• Sibirski plavac
    1.4k
    Vidim da je na temi Dinamo Osijek rasprava o lošoj posjeti pa zato ovo pišem ovdje jer mislim da je tema prikladnija. Unaprijed,isprike na podužoj objavi.

    Ah, dinamova loša posjeta,možda i najprožvakanija tema među dinamovim pukom već godinama. Razloge se može nabrajati do sutra tako da ću ovdje više povući paralelu sa nekim drugim sportskim klubovima u Hrvatskoj i inozemstvu,i to ne samo sa nogometnim klubovima.

    1. Dinamova publika je razmažena,voli samo kad se igra za nešto,ako nije spektakl ne dolaze. Sve već rečeno i ustanovljeno. No vidim da sve češće se čak i na ovom forumu dinamovce prikazuje kao "prvake" u navedenim kategorijama. Ozbiljno pitanje,zar netko stvarno misli da su razmaženost i želja za spektaklom jedino prisutne kod zagrebačke publike? Pisao sam već prije o klubovima iz glavnih gradova u Europi koji na modernim natkrivenim stadionima i dvoranama imaju posjetu poput Dinama tako da ih neću opet spominjat. Posjeta u rangu dinamove ili jedva bolja od dinamove? A moderna im je infrastruktura? Ako to nije razmaženost ili nedostatak nogometne kulture ili slični argumenti koji se često pripisuju Zagrepčanima,onda ne znam kaj je. Meni bi da sam navijač nekog od tih klubova bilo neugodno da jedan klub sa stadionom poput Maksimira i nedostatkom marketinga ima jednaku ili mrvicu lošiju posjetu od mog kluba koji ima moderni natkriveni stadion i kudikamo bolji marketing. Možda je ovo samo moje mišljenje,ne znam.

    Jedan od meni najugodnijih iznenađenja što se tiče posjete u Zagrebu je nedavna liga prvaka u futsalu. Stvarno sam mislio da će nakon bolnog i dramatičnog poraza protiv Poljaka u tekmi za prolaz opet krenuti tipični zagrebački izgovori za nedolazak na iduću tekmu(ma kaj ću gledat ove luzere,gle ih kak gube,više nemremo proć dalje pa zašto da ih gledam u petak),ali sam se prevario i drago mi je. Na tekmu protiv crnogoraca koja nije imala rezultatski značaj došlo je skoro isti broj ljudi kao u tekmi koja je odlučila prolaz. Ne znam za druge,ali ta činjenica me baš obradovala s obzirom da Zagrepčani imaju reputaciju publike koja prati samo kad je prolaz dalje ili borba za trofej u igri.

    3. S jedne strane famozna fanatičnost dalmatinaca za hajdukom i ostalim sportskim klubovima kakvu "nema nitko",a s druge strane nezainteresiranost hladnih i razmaženih sjevernjaka za isto. Jedna od većih gluposti koje slušamo već godinama. Hajduk neću spominjati ovdje jer brojke na Poljudu govore same za sebe i nema se tu što više napraviti osim reći svaka čast. No,što je sa ostalim sportskim kolektivima u Dalmaciji? Vjerojatno najsportskija regija u Hrvatskoj,a Split "najsportskiji grad na svitu" kako mu tepaju domaći. Već smo iznjeli argumente o lošoj posjeti zagrebačkih sportskih klubova. Koji su onda argumenti za sljedeće primjere sa juga?
    Zadrani vole reći da su iz grada košarke,Bog stvorija čovika a oni košarku i slične izjave. Zadar na domaćem prvenstvu izuzev tekmi sa Cibonom ili Splitom u finalu,ili lani sa Dinamom, ne može skupiti više od 500 ljudi na tekmi. U Aba ligi je situacija bolja,ali i tamo imaš situaciju da ti jedino protiv zvezde i partizana bude popunjeno više od 50% dvorane,dok protiv "nekih tamo" Megi,FMPova, Igokei ne bude više od 2500 ljudi. Za grad košarke kako se vole nazivati,po meni loše. S druge strane pravi košarkaški gradovi su Kaunas,Vitoria Gasteiz,Tel Aviv jer tamo neovisno o rezultatima i protivniku dvorana je puna. Dubrovnik je desetljećima bio grad vaterpola i punio tribine,no zadnjih par sezona taj Jug čak ni na ligi prvaka nema bazen barem napola pun,zašto?
    Split najsportskiji grad na svitu ako pitaš lokalce. Zašto onda trostruki košarkaški prvak Europe igra tekme domaćeg prvenstva pred 200 ljudi,a u ABa ligi izuzev tekmi sa beogradskim dvojcem,maksimalno pred 1000 ljudi. Dvostruki europski prvak i trenutni prvak Hrvatske u vaterpolu Jadran većinu tekmi odigra pred 200 ljudi max. Izuzetak je lanjska tekma finala sa Jugom jer jebiga,finale je. U futsalu već ohoho godina imaju barem jednog predstavnika u 1 hmnl,a nijedan ne može skupiti više od 200 ljudi,izuzev kad im dođe Dinamo.
    Zašto iznosim sve ovo? Zato što se već godinama "razmažene i nezainteresirane" Zagrepčane sprda i u medijima i u javnosti kako je sramota da nijedan klub u milijunskom gradu nema dobru posjetu, a s druge strane nikad ni riječi o klubovima u ostatku Hrvatske koji kao što vidite gore,imaju jednaku situaciju kao i zagrebački klubovi. Samo ću reći jedan primjer:kada Zagreb napuni arenu na ligi prvaka ili Medveščak ledenu dvoranu,prema mišljenju novinara i dobrog dijela javnosti to su "event navijači,vraga njih zanima sami sport nego samo provod i da se slikaju za instač". Ne kažem da to nije istina,ali s druge strane imamo potpuno drukčiju situaciju. Kada je Jadran na lanjskom finalu napunio bazen valjda prvi put u ohoho godina nije bilo naslova "instagramuše,pozeri,razmaženi gledatelji napunili bazen" nego "spektakl na poljudskom bazenu,karte odavno rasprodane,dolaze i Puljak,Lukša,Livaja". Kada Cibona napuni dvoranu protiv Zvezde ili Partizana isti su komentari kao za RK Zagreb i Medveščak. Kada Split napuni Gripe protiv istih protivnika,naslovi "košarka se vratila na Gripe,kao u doba jugoplastike". Malo dvostruka mjerila čini mi se :chin:

