• Frodo
    65


    Nisam nigdje ni napisao da partizani nisu bili gerilci niti da ustaše nisu bili organizirana vojska. To ni nema nikakve veze s ovom raspravom nego ljudi koji od povijesti čitaju samo takve knjige misle da se razumiju u povijest. Ustaše su politički bili smiješni, na to sam mislio. Na to si i sam dao odgovor s prodajom. Ne vidim kakve veze vojna narav partizana i ustaša ima s njihovom političkom i povijesnom težinom i relevantnošću. Ustaše su u svjetskoj literaturi jako mala crtica, često niti to, Jugoslavija je kasnije stvorila neku vrijednost slagali se mi ili ne s njom. Zašto se nisu referirali na druge dijelove moga teksta gdje sam spomenuo kako su komunisti dobro manevrirali u vakuumu? Konačno ustaše su prošle kroz dugotrajan proces stvaranja pokreta, imali su donekle elaboriranu doktrinu (ako fašizam sam po sebi možemo nazivati doktrinom, nikada nisu imali neko snažno filozofsko zaleđe poput komunizma; i ako ustaše možemo smatrati fašistima), a partizani su bili jednostavno odraz momentuma koji su komunisti vješto iskoristili. To se donekle slaže s gerilskom naravi partizanske “vojske”.
    Netko se uhvati na totalno nanebitniji dio cijelog teksta i piše nešto što nije uopće rečeno.

    Što se tiče filmova, nisam ljubitelj partizanske kinematografije. Jugoslavenska općenito je solidna.
  • Frodo
    65
    povijesti čitaju samo takve knjige misle da se razumiju u povijestFrodo

    Tek sad uočavam kako ovo uvredljivo zvuči pa se unaprijed ispričavam ako će nekoga uvrijediti.
  • Mali dioničar
    13.9k
    Kako je nogomet dobar lakmus papir društva vidljivo je da su partizani u Zagrebu bili teški zločinci koji su uništili tri kluba državna prvaka, a da ne pričamo o civilnim žrtvama; ostavili su masovne grobnice po cijelom gradu, a kao preteča Ovčare zvjerski poubijali ratne zarobljenike ranjenike u Podsljemenu.

    Paralelno su ukinuli privatno vlasništvo i onemogućili izbore, izabrali diktatora koji je bio predsjednik dok nije umro.

    Kulturno su i estetski su devastirali Donji grad.

    Vezano za pozitivne stvari - urbanizam je bio izvrstan (Novi Zagreb), a na nivou Hrvatske jasno da je pozitivno sjedinjenje Istre i Dalmacije s ostatkom Hrvatske.

    Na temu egalitarizma - prezirem ga. Ne u smislu da želim da itko živi u siromaštvu - dapače - porazno je za svako društvo koje ima ljude koji žive siromašni specijalno u izobilju u kakvom je Europa danas. Ali da mi netko veli da smo svi isti i da ti država odredjuje kad smiješ u inozemstvo, koliku ćeš imati plaću, da na poziciju možeš doći samo uz amen partije, a privatno poduzetništvo ćeš ograničiti da se netko ne bi isticao…ništa od toga ne priznajem. Da se vratim na nogomet zašto onda kad Dinamo pobijedi Dragovoljac 8:0 se lijepo ne podijeli to pa nek bude 4:4. Zašto bi Dinamo dobio 3 boda, a Dragovoljac ni jedan i slične trivijalnosti. Ne znam tko uopće želi živjeti u egalitarističkom društvu gdje nitko ne bi smio ostvariti svoj talent.
  • Neki tip
    18.8k
    I svaki čovjek koji radi ima pravo na normalan život od svoje plaće. Ne mora voziti Mercedes, ne mora voziti ni auto ali mora moći platiti sve režije, imati svaki dan normalan ručak na stolu, i otići na odmor jedanput godišnje sa svojom familijiom.Ludovic IX

    Grubo će ti zvučati, ali ne mora. Ne postoji univerzalno ljudsko pravo na ljetovanje ili zimovanje. A bome ni na mobitel i wi fi.

