• Dino
    2.2k
    Nije direktno dZG, ali isto moze uci u dio kampanje :smile:

    https://www.instagram.com/reel/C51DoJOM1cX/?igsh=NXNsc3ZvZ3V4N3Y3
  • Dudu9
    422
    Vidio sam Dinamove tenisice lažnjak, lijepo izgledaju, šta mislite o tome da Castore izbaci Dinamove tenisice?
  • kibic
    998
    Dinamo mobilna aplikacija

    Nastavno na moju prošlu objavu o Prijedlogu poboljšanja pogodnosti članova napravio sam prijedlog nove Dinamove mobilne aplikacije koja bi konačno objedinila sve digitalne platforme i mreže koje klub ima. Svi detaljni opisi novih funkcija i razrada prijedloga nalazi se u toj objavi.

    Kao prvo, da navedem osnovne informacije, zahvale u vezi ove aplikacije, te grafika i slika koje koristim:

    Link na XD prototip
    • Grafike forumaša: @Derby, @SBdechec1986, @markoli, @Eduardo – zahvaljujem se na objavljenim odličnim radovima na forumu (uklanjam ih ako hoćete)
    • Povijest Dinama koji je svojedobno vodio @markoli poslužio mi je kao tekst i kalup izgleda, a povijest grba preuzet je od kolege @Eduardo
    • Dinamova web stranica, Futsal Dinamo web stranica, Google, Vecernji, 24sata i slični portali koji su objavili fotke utakmica, igrača
    • Aplikacije korištene kao uzor za izradu:

    Dakako, nadodao sam puno vlastitih ideja i funkcionalnosti, sakrio neke zafrkancije i tzv. easter egg za one kaj imaju oko sokolovo (slobodno objavite u upisu ako pronađete).

    Važno je za znati da ovdje predstavljam aplikaciju u tzv. lowfidelity prototipu. Dakle pojednostavljeno rečeno, ovo je grubi prijedlog funkcionalnosti mobilne aplikacije kroz ušminkanu masku, kao dokaz funkcionalnosti koncepta iliti zdravo hrvatski rečeno proof of concept. Ova aplikacije nije kodirana, prototip nije nigdje objavljen osim ovdje na forumu. Dakle ovo je prikaz prijedloga na Zoni kako bi članovi foruma mogli dati svoje prijedloge, a klub imao jedinstven uvid mišljenja ljudi koji koristi njihovu mobilnu aplikaciju.

    Jedan od ciljeva jest objedinjavanje svih usluga u jednu aplikaciju kako bi korisnik koristio samo jedan korisnički račun, kojim pristupa svim ostalim platformama. To podrazumijeva kako je backend uređen te da klub ima pristup jedinstvenoj bazi podataka. Drugi cilj je pojednostaviti pristup svim digitalnim platformama i mrežnim stranicama kluba, kako bi se povećala interakcija i angažman navijača kao krajnjih korisnika. Treći cilj je tim korisnicima prenijeti iskustvo odlaska na tekme, sudjelovanje u klupskim aktivnostima i konzumiranje sadržaja bez da je navijač na samom stadioni ili u Zagrebu. To približava klub svim navijačima koji nisu u Zagrebu, koji nisu na utakmici, a klubu omogućava takve navijače pretvoriti u vjerne navijače.

    Ukratko, detaljnije o tome zašto je bitno razviti digitalnu interakciju kluba i njegovih navijača možete pročitati na ovoj poveznici gdje PWC objavljuje kratki pregled digitalne transformacije nogometnih klubova.

    Link na prototip je rađen u Adobe XD programu, a pojedine funkcije objasnit ću uz korištenje gif-ova u sekcijama. Oni koji nisu upoznati s ovakvim linkom, napomenuo bi da ako se nađu na stranici i ne znaju se navigirati dalje, da klikaju svugdje di mogu i obrate pozornost dok ne uoče kako neki dio svijetloplavom bojom blinka. To blinkanje oznacava dio na koji se treba kliknut kako bi se otišlo na drugu stranicu. Uvijek se može povećati (zoom je u gornjem meniju Adobe linka).

