• NitkoBitan
    12.3k
    Vladajuća stranka upravo to i radi. "Svjetina" je izabrala HDZ da provodi svoje politike i HDZ ih provodi.Bosskovitz

    Zelis rec da je HDZ populisticka stranka?

    Pises poprilicno duge i smislene komentare al' tu ispadas smijesan. Da se vladajuca stranka vodila populizmom covid potvrde nikad ne bi bile uvedene, dalje ne trebam pricat. Oko najbitnijih stvari rijec vodi Bruxelles.

    Populisticki manevri nacionalnih satelita su svedeni na minimum. Najdemokrscanskiji (populisticki) potez HDZa je uvodenje neradne nedjelje (i to ne potpuno), dalje od toga ne smiju.

    Uvjeren sam da niti 10% glasaca HDZa ne zna kaj pise u njihovom programu.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Zelis rec da je HDZ populisticka stranka?NitkoBitan

    Dijelom naravno, ali ne konkretno u ovom slučaju. Želim reći da je "svjetina" iluzija, narod glasa na slobodnim, demokratskim izborima i tamo bira politiku kakvu želi. To je jedina relevantna svjetina, jedino relevantno istraživanje i jedina relevantna anketa. Sve ostalo je podložno interpretaciji i percepciji.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    e. To je povlađivanje strastima, odnosno populizam - vojska neće ništa riješiti i sigurno neće krenuti u oružani sukob, a naoružane straže se neće organizirati ali rajcaju ruralne ljude jer "preuzimaju stvar u svoje ruke". Konstruktivna politika bi bila pozvati na veću pristunost policije na granici i u naseljima blizu granice te modernizaciju nadzora granice - to bi smanjilo broj prelazaka i povećalo osjećaj sigurnosti ljudi blizu granice.Bosskovitz

    Neću više o demokraciji jer je to preduga tema a i demokracija je obična farsa što najbolje vidimo na primjeru vodeće demokracije ''slobodnog'' svijeta (USA) u kojoj je predsjednik čovjek koji ne zna kako se zove i kojemu ne bih povjerio da mi psa izvede u šetnju a kamoli da radi nešto ozbiljnije.

    Nego da se referiram na ovo u vezi čuvanja granice: Svaka ozbiljna država ima vojnike na granici. Imala ih je i Juga nekad i znamo kakve su naredbe bile i znamo kakve naredbe danas imaju vojnici ozbiljnih suverenih država. Vojnicima na granici je naređeno da ako vide nešto sumnjivo prvo glasno upozore kriminalca (Stoj!), nakon toga ide ozbiljnije upozorenje (Stoj pucat ću!), ako se sumniivac i dalje oglušuje na naredbe vojnika onda nakon toga vojnik puca u zrak a ukoliko je kriminalac koji želi nasilno prijeći granicu i dalje uporan puca se u pravcu njega. Takve naredbe imaju svi vojnici svake ozbiljne zemlje.

    Jedino se kod nas u dekadentnoj EU smatra apsurdnim da vojnik puca. Vojnik! Vojska i jest tu da puca. Ne postoji vojska zato da se lijeni momci nauče slagati krevete i čistiti podove kao što današnja liberalna mekušasta europska javnost misli nego vojska postoji da štiti granice svim sredstvima pa i oružjem ako treba. Uostalom zato i vojnici imaju oružje, da to nije tako zamišljeno ne bi ni imali oružje i uniformu nego bi okolo hodali u japankama i havajskim košuljama. Tako da nije besmisleno imati vojsku na granici ali pravu vojsku koja radi svoj posao jer tamo gdje vojska radi svoj posao migranti ni ne pokušavaju ući zbog toga što znaju da riskiraju glavu. Ali pošto nismo država a kamoli ozbiljna država jer nemamo niti jedan element državnosti (valutu, banke, telekomunikacije, vlastitu vanjsku i unutarnju politiku) onda mi je logično da nemamo ni granice pa u ovaj prostor kojeg nazivamo ''Hrvatska'' može ulaziti ko hoće i kad hoće.
  • NitkoBitan
    12.3k
    Protjerivanje migranata koji nemaju dokaz o legalnom prelasku granice je sasvim legitimna politika koja se mora uzet u obzir jednog dana kada na vlast u EU dode politicka grupacija koja svoje politike temelji na razumu i zakonu a ne populizmu temeljenom na laznoj empatiji.

