• Patak
    2.2k
    Luetić Tijan Nedjeljka, Krov i kruh: deset godina u okupiranoj Hrvatskoj, 1945-1955, objavljeno 1980 godine.

    content?id=ArcMAAAAIAAJ&hl=hr&pg=PA380&img=1&pgis=1&dq=Gra%C4%91anski+dinamo&sig=ACfU3U1qE2JJs61wNEEXTDeRcB__kBIzXA&edge=0
  • BluePhone67
    3.2k
    Hvala kolega na novim podacima i novim spoznajama između Dinama i Gradjanskog za vrijeme Jugoslavije ovo je uvijek lijepo za vidjet..

    Kao netko tko u svojim ormarima ima više od 150 knjiga o Dinamu, preko 1000 službenih klupskih glasnika, revija, biltena , 300 + raznih časopisa vezano za Dinamo itd.. Pa do 150 GB spremljenog materijala svih relevantnih novina u doba Juge, moram priznati da sam prije svega razočaran sa stavljenim materijalima koje koristi kolega Mlađi Referent kao ključne dokaze jer ih ima dostupnih na tisuće drugih u omjeru od 1000/1 u njegovu korist protiv Dinama odnosno Gradjanskog.

    Raspravljati o Dinamu kroz Gradjanski preko novinskih materijala u vrijeme Jugoslavije je kao da vodimo raspravu u to doba sa Srbima, Komunjarama,Titovim sljedbenicima i Četnicima o Jazovki, Hudoj Jami ili recimo u slučaju Daksa, a oni samo odmahuju rukom i govore, gdje to piše u novinama i da je sve laž dok sve to govore sinovima koji potražuju svoga ubijenog Oca i Majku. Pa onda dođu druga vremena, prođu desetljeća i nađu se jame, kosti i dokazi ponosnih palih Hrvatskih junaka, a oni su dalje stavljeni na marginu od onih isti koji su te zločine i počinili. Gradjanski je naša Jazovka, još uvijek neistražena priča i duboka jama natopljena krvlju naših predaka i korijena koja je pupčanom vrpcom uz ovaj naš Dinamo Zagreb i Purgere, dalje prekrivena zemljom i lišćem, dobro sakrivena od svih nas da ga ne pronađenom. Mi smo tu da dalje kopamo i tražimo svoju ostavštinu u ladicama prošlosti i to je naša dužnost, a ovi drugi neka rade što hoće jer njima je jedino važno da ne nađemo nove dokaze, kosti i možda neku drugu jamu u kojoj bi nas opet zakopali.

    Možemo se ne slagati, možemo imati drugačija razumijevanja u stavovima, a raditi selekciju članaka kao oni Crveni štakori sa one face stranice, e to bome nećemo i sa takvima nema razgovora kao i svima onima koji takve podržavaju i kunu se u Dinamo Zagreb.

    Lp
  • superhik
    10.2k
    Gradjanski je naša Jazovka, još uvijek neistražena priča i duboka jama natopljena krvlju naših predaka i korijena koja je pupčanom vrpcom uz ovaj naš Dinamo Zagreb i Purgere, dalje prekrivena zemljom i lišćem, dobro sakrivena od svih nas da ga ne pronađenom. Mi smo tu da dalje kopamo i tražimo svoju ostavštinu u ladicama prošlosti i to je naša dužnost, a ovi drugi neka rade što hoće jer njima je jedino važno da ne nađemo nove dokaze, kosti i možda neku drugu jamu u kojoj bi nas opet zakopali.BluePhone67

    :clap:
  • deda
    27.7k
    Stvarno se nemojte ljutit, ali kad čujem da neki slave 10.4. i 9.6. dođe mi da miniram stadion u Maksimiru i sve zalijem betonom. I ajmo ispočetka. Od nule, gole nule. Sutra osnovat novi klub i odreći se svega. Gradit potpuno novi identitet.
  • Bruh
    888
    chill hahaha
  • Mlađi referent
    10.4k


    Nemoj se ti ljutit, ali i ovo ti je na razini dječjeg vrtića kao i ona priča da se eto, Građanski nigdje nije mogao spomenut jer bi ih netko streljao k’o pse, a mogao si stavit njegov grb i mogli su ga spomenut ljubitelji Građana kojima isto nitko nije napravio ništa.

    Prije svega ovo je uvreda za Dinamo, i evo, s moje strane, djed mi je izgubio svog strica u post ratnom komunističkom čišćenju, a i dalje kaže samo i isključivo 09.06. i da taj Građanski nije nitko nikad spominjao u njegovoj mladosti i kad se znalo kaj znači navijat za Dinamo.

    Dakle, ako netko vidi da je Dinamo osnovan 09.06., kao kaj realno jest, kakve veze ima nečije desničarenje? Mi pričamo o dva različita *ispravak - kluba, svi oni članci to i dokazuju, svjedočanstva igrača i nakon neovisne RH. Ljubitelji Građanskog jesu povezivali ta dva kluba, ostali nisu. I sad bi trebali jer je taj 09.06. komunistički?!