    Zadnja napomena, molim da zanemarite tipfelere i neke izglede na grafički dizajn grba, Dinamova slova D, slika i korištenje boja kluba. Nije sve u zlatnom rezu, ovo je prototip sa testnim podacima (nisu updateani, već mi je vremenski predugo trebalo za izraditi ovaj prototip).

    Ponavljam Link na prototip: https://xd.adobe.com/view/65bfd549-59cd-4c1a-bd78-974d9c25e097-30ec/

    Krenimo dakle redom:

    1. Prijavom na aplikaciju ulazi se direktno na naslovnicu koja ima navigaciju u donjem menu baru ( 1. tipka za povratak, 2. home/naslovnica, 3. članstvo, 4. web shop) i gornjem sa navigacijskim chip-ovima. Prikazane su sve obavijesti Dinama na njegovoj web stranici, d+ i svim pripadajućim društvenim mrežama. Tako da su sve obavijesti na jednom mjestu i lako se preusmjerava na njih.
    Login-navigacija-1.gif

    2. Dinamovo slovo d služi za prikaz dodatnog menija koji prikazuje sekcije preuzete sa aplikacije i web stranice kluba. Putem nje se prebaci na d+ platformu, a izgled je isti kao što je sada.
    d-plus-1.gif

    3. Klikom na Dinamov grb prelazi se na klupske sektore. Organizacija kluba pojašnjena je grafičkim prikazom preuzetim kolege forumaša @Derby, te klikom na svaku funkciju pojavljuje se pop-up prozor koji pojašnjava funkciju te pozicije.
    Klub-org-2.gif

    4. Dinamova povijest je dio koji sam preuzeo od kolege @markoli odnosno nekadašnje stranice povijestdinama.com . Budući da je jako kvalitetno imala odrađene sve segmente povijesti, preuzeo sam i tekst s nje, te nastojao uklopiti objavu kolege @Eduardo koji je detaljno opisao povijest grba. Smatram da je takva stranica jako bitna i potrebna na mobilnoj aplikaciji kako bi se novije generacije upoznalo sa kompletnom slavnom povijesti.
    povijest-dinama-1.gif

    5. Legende kluba/ambasadori segment je koji klub treba detaljnije pojasniti kako bi se mogla opisati funkcija tih ambasadora. U tu sekciju se može staviti i najbitnije priče kluba (Građanski, KVG, '82, 90-e, 2000-e, i slično). Stadion također zavrjeđuje poseban tekst, a on će se ažurirati kada dođe novi stadion te sam stavio mogućnost VR razgledavanja. Muzej Dinamo je ono što smatram jako bitnim na novom stadionu (čak već na novoj Kranjči), a dio se može virtualno pokazati. Web shop je segmet koji je bitno dobro prilagoditi mobilnoj aplikaciji, kako bi se preko njega moglo lako kupovati suvenire. Puno klubova ima web shop u donjem meniju pa sam ga i ja tu smjestio.
    Leg-muzej-stadion-web-shop.gif

    6. Nema predaje sekcija je koju sam proširio vlastitim prijedlozima za humanitarne akcije. Ako član sudjeluje u njima, skuplja plave bodove koje može koristiti za popuste. Dakako je bitan segment preko kojeg se može uključiti članove u humanitarne akcije kluba, koji time proaktivno gradi image purgerskog, hrvatskog kluba.
    nema-predaje-1.gif

    7. Momčad sekcija je koja prikazuje sve statističke podatke koje možda SofaScore nema, a neki od Zonaša ovdje jako dobro prate i pišu. Ali definitivno mora biti detaljnije nego što sad prikazuje trenutna Dinamova aplikacija. Uz to napominjem kako nisam stavio i trenere i njihov stožer, budući da i ovako prototip je prevelik.
    momcad-1-optimize.gif