    Danasnja silno socijalno osjetljiva klika stiti granice tako da migrante pokusa sprijecit u prelasku granice lijepom rjecju, pisanom molbom ili cime vec. Kaj bi moglo poc po krivu? Pa taj bude prelazio granicu kolko god puta treba kad je vec dosao ovdje, jednom ga se ne bude uhvatilo.

    Od pocetka migrantske krize je vjerojatno 95%+ migranata koji su se zaputili prema EU ujedno i zavrsili u EU nelegalnim prelascima granice. Ostatak neradnika se vjerojatno dobrovoljno vratio u maticne drzave jer sumnjam da su ikog protjerivali. Izvode ping pong predstavu slanjem migranata vamo tamo a na kraju svi zavrse vise manje u drzavama u kojima su htjeli zavrsit. Dzabe 100 europskih direktiva, sporazuma i deklaracija, dok se ne zapuca granice ce nam bit ko sir ementaler.

    Italija nesto pokusava poduzet izgradnjom kampova u Albaniji ali sumnjam da ce to urodit plodom.
  • Patak
    2.2k
    Mi ne živimo u demokraciji, to je teorija samo na papiru. U praksi živimo u korporokraciji, tj. tvrtke kupe sve što im treba i kako je to George Carlin dobro rekao u svojem skeču. It's a small club and we aint't in it. Zato su izbori praktički nebitni jer suverenističkih stranaka i nemamo, a ove globalističke HDZSDPMožemoRFisateliti će sve do jedne provoditi naloge što tvrtke SMSom pošalju usrulji a ona dalje proslijedi svojim kmetovima. Tu se narod ništa ne pita niti o čemu odlučuje niti na izborima niti poslije.

    E sad kako tvrtke biraju tko će ih "predstavljati" u određenim kmetijama? To su ipak ozbiljne organizacije i traže ozbiljne kmetove koji imaju neku strukturu i organizaciju, a tu je HDZ ipak najbolje organiziran, zato tvrtke njih postavljaju da provode njihove planove iako baš nisu popularni u narodu, a u Saboru imaju i mogu imati ako zatreba vjerojatno 145 ruku kad se zbroji lažna oporbe. Sve ostalo je cirkus, i ovaj skup na trgu sv. Marka i svi slični.

