• Imamo Dinamo
    3.4k
    Držim da ljudi koji na bilo koji način podržavaju bilo kakav povijesni režim u Hrvatskoj od 1941. godine pa do 1991. slabo poznaju Hrvatsku povijest.

    NDH je bila sve samo ne nezavisna i naša, a Jugoslavija sve samo ne pravedna i jednaka prema svima. Oba režima su činila strašne, gotovo nezamislive zločine, i o tome nema spora.

    Ali, osobno držim da svatko ima pravo taj dio povijesti tumačiti na svoj način jer tu ima milijun različitih pogleda i za svaki se može naći nešto što će opravdati i potvrditi njegovo mišljenje.

    Tim više me smeta kada vidim da je zabranjena simbolika i pjesme ustaškog režima, ali zato može tko god i gdje god hoće ponosno isticati petokrake na majicama, organizirati slavlja u čast tog režima (pa i "naš" gradonačelnik je bio tamo) itd. Moj pogled na to je jednostavan. Ili zabrani oba dva, ili nijedan. Bez kompromisa između.
  • Patak
    2.5k
    Nisu oba dva nego oba. Podsjetilo me to na onaj slavni trenutak Domovinskog rata "Oba dva su pala".

    Što se tiče II svjetskog rata, ustaša partizana i tako to, smatram da se sada globalno vode puno važnije borbe za slobodu koju žele oduzeti svima nama globalističke snage i buba Švaba koji je ako se ne varam sin nekog nacista.

    A evo par pitanja oko ovih događaja iz II svjetskog rata. Za ustaše, znamo da nisu valjali dokumeti, zakoni, pa brutalnost i tako dalje, ali jesu li oni kad su osnovani 1929. uopće znali što je fašizam, i koliko je elemenata njihovog programa uopće fašističko jer tridesetih su surađivali i sa komunistima u borbama protiv brutalnosti kralja Aleksandra. Onda mi se postavlja pitanje je li Domovinski rat 1991-1941 u biti samo nastavak onog rata 1941-1945 samo sa drugačijim ishodom i gdje je Tuđman odigrao pametnije nego je to bilo moguće 1941 upravo zato jer je bio povjesničar? Jer i jedna i druga Hrvatska čim su se proglasile krenuo je odmah isti četničko partizanski ustanak. Nije li sad opet treći dio tog sukoba, ovaj puta "Izgubili smo u ratu, pobijedili u miru" pa su zabranjeni samo jedni simboli. Ili, zašto su partizani tad htjeli uništiti i Hrvatsku državu, zašto nisu samo promijenili ustaški režim? Za četnike je to jasno, ali nije za partizane. Nisu li i oni hrvatski komunisti Cesarec, Adžija i ekipa iz Kerestinca žrtvovani na samom početku izdajom jugoslavenskih komunista jer su bili hrvatski orijentirani? Za malo drugačiji pogled na to doba dobro je pročitati i knjige izvan mainstrema poput "Ideologija i propaganda velikosrpskog genocida na Hrvatima - projekt Homogena Srbija" od Stjepana Loze i slične.
  • Fićo1986
    992
    Dobro jutro svima osim?
  • reziser
    6.5k
    sad ste kao u saboru
    ustase ili partizani... :joke:

    bolje da odete na pivu :)
  • Sljeme
    2k
    Za ustaše, znamo da nisu valjali dokumeti, zakoni, pa brutalnost i tako dalje, ali jesu li oni kad su osnovani 1929. uopće znali što je fašizam, i koliko je elemenata njihovog programa uopće fašističko jer tridesetih su surađivali i sa komunistima u borbama protiv brutalnosti kralja Aleksandra.Patak
    Naravno da su znali kaj je fašizam jer je Ustaški pokret osnovan u fašističkoj Italiji pod Mussolinijem. Između komunizma, fašizma i nacizma nema velike razlike. Sve su to ljevičarski pokreti. Mussolini je bil teški marksist i fural je medaljon s likom Marxa u džepu.

