• miro
    3.4k
    imao je u najslavnije doba i komunističku crvenu petokraku, pa ga ne smatram komunističkim, jugoslavenskim klubom
  • Navijač Dinama
    7.6k
    pa jel nisu i Židovi u to i sadašnje vrijeme u HR(ovo što ih je ostalo) po nacionalosti Hrvati? :chin:

    Ako će se ljudi pobuđivat i sankcionirati ustaške pjesme, slike i simbole, onda se isto tako trebaju pobudit i sankcionirati i komunistički te četnički. Recimo ovi na vlasti, napadaju se prvi simboli što govori da su ovi drugi na vlasti, a to otvoreno pokazuje politika, tako i mediji koji nisu u našim rukama. Koliko je sve otišlo daleko govori evo npr. slučaj nekad iz Varaždina gdje se nije dozvolila spomen ploča ubijenoj časnoj sestri jer je pisalo da je ubijena od strane komunista i to službeno od strane grada i sve prošlo ispod radara... dogodio se Bleiburg gdje nisu svi ljudi ns tome Bleiburgu bili ustaše, no to se sve događa u zemlji koja je potpisnica EU nekakve deklaracije o osudi svih totalitarnih režima, a imamo ljude koji osuđuju samo njima nepodobne a druge slave u kumrovcu, jedan od onih koji to slavi je sada i gradonačelnik Zagreba i cijela ta bolesna klika.

    Dinamo kao Dinamo je uvijek bio nekakav politički klub, i grupa kao takva je uvijek bila desno od spektra, neki više neki manje, manite me te priče Dinamo nije politički klub, to što je sada manje nego je to bio za vrijeme Yugo režima, je nešto drugo. Ali se i dalje puno ljudi prije svega indetificiraju kao Hrvati i kroz tu dinamovštinu i slično. Ako cemo rec da je uredu da lijevi i neoliberalni navijaju za naš klub, onda kasnije kad budu htjeli svoje zakone donosit onda će i to pasat, pa cemo od desnijeg kluba i same grupe doć do nekakve "apolitičnosti" to mi je to valjda najofucanija faza pogotovo za strane tribine(one u Njemačkoj kad se satro nazivaju nekim apolitičarima).

    imao je u najslavnije doba i komunističku crvenu petokraku, pa ga ne smatram komunističkim, jugoslavenskim klubommiro

    Imao je zbog svog inata i svega ostalog upravo najmanju jer Dinamo je uvijek bio i uvijek će biti Hrvatski pa onda sve drugo.
  • The Undertaker
    4.3k
    Tko zna kako će buduće generacije vrednovati navedenu trojicu...
    Inače, da se nadovežem na raspravu, u povijesnim knjigama treba pisati istinu, ma kako ona dobro ili loše izgledala u ovom trenutku. Tu istinu treba staviti i u kontekst vremena u kojem se događala.
  • BluePhone67
    3.4k
    O čemu ti, kakva zvijezda ? Pričamo o Gradjanskom, ne o Dinamu.
  • Tongo Doumbia
    2.6k
    Da. Naučen sam i znam da su svi članovi moje obitelji, upravo zbog ove "desno od spektra" činjenice i progona te lošeg/jadnog života kojeg su živjeli i osjećali u tadašnjoj državi, krenuli navijati za Dinamo. Sigurno ne zbog Belina, Lamze, Cicinog " Oxforda" ili Mlinkinog driblinga, jer kurca o nogometu i lopti znali nisu. Kasnije je to ušlo u identitet, ali osnova je jasna. Potpis.
  • Paggini
    9k
    Dinamo kao Dinamo je uvijek bio nekakav politički klub, i grupa kao takva je uvijek bila desno od spektra, neki više neki manje, manite me te priče Dinamo nije politički klub, to što je sada manje nego je to bio za vrijeme Yugo režima, je nešto drugo.Navijač Dinama

    Dinamo i Građanski nikad nisu bili politički klubovi, ali su bili politički simboli, to su dvije različite stvari. Dinamo je građanski klub, za bogate, za sirotinju, za lijeve i za desne.