    Još jednom isprike na dužini teksta,a i činjenici da sam započeo sa posjetom maksimira,a završio na drugim sportovima :lol:
  • Dalmatinec
    585


    Evo, kao što sam naveo negdje tamo, Dinamo se treba brendirati. Nedavno šećem Zagrebom i nemaš čovjeka koji nosi neko obilježje Dinama. Doslovno sam vidio nekog dečka koji vjerojatno trenira u Dinamu pa ako ode će nositi trenirku nekog drugog kluba i jednog, jedinog lika koji nosi tamnu hudicu na Dinamo. Svaki od nas je hodajuća reklama i na svakome od nas je, a posebno vas Zagrepčana, da povećate prisutnost Dinama pred pukom, na frekventnim mjestima, da vratite Dinamo u neizostavni identitet Grada Zagreba.

    PR savjet. Vozim se isto tako kroz grad, rutama kud ja i ostali provincijalni nitkovi idu, i vidim da ima malo i gotovo ništa murala. Npr. Savska. Udarna PR avenija. Jedino kod Vjesnika 'Boys from d capital'. I to je to. Gradom svaki kutak triba odisati Dinamom.To ovi doli rade vrhunski. Kad se pravi mural, to bude fešta od par dana; roštilj, alkohol, možda svirka i eto ti ljudi. Posebno ako je to na udarnim dijelovima grada.
  • SAS1987
    13.5k
    Glavni razlog slabe posjete je u tome da ljudi ne idu na tekme.
  • NitkoBitan
    12.3k
    Zagreb ima stvarno hrpetinu murala, oslikanih trafostanica itd. samo kaj se vecinu toga moze vidjet kad bas udes u kvartove a ne s glavnih prometnica.

    Druga stvar je ta kaj je Split povrsinom 7-8x manji od Zagreba. Kad je sve zgusnuto onda i imas dojam da sve vrvi od murala a zapravo nije tak. Skoro sam siguran da u apsolutnim brojkama Zagreb ima vise svih vrsta ofarbanih povrsina od Splita.
  • deda
    28.1k
    Sas dao bi ti 100 pluseva da mogu.
  • Dalmatinec
    585


    Da, ali kako si naveo, Zagreb je konfiguracijski u povoljnijem položaju nego li Split. Ima široke, preglednije avenije i to se treba iskoristiti. Evo, konkretno, mogao bi grb biti naslikan na nekoj strani neke zgrade gdje nema prozora i koja će biti upečatljiva svima. Meni pada na pamet i ona zgrada na rotoru kad se dolazi s juga (na slici). Split je, s druge strane, sagrađen kao da je neki pijani soc-realistički komesar bacio lego kockice po nacrtu urbanističkog plana.
    vsdf.jpg
  • marcio amoroso
    32.5k
    Sas dao bi ti 100 pluseva da mogu.deda

    A nisi dao ni jedan :lol:
  • deda
    28.1k
    Evo sam, sorry :lol:
  • Mališan
    1.7k
    Glavni razlog slabe posjete je u tome da ljudi ne idu na tekme.SAS1987

