• Rex Ramae
    2.3k


    Hvala dečki! :victory:

    Neispravan ti grb na profilu:)
  • jedan u nizu
    5.4k
    Neispravan ti grb na profilu:)Rex Ramae

    odlicno, ni to nisam skuzio
    i feel like shit now
    hvala -.-
  • markoli
    1.6k
    trbuh slova d bi u pravilu trebao biti u ravnini sa 'repom' leda slova. (tu mislim na donju stranu slova)jedan u nizu

    Nisam siguran da si u pravu. Jedno je dinamo font (kojeg smo mi koristili za ovaj header Zone Dinamo), a drugo je grb koji nikada nije bio u ravnini, uvijek je trbuh bio niže od repa koliko sam uspio vidjeti stare grbove.

    Mislim da je u onom starijem grbu gdje je bilo samo slovo d s plavom podlogom bilo u ravnini, kasnije kada je uveden trenutna verzija grba (s petokrakom) nije bik u ravnini, no ta neravnina nije bila toliko zamjetna kolika je danas.

    Evo npr. na ovoj slici iz 1982. se može vidjeti:

    nk-dinamo-zg-sport-revija-casopis-nogomet-magazin-broj-281-1982-g-slika-131564643.jpg
  • ZGV
    3.1k
    U pravilu bi trebalo biti sve u ravnini (kao i na fontu)...e sad...svako vrijeme i autor je crtao svoju verziju, pogotovo kaj je teško smjestiti pravilno d u okrugli grb, pa je znalo to ispadati van iz tog kruga, pa su valjda taj donji dio tzv. rep podigli malo gore.

    Tu grešku sam i ja slučajno primjetio kada sam vidio da ljudi crtaju po zidovima samo slovo d, ali sa podignutim "repom" jer se tada više primjeti ta greška.
    To je definitivno nepravilno.
    Pogledaj bolje na ovom starom fanzinu grb na dresu i grb na naslovnici...odmah skužiš razliku.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Ovaj ''monokromatski'' grb je jednostavno ružniji od originalnog i zbog toga se ne bi trebao koristiti. Izgleda kao da si iz pravog grba isisao sve boje i sav život, ispljunuo ga i onda taj blijedi ostatak i ljušturu postavio kao grb.

    Dinamov grb je dovoljno jednostavan da ne mora ići na pojednostavljivanje a dovoljno kompliciran da nije štur poput novog Juventusovog gdje imamo samo slovo J. Kada u nekom europskom natjecanju bude 50 razbacanih grbova dinamov se odmah istakne i čovjek ga prvog spazi iako uopće nije kompliciran. To se zove odličan grb.

    Također (znam da se to mnogima neće svidjeti) ne volim kada neki kao dinamov grb stave samo malo slovo d bez šahovnice i ičega. To mi je ok kao grafit ili suptilna značkica na košulji ili odijelu ali ne bih htio da to nekad Dinamo ima na dresu. To mi je poput Juventusove amerikanizacije grba gdje se pojednostavlja ionako već jednostavan grb. Izbjegavao bih i to i monokromatske grbove gdje se god može. Imamo lijep, prepoznatljiv i dovoljno jednostavan grb i ne bih ništa dirao.
  • Crni
    43


    Ma Juventusov novi mi je katastrofa, ne kužim kako su to složno odabrali, stari grbovi su im bili baš lijepi dok je ovo sad bolno bezlično. Ja bih volio da nam treća garnitura ima nekakvu posvetu prošlosti, makar u ovakvoj varijanti bez petokrake.

    s-l1600.jpg
  • Jaro
    5.3k
    ne kuzim dramu oko jednobojnog, "prozirnog" ili kakvog prikaza grba. Bitno je standardizirati skupa s fontom, mjerama i slicno. Kao recimo grb RH https://www.sabor.hr/hr/o-saboru/obiljezja-drzavnosti
    Fino je prikazan prikaz grba u crveno-srebrnoj, crveno-bijeloj, crno-bijeloj, "prozirnoj" kombinaciji - i, da, sve je to hrvatski grb - nista manje ili vise domoljuban ako se prikaze bez boja ili ako se srebrna zamijeni bijelom...
  • Crle
    348
    Kao što sam već pisao na onoj temi o grbu. Malo d gdje je donji dio trbuha u ravnini sa onim desnim ravnim dijelom tipografski nije ispravan. Tipografski je ispravno i to se radi sa svim "malim" slovima da to ide malo ispod crte kada se uzme "x-height" slova.