    To što je grupa orijentirana desno, ne znači da je sam klub orijentiran desno ili lijevo ili u sredini. Dinamo kao klub je apolitičan, grupa kao takva je politična. A ako grupa odluči da će ići prema lijevo ili prema centru, to je njihova odluka koja, opet, nema veze s Dinamom.

    S obzirom na simboliku kluba i značenje koje je imao je korišten od raznoraznih klauna i spodoba u političke svrhe, ali to je uvijek na kraju propalo jer zašto? Dinamo nije politički klub.
  • Sljeme
    1.9k
    Dinamo i Građanski nikad nisu bili politički klubovi, ali su bili politički simboli, to su dvije različite stvari. Dinamo je građanski klub, za bogate, za sirotinju, za lijeve i za desne.

    To što je grupa orijentirana desno, ne znači da je sam klub orijentiran desno ili lijevo ili u sredini. Dinamo kao klub je apolitičan, grupa kao takva je politična. A ako grupa odluči da će ići prema lijevo ili prema centru, to je njihova odluka koja, opet, nema veze s Dinamom.

    S obzirom na simboliku kluba i značenje koje je imao je korišten od raznoraznih klauna i spodoba u političke svrhe, ali to je uvijek na kraju propalo jer zašto? Dinamo nije politički klub.
    Paggini

    Nikada klub nije bio apolitičan. To je nemoguće.

    Građanski je i osnovan iz otpora mađarizmu kao prohrvatski klub, kaj je i nastavio biti u prvoj Jugi i NDH. U vrijeme druge Juge pod imenom Dinamo bio je simbol hrvatstva. Raspadom Jugoslavije opet stoji na braniku Hrvatske. U ovoj državi više puta je klub podržavao razne politike od HDZ u srcu do podrške Ukrajini. Prema tome klub nikada nije bilo apolitičan niti bude bio jer ga čine ljudi koji imaju svoje stavove i vrijednosti.
  • Mlađi referent
    11.1k


    Itekako su bili politički klubovi

    Građanski za vrijeme NDH, a Dinamo u periodu od ‘91 do ‘00. Šlihtanje s režimom, financijske potpore, promocija države i ideje kroz sport. Upravo je to definicija političkih klubova, ne znam kako drukčije bi to mogli definirat.

    Dinamo od svog osnutka ‘45 pa do Tuđmana je bio to kaj kažeš, politički simbol koji od politike nije imao preveć koristi. Iz razloga jer je tadašnjoj vlasti bio nepodoban.
  • Paggini
    9k
    Upravo je to definicija političkih klubovaMlađi referent

    Pa to bi podrazumijevalo da je Dinamova primarna svrha bila promicanje neke stranke ili pokreta. A to nikad nije bila svrha ni Građanskog ni Dinama, nego je to bio nogomet. Uzmimo za primjer "vojne klubove" bivšeg sistema kojeg su vodili pripadnici vojske i bio je produžetak te utjecajnosti vojske. Dinamo nisu osnovali političari niti je on ikad bio produžetak neke stranke.

    Opet, možda će zvučati kao semantika, ali Dinamo je bio "političan" zbog svojih vrijednosti i značenja (a i zbog konteksta vremena kad ništa u ovoj zemlji nije moglo biti apolitično), ali ja ga ne bih nikad zvao političkim. Druga stvar što su ga po svoje uzeli pavelići, tuđmani, mamići i slični, pa se na silu htjelo učiniti Dinamo produžetkom nekih njihovih političkih i inih ideja, ali to je njihova fiksacija, a ne poanta kluba.

    Na kraju dana, nisu za Dinamo navijali u Jugi samo "desničari" i "antinacionalni elementi"...
  • Mlađi referent
    11.1k
    Pa to bi podrazumijevalo da je Dinamova primarna svrha bila promicanje neke stranke ili pokreta. A to nikad nije bila svrha ni Građanskog ni Dinama, nego je to bio nogomet.Paggini

    Svrha svakog nogometnog kluba je nogomet, po toj liniji nijedan klub nikad nije bio politički klub. Naravno da je osnova nogomet, kroz nogomet se širi ideja i radi promocija onog kaj režim zamisli. Građanski je to radio u NDH, a Dinamo 90ih, mislim samo ime Croatia koje je trebalo širit glas o Lijepoj Našoj.

