• Mali dioničar
    14.1k
    @Baneki je apsolutno u pravu vezano za Ameriku jer se tamo po rangovima natjecanja direktno kupuje novcem jer za svaki stupanj natjecanja u nogometu postoji cjenik koliko košta franšiza.

    Kod nas je apsolutno nemoguće da se skupi Inter Miami i krene iz prve lige jer je Beckham skupio investitore za franšizu u prvoj ligi.

    Na kraju krajeva, cijeli nogometni svijet se digao protiv Superlige, a zašto ako se u Americi može sportski sustav razvijati isto kao i u Europi. Pa nisu se ljudi pobunili protiv ulaska novca nego protiv promjene cijele nogometne arhitekture na štetu postojećih klubova sa tradicijom.

    Jasno da je i Vlado Zec dofurao Kamen Ingrad u Prvu ligu novcem, ali morao je ispoštovati stupnjevanje natjecanja kao što je trenutni slučaj sa Bjelovarom, Ždralovima ili Dugim Selom koji možda imaju disproporcionalno puno novca u odnosu na konkurenciju, ali moraju ispoštovati sustav i napraviti nogometne akademije s pripradajućim trenerima da bi išli u rang više.

    Isto tako, u raspravi se spomenuo Zakon o sportu koji bi kao trebalo mijenjati “da se omogući ulazak kapitala.” Prema Zakonu o sportu i te kako je omogućen jer se i postojeća Udruga se može preoblikovati u d.d. a i može se osnovati š.d.d. od nule i opet za razliku od Amerike s tim š.d.d. krećeš od zadnje lige pa makar skupio i 100 milijuna kuna kapitala.

    Slažem se sa Dedom da se radi o dva kvalitetna forumaša pa nema potrebe za komunikacijom koja je ispod pojasa jer nam je svima ovdje stalo do toliko spominjane “zajednice” Dinamovaca. Pa ok, jasno da se ne slažemo u svemu, ali te dječje fore “nemaš pojma”, “bubnuo si” i slično ne pridonose kvaliteti foruma.

    Iako je tema “ostali sportovi” pišem o nogometu jer ne znam stanje u ostalim sportovima, nadovezujem sa na raspravu Amerika-tradicija.
  • Mlađi referent
    10.5k
    Kod nas je apsolutno nemoguće da se skupi Inter Miami i krene iz prve lige jer je Beckham skupio investitore za franšizu u prvoj ligi.Mali dioničar

    Ne znam samo di je Inter Miami bio spominjan i njegov ulazak u prvu ligu

    Baneki je rekao par stvari

    1. Ako te ne draftaju u NBA da se više ne baviš košarkom - netočno

    2. Karijera ti je gotova s 22 jer nemaš di dalje igrat osim škola i collegea - netočno

    3. Ne postoji Prigorje iz Žerjavinca / nijedno selo nema klub - netočno, poluprofesionalni do amaterski klubovi postoje, postoji ih bezbroj. Najčešće u regionalnim ligama.

    Jedino kaj je točno je kaj lige imaju zatvoreni tip. Ja isti tip ne zagoravam i nisam uopće komentirao o tome na ovoj temi, već se on nadovezao s offtopicom.
  • Mali dioničar
    14.1k
    Jedino kaj je točno je kaj lige imaju zatvoreni tip.Mlađi referent

    Tebi je to “jedino”.

    Radi se o suštini.

    Vezano za privatne lige ima ih i kod nas. Ima Tika taka liga, ima Trofej Dinamo, ima Liga managera pa po toj logici može se reći da kod nas možeš birati;

    1. Igrati u ligi koja se stupnjuje
    2. Igrati zatvorene lige / turnire

    Kod njih je teško imati 25 godina i biti amater koji se bori za naslov i promociju u rang više.
  • Mlađi referent
    10.5k
    Radi se o suštini.Mali dioničar

    Ne radi se o suštini, ne može se radit o suštini ako postoje 3 krivo navedene stvari i jedna ok i to na komentar koji se radi o navijačkoj kulturi i praćenju klubova i kojima ne ide rezultatski.

    Kod njih nema borbe u promociju za rang više s 25, nego se svake godine iznova boriš za ulazak u PO recimo, ako ti je to iskorak. I to sve stoji. No, i dalje možeš zaradit i s 25 ako nisi upao u NBA / NFL i karijera ti nikako nije gotova, ako ti želiš igrat određeni sport.

    I ponovno kažem, taj sustav je i po meni glup, isto bi se igrale otvorene lige. No, karijera ti NIJE gotova s 25 i postoje sve razine klubova koje slave ono kaj oni percipiraju kao uspjeh.
  • Ludovic IX
    5.3k
    a dal postoje youth academy ili je za klince sve za sport vezano za škole. ako je klinac talentirani nogometaš a njegova škola je takva da ju to ne zanima i nema momčad, jel mora mjenjat školi/grad ili postoje mjesta di klinci mogu trenirati mimo škole?
  • Mlađi referent
    10.5k


    Da, recimo Pop Warner bi trebala(?) bit najveća takva koja širi svoje kampove po Americi. Imaš i službenu NFL flag za kojeg nisam ziher je li se koristi i za skauting, gdje se onda talentiranoj djeci nude škole, faksovi, stipendije.

