom igrao s trojicom u obrani. S tom je taktikom krenuo i protiv Freibruga u prvom nastupu nakon pandemijske pauze, ali je poslije kiksa (1:1) na gostovanju kod Mainza zaigrao s četvoricom u obrani (5:0).
    Lucien Favre je na klupi Borussije (D) s trojicom u obrani pokušao izbaciti PSG, ali nije prošlo. Favre ipak više preferira četvoricu u obrani, iako u Dortmundu zna i u prvenstvu izvesti trojicu. S trojicom je igrao i u utorak u derbiju sezone protiv Bayerna (0:1). Nije pomoglo...

    ENGLESKA
    Wolverhampton s Portugalcem Nunom Espíritom Santom (46) na klupi jedini je klub koji uvijek igra s trojicom iza i najveće je iznenađenje sezone, drži 6. mjesto na tablici. Frank Lampard kao mladi trener zna Chelsea staviti u formaciju s trojicom, iako to ne radi često. Slično znaju razmišljati i Tottenham s Mourinhom na klupi, zatim Aston Villa, West Ham i još neki. Još je je sve to sramežljivo, ali probija se takva igra i na Otok. Znamo da je i veliki Pep Guardiola zna izvesti na teren.

    FRANCUSKA
    Prvih pet momčadi na ljestvici nije koristilo igru s trojicom stopera, tek je Patrick Vieria na klupi Nice sklon povremeno s takvim sustavom napasti suparnika. Monaco je s Leonardom Jardimom igrao s tri iza, ali novi trener Moreno bio vjeran četvorici u zadnjoj liniji i imao bolje rezultate. Nižeplasirani klubovi znali su u prošloj sezoni povremeno igrati u sustavu s trojicom.

    HRVATSKA
    Igor Tudor ustrajan je u ideji da će Hajduk s 3-5-2 biti konkurentniji u borbi za naslov. Slovenac Rožman je Rijeku također posložio na takav način i čini se da je pogodio. Osijek malo igra s trojicom u obrani, malo sa četvoricom, ovisno o suparniku. Belupov trener Stipić također stalno igra na takav način. U Koprivnici su zadovoljni...
    HAJDUKOVA ŠKOLA Jurić, Leko i Tudor

    Ivan Jurić (44), Ivan Leko (42) i Igor Tudor (41) tri su mlada hrvatska trenera koja obožavaju sustav 3-5-2 ili 3-4-3. Zanimljivo je da su sva trojica igrački zajedno odrastala u Hajdukovoj omladinskoj školi, a njih su trojica i danas veliki prijatelji.
    Ivan Jurić veliko je trenersko osvježenje u Serie A, njegova Verona je hit lige i navodno bi Jurić već na ljeto mogao preseliti u Napoli. Leko je s Club Bruggeom, osvojio naslov u Belgiji, a sad je preuzeo ambiciozni Antwerp. Obojica su trenerski potpuno stasala u inozemstvu, Jurić u Italiji, Leko u Belgiji.
    Tudor je pak hrvatski proizvod, kao trener je krenuo u kadetima Hajduka, a Hajduk mu je bio i prvi seniorski klub koji je vodio. Sva trojica puno obećavaju, a vidjet ćemo kako će im se karijere razvijati.
  • Krizy
    35.1k
    Ovako nekako trenutno izgleda
    pwrc1plgcr0okef4.jpg
  • Zagi
    4.8k
    Po svemu kaj sam uspio iskopat o Kopiću , ne vjerujem da će Mišić izgubiti svoje mjesto u prvoj.
    Volio bih vidjeti obranu u postavi Franjić-Perić-Šutalo, a vezu Ivanušec-Mišić-Ademi
  • Majki2111
    2.6k


    Realno da sam katarski izbornik probao bih ovako. Znaš da si slabiji, Ideš skroz pragmatično. Ništa ne pokušavat iz igre. Samo na prekide. Ovo je šou taktika i strategija. Šteta kaj nije češće na terenu.
  • Efes Pilsen
    6.7k
    Uzeli su Spanjolca valjda ocekujuci da ima carobni stapic i da ce igrat tiki taku. Pricao je Pausic na Tribina podcastu da su radili na aplikaciji za pracenje razvoja nogometasa, ali sve to skupa bez talenta je nista. Razlika izmedu zelje i mogucnosti u ovom slucaju je golema.
  • Zagi
    4.8k
    Šteta kaj nije češće na terenuMajki2111

    Si lud? Došlo mi je 15 puta za zgasim tu tekmu.
  • agramZ
    2.3k
    futsal u nogometu :smile:
  • kibic
    987
    Nadam se da ova tema ne zamire.
123Next
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.