    A forum gori za vrijeme domaćih tekmi, i to dobrim dijelom od pojedinaca koji filozofiraju o posjeti. :lol:
  • Nolifer
    6.7k
    Glavni razlog slabe posjete je u tome da ljudi ne idu na tekmeSAS1987

    88626761-1-D9-A-4258-B23-C-2109732-D709-F.jpg
  • Keyser Soze
    8.2k
    nedavna liga prvaka u futsaluSibirski plavac

    Ovo je i pozitivno i negativno jer je većina nas očekivala rasprodanu Cibonu kao i za finale prvenstva što nije bilo ni blizu.
  • Sibirski plavac
    1.4k
    S tim se također slažem.
  • IstokKa96
    557
    @Mališan taj dio mi je oduvijek fascinantan iako me ne opterecuje 'tko kome i za kaj prigovara, ide li ili ne ide na tekme i slicne fore', ali stranice i stranice ispisanog teksta, a tekma se nije ni zalaufala...
  • Kepec
    4.8k
    Glavni razlog slabe posjete je u tome da ljudi ne idu na tekme.SAS1987

    Ključaj temu, nema se kaj više pisat.
  • Mathiasovi Chageri
    1.8k
    Medveščak ledenu dvoranu,prema mišljenju novinara i dobrog dijela javnosti to su "event navijačiSibirski plavac

    Dobro da si ovo spomenuo, nikad više gluposti nisam u životu pročitao nego kad sam morao čitati komentare o Medveščaku ljudi koji nisu iz Zagreba. Dvije stvari su mi se uvijek isticale: “umjetan klub” i “event navijači”

    Medveščak je klub koji postoji od 1961. Klub ima 30-tak trofeja i igrao je polufinale Kupa prvaka dvaput. 70-tih i 80-tih nisi mogao naći kartu danima unaprijed za utakmice. Debelo prije EBEL-a, negdje tamo 2002./2003. na finale Prvenstva Hrvatske je dolazilo 3500 ljudi. Zašto pišem sve ovo? Jer je Zagreb hokejaški grad uvijek bio. Medveščak uvijek ima i imao je publiku. Normalno da je ulaskom u EBEL trebalo privući šire mase i što je Vučinić na čelu marketinga i Medveščak kao klub radio je bilo vrhunski. Arena je znala biti dupkom puna na onih tjedan dana kad se tamo igralo svaki drugi dan. Ja kao fan hokeja sam bio od prvog dana EBEL-a tamo i ljudi koji su i dolazili prvi put na hokej (bilo ih je ne toliko puno ali bilo je) su nakon treće trećine pohvatali pravila i nastavili dolaziti idućih 7 godina.

    Zagreb voli svoje klubove, a svi se ponašaju kao da nitko nikad ne dolazi i nije dolazio na utakmice. Dinamo ove sezone imaju najveću posjetu u zadnjih xy godina. Pa neki dan je na RK Zagreb došlo 7.000 ljudi na radni dan u raniji termin, nakon što klub tri sezone nije nikoga dobio u LP. Cibona ima punu dvoranu kad god je bitno, pretprošle sezone je petu utakmicu finala PH krcata Cibona nadglasala 200tinjak Tornadovaca. Zagrepcani jednostavno imaju prokletstvo groznih uprava koje su sve klubove srozale do mizernih razina i ne žele gledati taj cirkus.

    Zašto je RK Zagreb ove sezone opet dobio 7-8.000 ljudi na tribinama? Jer je napokon pokazao neku ambiciju u LP i dobio par utakmica.
    Zašto je Cibona imala krcatu dvoranu pretprošle sezone na finalu? Zato jer su pokazali da se sa minimalnim ulaganjima može napraviti uspjeh i uzeli titulu Zadru. Sjećamo se i 2018/2019 kad je Cibona sa igračima s ulice uzela Cedeviti naslov, a Cibonini navijači su krcali i Dvojku i KC Petrović.

    Da je Cibona samo malo financijski stabilnija, pa da može igrati neku važniju ulogu u ABA i igrati neki Eurokup, imali bi 3500 ljudi sigurno u dvorani. RK Zagreb je već samim pokazivanjem ambicije da ne bude zadnji u skupini dobio pun donji ring Arene ove sezone. Medvešćak je ulazio sa zadnjeg mjesta u playoff EBELa pa su imali 6.000 ljudi svaku utakmicu u dvorani jer su se borili do kraja i davali su ljudima razlog da dolaze.

    Zagrebačkim klubovima, prvenstveno Dinamu pa svima ostalima, kronično fali kvalitetnog rada na marketingu i brandiranju, ali i novca (izuzev Dinama). No to je začarani krug - bez ljudi nema novca, dok ljudi ne žele dolaziti da bi gledali kante za napucavanje koje vode likovi koji žive od klubova a ne za klubove.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.