    I ovo šikaniranje Dinama na korist Građanskog je stvarno sve češće.
  • deda
    27.7k
    Koje referent? Ja mrzim i ustaše i partizane. Da ti bude jasnije malo.
  • Mlađi referent
    10.4k


    Ok, sve 5, nisam ni mislio da voliš jedne

    Ali reći da je slavit 10.04. i 09.06. za zalit beton preko Maksimira je jednostavno besmisleno. Zakaj? Zato kaj je tad osnovan Dinamo, ljudi slave početak svog kluba. Kluba s kojim će Bog zna koliko ljudi 90ih “trunut” na ratištima, kluba kojeg su još 70ih optuživali za ustaštvo, koji se zna kaj je značio Hrvatima tih godina.
  • deda
    27.7k
    Ma može svatko slavit što hoće kaj se mene tiče. Evo ja čekam već 5 banki da ovaj klub postane onakav kakav bi htio da bude pa još nisam dočekao. S obzirom na to ne bi vjerojatno ni trebao nešto posebno slaviti.

    Ali mene zanima kad netko donosi zaključke iz službene historiografije 45-90 bivše države o bilo čemu bez drugih neovisnih izvora zašto onda tu istu historiografiju ne koristi kad zaključuje koje bi državne praznike trebao slaviti. Npr. nađi mi jedan red u historiografiji Dinama 45-90 gdje se spominje 10.4. kao nekakav bitan datum. Pogotovo u pozitivnom kontekstu.
  • Mlađi referent
    10.4k
    mi jedan red u historiografiji Dinama 45-90 gdje se spominje 10.4. kao nekakav bitan datum. Pogotovo u pozitivnom kontekstu.deda

    Neću o povijesti države učiti iz dinamovih udžbenika

    Da se ne vratimo u kružni tok, agree to disagree :hearts:
  • Crle
    352
    Znači meni stvarno nije jasna logika od onih koji se drže argumenta da nije "pravni nasljednik", tj. da nije napravljeno preoblikovanje. Pa po kojoj logici ako je nešto (klub, udruženje...) namjerno ugašeno i to nakon WWII (jako bitna stvar) tako da ne bi više postojalo može ono što je novoosnovano ikako biti pravni nasljednik toga što je ugašeno?

    Koja bi onda uopće bila poanta gašenja Građanskog ako bi se kod osnivanja Dinama reklo: "Gledajte mi sada gasimo Građanski jer on predstavlja sve loše iz WWII no evo imate Dinamo koji će biti nasljednik Građanskog ali to ipak neće biti jer je Građanski ugašen"

    Znači u toj situaciji ne postoji nikakva šansa da je ikako moguće da postoji ikakav pravni dokaz, niti ikakva izjava sa skupštine da je Dinamo nasljednik Građanskog.

    No imamo ispravnu logiku i slijed događaja da taj Dinamo uzima igrače i neke funkcionere Građanskog, da uzima istu plavu boju, da igra na istom mjestu, da manje više nastavlja istu ideju oko Hrvatstva koja je i bila jedna od glavnih vodilja osnivanju Građanskog, da navijači koji su navijali za Građanski navijaju sada za Dinamo (osim ako su se stvorili neki novi ljudi), da kasnije Dinamo uzima praktički isti grb kao što je imao Građanski, isti nadimak, veliki dio njegovih navijača ga smatra kao nastavkom Građanskog... itd.

    Pa čak ima i elemente ostalihe nasilno ugašenih zagrebačkih klubova, no najbitnije većina ga smatra sljedbenikom Građanskog temeljem ovih gore nabrojanih stvari koje ga najviše vežu za Građanski.

    Također još jedna bitna stvar je da su kasnije naknadno opet osnovani/nastavili sa radom i HAŠK, i Concordia, I ZET... No Građanski nije, zašto? Zašto je bila potreba osnovati/pokrenuti sve te klubove a nije najveći među njima, da li je to zbog toga što se smatra da on postoji kao dio Dinama?

    Promjenu imena 90ih i otpor prema promjeni imena Dinamo (i "vraćanje" imena Građanski) je totalno nerelevantno uzimati kao nekakv dokaz iz perspektive toga vremena jer je bilo totalno nepotrebno. Pošto taj Dinamo građen na temeljima ugašenih zagrebačkih klubova (a najviše Građanskog) nije nikada ni bio "crna ovca" da bi ga trebalo maknuti. Dapače generacije navijača su baš srasle uz taj Dinamo i to ime je bilo sinonim za sve ono za što je Građanski stvoren, i tako nije bilo nikakve logike u zatiranju "komunističkog Dinama" kada je on bio sve suprotno od toga, pa samim time to ime je na hrvatski ponos a ne za nekakvo revidiranje povijesti ne gledajući sve bitne povijesne činjenice.