    Ono što ljevicari univerzalno guraju kao pozeljno i dobro, rijetko polazi od njih samih. I ti i ja zarađujemo više od 95% ljudi u Hrvatskoj. Obojica dakle znamo da imaš dovoljno i za stan i za auto i za rezije i za zimovanje i za ljetovanje. I da mozes ustedjeti, ako ti i zena zarađuje slicno. Zasto viškom ne platiš rezije drugome, priustis ljetovanje i stavis normalan rucak na stol?

    Ne kazem da se mozda i ne bavis nekim humanitarnim radom, ali ja zaista jos nisam nikad upoznao socijalista koji je svoju imovinu razdijelio drugima. Imaš viška? Daj ga. Razdioba i preraspodjela mog novca nije nikakvo univerzalno ljudsko pravo.

    Ostvarujemo vec kroz poreze tu preraspodjelu i pokrivamo lijecenja, gradimo kulturne ustanove, obrazujemo druge, placamo zajedničku sigurnost itd. I neka je tako, to jest funkcija naseg uduzivanja u drustvo, u drzavu, a ne osiguravanje ljetovanja. Za to se čovjek pobrine ili ne pobrine sam. Kao i za visinu svoje plaće. Ili druge vrste prihoda.
  • Frodo
    65


    Kad već spominješ univerzalno pravo na… znaš li za teoriju univerzalnog temeljnog dohotka? Popularizirao ju je zadnjih nekoliko godina nizozemski povjesničar i novinar Rutger Bregman s knjigom Utopija za realiste.
  • NitkoBitan
    11.5k
    Kad već spominješ pravo na univerzalnost, znaš li za teoriju univerzalnog temeljnog dohotka?Frodo

    Univerzalni temeljni dohodak bi se samo prelio na inflaciju i stvorio od ljudi neradnike te dodatno opteretio i demotivirao one koji rade u privatnom sektoru i placaju poreze. Nastao bi totalni kaos.
  • Frodo
    65


    Slažem se, ne podržavam to iako autor ima jaku moć argumentiranja. Moguće da je ostvariv u manjim društvima, naseljima. Svi uspješni primjeri koje navodi upravo su se ostvarili u manje više seoskim zajednicama koliko se sjećam.
  • miro
    3.1k
    Ma bezveze trošimo tu riječi (mimo Dinama) iz toliko različitih priča svi mi dolazimo, nećemo se nikad oko ideologija složit. Osobno mislim da takozvana NDH, koja je u ustavu imala RASNE ZAKONE ne smije biti nikakav uzor nikome.
    S druge strane NEMA opravdanja za revanšizam koji je uslijedio nakon '45.

    Samo ljubav, samo Dinamo
  • Mali dioničar
    13.9k
    Vezano za apologete partizana i jednostranačkog sustava, nevjerojatno je licemjerje recimo kreatora obrazovnog sustava za vrijeme komunizma.

    Ovak iz magle se sjećam da nam je u školi bilo predavano da je šestojanuarska diktatura bila loša jer eto jedan čovjek u ovom slučaju kralj je odlučivao o svemu u državi.

    O tome su paralelno pričali zagovaratelji diktatora za čiji su rodjendan trčali mladi diljem Jugoslavije, radili su se sletovi, u svakoj Republici i Pokrajini je imao barem jedan grad/selo nazvan po diktatoru, a njegove vile su nebrojene kao i luksuzni brod, podzemni gradovi, privatni otok i slične sitnice. Di je tu bio egalitarizam? Kaj onda nije svaka obitelj ljetovala na Brijunima, vozila se Galebom i kaj svaki bravar nije pušio cigare i karao Sophiu Loren?
  • db-izbjeglica
    12.5k
    Ja sam senzibilan sa ljudima koji ne mogu, ljudima kojima priroda/bog/slučajnost nije podarila zdravo tijelo i um te njihovim bližnjima koji se moraju brinuti o njima...