    1*uoCZS5oWQC76Iw4E3mKcFA.png

    Jer kada bi ti okrugli ("lakši") dijelovi slova bili u istoj ravnini kao i ovi ravniji ("teži") ljudsko oko bi ih percipiralo kao da nisu u ravnini makar fizički jesu. Zato se i oni malo spuštaju ispod/iznad tog x-heighta kako bi se dobio dojam da su u ravnini. Ako pogledate ovaj natpis "zona dinamo" gore onda se može vidjeti da se to malo d ne čini kao da je u ravnini i taj font nije baš najsretniji za upotrebu. Tako da je malo d gdje je spušteno tipografski ispravnije. No na trenutnoj službenoj verziji je to prenaglašeno i treba ga napraviti tako da ne bude oku primjetno nego da se čini kao da je u ravnini makar nije.

    Što se tiče grba i njegove standardizacije ovaj primjer hrvatskog grba postavljen u postu iznad je dobar primjer kako bi to trebalo izgledati. Postaviti sve verzije od one u boji, do neke sivo-crno-bijele varijante, monokromatske varijante i samo outline varijante. Jer svaka varijanta je potrebna pošto postoje situacije gdje se koristi samo monokomatska varijanta zbog načina tiska kao sadašnji monokomatski grb na službenim adidas trenirkama.

    Također i standardizacija tog malog d, kako izgleda kada je "puno slovo", kako izgleda kada je outline, koja je debljina... itd.

    Tu standardizaciju i opčenito vizualni identitet bi trebao raditi netko tko je stručan što se tiče tipogradije i općenito postavljanja tih pravila. Također netko tko je dovoljno upoznat (ili bi trebao istražiti) sa cijelom vizualnom prošlosti kluba kao i branda što taj klub njegovim navijačima znači. ne netko tko će pratiti neke vanjske trendove pa napraviti nešto zato što "takvo nešto slično ima Liverpool" a to nema veze sa našim identitetom.

    Također tu se određuje tipografija koja se koristi primarno, sekundarno i za tekst na raznim dokumentima. Kako klub ima tu specifičnu tipografiju gdje se koristi ovo malo d ne bi bilo na odmet da tipografski stručnjak napravi tipografiju. Također vrlo važno je i odrediti boje. Koja je nijansa plave naša glavna boja, koje bi bile sekundarne i kako se upotrebljavaju, da se ne događa da negdje koristimo jednu plava, pa je na službenom webu dominantna neka druga nijansa plave... itd.

    Da ne spominjemo standardizaciju templatea za objave na društvenim mrežama i sve ostale materijale koji bi trebali pratiti neki osnovni vizualni identitet. A ne da se uzima gotove templatee i na njima samo mijenjaju boje.

    Ovaj segment standardizacije i vizualnog identiteta je dosta vezan i za sam marketing kluba jer sa dobrim grafičkim riješenjima postoji mogućnost dodavanja dodatne vrijednosti i stvaranja poželjnosti za neke artikle pa se tako može raditi neke skuplje ograničene serije (moguće i kolekcionarke) nekakvih memorabilija koje bi bile u skupljem zlatotisku i na skupljim/kvalitetnijim materijalima pa samim time zbog kvalitete i broja otisaka privlačne jednom dijelu navijača/potrošaća. Možda i albumi za ulaznice za nikoga tko skuplja.... bla bla bla :grin:
  • Bosskovitz
    7.2k


    Hvala ti, odlično objašnjeno.

