• Miro93
    2.7k
    Hajduk - Dinamo 2:3, 18.3.1990.
    Olimpija Ljubljana - Dinamo, 1990/1991
    Dinamo - Crvena Zvezda 3:2, 18.5.1991. (zadnja utakmica protiv Zvezde u Yu prvenstvu).
    Valentinovo, 2009. Red Bull - Dinamo, prijateljska
    106808759_1661057120711922_2867634138237275486_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-3&_nc_sid=973b4a&_nc_ohc=80ADuhjQeYgAX9aIlE3&_nc_ht=scontent.fzag4-1.fna&oh=b26dc66eac7aa8e5a20ea5ca3c71ebc5&oe=609C9B5D

19.4.1967. - KVG 1/4, Dinamo - Juventus 3:0

Više nije bio siguran je li ravnotežu izgubio na nekoj od vožnji u Tivanu, tada popularnom zagrebačkom lunaparku, ili na maksimirskom travnjaku gdje ga je „izvozao“ Stjepan Lamza… Tadašnja zvijezda svjetskoga nogometa, proslavljeni Španjolac Luis del Sol, predvodio je Juventus u okršaju protiv Dinama u četvrtfinalu Kupa velesajamskih gradova te slavne, 1967. godine. Bio je to nadahnuti, razigrani, sigurni, čvrsti i stameni Juve… Da, bio je takav gotovo cijele sezone, na krilima je takve igre upravo tih dana ulovio i naslov talijanskoga prvaka. Ali, protiv Dinama nije pokazao ni natruhe takve izvedbe, ni u Torinu niti u uzvratu u Zagrebu. A, nije zato što mu je na putu bio još nadahnutiji, razigraniji, sigurniji, čvršći i stameniji – Dinamo! Pogotovo u uzvratu u Zagrebu, prije točno 50 godina, 19. travnja 1967.

– Znate li što je Lamza napravio Del Solu? Gurnuo mu je loptu jednom kroz noge, onda mu je petom vratio, a ovaj pao. Štef se onda okrenuo publici, raširio ruke i pitao: ‘Treba li još kaj?’ – prisjeća se tadašnji Dinamov kapetan, vratar Zlatko Škorić.

Popularni je Žoga kapetansku vrpcu navukao zbog izostanka Slavena Zambate, koji je početkom proljetnog dijela natjecanja stradao u „sendviču“ oštrih braniča Sarajeva u kup utakmici u Maksimiru.

– Šteta što smo ispustili Juventus iz šaka… – nevoljko je mrmljao Rudi Belin nakon prve utakmice u kojoj su plavi posve nadigrali Juventus, a na kraju otišli „samo“ s remijem, 2:2.

Čak su i talijanski novinari pesimistično pisali: “Ako Dinamo i u uzvratu zaigra kao u prvoj utakmici, Juventus nema što tražiti.”

U onom su prvom dvoboju domaći poveli, Hrvoje Jukić izjednačio pa potom zabio još jedan pogodak za 2:1. Gino Stacchini izjednačio je dalekometnim plotunom u završnici, a domaći izvjestitelji zavapili: „Stacchini je spasio u Torinu, što li će biti u Zagrebu?“

Nadu su tražili u povratku središnjih braniča Bercellinija i Sartija koji su se oporavili za uzvratni dvoboj, a pomalo ih je ohrabrio i Dinamov poraz u prvenstvenoj utakmici protiv Željezničara u Sarajevu. Na Grbavici je bilo 2:1 za „Želju“, a talijanski su novinari, zbunjeni takvim ishodom, nagađali: „Dinamo u Sarajevu vjerojatno nije istrčao u sastavu u kojem je igrao u Torinu.“

Naprotiv. Istrčao je u posve identičnoj postavi. Valjda je i to jedan od razloga naglo nabujalog optimizma i kod popularnoga Juventusova trenera, Paragvajca Heriberta Herrere: „Dolazimo u Zagreb s visokom ambicijom prolaska u sljedeći krug, a to znači da nećemo igrati defenzivno. Nije to svojstveno temperamentu mojih igrača.“

Iako je upravo defenzivni nogomet uvijek bio odlika talijanskih momčadi, Herrera je, eto, isticao da je temperament njegovih igrača, s naglaskom na fantasiste – Španjolca Del Sola i Brazilca Chinesinha – posve drukčiji.

A, Dinamo je i u uzvratu protiv Juvea osvanuo s istom jedanaestoricom. Postojala je, istina, mala šansa da se u sastav vrati oporavljenik Zambata, stisnuo je zube, ali ipak nije mogao zaigrati. Njegovu je devetku, kao i tri tjedna ranije u Torinu, obukao Josip Gutzmirtl.