    Ako ćemo gledati striktno "pravno" mislim da onda neki ne bi trebali niti uzimati 1945. godinu kao godinu osnutka jer mislim da ovaj Dinamo nije pravno onaj Dinamo osnovan 1945. :D
  • deda
    27.7k
    Ne vidim zašto ne bi učio, ako su bili dovoljno dobri da te uvjere u neke stvari. Valjda su dovoljno dobri i za druge.

    I da u pravu si, slažemo se da se ne slažemo.
  • Crle
    352
    Nemoj se ti ljutit, ali i ovo ti je na razini dječjeg vrtića kao i ona priča da se eto, Građanski nigdje nije mogao spomenut jer bi ih netko streljao k’o pse, a mogao si stavit njegov grb i mogli su ga spomenut ljubitelji Građana kojima isto nitko nije napravio ništa.

    Uspoređuješ događaje u razmacima od više od 20 godina. Pa nije isto nešto spominjati odmah nakon rata (i to drugog svjetskog rata) kada je bilo puno osveta i radilo se na pisanju nove povijesti, pogotovo u komunističkim društvima. Građanski (i drugi klubovi) su ugašeni na temelju optužbe da su bili ustaški, fašistički, nacistički... Valjda ti je jasno kolika je to optužba po završetku WWII?

    Grb je promijenjen 24 godine nakon toga. Znači ne i ime, nego grb koji je sličan onom od Građanskog, i to u vrijeme kada već postoji odmak od tog rata, distanciranje od sovjetskog saveza, donekle neka blizina zapadu... Te stvari u povijesnom kontekstu su veliki odmah pa samim time ta dva događaja se ni ne mogu tek tako usporediti.

    Također, uzmi u obzir i da je Dinamo bio opet i ono što je predstavljao Građanski prije, tako da kod ljudi nije ni bila potreba distanciranja od dinama i nekakvo zazivanje građanskog. Dapače, bio je baš hrvatski, narodni i građanski. :D

    I ovo šikaniranje Dinama na korist Građanskog je stvarno sve češće

    Pa nitko ni ne šikanira Dinamo, dapače svi su bili za ostanak imena Dinamo jer nam taj Dinamo svima istu stvar predstavlja. :D

    Povezivanje Građanskog sa Dinamom nije nikakvo umanjivanje vrijednosti Dinama i nije nikakvo iskrivljavanje povijesti što je taj Dinamo predstavljao. Dapače, to je samo podizanje vrijednosti što je sve taj klub (i ti klubovi prije njega) doživio, nastavak kontinuiteta i dijeljenje istih vrijednosti.

    Recimo da li ti vidiš išta krivo u ovome što je tu napisano:

    “Dinamo je silan, neslomljiv. Dinamo je ideja. Dinamo je klub koji bi se morao makar danas stvoriti, kad ne bi postojao. Dinamo je potreban Zagrebu, jer on je pravi reprezentant hrvatskog športa. On je to bio nekada, on je to bio za najtežih vremena po hrvatski narod, on je to i danas. Dinamo će to biti i u budućnosti…”

    ? :D
  • BluePhone67
    3.2k
    vhjsfu18jx6bs2sn.jpg
    xawnpd9yk68nrubf.jpg
    sxu7x8b5t2ruyibf.jpg
    c9bid6dgxsz4f4gv.jpg
    fonzoh0v9bz5ed96.jpg

    Mislim da nije bilo ovdje,a svakako vrijedi pročitati za ovu temu.. Isprike što nisam bolje slikao.
  • superhik
    10.2k
    U svojoj knjizi Ivica Šute navodi kako su gotovo svi zagrebački klubovi, osim Građanskog, bili pred gašenjem za vrijeme drugog svjetskog rata zbog teške ekonomske situacije.
    Čak su nekoliko puta predlagali fuziju klubova kako bi se spasilo što se spasiti da.

    Građanski je tada bio najgledaniji klub u Zagrebu i kao takav preživljavao je od prodaje ulaznica.

    I sad nakon rata, ti klubovi koji su se praktički držali za skute Građanskom odjednom izlaze kao spasioci zagrebačkog nogometa i veći su od njega.
    Kao što je Deda rekao, bez Građanskog i njegovih igrača, trenera i navijača, Dinamo bi bio još jedan niželigaški klub.

    A posebno vrijeđa umanjivanje zasluga onih koji su imali hrabrosti, snage, provizornosti i mudrosti i dalje nastaviti kroz Dinamo gurati ideju hrvatstva koju je jedino i samo Građanski gajio i isticao.
    Oni su samo tamo neki maseri, Magdići...

    Ako izgleda kao patka, pliva kao patka i glasa se kao patka onda je valjda patka.
    Pa makar nastala skakanjem patka na patku ili genetskim križanjem u laboratoriju.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.