    Samo da napomenem da standardizacija vizualnog identiteta, odnosno knjiga grafičkih standarda, postoji. Nažalost, u klubu nema osobe koja bi brinula o tome pa se ista u potpunosti zapostavlja. Prije jedno godinu dana sam ovdje napisao ovo:

    Evo pogledajte grb na gnkdinamo.hr, pa pogledajte grb na Instagram najavi za utakmicu mladih, pa pogledajte zadnji grb koji je korišten kao profilna na Facebook stranici. Da ne pričam o onoj abominaciji od prije par godina kad je imao i zlatne i bijele rubove istovremeno.Bosskovitz

    Tu su nabrojana tri grba, no u tom trenutku je Dinamo službeno koristio čak 7 različitih varijanti svog grba istovremeno:

    - jedan u najavama za utakmice
    - jedan na službenoj stranici kluba
    - jedan kao profilnu na FB-u i IG-u
    - jedan na članskim iskaznicama
    - jedan na godišnjoj ulaznici
    - ispravni monokromatik na trećem dresu i nekim objavama
    - pogrešan monokromatik na reklami ispod istočne tribine i u klupskim prostorijama (u plavo-bijeloj i srebrno-bijeloj varijanti)

    Malo su se poboljšali od tada, to se mora priznati. No i dalje se ni postojeća knjiga standarda ne tretira kao standard. Bude jako brzo.
  • Crle
    348


    Ma ništa. :grin:

    Što se tiče grba trebalo bi onda vidjeti tu knjigu standarda o čemu se tu radi i koji je točno službeni grb. S obzirom na to kako je to rađeno zadnjih 20ak godina ja sam skeptičan u kvalitetu istoga. Koliko vidim to bi bio ovaj:

    1200px-Dinamo_Zagreb_logo.png

    Po mom mišljenju ovdje treba podići taj trbuh i kako sam već napisao on treba biti spušten neprimjetno, točno onoliko koliko treba da daje dojam da je u ravnini sa ovim ravnim dijelom.

    Što se tiče zlatnih linija njih bi trebalo malo suziti jer mi se čine prenaglašene. No i tu neka minimalna korekcija. Moguće je čak i da bi ova vanjska ogrugla mogla biti iste debljine a ove unutra tanje tako da su unutarnji elementi jasniji a taj vanjski deblji/isti rub bi dao snažniji i kompaktniji dojam.

    Također ta "zlatna" koliko vidim je zapravo neka bež boja koja imitira zlatnu pošto je zlatnu jedino moguće dobiti zlatnom folijom ili imitirati zlatnim gradientom koji bi isto trebao biti standardiziran.

    I po meni jako bitno su boje. Na webu se koriste kombinacije koje po meni nisu nijanse "dinamo plave" pa imamo ovo:

    Screenshot-20240314-165532-Chrome.jpg

    Dok na instagramu imamo ovu plavu (koja je točnija):

    Screenshot-20240314-165606-Chrome.jpg

    Jednom kada taj standard bude "odlučen" mislim da ne bi bilo loše da klub na svoj web stavi materijale poput raznih verzija grba dostupnima za download u pdf/vector i jpeg formatu da se izbjegne googlanje grba kada ga netko želi koristiti za svoje potrebe.

    Također grb može imati i verziju koju koristi sa zvijezdicama iznad grba. Pa se može napraviti i regionalne verzije za navijače iz Zagreba sa zvijezdom i mjesecom iznad grba umjesto tri zvijezde, za Dalmaciju tri lava iznad grba, Slavonija kunu (?) Iznad grba, Istra koza...

    Najbolje je što recimo iz jugoslavije ima dosta klubskih materijala koji izgledaju jednostavno a jako dobro, i po meni je to smjer identiteta prema kojem bi klub treba ići (ne kao službeni web) sa dodatkom modernog naravno.
  • Bosskovitz
    7.2k
    koji je točno službeni grb.Crle

    temp-Image-Qk-Q8-UH.avif

    Na webu se koriste kombinacijeCrle

    To je branding užas. Imamo stranicu koja uopće nije u primarnoj i temeljnoj boji kluba, a s druge strane aplikacija je, pa kao da se radi o dva različita kluba. Ako makneš grb i ime, nema dodirne točke. Ono kaj je još gore je kaj je i jedno i drugo napravljeno unazad godinu dana - potpuno drugačije i nepovezano.