    Carlin
    The table is tilted folks. The game is rigged, and nobody seems to notice, nobody seems to care.
  • Mali Zeus
    9.7k
    Ode tema u k.
  • mali M
    3.5k
    uf... Baš umoriš brate sa ovim postovima za koje si moram skuhat čaj i smjestit se u fotelju. Kao da čitam wikipediju sa pokojim još linkom na temu. Uglavnom, ja brzo komuniciram dok ti provjeriš svaki termin koji izgovaraš što je pozitivno, ali nisam filozof pa me to smara. Populistička je doslovno svaka stranka kod nas. Doslovno svaka. Koja nije ta je toliko minorna da se ne vrijedi previše spominjati u kontekstu ozbiljne stranje. Pa M! Je najpopulističkija stranka koju sam ikad vidio, oni su lupanjem loncima došli na vlast! Prvo, vidim da si RF, NL itd smjestio lijevo, ali prigodno M! nisi, mada nabrojani skupa pjevaju na skupovima, piju kave zajedno glasaju, zagovaraju iste ideologije... Na ovo da je liberalizam u SAD lijevo, a kod nas ne se mogu samo nasmijati. To kažeš jer se ti nazivaš liberalom a zapravo svi tvoji stavovi i izjave naginju lijevo (kao i moje desno). Drugo, konzervativizam se bazira na očuvanju tradicije, vrijednosti... Da li si ti onda konzervativan naspram lijevice ako si liberal? Tu sad pretpostavljam da ćeš isfilozofirati da se iskobeljaš, al ok. Dinamo je sagrađen na tradiciji, vrijednostima mudrosti prošlosti, osjećajem pripadnosti. To ti je konzervativizam. Da završim, vjerujem da se svaki politički pojam da rastegnuti koliko kojem pojedincu paše i prigodno kontekstu u kojem pričaju. To je nešto kao i što fašizam smještaju desno iako je sa svom svojom ideologijom pripadao lijevo..
  • Patak
    2.2k
    I ona debela staljinistkinja koja je htjela ljudima zabraniti odlazak u trgovinu se naziva "liberalkom". A neki "liberali" bi silom nametnuli antikrščansku "slikovnicu" u škole. Bojim se da nam protiv takvih "liberala" kao obrana ostaje samo Ustav i povelje o ljudskim pravima jer na institucije ne možemo računati.
  • Jaro
    5.6k
    ovi o kojima ti pricas su obicni lijevi antife koji se prodaju pod liberale. Liberal ti nikad ne bi zabranio nesto, a kaj se skolstva tice - omogucio bi ti izbor pa sam odaberi slikovnicu koju ce ti dijete citati... Nazalost, u takvo trenutku u svijetu i vremenu smo da su ti i takvi liberali statisticka pogreska i potpuno nebitni. Mi u Hr, kaj se tice svega nemamo uopce izbora - sve stranke su vise manje jednakog programa, a razlikuju se samo i jedino u ideologiji koju propagiraju na van...
  • Bosskovitz
    7.5k
    Svaka ozbiljna država ima vojnike na granici. Imala ih je i Juga nekad i znamo kakve su naredbe bile i znamo kakve naredbe danas imaju vojnici ozbiljnih suverenih država. Vojnicima na granici je naređeno da ako vide nešto sumnjivo prvo glasno upozore kriminalca (Stoj!), nakon toga ide ozbiljnije upozorenje (Stoj pucat ću!), ako se sumniivac i dalje oglušuje na naredbe vojnika onda nakon toga vojnik puca u zrak a ukoliko je kriminalac koji želi nasilno prijeći granicu i dalje uporan puca se u pravcu njega. Takve naredbe imaju svi vojnici svake ozbiljne zemlje.Maksim Maksimirski

    Kao prvo nije istina da sve države imaju vojsku na granici, većina razvijenih zemalja ih nema. Kao drugo, sve to kaj naveo već radi granična policija. Nema nikakve potrebe da ju zamijene teško naoružani vojnici obučeni za oružane sukobe i borbu protiv drugih vojnika jer tamo nema ni oružanog sukoba, ni drugih vojski.

    Ali pošto nismo država a kamoli ozbiljna država jer nemamo niti jedan element državnosti (valutu, banke, telekomunikacije, vlastitu vanjsku i unutarnju politiku) onda mi je logično da nemamo ni granice pa u ovaj prostor kojeg nazivamo ''Hrvatska'' može ulaziti ko hoće i kad hoće.Maksim Maksimirski

    Definitivno jesmo država; valuta, banke i telekomunikacije nisu nikakvi elementi državnosti, itekako imamo vanjsku i unutarnju politiku, kao i granice, a također ne može svatko ulaziti kad hoće.

    Mi nemamo interes da svoju granicu hermetički zatvorimo pa to niti ne radimo. Ako državama u koje ilegalni migranti idu nije dovoljno stalo do toga da ih se spriječi u prelasku granica, zašto bismo mi bili mali debili koji će trošiti milijarde da bismo ih držali u šumi preko puta naše države? Pa toliko baš glupi nismo.