    8. Utakmice se nalaze u donjem meniju jer su najbitnije za članove. Prikazuje sve iz trenutne sezone a u gornjem meniju chip-ovi služe za sortiranje tekmi na domaće, europske i slično. Uz kupnju karata (mala ikona na utakmici), stavio sam i mogućnost za VR prijenos (u budućnosti jer dosta se ulaže u tu tehnologiju), d+ prijenos (ako klub uspije ikako dogovoriti prijenos za svoje članove) te audio prijenos koji smatram izuzetno bitnim i vjerojatno podcijenjenim. X puta mi se dogodi da po putu želim normalan audio prijenos bez reklama, pjesama i raznih jinglova. Stavio sam opciju za igranje Predictora, premda nisam imao vremena upoznat se kako točno on funkcionira. Uz to, live tekstualni prijenos, korištenje popusta (ovdje je predložen Glovo popust za članove) kojim se reklamiraju zagrebački restači, te i prije tekme upute za fan zonu, parking i slično.
    Utakmice-2.gif

    9. Članstvo je najbitniji dio aplikacije koji sam detaljnije razvio. Preko nje se lako može pregledati status članstva i trenutne ulaznice. Uz trenutnu godišnju (cakumpakum jer sve domaće i europske sadrži) uveo sam i Gradjansku (samo domaće) i Plavi cener (blok od 10 tekmi koje si član odabere). Uz njih stavljena je funkcija Plavi kompić koji omogućuje prepuštanja karte (ali samo članu kluba) ako godišnjak ne može ići na tekmu.
    clanstvo-godisnje-1.gif

    10. Preko sekcije za članstvo se može pregledati i rangove članova koje sam uveo. Od Bebača, Limača, Fakina i Kibica, do veterana, sa objašnjenjem razlika ispod svakog ranga.
    clanstvo-rangovi-1.gif

    11. Plava obitelj (htio sam familija staviti jer je to zagrebački izraz, ali da izbjegnem jednu propalu pjegavu familiju) služi za povezivanje vlastite obitelji. Preko nje se lako kontroliraju njihova članstva i ulaznice.
    clanstvo-plava-obitelj-1.gif

    12. Unutar članstva jest sekcija za izbore (ubuduće 1 član 1 glas!) ne samo za predsjednika i skupštinu, već i za igrača sezone. Dinamovi tokeni i oni koji su vlasnici njih nisu ovdje uključeni budući da se stanje tog projekta ne zna. A osobno smatram da članovi kluba moraju imati veće ovlasti kod anketa nego oni koji kupuju kripto tokene.
    clanstvo-izbori.gif

    13. Plavi korner sam proširio u funkcionalnosti. Ne samo da bi služio kao e-novčanik za kupovinu cuge i klope na stadionu (funkcionalnost za narudžbu unaprijed preko aplikacije je bitna za izbjegavanje gužvi na poluvremenu), već i u bircevima kluba. Do njih se može navigirati GPS funkcijom, te se zna gdje se okupljaju navijači i zagrijavaju prije tekme, i gledaju tekmu oni koji nemaju kartu.
    clanstvo-plavi-korner-1.gif

    14. Integracija plavih bodova (loyalty program) je bitna za članove jer preko nje se skupljaju bodovi odlaskom na utakmice (manje za odlazak na derbije, više za odlazak na manje tekme i gostovanja). Ti bodovi mogu poslužiti za popust kupnje u web shopu, produljenje članstva i kupnju godišnje. Time se vjernost navijača nagrađuje, a oni putem aplikacije lako mogu pratiti gdje su sve bili i kako su skupljali bodove.
    clanstvo-plavi-bodovi.gif

    15. Plava tribina/soba/zona, odnosno funkcija za direktnu komunikaciju između kluba i navijača. To je najnovija funkcija koja se u zadnje vrijeme na Zoni potegnula, a moglo bi se primjerice svaka tri mjeseca aktivirati na način da se preko aplikacije prijavi, napiše pitanje koje može samo klupska osoba vidjeti. Onda kada se sakupi dovoljno pitanja, klub odabere najbolja i odgovori na njih i objavi odgovore u aplikaciji. Uz to, popis sponzora sa poveznicom na njihovu stranicu i usluge koje pružaju Dinamovim članovima, sve na jednom mjestu - prijeko potrebno je imati na mobilnoj aplikaciji.
    clanstvo-sponzori-i-plava-soba.gif

