• Mr Blue
    3.3k
    Nisam doslovno mislio da nitko ne navija za KK Dinamo, ali je broj mali i tesko ce rasti, bar ne dok Cibona postoji.Imamo Dinamo

    To je tvoje mišljenje, poštujem, ali se ne slažem u potpunosti. Ne kažem da će KKDZ u nekom trenutku imati više navijača nego Cibona, ali ja vidim potencijal da ima puno više ljudi na tekmama nego danas. Osim, naravno, ako se Cibona ne ugasi, a to stvarno mislim da nikome nije u interesu.

    Sigurno će to ovisiti i o samoj Ciboni, odnosno njihovom odnosu prema navijačima/zajednici. Razumijem da je starijoj ekipi koja je proživjela neka zlatna razdoblja Cibone to neshvatljivo, ali realno mlade ljude generalno Cibona ne interesira, osim onih koji tamo treniraju.

    Složit ćemo se valjda da su mladi ljudi pokretačka snaga društva, a ja trenutno vidim više mladih angažiranih oko KKDZ nego Cibone. Kamo sreće da ih ima puno više i na jednoj i na drugoj 'strani'.

    Evo ti moj primjer. Košarka me generalno ne zanima, ali ovdje i nije riječ samo o košarci. U 2-3 godine otkako je Rudeš postao KKDZ bio sam na puno više tekmi tog kluba nego Cibone u životu. I ne, nije zato jer se zove Dinamo nego zato jer su me svojim pristupom uvjerili da me žele kao navijača, člana, kao dio te zajednice.

    Cibona se već godinama (želim reći i desetljećima) postavlja elitistički i kao u najcrnjim mamićevskim danima i sami su sebi dostatni. To nije pristup kojim ćeš dobiti novu publiku, pogotovo ako si opterećen kriminalom, dugovima, politikom. Posebno ne jer kao klub iznad svega cijeniš rezultat, pa te onda vlastiti navijači gade kad on izostane jer ih nisi naučio da je klub mjesto okupljanja i nešto puno više od rezultata na papiru.

    Takav odnos klubova prema navijačima doživljavam kao rak ranu hrvatskog sporta općenito.

    attention seekingImamo Dinamo

    Ovaj dio ti je Tradicija bunta odlično objasnio i to je nešto što bi dosad svatko tko sebe smatra navijačem Dinama trebao znati.

    KKDZ mi uopce ne budi nikakve osjecaje kakve imam prema GNK Dinamu.Imamo Dinamo

    Niti igdje piše da mora, nismo svi isti. Ali je činjenica da postoje ljudi kojima 'budi jednake osjećaje'. A to vas ne bi trebalo vrijeđati, a ni smetati.
  • Keyser Soze
    8.1k
    realno mlade ljude generalno Cibona ne interesira, osim onih koji tamo treniraju.Mr Blue

    Ja se s ovim ne slažem. Cibona je "brend" i na velikim će utakmicama privući puno mladih i djece što se dobro vidjelo na finalu protiv Zadra.
    Cibonin problem je što je to klub kojem je u interesu imati mirnu publiku poput one na zapadu Maksimira, dakle ne neku navijačku skupinu kao BBB. Meni je osobno nekad baš drago otić na Ciboninu tekmu ABA lige ili PH gdje se spontano povede navijanje, ali je isto tako loše kaj nemaju konstantnu podršku.
  • ZGBhoy
    1.7k
    Volim sve Zagrebačke Klubove, takoreći Lokal Patriota i nadam se da će Cibona preživit, da vidimo kaj Aco i Saša sutra imaju rec.

    Lak se ove druge stvari tiče to jest KK Dinama, Futsal Dinama Itd to je meni jako drago da ima te Klubove jel Dinamo je kao Građanski vise od Imena i drago mi je da ima mladi entuzijasta koji ukaze trud, vrijeme i novac u njihove ideale
  • Mr Blue
    3.3k
    Cibona je "brend" i na velikim će utakmicama privući puno mladih i djece što se dobro vidjelo na finalu protiv Zadra.namodi grebza

    Sve si rekao. "Brand" koji će (mladi) ljudi doći pogledati na velikim tekmama, a ako stvari ne daj bože odu po zlu više nikad neće doći na tekmu niti će stvoriti privrženost prema klubu. Amerikanizacija sporta na djelu.

    Cibonin problem je što je to klub kojem je u interesu imati mirnu publiku poput one na zapadu Maksimira...namodi grebza

    Ali i to je na kraju legitiman izbor svih Ciboninih uprava unazad koliko već godina, samo to ima i svoje posljedice.

    U ovom kontekstu pričamo o dugoročnoj privrženosti navijača (pogotovo novih!) klubu, a ja osobno ne vjerujem da aktualni Cibonin model može to postići. I mislim da je posljednjih cca 20 godina ogledan primjer propasti takve klupske politike.
  • deda
    27.7k
    Problem mase klubova u Hr zadnjih godina je otuđenje od zajednice. Zato dolazi do velikog pada broja gledatelja.
  • Keyser Soze
    8.1k
    Slažem se, taj Cibonin model nije stvorio bazu navijača koji žive za taj klub makar ih bilo 20 i ako Cibona može išta prepisati od KKDZ onda je to odnos s navijačima jer kao klub ima veliki potencijal za to.
    Cibona je u mnogočemu slična NK Dinamu, nažalost u većini loših stvari poput loše komunikacije s navijačima, malverzacijama, lošim upravama ali i u nekim pozitivnim kao što su veličina kluba, povijest i uspjesi.
  • Mlađi referent
    10.4k
    Amerikanizacija sporta na djelu.Mr Blue

    Od svih stvari koje si napisao, ovo je jedino s čim se ne slažem.