    Također postoji solidan broj onih koji idu uz ove mid-level lige, odnosno regionalne. Recimo ako neko područje Missourija ima svoju neku ligu koju su osnovali radi zabave, često se tu uključe i djeca.

    No, moram naglasit, kako sam ja osobito fokusiran na američki nogomet, tu se i puno manje tih stvari može naći ( i za odrasle i za djecu) radi ipak velikog rizika koji taj sport nosi. U košarci, bejzbolu, “socceru”, softballu je takvih puno više.
  • Bosna86
    11.6k
    I ja sam proveo 3-4 g u Americi i iskreno nikad nisam čuo za te neke lige, a živio sam u glavnom gradu… Sto se nogometa tiče, van koledža i MLS, nisam čuo za neku drugu vrstu lige… Postoje lige gdje se skupi 15-20 ekipa uz neku kotizaciju i oni se natječu, ali to je malo profesionalniji termin poslije posla… Znam najmanje 5 ljudi koji su u Ameriku došli preko nogometa (dobili stipendiju pa posljedicno i vizu) i nikad mi nitko nije spomenuo tako nešto
  • Mlađi referent
    10.5k
    Pitaj ih, lagano za saznati, a i google je veliki prijatelj da se provjeri sve

    Ja osobno ne bi znao nikaj od ovog da mi vrlo bliska osoba i brat od najboljeg prijatelja nije tamo.

    Počeo se bavit tenisom u 25oj godini gdje igra po nekakvim sporednim turnirima u Miamiu i živi od toga
  • Mlađi referent
    10.5k
    MLS, nisam čuo za neku drugu vrstu ligeBosna86

    Drugi razred nogometa im je USL, treći USL League One, NISA, MLS Next Pro.
  • Zdravko Maček
    117

    Kako god bilo, ti sustavi zatvorenih liga amaterskog i poluamaterskog sporta u SAD funkcioniraju na drugom principu od Europskih ligaških sustava pod službenim savezima, i to je poanta svega. Neka je nama naše, a njima njihovo (i to kažem svjestan toga da u ovoj HR verziji "našeg" ima previše crnila, ali to nije do sustava natjecanja nego do nas)
  • Keyser Soze
    8.1k
    Štoviše, iz Dinama nam neslužbeno odgovaraju da, u slučaju da zaživi projekt koji je Aco pokrenuo, Dinamo neće tražiti dug po predstečajnoj nagodbi, a u drugim fazama spreman je graditi zajedničku priču u dijelu marketinga i drugim zajedničkim stvarima. Da se klubovi povežu, kao dva zagrebačka sportska brenda.
  • Remiza
    51
    Ide se u preoblikovanje u s.d.d.,tri kruga skupljanja love,prvo kapitalci pa onda dalje.

    Aco:Nazvat cu samo Attkinsa hahah
  • Mališan
    1.7k
    Manje više sve očekivano... jedino mi je nejasno i nedorečeno na koji nacin ce oni istisnuti trenutnu upravu iz kluba s obzirom da ekipa izglasava samu sebe i nema namjeru otic vec spalit zemlju iza sebe do stečaja. Nadam se da ce neko od novinara to pitat
  • Mališan
    1.7k
    Aco:Nazvat cu samo Attkinsa hahahRemiza

    „IGRANJE ZA CIBONU JE DEFINITIVNO BILA ODSKOČNA DASKA ZA MENE. JEDNA OD MOJIH NAJSLABIJIH KARIKA U TO VRIJEME PRI DOLASKU U ZAGREB BIO JE MOJ ŠUT. BOG JE TADA ODLUČIO POSLATI ACU PETROVIĆA KOJI MI JE PRUŽIO PRILIKU ZAIGRATI U CIBONI GDJE SAM IDUĆE DVIJE GODINE RADIO SA SJAJNIM ŠUTERIMA KAKO BI POPRAVIO SVOJU KOŠARKAŠKU MANU.“

    Chucky "Ustaša" je zagrebačka košarkaška preteča Olmića. Samo je njemu Cibona bila još veća odskočna daska u karijeri jer je Olmo došao kao veliki talent a Chucky je bio potpuna nepoznanica u košarkaškom svijetu. Potpisao je za Cibonu za 60.000 dolara, a nakon dve sezone u Ciboni u nba-u je dosegao ugovor od 24 milijuna dolara, tak će on uvjeren sam biti jedan od tih kapitalaca u prvom krugu kampanje koji će sigurno pogurat Acinu inicijativu
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.