• jedan u nizu
    5.7k
    https://net.hr/sport/nogomet/megalomanski-projekt-u-splitu-gradit-ce-se-novi-stadion-sa-trideset-tisuca-mjesta-ali-ne-na-poljudu-8cd9beb2-9430-11ee-a002-0ee8f36581c7

    da li mi netko moze objasniti. Ako se ide u obnovu Poljuda, i to ne samo u sminkanje nego u konstrukcijsku obnovu. Zasto se onda ide sa ovakvim projektima?

    I da li netko zna misljenja splicana o tome, obnovi poljuda i gradnji novog stadiona?
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Mrzim rasprave oko kapaciteta budućeg stadiona Dinama jer se uvijek jave ljudi koji uvelike podcjenjuju veličinu Dinama i zazivaju stadion od 10-15 tisuća jer nam je prosjek 5000 pa po njima nema potrebe da radimo veći stadion od Aldo Drosine.

    Dinamo ima najveći bazen potencijalnih gledatelja u Hrvatskoj i stadion je najvažnija stavka u privlačenju tih ljudi. Osijek je prije 2-3 tjedna imao 5000 gledatelja protiv Rudeša a daleko su od borbe za naslov prvaka. Kada su igrali na Gradskom vrtu toliko im je dolazilo na derbije protiv Dinama i Hajduka. Na novom stadionu utakmica postane događaj, postane ''event'' na kojeg dolaze i djevojke, šminkeri, obitelji sa djecom, bake i djedovi. To se dogodilo u Osijeku i sada imaju više nego duplo veću posjetu od prosjeka zadnjih godina. Past će ta brojka ali će i dalje Osijek imati ugrubo govoreći otprilike duplo veću posjetu nego što ju je imao na Gradskom vrtu (iako se na Gradskom vrtu u nekim sezonama OS borio i za naslov do 2-3 kola prije kraja a sada se bori za četvrto mjesto).

    To bi se dogodilo i Dinamu, čak mislim da Dinamo ima prostora i za veći i brži rast od Osijeka. Na malim utakmicama na koje je dosad dolazilo 4 tisuće bi odmah preko noći dolazilo duplo više. Ne mora se nitko složiti sa mnom ali ja sam u to uvjeren i Osijek je pravi pokazatelj koliko za posjetu znači novi stadion. Zamislite koja bi tek razlika za dinamove navijače bila preseliti se sa ovakvog Maksimira na novu modernu Arenu...šta stvarno netko misli da bi posjeta i dalje ostala na razini 4 tisuće na manjim utakmicama? Ja mislim da bi se barem uduplala i to preko noći.
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Najavljuju stadion u Rijeci, stadion u Splitu, stadion u Zagrebu, kamp u Gorici. To su prvi vjesnici izbora.

    Sada nam samo preostaje glasati za SDP u Rijeci, Puljka u Splitu, Senfa u Zagrebu, HDZ na nacionalnoj razini i imat ćemo za 2-3 godine potpuno nove stadione i kamp.
  • Bosskovitz
    7.3k
    da li mi netko moze objasniti. Ako se ide u obnovu Poljuda, i to ne samo u sminkanje nego u konstrukcijsku obnovu. Zasto se onda ide sa ovakvim projektima?jedan u nizu

    Ne može. Ideja je da se radi novi baš nogometni stadion koji bi imao tribine do terena, a Poljud ostaje kao spomenik kulture i atletski stadion na kojem bi Hajduk ponekad odigrao kao što je Medveščak znao igrati Winter Classic na Šalati, a sve zato što navodno obnovom Poljuda ne mogu dobiti dodatne sadržaje unutar stadiona poput sky boxova, pravih loža, ponude hrane i pića. slično.