    Mi ne živimo u demokraciji, to je teorija samo na papiru. U praksi živimo u korporokraciji, tj. tvrtke kupe sve što im treba i kako je to George Carlin dobro rekao u svojem skeču. It's a small club and we aint't in it. Zato su izbori praktički nebitni jer suverenističkih stranaka i nemamo, a ove globalističke HDZSDPMožemoRFisateliti će sve do jedne provoditi naloge što tvrtke SMSom pošalju usrulji a ona dalje proslijedi svojim kmetovima. Tu se narod ništa ne pita niti o čemu odlučuje niti na izborima niti poslije.Patak

    Mhm, razotkrivanje korporacija na YouTubeu, ljuto :D

    Šalu na stranu, demokracija nije nikakva teorija na papiru, itekako funkcionira. To što tvoja politička opcija (a ni moja u Hrvatskoj, nažalost) nema značajnu podršku među građanima ne znači da demokracija ne funkcionira nego da si u manjini i ogromna većina se s tobom ne slaže. Jer upravo taj narod odlučuje na izborima.

    Uglavnom, ja brzo komuniciram dok ti provjeriš svaki termin koji izgovaraš što je pozitivno, ali nisam filozof pa me to smara.mali M

    Ne, provjerim samo onda kada me ti pokušavaš uvjeriti da riječ ima drugačije značenje od onog kojeg ima.
    rvo, vidim da si RF, NL itd smjestio lijevo, ali prigodno M! nisimali M

    Smjestio sam ih radikalno lijevo jer su to jedine radikalno lijeve, socijalističke stranke u Saboru. Možemo je zelena ljevica, to je nominalno bliže centru od ideologije koju ovi propagiraju.

    Na ovo da je liberalizam u SAD lijevo, a kod nas ne se mogu samo nasmijati.mali M

    Ajde nemoj se sramotiti ovakvim rečenicama i obrazuj se o temama ako želiš o njima raspravljati.

    Nisam ja izmislio da je liberalizam u SAD-u lijevo a u Europi centar, doslovno rečenica s Encylopedia Britannica nakon 4 sekunde guglanja: "In the United States, liberalism is associated with the welfare-state policies of the New Deal programme of the Democratic administration of Pres. Franklin D. Roosevelt, whereas in Europe it is more commonly associated with a commitment to limited government and laissez-faire economic policies."

    Što su "welfare-state policies" ako ne lijeve politike i što su "limited government" i "laissez-faire" nego centrističke, liberalne politike u Europi?

    Drugo, konzervativizam se bazira na očuvanju tradicije, vrijednosti... Da li si ti onda konzervativan naspram lijevice ako si liberal?mali M

    Naravno da jesam. Postoji mnoštvo stvari u kojima se ni malo ideološki ne slažem s ljevicom, a ne slažem se gotovo ni sa čim ekonomski lijevim izuzev nekih elemenata socijalne države u europskom kontekstu. Kao što sam rekao - ja sam liberal, koliko god ti (a doduše, i većina ljudi u Hrvatskoj) imaš problem s razumijevanjem tog pojma.

    Dinamo je sagrađen na tradiciji, vrijednostima mudrosti prošlosti, osjećajem pripadnosti. To ti je konzervativizam.mali M

    Dinamo nije ideologija niti politika. Rubno je uvredljivo uopće ga spominjati u tom kontekstu.

    To je nešto kao i što fašizam smještaju desno iako je sa svom svojom ideologijom pripadao lijevo..mali M

    Ne smještaju ga desno, on je desno. Fašizam je baziran na društvenom konzervativizmu. Benito Mussolini je u La dottrina del fascismo rekao za dvadeseto stoljeće da je "stoljeće autoriteta i stoljeće desnice, stoljeće fašizma".
  • kibic
    1k
    Benito Mussolini je u La dottrina del fascismo rekao za dvadeseto stoljeće da je "stoljeće autoriteta i stoljeće desnice, stoljeće fašizma".Bosskovitz