Na bokovima su osvanuli Rudi Cvek na desnoj i Marijan Brnčić na lijevoj strani, Belin je tom prilikom igrao libera, Mladen Ramljak stopera, na desnom je krilu bio Marijan Novak na lijevom Krasnodar Rora, dok je Zlatko Mesić bio korektor veznoga reda iza ofenzivnih vezista Jukića i Lamze. Gutzmirtl je, dakle, bio svojevrsna „lažna devetka“.

Takav je „koktel“ dovitljiva trenera Branka Zebeca posve slomio Juve! Plavi su od starta zaigrali žestoko, napadački. Već je u četvrtoj minuti Brnčić projurio lijevom stranom, zavrnuo na „drugu stativu“, a Novak glavom pogodio za 1:0. Razigrao se i Lamza koji je njihao „Torineze“ kao na ljuljački, Talijani su letjeli u prazno… Uslijedio je Jukićev prodor pa Mesićev projektil za 2:0. Rasplesao se i Rora unatoč tome što je u klinču s Castanom ostao razbijene arkade pa nastavak utakmice igrao s povezom.

Belin se nedugo ranije vratio iz vojske i – opet predstavio svoj klasični „trade-mark“. Sredinom drugoga dijela izveo je slobodan udarac, malo iskosa s lijeve strane nadomak kaznenom prostoru. A, kad Belin na tom mjestu namjesti loptu, navijači već zadovoljno trljaju dlanovima. Ipak, ovom je prilikom tek za koji centimetar promašio vrata. Desetak minuta kasnije – nije bilo greške! Opet slobodan udarac na gotovo istom mjestu nakon što su Talijani srušili Jukića. Belin je opalio preko živoga zida, a lopta klizila iznad očajnički raširenih ruku vratara Anzolina.

Attachment
    Screenshot_20210419_131651 (52K)
    6.8k
    Na današnji dan:

20.4.1986.

U utakmici 25. kola Dinamo je pobijedio Crvenu zvezdu s 3:1. Dvostruki je strijelac bio Snješko Cerin, a jedan je pogodak postigao i Boro Cvetković.

20.4.1988.

Dinamo i Hajduk odigrali su 1:1 u prvenstvenoj utakmici na stadionu Maksimir. Plave je u vodstvo doveo Vlado Kasalo u 42. minuti, a izjednačio je Alen Bokšić u 81. minuti.

20.4.2013.

Maksimirski su nogometaši pobjedom protiv Cibalije u Vinkovcima s 1:0 osigurali naslov prvaka četiri kola prije kraja natjecanja. Strijelac je bio Tin Jedvaj. Ovo je ujedno i jedini Jedvajev pogodak za Dinamo.

20.4.1966.

Dinamo je odigrao 1:1 na NEP stadionu u Budimpešti u prijateljskoj utakmici protiv mađarske reprezentacije. Domaći su poveli u 23. minuti golom Janosa Farkasa, a izjednačio je Slaven Zambata u 41. minuti. Plavi su sparirali Mađarima koji su se pripremali za Svjetsko prvenstvo u Engleskoj.
  • Miro93
    2.7k

Naletio sam na ovu zastavicu od Magdeburga, inače nekad dosta uspješnog njemačkog kluba. Sad kad gledam taj sažetak ne mogu vjerovati da Dinamo to nije prošao bez obzira na poraz od 2:0 u prvoj utakmici. Toliko prilika i još onakav prvi gol :rage: Ne znam kako s time živi onaj koji je zviždao (ako je još živ) :wink: Čini se da smo i tada bili pretplaćeni za glupe golove.
    Attachments
    1976. (81K)
    Magdeburg (273K)
  • Krizy
    33.6k
    21.4.1970.

Dinamo je u prijateljskoj utakmici u Maksimiru pobijedio Benficu 2:0. Bio je to oproštajni nastup Stjepana Lamze, a Portugalci su zaigrali sa zasigurno najslavnijim sastavom u klupskoj povijesti na čelu s nezaboravnim Eusebijem, Simoesom i Torresom. Za Dinamo su kao gosti nastupili Hajdukov branič Dragan Holcer, tadašnja zvijezda Sarajeva Vahidin Musemić, kao i član zeničkog Čelika, Josip Lalić, koji je nekoliko mjeseci kasnije i potpisao za Dinamo. Lamza je u 35. minuti u trku lijevom vanjskom poslao loptu u vratarov gornji desni kut za 1:0 dok je Lalić u 41. postavio konačnih 2:0.

21.4.1991.

Dinamo je u prvenstvenom dvoboju pobijedio Sarajevo s 8:1. Trostruki je strijelac bio Zvonimir Boban, dva je pogotka dodao Davor Šuker, a po jedan Josip Gašpar, Kujtim Shala i Mladen Mladenović.

21.4.1999.

Rijeka je u 2. kolu Lige za prvaka u Maksimiru pobijedila tadašnju Croatiju 1:0 golom Boška Balabana u 14. minuti. Nakon utakmice morao je odstupiti Dinamov trener Velimir Zajec kojeg je dan kasnije zamijenio Ilija Lončarević.