    Nisam još čuo niti jedan jedini racionalni argument zašto bi se i obnovio Poljud i gradio novi stadion podjednakog kapaciteta pa bi grad s jednim klubom imao dva moderna stadiona. Kao ni u kojem svemiru bi se to isplatilo više od adaptacije sadašnjeg Poljuda po onom projektu s prstenom ili rušenja Poljuda i gradnje novog. I kad pričam s prijateljima i kolegama koji su Hajdukovci, oni isto odmahuju na to kao na potpuno idiotsku ideju koja nema nikakvog smisla ni financijskog opravdanja. Nismo mi najracionalniji na svijetu, pogotovo u svjetlu ovih koji pričaju o stadionima od 50k i 70k mjesta, ali valjda samo oni dole mogu biti toliko ludi da dok mi i Rijeka raspravljamo o tome koliko hotela i nebodera treba staviti u kompleks stadiona da bi se njegova izgradnja uopće financirala - oni dole zaista razmatraju imanje dva stadiona od kojih bi jedan zjapio prazan 360+ dana u godini pa kolio košta da košta, i tako je klub u vlasništvu grada, grad bankrotirati ne može, a država uvijek može oprostiti dug.
  • Ban
    698
    To bi se dogodilo i Dinamu, čak mislim da Dinamo ima prostora i za veći i brži rast od Osijeka. Na malim utakmicama na koje je dosad dolazilo 4 tisuće bi odmah preko noći dolazilo duplo više. Ne mora se nitko složiti sa mnom ali ja sam u to uvjeren i Osijek je pravi pokazatelj koliko za posjetu znači novi stadion. Zamislite koja bi tek razlika za dinamove navijače bila preseliti se sa ovakvog Maksimira na novu modernu Arenu...šta stvarno netko misli da bi posjeta i dalje ostala na razini 4 tisuće na manjim utakmicama? Ja mislim da bi se barem uduplala i to preko noći.Maksim Maksimirski

    5000 je 5% populacije Osijeka. Osijeku je prosjek ove sezone 7500. U Zagrebu bi 5% bilo 40k. Dakle, da Dinamo napuni novi state of the art Maksimir u jednakom omjeru kojim Osijek napuni tribine protiv Rudeša, to bi već premašilo sve "razumne" projekcije koje se na ovom forumu da pročitati.

    Van stadiona, Dinamov najveći problem su angažiranost prosječnog Zagrepčanina i percepcija ljudi prema klubu. Sve su te stvari itekako podložne promjeni. Graditi novi stadion i onda ne pokušati materijalizirati do maksimuma potencijal koji posjeduješ jer te strah da nisi u stanju angažirati bazen koji ti je na raspolaganju i da bi u nekim utakmicama tribine mogle biti poluprazne je besmisleno. Građenjem skromnijeg stadiona pucamo sami sebi u nogu.