    16. Za kraj, pregled profila korisnika. To je sekcija gdje se mogu gasiti i aktivirati funkcije aplikacije kao što su push notifikacije (izuzetno bitno, jer te obavijesti mogu postati dosadne da odvrate korisnika od korištenja). Sve sekcije uz pregled kupovine i povezane kartice za kupovinu se nalaze u tom segmentu. Tu se također može staviti pretplata na novu Dinamovu reviju, kao što je najavljeno od kolege @Pop corn
    profil-korisnika-1.gif

    Prototip planiram ažurirati i prijedloge akcija za učlanjivanje staviti kako bi se prikazala mogućnost da se i preko mobilne aplikacije obavijesti članove o tim aktivnostima. Svaka kritika je dobro došla i dapače potrebna, a admine molim da prebace objavu ako je preduga i ako nije za ovu temu.

    Živjeli!
  • miro
    3.1k
    Stari moj.... :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

    Pa koliko si si ti dao truda i vremena potrošio, svaka čast! Totalni respect
  • Tuba1986
    67
    Inače tvrtka Infinum, čiji je potpredsjednik član našeg I.O. Goran Kovačević, razvija aplikaciju za Inter Milan.

    Tako da uskoro očekujem i novu Dinamovu aplikaciju, kakvu i klub veličine Dinama zaslužuje
  • kibic
    998
    Vidim da prek mobitela gifovi pod točkom 4 i 5 se ne prikazuju, na desktopu se vide u svakom slučaju.

    Fala ti rista.

    Da li ovu koja je trenutno ili rade novu? Jer ovu ne mogu pokrenut zadnjih par dana i imam dosta napomena u vezi nje.
  • Bosskovitz
    7.3k
    Čestitam prije svega na trudu, puno je tu ideja o kojima smo već pričali i koje će se sigurno implementirati u konačno rješenje aplikacije, znam da se na nekim konceptima već radi. Dobra su ovo vremena za Dinamovce :)
  • mali M
    3.3k
    bravo stari, ma mene iskreno baš zanima da nam sve bude na hrpi na mobitelu.
  • Bosna86
    11.5k
    Zanima me koliko bi neka agencija naplatila za ovo sto je kolega odradio za dz

    Radujem se vremenu koje je ispred nas… Mnogo lijepih trenutaka nas ceka s ovim napaćenim klubom
  • Nolifer
    6.5k


    Skidam kapu, ako ovo proradi i oživi, svaka čast i respect, kad sam lajkao brojka je bila na 86 :wink: :cheer: :strong:
  • kibic
    998
    Iz iskustva... puno.

    Fala ti rista. Idemo do 1094, pa 1986 :strong:
  • austrijanac
    2.6k


    Pohvale za BBB Zaprešić :heart:
  • tomi-pds
    8
    Svaka čast na trudu, kapetina do poda
  • kibic
    998
    Sve pohvale usmjeri kolegi @SBdechec1986. Dizajn Jože u old school šeširiću i đozlama mi je bil neodoljivo dobar i pasal za profil.
  • Cosey
    433
    Vjerojatno je spomenuto, ali ću ponoviti s obzirom da su aktualni, ali nadam se u skorijem vremenu nekom albumu za sličice.
    Ne treba biti velik, 350-400 sličica, ali da je naglasak na povijesti. Nema smisla da se od 200 od 350 sličica odnosi na zadnjih 10-15 godina. Ovdje ima dovoljno ljudi koji mogu napisati popratni tekst, time bi se popularizirala i povijest među klincima. Treba obilježiti dio prije rata, ima tu puno igrača i ekipa koje su vrijedne spomena, a da se malo o njima zna primjerice generacija Jerković- Matuš - Perušić -Lipošinović itd.
    Da nadodam, trebalo bi poraditi i na kvaliteti da nam se ne ponove neke stvari kao s albumom Vatreni put.

    Razraditi dio oko grbova, kultnih momčadi, igrača, trenera, dresovi...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.