    Ameri su toliko privrženi svojim klubovima da čak i u slučaju odlaska franšize iz tog grada nastavljaju navijat za isti pa makar promijenio cijeli identitet i bio udaljen i po 2000 kilometara, a čak i vrhunske ekipe koje dođu u grad i bore se za naslove nemaju navijače ako tradicionalno tu ne pripadaju.

    Određene NFL ekipe već nakon propale sezone k’o iz šale privuku po 20-30 tisuća ljudi na gostovanja. Svako selo prati lokalne klubove, collegi imaju široke mase koje ih prate itd itd
  • Baneki
    717
    A koje to američko selo ima neki klub? Tamo ako nisi nakon fakulteta upao u NBA ne baviš se više košarkom u SADu, barem do osnivanja ovih D liga, ali i one su povezane sa NBA ligom. Isto je sa svim drugim sportovima. Nema tamo druge, treće lige iz kojih se ispada, sport je organiziran samo po školama i fakultetima te profesionalnim ligama sa franšizama. Ne sviđa mi se taj koncept.
  • Mlađi referent
    10.4k
    Upis ti je ekstremno netočan, a i fulao si bit. Ne pričam o konceptu i sustavu, pričam o navijačkoj kulturi, privrženosti navijača za svoje klubove i “napuštanju istih kad ne ide”.

    D3 divizija u footballu ima oko 250 timova, koliko ih je s doslovno “sela”, a koliko iz grada od 30-40 tisuća stanovnika kaj je za SAD ništa, nisam brojao i nisam mislio da će se netko uhvatit na to doslovno.

    Svaka od tih ekipa privuče preko soma ljudi na stadion, one najveće i preko 7 soma. D1A ekipe privlače oko 30 soma ljudi u prosjeku. Tamo je normalno navijat za college ekipu i takvih fanatika je bezbroj.

    Monterey koji se natječe u CCCAA ( najlošija ) diviziji i koji je gradić od 30 soma ima 600 ljudi u prosjeku na footballu. Isti oni, imaju tim u običnom nogometu, potpuno nebitnom sportu kod njih, 3 i pol soma ljudi na stadionu.
  • Baneki
    717
    Pa ja sam pričao o organizaciji sporta, sve lige koje si naveo su sveučilišne lige. Izvan škola i fakulteta nema sporta u SADu. Ako neko selo ili grad nema fakultet nema svoju momčad u sportu. Normalno da će ljudi navijati za te momčadi ako je sport tako organiziran. To je sveučilišni sport ili školski kakav imamo i mi kod nas, ne tako dobro organiziran ali eto.

    Evo sad je u futsalu npr. sveučilišni prvak Bernays, ali mi imamo i amatersko profesionalne lige, amerikanci nemaju. Dakle, student s 22 godine koji je dobar u nogometu nakon diplomiranja nema tamo gdje igrati ako ga ne izaberu u neku profesionalnu ligu. Kod nas može u svom selu igrati nižerazredni nogomet. Tamo ne može, karijera mu je gotova s 22 godine.
  • SAS1987
    13.4k
    Ne pratim košarku ali Cibona se je gadno zajebala kada se odrekla boysa i sa time jako puno navijaca Dinama.

    Naravno, nije kriv klub sam po sebi nego uprave kluba.
  • Mlađi referent
    10.4k
    Izvan škola i fakulteta nema sporta u SADu.Baneki

    Jako, jako, jako krivo, to je dio koji te nisam htio ispravljat jer nije uopće bit mog komentara, ali očito si totalno krivo upućen, a to širiš dalje

    Sporta van collegea i škola ima koliko hoćeš. U footballu prvo i najpoznatiji ugašeni AFL.

    Od istog tipa imaš još MLF, USFL i ponovno uskoro ( od 23) XFL, a vjerojatno i još koju. Od ostalih profesionalnih liga koji se igraju na zatvorenom tipu imaš AFA, AFPL, najveću IFL i još nekoliko njih.

    Poluprofesionalnih, rekreativnih, college i sve ostalo imaš još 100injak brat bratu.

    I tako je u svakom sportu. Košarka ABA, NNBA, UBA itd itd

    Ne znam otkud ti sve ovo kaj si nadrobio
  • Fanboy
    2.1k
    Ne možete uspoređivati nogomet i košarku po navijačima, na kraju bili su Smogovci koje su Bandićevi ljudi razdijelili i uništili. Nije to bila prevelika grupa, no za košarku je tih 200-ak bilo relativno ok.
    Nogomet je potpuno druga dimenzija za bilo koji drugi sport, nešto neusporedivo. Europa se od svih drugih razlikuje jer je navijačka kultura dio povijesti, tradicije i mentaliteta ljudi. Manje se gleda kroz novac, a više kroz dio identiteta. Problem je što je kod nas politika otela sport od malih ljudi, postavila svoje ljude koji ga strukturno uništavaju. Sport kako kaže deda treba povezati sa lokalnim zajednicama. Kroz zakon o sportu omogućiti ulazak kapitala te bude bilo navijača i dobrih rezultata.
  • Mlađi referent
    10.4k
    Da ne pričam da su po primanjima drugi svijet za bilo kaj što kad nas nije elita, a u većini sportova dobijaju i više nego naša elita
  • masacusec
    3.1k
    Klub je sam po sebi kolateralna žrtva kretenskih, sebičnih i nesposobnih članova uprave koji su doslovno prisilno distancirali klub od navijača....
    Cibona će živjeti vječno, ako ne na terenu, onda u srcima!
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.