    Zato sam to u jednom postu usporedio sa trenutnim manjkom vizije u klubu. Građenje stadiona ispod Dinamovih i zagrebačkih gabarita potvrda je tog manjka vizije, vjere u stvarni iskorak i potvrda je mediokritetstva.
  • Đeki Ćen
    18
    Korumpirane adezenjare, najvece zlo u povijesti Hrvata, treba skupno vratit doma u Hercegovinu, ako drzava (i Dinamo) misli prodihati. Dalmoske adezenjare nam ostaju, na nogometnoj razini okupljeni oko gayduga. Podjele ce ostat.
    Glede osjeckog stadiona, taj hype ce ispuhat, no kuzim, dapace bolje imat veci kapacitet, trideset tisuca minimalno.
  • agramZ
    2.3k
    ja sam za 1 milijun minimalno, jer ipak nikad ne znas kad ce zatrebati..
    a-one-million-seat-stadium-concept-by-american-artist-paul-v0-hj4kda737gla1.jpg
  • Sibirski plavac
    1.2k
    Slažem se u potpunosti. Mi bi da nam sad protiv Rudeša dođe 10k ljudi ipak s dozom opreza komentirali da je to apsolutno iznad očekivanja,ali da će iduća domaća tekma pokazati je li to bila iznimka ili novo normalno. I to je ok razmišljanje. S druge strane ovi s juga su jako nerealni kad pričaju o svojoj posjeti.Oni vole s visoka gledat na ostale klubove i govoriti "ovo nije euforija kao kod drugih klubova,ovakve brojke su hajduku normala". Ne,nisu normala. Da su normala ovako bi bilo od prve sezone HNLa pa sve do danas,a stvarnost je ustvari drukčija. Kad su bili prvaci 2005 prosjek im je bio 8 i pol tisuća,a 2004. oko 8 tisuća. Čak i u onoj famoznoj sezoni četvrtfinala LP im je domaći prosjek bio 7 tisuća. Da mi igramo četvrtfinale nekog takvog natjecanja,a prosjek doma nam je 7k,rugali bi nam se. Za druge sportove imaju sličnu situaciju. Nebitno ako napune dvoranu jednom godišnje na košarci,futsalu ili vaterpolu i onda više nijednom sve do iduće godine,o njima će se u medijima pisati da su vrhunska sportska publika koja voli svoje klubove više od drugih. S druge strane,već sam pisao o tome,znamo kako se medijski gleda na zagrebačku publiku kada se dogodi takva situacija...
  • Oluja
    3.6k
    Gledajući sve ove najave stadiona zadnjih dana osjećam se kao da živim u Rumunjskoj ili Mađarskoj.
  • agramZ
    2.3k
    fritz-walter-stadion, kaiserslautern. kapacitet 49k, 32k sjedeca i 16k stajaca mjesta.
    stadion_header.jpg
    1718_stadion_stadionplan.jpg
    383986_XXL.jpg?1589353002
    383983_XXL.jpg?1589303181
    220711_Stadion_Westkurve.jpg
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Ma sve i da stanje sa odazivom publike ostane cca ovakvo kakvo jest (a neće), da se dogodi samo manji rast gledanosti, veći stadion ima i financijsku logiku!

    Svega da bude pun 5-6 puta godišnje, to je dovoljno jer 15 000 ljudi × 5 je 75 000 prodanih ulaznica više, a to generira novac. Budući da su najposjećenije utakmice u pravilu i one sa najskupljim ulaznicama...to je bacanje par milijuna eura godišnje u vjetar...sad računajte to dugoročno. Održavanje stadiona od 15 000 i 30 000 gledatelja košta cca isto, održavaš travnjak i zatvoreni, grijani dio...sjedalice/beton/čelik ne pitaju jest...

    A zbog čega? Da bi u potencijalnoj utakmici sa lokomotivom ili rudešom na stadionu od 15 000 bila "bolja atmosfera" s tih 4000 ljudi!

    Normalno, racionalna granica postoji, nema smisla napraviti stadion za 65 000 ljudi (mada ni zbog toga ne bi propali)... ali ako se i ovako šugav stadion znao napuniti... logika govori da je kapacitet između 30-35 000 sasvim prikladan.

    Mislim da je ovu logiku karlshrue čak i dokazao u nekakvoj analizi, jer su prilikom rekonstrukcije stadiona isto razmišljali o smanjenju kapaciteta.
  • NitkoBitan
    11.8k
    Razmisljam ovak i nemrem dokucit kako moze bit slucajnost da u 2,3 dana u medijima niknu novi stadioni u Koprivnici, Rijeci i Splitu pa i eto presice o rjesavanju zemljista u Maksimiru.

    Jel to neki odredeni pozeljni PR tajming? Skorasnji pocetak zimskog prijelaznog roka, sv. Nikola, prvi snijegovi... kaj je u pitanju?
  • Ban
    698

    Neki miks svega toga, ali i međusobnog nadjebavanja klubova kada pričamo o Rijeci, Dinamu i Hajduku. U svakom slučaju, od političke do klupske razine ovo je jako bullish. Okolnosti su se urotile da dobijemo nove stadione. Hvala Mađarima.
  • marcio amoroso
    32k
    Kranjča 26/27
    Maksimir 30/31

    To je moja prognoza završetka radova.
  • Efes Pilsen
    6.8k
    na cemu temeljis optimizam? :lol:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.