    Ostali, dajte molim vas... Ljudi dolaze raditi u hrvatsku iz nepala i filipina, al našim neradnicima je nemoguće naći posao i pošteno raditi? Danas u hrvatskoj ne radi samo onaj tko ne želi raditi.

    Ako smatraš da je tu premalo love...radi i traži bolji posao, učini nešto za sebe, nauči raditi nešto što je bolje plaćeno. Puno korisnije od kukanja i traženja da se drugi pobrinu za tebe.
  • NitkoBitan
    11.5k
    Ljudi dolaze raditi u hrvatsku iz nepala i filipina, al našim neradnicima je nemoguće naći posao i pošteno raditi? Danas u hrvatskoj ne radi samo onaj tko ne želi raditi.db-izbjeglica

    Ne znam znas li ali nasi poslodavci dobivaju razne beneficije za zaposljavanje stranih radnika od strane HZZa/drzave na koji nacin tocno ne znam ali sam cuo nesto u smislu da Filipinci na 5000kn place za pomocne radnike u kuhinji u centru zga dobiju tipa jos 3000 od drzave tako nesto + jos neke porezne olaksice za poslodavca. I kako onda biti zadovoljan svojom placom kad znas da neki debil s druge strane svijeta koji ni je zna jezik ima placen smjestaj, obrok i vecu placu od tebe za isti posao. Iskreno se nadam da je to financirano od strane EU, ako nije onda sramota.

    Uglavnom zelim reci da ima ljudi koji ne rade a zele radit za bolju placu ali eto drzava si je sama stvorila uvjete da je poslodavcu isplativije zaposlit stranca nego domaceg radnika. Da se drzava ne mjesa gdje se ne bi trebala mjesat bilo bi isplativije zaposlit domaceg radnika nego ovom platit avionsku kartu, smjestaj i 2,3 obroka u danu.
  • Neki tip
    18.8k
    Kad već spominješ pravo na univerzalnost, znaš li za teoriju univerzalnog temeljnog dohotka? Popularizirao ju je zadnjih nekoliko godina nizozemski povjesničar i novinar Rutger Bregman s knjigom Utopija za realiste.Frodo

    Znam, a što mislim o tome, napisao je već @NitkoBitan. :)

    I ne spominjem pravo na univerzalnost, nego univerzalno pravo na.. :)
  • db-izbjeglica
    12.5k
    nemam pojma, nikad nisam čuo za takve beneficije prilikom zapošljavanja stranaca, znam da iste postoje za zapošljavanje mladih. također, postoji i ono prvilo da radnu dozvolu za stranca možeš dobiti ako dokažaš da nisi mogao naći radnika na našem tržištu (ne vrijedi za sva zanimanja).
  • Neki tip
    18.8k
    Svakome tko se ne može pobrinuti za sebe treba pomoći, jadno je i tužno i sebično i užasno društvo koje nemoćne i slabe pušta da se "pobrinu sami za sebe". To oni ne mogu i to je isto kao da kažeš "neka crknu".

    Ali to nitko ovdje i ne govori..

    Radi se tek o tome da državi nije funkcija da regulira visinu plaće koja je dovoljna za takav i takav život. To nijednu državu još nije usrećilo i sacuvalo ni uspjesnom ucinilo.
  • NitkoBitan
    11.5k
    postoji i ono prvilo da radnu dozvolu za stranca možeš dobiti ako dokažaš da nisi mogao naći radnika na našem tržištu (ne vrijedi za sva zanimanja).db-izbjeglica

    Pravilo ko pravilo, uvijek se nade nacin za zaobici pravilo. Sto se tice ovog konkretnog slucaja pronalaska domace radne snage to je vrlo jednostavno za "zaobic", stavis u oglas placu za koju znas da se nece niti jedan domacu radnik javit i otvoris si tako put za zaposljavanje stranca. Bilo je price o ovome u nekom clanku na nekom portalu ali mi se ne da sad to trazit.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.