• Neki tip
    19.4k
    I prisutan je u svim nacijama podjednako što je najgorededa

    A to deda baš i nije točno.

    Rasizma, istina, svugdje ima, ali netočno je da je u svim nacijama podjednako prisutan, izražen, utjecajan.

    More je studija o rasnim socijalnim distancama i razlike između nacija su ogromne, a ovise o povijesnim odnosima i okolnostima, odnosno tipu ekonomskog i socijalnog razvoja, demografskoj strukturi itd.

    Nijedna nacija nije lišena rasizma, to da, ali da je svugdje to podjednako i rašireno, to baš i nije istina.
  • deda
    28k
    Mislim da se nismo razumjeli. Rasizam je jednako prisutan u svim ljudima, ali ga ne ispoljavaju u istim omjerima. Često zato što nemaju susreta sa drugim rasama. Znači to je jedan prirodan ajmo ga nazvati "loš gen", ali jasno da ga Eskim neće ispoljavati kad nije vidio nikog osim Eskima već tisuću godina.

    Meni osobno je rasizam mnogo širi pojam nego što ga znanost tumači. Za mene je rasizam mržnja prema svemu drukčijem.

    I da se ne zavaravamo svi mi imamo taj "loš gen" u sebi. Ja do dan danas nisam upoznao ljudsku jedinku koja mi nekad u nekom trenutku nije pokazala tu lošu stranu ljudske ćudi.
  • Neki tip
    19.4k
    Ok, to potpada pod ovaj dio što sam napisao "ovise o povijesnim odnosima i okolnostima, odnosno tipu ekonomskog i socijalnog razvoja, demografskoj strukturi itd."

    Nije to samo do toga ima li druge rase prisutne u kulturi ili nema i ima li socijalnog kontakta ili nema, ali to jest jedan od elemenata.

    Da svugdje ima jednakog "potencijala" za rasizam, to da, referirao sam se samo na tvrdnju da je prisutan podjednako u svim nacijama.

    Uglavnom, razumjesmo se sada. :up:
  • deda
    28k
    Ma razumijemo se mi u 99% slučajeva, ali se volimo "karat". I "karat" nam se valja. :smile:
  • Stihl
    3k
    Eto možemo onda sad sve skubicirat i dat zaključak:
    u Americi je rasizam zastupljen zbog razloga koji su navedeni, a npr. kod nas nije...još :joke:
  • mali M
    3.5k
    odnosno tipu ekonomskog i socijalnog razvojaNeki tip
    čak se nebi skroz ni složio sa ovim.. u zadnjih godinu dve imaš visoko "razvijene" zemlje koje ispovljavaju najgoru i najnižu razinu rasizma. Mislim da je veći ključ da društvo bude moralno razvijenije pa će i rasizam biti manje zastupljen.. sve ove zemlje zagovarateljice "slobode i različitosti i uključivosti" su po iskustvu u zadnjih par godina, najgore inficirane rasizmom na svim razinama..
    Za mene je rasizam mržnja prema svemu drukčijemdeda
    a gle sam naziv mu govori na šta je usmjeren. čisto na netrpeljivost prema drugoj rasi.. nemožemo nazvat rasizmom sve što je protiv ljudskih sloboda... al možda se opet slažemo 99% al filozofiramo :snicker:
  • Efes Pilsen
    6.9k
    Huh rasizam, nije meni cigo problem jer je smed nego jer sisa lovu, a u drustvo osim stope kriminala i ponekog svrsihodnog prikupljanja sekundarnih sirovina ne vracaju nista. Da ne spominjem koliko se bahate jer uvijek idu u coporu.
    I onda svaka susa vuce rijec rasizam. Njihovo nepozeljno ponasanje je dio kulturnog obogacivanja i bioloske raznolikosti, a tebi ako se to ne svida ti si rasist. Pa sad opet pitanje jel stereotipiziacija tocna ili ne, al od nekud je morala proizaci..
  • Neki tip
    19.4k
    čak se nebi skroz ni složio sa ovim.. u zadnjih godinu dve imaš visoko "razvijene" zemlje koje ispovljavaju najgoru i najnižu razinu rasizma.mali M

    Nemaš se čim tu složiti ili ne složiti, jer nisam ni napisao da razvijene zemlje imaju manje rasizma, a slabije razvijene više rasizma ili da uopće ima veze s stupnjem razvijenosti pa da se s time možeš ne složiti i dokazivati mi suprotno, nego sam napisao da ovisi o tipu ekonomskog i socijalnog razvoja.

    Ne stupnju razvoja u smislu "više, niže, bolje, slabije", nego ekonomskim i socijalnim odnosima, načinom na koji se kroz povijest oblikovao ekonomski i socijalni odnos više rasa na nekom državnom teritoriju.