    Tako je i Real bio politički klub, a osnova mu je nogomet, tako je bio i Hajduk kao “prvak” antifašističke Europe. On u svom osnivanju to ne mora bit, ali s vremenom postane. Od toga se pobjeći ne može
  • Paggini
    9k


    A mislim, sve ovo što kažeš je točno, samo što moja percepcija je drugačija. Da je Dinamo osnovao HSS recimo i da je bio u službi HSS-a, mogao bih ga gledati kao politički klub u jednom stadiju svog postojanja. Ali to da je tuđman uzeo Dinamo i htio ga učiniti nekom svojom svehrvatskom fiksacijom ne priznajem kao bivanje "političkim klubom" jer Dinamo to ni u tom trenutku nije bio, osim u očima tuđmana i služavnika.

    Opet kažem, Dinamo jest političan bio u većoj ili manjoj mjeri jer se to nije moglo izbjeći, ali meni je u glavi definicija političkog kluba nešto drugačija.
  • Droljo
    5.7k
    Po meni, klub ne bi trebao biti uopće političan ili vezan uz politiku. Pogotovo sada kad smo se riješili smrada i taloga. Navijači su drugo. Naravno da svaki čovjek ima svoj mozak i voli ili ne voli ove ili one političke opcije ali klub kao pravni subjekt bi morao biti van toga svega.
  • BluePhone67
    3.4k
    [url]http://IMG-20170916-105811.jpg 20240514-133050.jpg 20240514-133040.jpg 20240514-133624.jpg 20240514-132642.jpg 20240514-132458.jpg

    Kada smo vec kod politike kluba..

    Dinamo je sedamdesetih godina izbacio klupski kalendar i autogram karte sa svojim igračima kojima je u opisu igrača stavljao njihovu pripadnost što baš i nije bilo uobičajeno pa tako imamo klub gdje 99% igrača uz svoje ime i prezime piše Hrvata, a recimo za Faću Dautbegovica da je Musliman iz Donjeg Vakufa..

    Također imamo fotografije šezdesetih godina Jerkovica i Horvata gdje na svojim odijelima na grbu su izbacili zvijezdu. Da sada ne stavljam tu fotografiju koja je već svima poznata, evo jedna od Krasnodara Rore neka se i ona vidi da ništa nije slučajno. Naravno Rora također nije jedinka, imam negdje i Gračanina sa istim odijelom i grbom.

    Također evo i primjer flayera (program, mini plakat) sa pozivom na utakmicu Croatie New York također bez zvijezde, kao i onaj poznati da sada ne tražim protiv Croatie Hamilton.
  • Jameson
    335
    Na kraju dana, nisu za Dinamo navijali u Jugi samo "desničari" i "antinacionalni elementi"...Paggini

    Nakon sloma Hrvatskog Proljeća velikim dijelom jesu.

    Također je interesantno da Dinamo 70ih ima sve veću brojnost navijača iz Bosne, Hercegovine i Imotskog usprkos zlatnom dobu Hajduka u to vrijeme.
  • Navijač Dinama
    7.6k
    BosneJameson

    Sa obzirom da dolazim iz ovog "podneblja", točnije Posavine(bas se ne volimo indetificirat kao Bosanci)

    U nas, a i u prekosavakoj i susjednoj Slavoniji je uvijek išla recenica koju mi je stari ne jedan put, ponavljao i govorio "

    "Sine, za Dinamo se navija da se zna tko si što si, a za Hajduk i ostale odakle si".

    JerkovicaBluePhone67

    Koji je ako sam dobro upamtio da sam pročitao, također zbog Hrvatske politike i pritiska od tadašnjeg režima u to vrijeme, nakon Hrvatskog proljeća, bio i izbačen iz samog kluba.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.