• Građanski1911
    326
    Podržavam temu, pročitam kada stignem :up:
  • ZGV
    3.1k
    Uopće nisu 1990/1991 trebali ništa dirati, da je ostao Dinamo bilo bi sve normalnije.
    Zna se kaj je Dinamo bio i u Jugi i među našim narodom.
  • Mali Zeus
    9.2k
    Uopće nisu 1990/1991 trebali ništa dirati, da je ostao Dinamo bilo bi sve normalnije.ZGV

    Tad su napravili takav bučkuriš da to nije istina. HAŠK Građanski, da ti pamet stane. I onda brljanje s godinom osnutka da su napravili totalni kaos.

    Sve zato što je bilo problematično da je ime Dinamo bilo ko fol problematično (i to je bio stav bivšeg predsjednika Partizana) i što je nastao 1945. Dinamo nastavlja tradiciju Građanskog, ali osobno nemam nikakav problem da godina osnutka bude 1945.
  • Boogieman
    307
    Uopće ne vidim problem da se obilježavaju i 26.4. i 9.6.

    Da je 9.6.1945. stigla direktiva da će se klub u Zagrebu zvati Crvena zvijezda, Partizan ili Proleter i imati crvene dresove, mogli bi se mi svi skupa j... Tako da je i tog dana bilo dovoljno mudrih ljudi, lokalpatriota, koji su pazili na nogomentu tradiciju grada i ne treba bježati od tog datuma, nego biti sretan da je još dobro i ispalo.
  • Mr Anderson
    5.3k
    Sve je nespretno odrađeno 90-e. Najviše zahvaljujući Tuđmanu i ekipi. Jasno je da je Dinamo sljednik Građanskog, nikakve komunističke egzibicije to ne mogu poništiti. 90-ih je sve krivo rađeno počevši od tih promjena imena. Tada je trebalo jasno reći da ime kluba ostaje Dinamo i da je Dinamo ustvari Građanski i u vesti godinu osnutka kluba 1911. Sve što je rađeno kasnije je teški debilizam.
  • deda
    27.4k
    90-te je 90% Dinamovih navijača bilo za promjenu imena. Nažalost nije vraćeno pravo ime čiji je Dinamo nasljednik nego se išlo na nekakvo ultraglupo rješenje pod Tuđmanovim vodstvom.
  • Stihl
    3k
    Sve je moglo bit tak jednostavno i bez ikakvih problema samo da su ostavili ime Dinamo, ali pošto su toliko htjeli promjenu "komunističkog" imena samo je trebalo izglasat prijedlog Građanski i to ime bi bilo opće prihvaćeno. Btw.negdje sam i pročitao da je tih godina većina navijača čak i bila za Građanski, no naravno sve su zasrali, a prvenstveno zbog nečijeg ega i ogromne želje da ima svoj klub koji će u svijetu predstavljati...a zapravo njega samoga.
  • nkdz1945
    55
    Često vidim komentare poput 'nemamo se čega sramit' i možda bi trebalo ovo reć u temi nepopularno mišljenje al čitajući ovu temu dalo bi se zaključit da se neki ipak srame. Svako malo netko direktno ili indirektno kaže kak mu je žao kaj nisu zabranili dinamo i stavili građanski 90e. Pretpostavljam da vam smeta ili a) to da vam dinamova priča nije dovoljno 'hrvatska' / antikomunistička ili b) to da se ne poštuje povijest zagrebačkog nogometa prije 45e.

    a) Ja nisam nacionalista ali sam potpuno svjestan da je dinamo simbol hrvatskog patriotizma i da je klub uvijek predstavljao više od nogometa. Ak si desničar i dinamo ti nije dovoljno hrvatski samo zbog konteksta socijalizma itd. onda fkt nezz kaj bi klub morao napravit da ti riješi nesigurnosti oko identiteta.

    b) Mislim da je povijest itekako važno proučavat al ak se već daje toliki značaj predratnom nogometu onda bi valjda trebali dati priznanje svima koji su doprinijeli stvaranju dinama. Tu naravno mislim na HAŠK i Concordiju. Njihova povijest i doprinos dinamu se ne spominje, veliča ili raspravlja jer eto sad su neki odlučili da je dinamo samo građanski zaboravljajući da nisu svi dinamovi igrači došli iz građanskog pa tak ni prvi trener ni prvi predsjednik. Ak ti je deda il pradjed navijao za građanski pa kasnije za dinamo to ti ne daje pravo da svojataš dinamove uspjehe u ime građanskog.

