• immerwieder
    1.2k
    cijelo proljeće 90. smo skandirali građanski,
    i da su nakon utakmice sa zvezdom 13.5. promijenili ime i odigrali zadnju sezonu yu-lige s tim imenom ne bi se dinamo više spominjal, takva je bila atmosfera, bar po meni,
    meni je čak i blesavo kad uvijek na godišnjicu te utakmice pišu da se tada rasčistilo s jugom,
    a odigrala se još jedna cijela sezona,
    a onda zbog načina promjene 91. je odmah bilo jasno da je ta promjena usiljena
  • superhik
    10.2k
    spominjalo se ime i u razgovoru s BBB za časopis Tifo na temu promjene imena
    eqenlj1hoje9yews.jpg
  • Keyser Soze
    8k


    Ak te baš zanima imaš na linku: http://www.dinamo-zg.com/446085368

    Da se razumijemo, meni je drago da su se navijači okrenuli Građanskom isto kao i Dinamo i sigurno je Građanski ideja koju je Dinamo nastavio bio on nasljednik ili ne. Ja samo mislim da su i ostali ZG klubovi iz tog perioda uvelike utjecali na današnji Dinamo, ali je Građanski bio praktički isto kaj i Dinamo danas ideološki pa su ga navijači zbog tog uzeli pod svoje i s tim se slažem u potpunosti.
  • superhik
    10.2k
    ak i tebe baš zanima imaš nekoliko knjiga i zapisa Zvonimira Magdića Amiga, a imaš i svjedoke tog vremena koji su igrali i za Građanski i za Dinamo, ali imaš i jednog Monsidera koji je bio iz Concordije pa je tvrdio da je Dinamo nasljednik Građanskog.
  • GZomanid
    572


    Znam dobro kaj smo skandirali tada a isto tako znam da su 99% skandiranja u to vrijeme bila samo provokacija i to mi je ok.
    Mogu samo za sebe reći da je za mene dinamo - ime i stadion. Uz dinamo sam odrastao i kad više nebu dinama ili Maksimira, nema ni mene na tribini.
    Nikad nebi pristao na nikakvu promjenu imena niti na promjenu lokacije stadiona.
    Iskreno, ne povezujem se emocionalno uz povijest koja se desila prije mog života..
  • Keyser Soze
    8k

    I ok, obje strane imaju argumente za i protiv, ali i sam si rekao da stvari nisu crno-bijele. Jedna je stvar ideološki nastavljati tradiciju, a druga biti nasljednik po igračima, stadionu, bojama, upravi, a mi smo od svakog uzeli po malo.
  • immerwieder
    1.2k


    ja samo velim, da se 14.5.90. promijenilo ime i odigrala sezona 90/91 kao Građanski,
    danas ne bi imali GNK nego NKG, a ova promjena 91. je bila besmislena u startu
  • superhik
    10.2k
    pošto jedan klub čine isključivo stadion, boja i uprava
  • Keyser Soze
    8k
    Ne, ali naravno da su bitan faktor.
  • maddaddam
    2.9k
    Za Građanski sam i za Dinamo. A Dinamo ne bih mijenjao ni za što. Kako sad to bezbolno spojiti? A *ebe me prefiks G.
  • ZGBhoy
    1.7k
    Meni je negiranje značaja Građanskog kao dio Povijesti Dinama još jedno paljenje Arhive dotičnog i još jedno ubijanje Hrvatskog Naroda nakon ulaska Tifusara u Grad.

    Koliko god bi volio da se Klub zove kao prije 45 godine toliko ipak sam svijestan kaj je Dinamo značio i predstavljao tijekom Jugoslavije tako da mi nije teško navijat za Dinamo jel meni je to jedno te isto.

    A moram reci tko god je ono nosi na Rapid i poslije onaj Grb Građanskog da ima Pivu od mene čim sam u Zagrebu i ak saznam tko je, to je bilo meni ufffff oko srca

    Uvažavam i poštujem svačije mišljenje, ovo je eto moje
  • Bosskovitz
    7.2k
    Meni je trenutno rješenje s prefiksom odlično i jedino mi je žao kaj je prefiks “građanski” dodala uprava koja je baš sušta suprotnost ideje urbanog, građanskog i progresivnog kluba.

    Inače, još iz priča mog pokojnog dede, uvijek sam doživljavao Gradjanski kao klub iz kojeg je nastao Dinamo. Praktično, meni je to jedan te isto klub, a bio je i navijačima tada.

    Ono kaj mene smeta je oduvijek bilo to medijsko licemjerje koje je guralo Hajduk kao klub bezgresne povijesti, a nas (doduse, treba priznati da su u velikoj mjeri za to i nase uprave krive) kao klub koji stalno mijenja svoju povijest jer bi htio biti nesto sto nije. I predratni Hajduk i Gradjanski osnovani su 1911., i jedan i drugi su prisilno ugaseni od strane totalitarnih rezima - njih su ukinuli talijanski fašisti, nas domaći komunisti. Oba kluba su formalno prestala postojati. Hajduk je “obnovljen” 1944. na Visu kada je režim koji ih je ukinuo pao i to se zadržalo u Jugoslaviji jer su bili jugoslavenski klub, mi smo “obnovili” Gradjanski kada je pao režim koji je nas ukinuo - tu osim imena kluba nema puno razlike.

    Osim, naravno, bespuća tuđmanove povijesne zbiljnosti i iskompleksirane megalomanije kojom je htio stvoriti najstariji klub u Hrvatskoj pa je tu dodavao i HAŠK, mijenjao ime i sve kaj već znamo. Da se 1990. promijenilo ime u Gradjanski, bili bismo Gradjanski danas, uvjeren sam u to. Taj trenutak je prosao i nije mi zao jer dok smo kao Gradjanski bili veliki klub, kao Dinamo smo dobili taj “mes que un club” štih, postali smo pokret. Ali ja naš klub doživljavam kao jedan te isti klub od 1911. godine i priču o tome kako ništa prije 1945. nema nikakve veze s nama iskreno dozivljavam kao poraz razuma od strane totalitarne historiografije jednog rezima koji je htio zatrati vecinu toga sto je postojalo prije njega i uspostaviti povijest koja pocinje s njim.
  • deda
    27.4k
    Dao bi ti dva plusa Boško :victory:
  • Frodo
    65
    Za HAŠKovce se ne bih kladio.Mali dioničar

    Davno napisano, ali malo ću se referirat. Nikola Batušić, akademik i teatrolog u svojoj knjizi Na rubu potkove: uspomene piše kako ga je djed Branko Gavella vodio na utakmice Dinama iako je prije rata navijao za HAŠK. Inače Gavella je bio i jedan od prvih nogometnih sudaca u Zagrebu, vjerujem da dosta ljudi zna za tu crticu s obzirom na dosta iscrpno poznavanje nogometne povijesti prije Drugog svjetskog rata.
    Dakle, može se Gavellu dodati u onu kategoriju poznatih koji navijaju za Dinamo. Bar se nadam da je poznat.
    Valjda se onda preko toga može izvesti zaključak da su i haškovci navijali za Dinamo? Barem djelomično u svakom slučaju.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.