    Mussolini je fašizam definirao kao socijalizam. Da ne kopam po knjigama evo tu link na opis.
  • mali M
    3.5k
    Naravno da jesam. Postoji mnoštvo stvari u kojima se ni malo ideološki ne slažem s ljevicom, a ne slažem se gotovo ni sa čim ekonomski lijevim izuzev nekih elemenata socijalne države u europskom kontekstu. Kao što sam rekao - ja sam liberal, koliko god ti (a doduše, i većina ljudi u Hrvatskoj) imaš problem s razumijevanjem tog pojma.Bosskovitz
    točno o tome govorim.. maloprije si konzervativizam izjednačio sa desnicom. sad kažeš da si ti konzervativan a liberal si.. zato kažem da konzervativizam nije definicija desnice. to je krivo kad ga se smješta tamo.
    Ovo za Dinamo je samo poanta da je građen na tim vrijednostima. Rubno je uvrijedljivo jedino nekome kome ne pašu te vrijednosti..
    A ovo za fašizam, voliš guglati i istraživati pa onda sam siguran da si upoznat sa staljinističkom ljevicom koja se identificirala sa fašizmom, i ne samo ona... s vremenom se mjenjalo značenje fašizma pa je onda danas ta riječ toliko izmasakrirana i obilježava bilo koga s lijeve i desne strane (ovisno tko mu je protivnik) u negativni kontekst samo zato da bi etiketirali nekoga jer mu je politički protivnik. Uzmi u obzir i da su fašističke stranke u pravilu bile – radničke stranke, da se brinu za prava i interese radništva i promoviraju socijalne programe za široke slojeve stanovništva pa gledajući na fašizam i njegove značajke, današnji liberal mu je zapravo sklon jer i on počiva na jednodimenzionalnoj koncepciji globalnog potrošača, koji ne trpi različita poimanja svijeta čovjeka i društva. Otvoreno društvo, koji zagovaraju liberali ne trpi alternativne modele društva i suživota, pogotovo ako se pozivaju na holistička poimanja društva ukorijenjena u čvrstim nacionalnim, vjerskim i kulturnim identitetima. Uglavnom, neću više o fašizmu jer se taj -izam bez obzira koliko se ljepio uz ekstremnu desnicu danas lijepi na sve i svakoga. U biti sam ga samo uzeo za primjer jer ti stalno stavljaš enciklopedijske definicije koje u praksi nisu tako funkcionirale. Pa komunizam je bio "za ljude" na kraju je pobio milijone ljudi..
  • Bosskovitz
    7.5k
    maloprije si konzervativizam izjednačio sa desnicom. sad kažeš da si ti konzervativan a liberal simali M

    Opet lažeš i spinaš, daj prestani s tim ili prestani odgovarati na moje komentare. Nisam rekao da sam "konzervativan" nego da sam "konzervativan u odnosu na ljevicu", odnosno konzervativniji od njih. Liberalizam je konzervativniji od ljevice, kao što je desnica konzervativnija od liberalizma.

    Recimo, radikalna ljevica vjeruje da postoji više rodova, da se danas možeš osjećati kao muškarac, sutra kao žena, a prekosutra si non binary i ne prihvaćaš rod kao takav, pa imaš personal pronouns gdje moraš paziti hoćeš li za nekog lika reći "he's great" jer je to možda uvredljivo jer se on identificira kao "They, them" - meni je to bullshit. Da, u tome sam konzervativniji od ljevice. Znam da je ljudima koji političku podjelu shvaćaju isključivo na lijevo i desno, kao posljedicu vrlo nesretne hrvatske povijesti, teško shvatiti da postoji i centar (ne Puljkova stranka "Centar"), odnosno liberalna ideja, ali postoji.

    zato kažem da konzervativizam nije definicija desnice.mali M

    Uz dužno poštovanje, koga bi trebao boljeti k kaj ti misliš da je sunce plavo, a nebo žuto? Mislim, gotovo 200 godina politiološke znanosti, od nastanka pojmova socijalizma, liberalizma i konzervativizma u njihovom modernom značenju, unisono definira desnicu kao konzervativni dio političkog spektra - ali evo ti sad kažeš da to ipak nije tako. Ne znam kaj da ti odgovorim osim da pročitaš praktično bilo koju knjigu o političkim ideologijama.