    Za mene je rasizam mržnja prema svemu drukčijem
    — deda
    a gle sam naziv mu govori na šta je usmjeren. čisto na netrpeljivost prema drugoj rasi.. nemožemo nazvat rasizmom sve što je protiv ljudskih sloboda... al možda se opet slažemo 99% al filozofiramo :snicker:
    mali M

    Ma jasno, deda je zapravo govorio više o šovinizmu, ne rasizmu, ali razumjeli smo se u svakom slučaju.
  • Tom vg
    1k
    Jbg dečki. Nisam rasist, al nisam ni daltonist.
  • Patak
    2.2k
    A kak se objašnjava pojava rasizma protiv bijelaca u SADu koji se prešutno društveno odobrava ili barem javno ne osuđuje? Tam je problem nositi majice "it's ok to ne white'?
  • Neki tip
    19.4k


    Ako tražiš neovisnu potvrdu svojih unaprijed formiranih stavova i istina, onda je na tebi da ih i potražiš, a ako si znatiželjan i hoćeš relevantne izvore, ozbiljne znanstvene časopise i istraživanja, onda ti mogu pomoći.

    Na primjer:

    https://www.scientificamerican.com/article/the-truth-about-anti-white-discrimination/
  • Mali Zeus
    9.8k
    Što ćemo s rasizmom protiv bijelih, američkih anglosaksonaca. Očit je porast i uskoro nećeš moći na glas reći da si to u Americi.
  • Patak
    2.2k
    Pročitao, članak je iz 2019 i autor daje svoje mišljenje na osnovu znanstvenih radova koje priznajem nisam sve pootvarao. Ali u biti potvrđuje da se to tome govori, raspravlja i da postoje različita mišljenja o tome. Zanimljiva su istraživanja koje komentira o zaposlenju i najmu apartmana na osnovi svih jednakih karakteristika osim boje kože, i ti eksperimenti potvrđuju da postoji veća šansa bijelcima da dobiju posao ili iznajme apartman. Dakle pojedinci vlasnici apartmana i poslodavci rade rasnu diskriminaciju. Međutim, s druge strane postoji službena politika brojnih sveuučilišta koji rade rasnu diskrimaciju protiv bijelaca i to zovu "affirmative action" i protiv čega je i Vrhovni sud presudio ove godine da to ne smiju raditi.

    https://www.theepochtimes.com/watchdog-group-warns-universities-of-lawsuits-if-they-fail-to-observe-supreme-court-affirmative-action-rulings_5374602.html
  • Neki tip
    19.4k
    Međutim, s druge strane postoji službena politika brojnih sveuučilišta koji rade rasnu diskrimaciju protiv bijelaca i to zovu "affirmative action" i protiv čega je i Vrhovni sud presudio ove godine da to ne smiju raditi.Patak

    Nije da to oni zovu "affirmative action", nego se to prilično dugo, barem 50 godina zove "affirmative action" (mislim da je krenulo s Kennedyevim politikama suzbijanja diskriminacije crnaca, tamo 60ih) i nije prisutno samo u visokom obrazovanju.

    To ti je zapravo prilično slično onome što mi kod nas nazivamo "pozitivnom diskriminacijom" (ali s tom razlikom da je kod nas ugrađeno u zakone (!), a kod njih evo dosad bilo u prakse visokih učilišta, a nerijetko i javne administracije), a služi, da pojednostavim malo, ispravljanju "povijesnih nepravdi", odnosno ispravljanju podzastupljenosti neke skupine koja je, stvarno ili percipirano bila diskriminirana kroz dulje razdoblje pa im se ovom protekcijom nastoji ubrzano dati određena razina utjecaja.

    Primjera imaš bezbroj, s raznim ženskim kvotama, u Hrvatskoj također. Imaš tu i situaciju s nacionalnim manjinama u Hrvatskoj.

    Prema ustavnom zakonu o nac. manjinama pripadnicima nacionalnih manjina, a radi razmjerne zastupljenosti u tijelima državne uprave i pravosudnim tijelima, osigurava se prednost pri zapošljavanju
    u popunjavanju mjesta u tijelima državne uprave i pravosudnim tijelima, ako imaju iste uvjete kao i nepripadnici nacionalne manjine, iliti Hrvati.

    Drugim riječima, dosta lako je to prikazati kao diskriminaciju Hrvata, a neki način to i jest to, ali ima prefiks "pozitivna" jer svjesno i ciljano pokušava postići osnaživanje podzastupljenih.

    U nekom trenutku ta politika zapravo izgubi prefiks pozitivna (affirmative) u praksi i postane samom sebi svrha, jer je osnovna svrha ispunjena. Vrhovni sud u Americi ovime zapravo poručuje da diskriminacije prema crncima u Americi (na sveučilištima) odavno nema i da ovakve politike možemo interpretirati samo kao diskrimacijske (prema bijelcima).

    Imaj samo na umu da američka sveučilišta, pogotovo iz Ivy League, drže bijeli anglosaksonci.. Drugim riječima, nije tu bilo baš riječi o klasičnom rasizmu (da su eto crnci preuzeli sveučilišta i sad ne daju bijelcima studirati, to bi bio rasizam prema bijelcima), nego više klasičnom bjelačkom samobičevanju i institucionalnom ispričavanju.

    Klatno je to, kolega. Bilo je jako na jednoj strani, zaljuljalo se previše na drugu stranu, traži svoj balans.
  • DrawTube
    3k
    Nije li nedavno izglasano da se ukidaju kvote tj "affirmative action" na sveučilištima
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.