    Također ta "zlatna" koliko vidim je zapravo neka bež boja koja imitira zlatnu pošto je zlatnu jedino moguće dobiti zlatnom folijom ili imitirati zlatnim gradientom koji bi isto trebao biti standardiziran.Crle

    I "zlatni" gradijent je standardiziran, ali mislim da je jako loše standardiziran i to bih jedino mijenjao. Pogotovo u verziji sa zvjezdicama iznad grba gdje svaka ima taj gradijent, dok je ostatak grba solid fill, pa em što zvjezdice izgledaju tamnije, em sve djeluje dosta amaterski. Kao npr, ovdje:

    420339717_967633654731027_5731295793277260308_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=sV_VpK56soMAX-HMX-9&_nc_ht=scontent.fzag5-1.fna&oh=00_AfDjXHut8BAays54RJ4ZJ8PeCNdMtsfkFWYzpXhIoTucMQ&oe=65F8E844

    Također grb može imati i verziju koju koristi sa zvijezdicama iznad grba. Pa se može napraviti i regionalne verzije za navijače iz Zagreba sa zvijezdom i mjesecom iznad grba umjesto tri zvijezde, za Dalmaciju tri lava iznad grba, Slavonija kunu (?) Iznad grba, Istra koza...Crle

    Verziju sa zvjezdicama iznad grba ima, ali ovo ostalo... ok, razlika u mišljenju, ali ne bih. Klupski grb je jedan, mora imati monokromatsku, negativ verziju koju ima i verziju s tri zvijezde - koju također ima. Ovo ostalo mi nije za službenu upotrebu.
  • Crle
    348
    Aha znači to je ovaj koji sam stavio. Ja bi tu sigurno išao sa tim manjim preinakama koje sam napisao. Pogotovo taj dio oko malog "d" jer je trbuh stvarno prenaglašen prema dolje.

    I dodao bi samo linijsku verziju jer je ona u nekim situacijama kada je potreba staviti monokromatsku verziju jednostavno bolje funkcionira. Pogotovo kada se grb smanjuje.

    Ili recimo na primjeru koji si stavio u negativu bijela verzija na crnoj podlozi izgleda dosta loše. Tu bi puno bolje funkcionirala linijska verzija. Ili samo mokoromatska-negativ verzija pa bi trebali u tom slučaju imati običnu monokromatsku verziju koja ide na svijetlije pozadine i onu negativ za tamnije.

    To je branding užas. Imamo stranicu koja uopće nije u primarnoj i temeljnoj boji kluba, a s druge strane aplikacija je, pa kao da se radi o dva različita kluba. Ako makneš grb i ime, nema dodirne točke. Ono kaj je još gore je kaj je i jedno i drugo napravljeno unazad godinu dana - potpuno drugačije i nepovezano

    Pa to da, ovo sa bojama je totalni izlazak iz identiteta. Primarna plava mora biti, sa nekim sekundarnim i pomoćnim nijansama, i nema dalje od toga. Naravno tu se po potrebi može dodati npr. crvena kao na instagram objavama, no primarne boje i vizualni identitet se treba poštovati.

    I "zlatni" gradijent je standardiziran, ali mislim da je jako loše standardiziran i to bih jedino mijenjao. Pogotovo u verziji sa zvjezdicama iznad grba gdje svaka ima taj gradijent, dok je ostatak grba solid fill, pa em što zvjezdice izgledaju tamnije, em sve djeluje dosta amaterski. Kao npr, ovdje:

    Slažem se, gradient je katastrofa. Kod natpisa i zvijezdica se vidi koliko je loš. Lako moguće da bi trebalo imati dvije verzije recimo jedna za grb i sitnije stvari a druga za tipa natpise i veće površine da onda izgledaju jednako.

    Verziju sa zvjezdicama iznad grba ima, ali ovo ostalo... ok, razlika u mišljenju, ali ne bih. Klupski grb je jedan, mora imati monokromatsku, negativ verziju koju ima i verziju s tri zvijezde - koju također ima. Ovo ostalo mi nije za službenu upotrebu.

    Ma naravno, službeno imati te nabrojane verzije koje zadovoljavaju sve potrebe i onda nema odmaka od toga.

    Ovo su više navijačke verzije i neka kao ideja. Recimo da postoje nekakvi klubovi simpatizera i članova po regijama mogli bi imati tako neke svoje verzije grba, tj. samo tog dijela iznad. Zamislio sam ih u glavi pa mi fora izgledaju. :lol:
156789Next
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.