    Ovo za Dinamo je samo poanta da je građen na tim vrijednostima. Rubno je uvrijedljivo jedino nekome kome ne pašu te vrijednosti..mali M

    Pa ako već želiš otvarati tu pandorinu kutiju, Dinamo nije nastao na konzervativnim vrijednostima. Andrija Mutafelija je predvodio osnivanje Gradjanskog 1911. kako bi preduhitrio - šuškalo se - osnivanje od države potpomognutog, promađarskog kluba u Zagrebu. U vrijeme kada su nogometni klubovi bili izrazito društveno stratificirani: bili su vezani uz vjerske organizacije, sveučilišta, škole, kao radnički klubovi i slično - Gradjanski je osnovan kao "prvi hrvatski gradjanski športski klub" - egalitaristički nogometni klub koji pripada svim građanima, a ne samo nekim društvenim slojevima. Sve to je sušta suprotnost konzervativizma u tom vremenu koji je bio lojalistički i rojalistički te je držao do društvene stratifikacije.

    Znači li to da smo u suštini liberalni klub? Ne.Mi smo iznad svega zagrebački i hrvatski klub te kao takvi nadilazimo političke podjele. Nismo ni lijevi, ni desni, ni u centru. Mi smo Dinamo.

    A ovo za fašizam...mali M

    Neću trošiti vrijeme na raspravu oko definicije pojmova koji su definirani već desetljećima.

    Pa komunizam je bio "za ljude" na kraju je pobio milijone ljudi..mali M

    Komunizam nije bio za ljude nego za "radnički klasu", kao što nacizam nije bio za ljude nego za "Nijemce" - ali ne sve, nego onakve kakvima ih je nacizam definirao. Žali bože ljudskih života izgubljenih zbog oba idiotizma.
  • Dino
    2.2k
    Desnica-ljevica, odnosno konzervatizam-liberalizam su dijelovi spektara koji se definiraju potpuno razlicitim kriterijima. Mozes biti konzervirani ljevicar kao i liberalni desnicar. Kod nas je vrlo “nesretna hrvatska povijest” dovela do tog da se sve dijeli u dva smjera koja imaju po dva imena iako je po definiciji stvar dosta kompleksnija. Cinjenica je da su kod nas konzervativnije stranke ujedno i desnicarske dok su liberalnije one ljevicarske, ali to i dalje ne izjednacava ta dva pojma u potpunosti.

    Ne napadam nikog, nit se pokusavam ukljuciti u raspravu, medutim cini mi se da u Hrvatskoj vecina mijesa kruske i jabuke odnosno pojedine sorte unutar tog voca, a nemaju volje istraziti kako se to skolski dijeli. (Praksa uvijek dopusta nesto drugacije naravno) :smile:
  • Mathiasovi Chageri
    1.8k
    Desnica-ljevica, odnosno konzervatizam-liberalizamDino

    Desnica i ljevica su pojmovi koji su nastali još za vrijeme francuske revolucije i potpuno ih je blesavo preslikavati u današnje političke termine. Još za vrijeme Revolucije, članovi u Skupštini su bili podjeljeni na one koji su podržavali Ancien Regime odnosno stari, feudalno-apsolutistički poredak koji su bili s desne strane predsjedniku i one koji su zagovarali revoluciju koji su bili s lijeve strane predsjedniku.

    Znači desnica je podržavala staro plemstvo, staleški sustav (plemstvo, svećenstvo, građanstvo, seljaštvo) i krunu, a ljevica se zalagala za rušenje starog poretka, staleža, poreznog sustava, feudalizama.

    Danas, smo te pojmove u Hrvatskoj pretvorili u sve i ništa, potpuno se vežući za jedan trenutak u povijesti i preslikavajući ih na sve moguće političke sustave u svim povijesnim vremenima.

    Moj profesor na fakultetu je znao reći: "Nadam se da vi doma ne uređujete raspored sjedenja na feštama prema nekoliko sastanaka iz 18. stoljeća".

    Tako da se slažem s tobom, puno je to kompleksnije nego što mi bipolarno volimo odrediti, a i postoje zemlje gdje je desnica zapravo liberalna, dok je u drugima konzervativna, pa se treba kloniti pojmova ljevica i desnica.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.