• Majki2111
    2.6k
    Btw, u tim plivaćim kostimima je u jednom kratkom razdoblju od valjda godinu dana porušeno više svjetskih rekorda nego godinama prije toga. To “ubrzanje” plivača je bilo nadrealno.LovroZG

    Da pojma nisam imao. Fascinantno.

    Za nogomet bi dresovi koji smanjuju otpor zraka bili stvarno “marginal gain”, al ko zna.LovroZG
    A kužiš u formuli inženjeri bi ubili za tisućinku. Trea vidit. Zato sam napisao svaki iznos trenja manje je super.
  • Neki tip
    19.3k
    Za nogomet bi dresovi koji smanjuju otpor zraka bili stvarno “marginal gain”, al ko zna.LovroZG

    Brzina trčanja je premalena, a zrak prerijedak, odnosno pruža premalen otpor (svakako manji nego voda pri plivanju), a da bi se radilo na dresu koji minimizira otpor zraka.

    U atletici, na 100ki i 200m nose se uski kostimi, jer svaka stotinka znači. Ali na duge pruge, korisnije je da tijelo može disati, nose se širi dresovi, one "potkošulje", ne uski kostimi.

    U nogometu se pretrči 10-12km, uz puno promjena pravaca, s rijetko postignutim brzinama višim od 30km/h pa je time logičnije tražiti druge prednosti materijala, a ne minimiziranje trenja koje nema gotovo nikakav učinak, iz opisanih razloga.

    (Dodatno, nogomet će zauvijek ostati igra vještine više nego atletike (mada je naravno bitna), zato se i radi više na kopačkama i lopti, nego na dresu, osim na dizajnu i prodaji..)
  • Dino
    2.2k
    Nevezano sad za ovu objavu.

    Djeca nisu nikom nista kriva ne treba se njih krivit zbog nekih postupaka, vec roditelje koji ih odgajaju i ocito ne uce nikakvom postovanju. O ovim starijim debilima ne zelim uopce ni rijeci trositi.

    Medutim, ono sto sam primijetio kad sam u mladim uzrastima trenirao u Dinamu i isao na turnine u Vodice, Dubrovnik i jos poneko dalmatinsko mjesto gdje su takoder sudjelovali i klubovi s juga je to da su ti igraci i ekipe bili stvarno vrlo nepristojni i ocito ih nije nitko ucio kako se ponasati u hotelu, a i prema drugim ekipama opcenito.

    Znam kad smo zajedno isli u hotelsku blagovanu da su juzne momcadi uvijek vikale, psovale i ponasale se kao u nekoj kvartovskoj birtiji. Dozivjeli smo i poneku neugodnost od mladih sto ti kao djetetu tad bude neobicno i ne razumijes zasto je tomu tako. Naravno, ucis se na takvim stvarima ojacati i prihvatiti sve i svasta.

    Kad god bismo naletjeli na neke uvrede, trener nas je ucio da ne smijemo odgovarati istom mjerom ili se “bahatiti” jer nismo na svome i jer na prsima nosimo grb najveceg hrvatskog kluba i da se zbog toga trebamo ponasati kao gospoda sto smo mi naravno odmah prihvatili.

    Ono sto zelim reci je da bismo trebali biti ponosni na to sto negativne reakcije izaziva bilo kakav nas “negospodski” potez jer samim tim pokazujemo da nismo isti i nikad necemo biti.

    Na primitivne poteze navijaca i simpatizera drugih klubova smo navikli i ne trebamo od njih traziti da budu posteni, fer i pristojni jer bi oni za nas trebali biti i ostati samo primitivci.
  • seljak86
    2.4k
    Kad bi barem neki snimak postajao...
  • Mali Zeus
    9.7k
    Onda to treba dati u novine.
  • maddaddam
    2.9k
    McPGC28.jpg

    Prema izjavama očevidaca dovikivao je svašta i djeci. Kako je bio iznimno neugodan i nije ga se nikako moglo smiriti pozvana je policija.

    Moga bi mi livaja poklonit dres... Kontra mraku, ae
  • Mr Anderson
    5.4k
    Smeće šugavo, zaslužio je jedno dobro šamaranje prvom prilikom.
  • BBB Sibenik
    4k
    Ovo je nevjerojatno do kud ovakva nekultura ide, sramota kakvi primitivci. Dokaz kompleksa do te mire da se bahati klincima, očaj!
  • Mali Zeus
    9.7k
    Navodno je isto prije par godina radio i Hajdukovim klincima jer je tada Oreščanin bio trener pa si je malo dao oduška. Izgleda da se radi o teškoj seljačini koja pokušava biti, ostati relevantna.
  • Dino
    2.2k
    Nažalost naši nacionalisti su baš to nacionalisti a ne patriotiLudovic IX

    Meni bas nije jasno kako je doslo do tog da ljudi poistovjecuju nacionalizam i sovinizam. Koliko ja znam, da nije bilo nacionalizma i nacionalnog osjecaja u kljucnim trenucima nase povijesti ove drzave, koja nije slucajna, ne bi bilo.

    Nacionalizam je po mom misljenju jedan jako pozitivan pojam, a pojam za netrpeljivosti prema drugim narodima i drzavama je ŠOVINIZAM.

    Volio bih da ljudi razlikuju ta dva pojma.
  • Ludovic IX
    5.5k
    Mješaš patriotizam i nacionalizam. Nacionalizam ti je kad smatraš svoju naciju vrijednijom od drugih
  • deda
    28k
    I to ti je Ludovic nebitno, jer ako strani fašisti sebe zovu patrioti, a naše patriote nazivaju fašistima tak i tak je sve u kurcu.
  • db-izbjeglica
    12.8k
    možda mu nisu dali da ode pišat pa je vučko poludio? :gasp:
  • Dino
    2.2k


    “Šovinizam (franc. chauvinisme), nesnošljivost prema pripadnicima drugih etničkih skupina ili nacija, uz istodobno **favoriziranje i nekritičan odnos prema pripadnicima vlastite etničke skupine ili nacije**.”

    “Nacionalizam (njem. Nationalismus < franc. nationalisme), ideja i polit. pokret u modernoj epohi koji naglašava jedinstvo nacije, njezinih interesa, prava ili polit. ciljeva, razumijevanja zajedničke prošlosti, te odnosa prema drugim nacijama ili državama, odn. njezin kolektivni identitet.”

    “Patriotizam (prema francuskom patriote: domoljub < kasnolatinski patriota < grčki πατριώτης: zemljak, sunarodnjak), domoljublje; ljubav prema domovini, zemlji i narodu – zasnovana na pov. uvjetima razvoja svijesti o pripadnosti određenoj zajednici i cjelini.”

    Evo, definicije s hrvatske enciklopedije. Nisam nista pomijesao. Jasno mi je da ljudi u Hrvatskoj imaju krivo poimanje nacionalizma buduci da se taj pojam dosta iskrivio u nekim sada nepostojecim sustavima.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.