    Nisam povijesničar, niti sam čitao knjige o povijesti HAŠK-a, Concordije i Građanskog al mislim da je očito da je 'dinamo = građanski' više pojednostavljivanje nego činjenica. Netko je već objavio prije al tu imate neke argumente:

    http://www.dinamo-zg.com/446085368

    Preporučio bi i ove kratke tekstove o prvim sezonama dinama di se može vidjet da se dinamo stvarao s ljudima iz cijelog Zagreba a ne samo sa ekipom iz Koturaške.
  • ZGBhoy
    1.7k
    Pa HASK kao Klub je obnovljen il ja grijesim?
    A koliko znam NK Zagreb je u neku vrstu sljedio Tradiciju Concordije?

    Ak nije tak slobodno me ispravite.
  • superhik
    10.2k
    jednom sam napisao, pa budem opet. Svaka čast svim amaterskim i poluamaterskim istraživačima povijesti Zagrebačkoga nogometa, pa tako i Dinama, ali ako jedan Zvonimir Magdić Amigo, koji je bio svjedok i ubijanja Građanskog i ostalih klubova, pa i svjedok devedesetih,i koji je napravio preko stotinu razgovora sa svjedocima tog doba, uključujući i igrače izjavi i napiše da je Dinamo nasljednik Građanskog onda je to za mene svetinja.

    S druge strane, šta smo mislili da će ondašnja vlast samo dopustiti da igrači Građanskog pređu u Dinamo i to je to?
  • Mr Anderson
    5.3k

    Pa HAŠK je poslije rata bio Akademičar, pa se spojio s Mladosti i ne znam dalje. Ovaj današnji HAŠK je u biti bivši TPK i igra na Pešćenici na tom terenu. Zagreb je u neku ruku povezan s Concordijom mislim preko terena. Da je i Concordija igrala u Kranjčevićevoj.
    Jedino je veza Građanskog i Dinama čvrsta i očigledna po svim aspektima. Uz to da su tadašnje generacije i smatrale da je to isti klub koji je samo promijenio ime.
  • Đuka
    91

    HAŠK je obnovljen odmah nakon osnutka Dinama kao Akademičar, iduće godine se spojio s Mladosti i današnji ZG klubovi imena Mladost su jedini pravi HAŠK. HAŠK iz Pescenice je TPK osnovan 1953, a nogometna sekcija Mladosti je ugašena tokom 50ih ako se ne varam.
    NK Zagreb je pak puno složenija priča, nastao je 1946. spajanjem četiri razlicita fiskulturna društva(koja su stvorena fuzijama više od 10 različitih prijeratnih klubova), a kasnije je imao još fuzija, prakticki pola klubova Zagreba je prije ili kasnije stvorilo NK Zagreb, s Concordiom nema apsolutno nikakve veze, osim što je Sloboda, jedna od 4 društva, koji su stvorili Zagreb upravljala igralištem Concordie, zanimljivo, nakon što je već spomenuta Mladost upravljala istim.
    Unatoč tome što je HAŠK nastavio funkcionirati zasebno, odrešeni članovi HAŠKa su od samog početka sudjelovali u osnutku Dinama, upravljali klubom godinama, a dobar dio igrača HAŠKa je igrao u Dinamu, između ostalog prvi strijelac na službenim kao i na prijateljskim utakmicama, prvi trener, prvi voditelj nogometne sekcije itd.
  • Tom Hanks
    2.5k
    "Često vidim komentare poput 'nemamo se čega sramit' i možda bi trebalo ovo reć u temi nepopularno mišljenje al čitajući ovu temu dalo bi se zaključit da se neki ipak srame."

    I ja sam stekao takav dojam,ali mi se u tu bitku s vjetrenjacama ne da ulazit
  • ZGBhoy
    1.7k
    Hvala vam dečki, takve stvari su mi užasno zanimljive :up:
  • Mali Zeus
    9.2k
    Često vidim komentare poput 'nemamo se čega sramit' i možda bi trebalo ovo reć u temi nepopularno mišljenje al čitajući ovu temu dalo bi se zaključit da se neki ipak srame.nkdz1945

    Još jedan potpis.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.