13.4k
    Ne znam na kaj misliš, utakmice su faktografija.
  • deda
    26.3k
    Krivi datumi, krivi rezultati, krive momčadi. Većinom se to istina odnosi na razdoblje između dva svjetska rata.
  • Stihl
    3k
    17.03.1991. Dinamo - Partizan, 5.godina BBB
  • Miro93
    2.7k
    Za ekipu iz Koprivnice i sve dinamovce koji su ikad pijančevali po Koprivnici ide sve i svašta....

3. Fešta na trgu u Koprivnici nakon finala kupa 26.5.2007. (plava noć u kafiću Stars) - https://www.flickr.com/photos/koprivnica-net/albums/72157631890789643

PREKID ZBOG KIŠE, LAMZIN VOLEJ I PROLAZ U FINALE

U samo godinu dana dvaput su gostovali u Budimpešti, dvaput ih je ondje dočekao Ferencvaros i – oba su ga puta pobijedili. Nakon što je Dinamo protutnjao pored zelenih 1962. godine u Srednjoeuropskom kupu nadigravši domaće sa 5:1, godinu kasnije ponovno su slavili na njihovu terenu. Na današnji dan, 24. travnja 1963. godine, maksimirski su nogometaši svladali Ferencvaros u gostima sa 1:0 i time si otvorili put ka svome prvom od dva europska finala.

Bio je to prvi ogled polufinala Kupa velesajamskih gradova, kasnijega Kupa Uefe, odnosno Europa lige. Pogodak je postigao Stjepan Lamza pet minuta prije kraja utakmice. Zagrepčani su kasnije pobijedili i u uzvratnom dvoboju u Zagrebu, slavili s 2:1 i plasirali se u finale gdje je u dvjema utakmicama ipak bolja bila Valencia.

Zanimljivo je da je Dinamo u samo godinu dana svladao Ferencvaros u sve četiri međusobne utakmice: u oba ogleda u skupini Srednjoeuropskog kupa 1962. i u oba polufinalna dvoboja KVG-a godinu kasnije.

Ovaj drugi budimpeštanski okršaj ponajprije ostaje zapamćen po snažnom pljusku i olujnom nevremenu pri čemu je gotovo polovica gledatelja napustilo stadion usred utakmice. Štoviše, čehoslovački je sudac Adolf Mach zbog vremenskih uvjeta, koji su bili na rubu regularnosti, prekinuo utakmicu na 15 minuta.

Pogodak je osvanuo pet minuta prije kraja kad je Ivica Cvitković zavrnuo s desnoga krila, a Lamza loptu dočekao na “drugoj stativi” pa sa sedam metara volejem zakucao u mrežu.

Dinamo se bolje snašao i stvorio zahvalnu zalihu uoči uzvrata u Zagrebu. Prije utakmice plave je ohrabrivao i njihov nekadašnji znameniti trener, Mađar Marton Bukovi, svojedobno i sam igrač Ferencvarosa.

“Stati na loptu i vi pobijedila”, sugerirao je Bukovi Zagrepčanima na svojem simpatičnom i prepoznatljivom “mađarsko-purgerskom” dijalektu.

Mađarsku obranu najviše su namučili Lamza i Berislav Ribić. Domaći su novinari hvalili kompletnu momčad plavih, isticali sigurnost vratara Zlatka Škorića, tvrdili da je Branko Meštrović bio neprelazan, divili su se hitrini bekova Rudolfa Belina i Mirka Brauna, istaknuli da su Željko Perušić i Željko Matuš sigurno i čvrsto držali defenzivni blok u veznom redu, a u napadu “nered” domaćima pripremili Lamza, Ribić i Slaven Zambata.

Budimpešta, 24. 4. 1963.

Kup velesajamskih gradova, polufinale, prva utakmica

Ferencvaros – Dinamo 0:1

Nepstadion

Ferencvaros: Aczel, Novak, Havasi, Vilezsal, Matrai, G. Kocsis, Kökeny, Rakosi, Albert, Orosz, M. Fenyvesi

Trener: Jozsef Meszaros

Dinamo: Škorić, Belin, Braun, Matuš, Meštrović, Perušić, Cvitković, Zambata, Kobeščak, Ribić, Lamza

Trener: Milan Antolković

Sudac: Adolf Mach (Čehoslovačka), Gledatelja: 25.000

Strijelci: 0:1 Lamza (85.)
  • masacusec
    2.9k
    To je u rangu McGregorovih papagaj izjava: "Odlazim u mirovinu".
  • Krizy
    33.6k
    24.4.1926.

Gradjanski i Hajduk odigrali su dvije uzastopne, „back to back“ prijateljske utakmice na igralištu u Koturaškoj. Purgeri su u subotu, 24. travnja 1926. godine, pobijedili s 3-2, a dan kasnije s nešto uvjerljivijih 4-2. Prvoga dana Hajduk je poveo golom Mirka Bonačića, izjednačio je Stjepan Pasinek iz 11-erca, purgere u vodstvo doveo Jenö Szaraz Abraham, također s bijele točke, da bi Bonačić novim pogotkom izjednačio do poluvremena. Pobjedu Gradjanskom osigurao je Emil Perška u akciji u kojoj je Dragutin Vragović iz slobodnog udarca pogodio vratnicu. Drugoga dana plavi su vodili 4-0. U samo pet minuta razmaka u drugom poluvremenu mrežu su tresli tri puta, pogađali su Rudolf Hitrec, Franjo Joža Giller i Emil Perška. Ubrzo potom Giller je zabio i četvrti gol purgera. Smanjili su Ljubomir Benčić i Marko Markovina.

24.4.1996.

U pripremnoj utakmici uoči Europskog prvenstva Engleska i Hrvatska odigrale su na Wembleyu 0:0. Bila je to predzadnja provjera „vatrenih“ uoči nastupa na EP. Za Hrvatsku su u tom dvoboju nastupila osmorica nogometaša koji su u karijeri igrali i za Dinamo: u prvoj postavi bili su Davor Šuker, Zvonimir Boban, Robert Prosinečki i Dubravko Pavličić, a s klupe su uskočili Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Igor Pamić i Mladen Mladenović.

24.4.2004.

U nogometnoj „poslastici“ u Varaždinu Dinamo je u 6. kolu Lige za prvaka u zadnjih 16 minuta prokrenuo vodstvo Varteksa od 3-1 u svoju pobjedu 4-3. Varaždinci su vodili golovima Zorana Kastela i Nedima Halilovića, smanjio je Dumitru Mitu, a Ivan Jolić povisio na 3-1 u 70. minuti. Preokret je inicirao maksimirski branič i kapetan Goce Sedloski koji je u 74. minuti uzeo loptu u gužvi i sa sedam metara proslijedio je u mrežu smanjivši na 3-2. U gužvi u kaznenom prostoru Varteksov je branič Kristijan Polovanec skrenuo loptu u svoju mrežu za 3-3 dok je pobjedu Dinamu osigurao Branko Strupar golom dvije minute prije kraja.