    Evo šaljem ti kratku usporedbu komunizma, fašizma i nacizma preuzetu iz članka (https://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-prilozi/i-lj/luki-branimir/2813-komunizam-i-faizam-jednojajani-blizanci.html):
    - sva tri su radikalni pokreti čije ideologije sadrže u različitoj mjeri primjese nacionalističkih i socijalističkih elemenata, pa odatle oznaka komunista kao „crvenih fašista“ a fašista i nacista kao „crnih odn. smeđih komunista“; „komunisti su nacisti prelakirani u crveno“ (Kurt Schuhmacher), „komunisti su lijevi fašisti“ (Jürgen Habermas);

    - sva tri svojataju znanstvene temelje , bilo zakonitosti kretanja prirode i društva, bilo eugenike i rasne znanosti;

    - sva tri imaju utopijske ciljeve („neue Ordnung“, „das dritte Reich“, pseudo-povijesno novo „rimsko carstvo“, besklasno društvo kojim se iz „pretpovijesti“ ulazi u „povijest“);

    - svi imaju partijsku državu u kojoj je državni ustroj sveden na status prijenosne vrpce putem koje se izvršavaju želje i nalozi partije;

    - sva tri u svojoj povijesnoj pojavnosti kulminiraju kultom jednoga čovjeka (vožd, duce, führer, veliki kormilar, doživotni predsjednik i maršal, generalissimus i sl.);

    - sva tri totalitarizma imaju oznake ideologije. Kad cijela jedna kategorija događaja, osoba, ideja ili podataka ne smije biti izložena kritici, tada možemo govoriti o svjetovnoj sakralnosti, o svjetovnoj religiji, gdje dominiraju vjera,mit i dogma. Onaj tko ne prihvaća dogmatski sud sakralne ideologije, odvlači se pred dogmatsko partijsko sudište;

    - sva tri stvaraju potpuno ispolitizirano društvo . Ni u jednom od njih ne možeš biti ni predsjednik udruge športskih ribolovaca, ako nisi ideološko-politički podoban;

    - radi svoga održanja sva tri totalitarizma trebaju vanjskog i unutarnjeg neprijatelja, jer nastoje homogenizirati društvo strahom od toga neprijatelja (tzv. negativna integracija diskriminiranjem i sotoniziranjem (nearijevac, Židov, klasni neprijatelj, buržuj);

    - sva se tri temelje na psihologiji i propagandi mržnje, rasne, klasne ili nacionalne;

    - sva tri nastoje kroz ideologiziranu kolektivizaciju društva oslabiti osobni i obiteljski identitet, kako bi lakše manipulirali ljudima;

    - sva tri se temelje na nekom fiktivnom universalismu („budi se istok i zapad, budi se sjever i jug“, „denn heute gehört uns Deutschland, und morgen die ganze Welt“); i konačno

    - sva tri potpuno relativiziraju moral i etiku, da bi sebe uzdigli na pijedestal povijesne nužnosti, gdje cilj opravdava svako sredstvo.
  • Patak
    2.5k
    Thnx, baš sam tako nešto htio pročitati, kvalitetnu usporedbu totalitarnih ideologija, ali dok sam čitao sve me neka jeza hvatala jer sam vidio većinu tih elemenata i u koronaškoj ideologiji.
  • Kujtim Shalla
    2.3k
    :rofl: :rofl: cė budem na televiziju, majke mi
  • Mali Zeus
    10.4k
    Idu vaša djeca u školu?
    Ne.
    A kad će?
    Evo sutra!
  • Mali Zeus
    10.4k
    ↪Sljeme Thnx, baš sam tako nešto htio pročitati, kvalitetnu usporedbu totalitarnih ideologija, ali dok sam čitao sve me neka jeza hvatala jer sam vidio većinu tih elemenata i u koronaškoj ideologiji.Patak

    :grin: :lol:
  • Ludovic IX
    5.9k
    Prvo je nastala NR Hrvatska a tek kasnije je onda ušla u FNRJ. Prvi predsjednik je bio Vladimir Nazor. Za njega reci da nije volio Hrvatsku kao ustaše???
  • Patak
    2.5k
    Iz ovog gore članka pisanog 2008...

    Obično se među totalitarizme ubrajaju talijanski fašizam, njemački nacionalni socijalizam i marksistički komunizam. Ali nije isključeno, da je na pomolu još jedan totalitarizam, koji naoko izgleda bezazlen, ali koji može biti radikalniji od svih ostalih. Riječ je o profitnom totalitarizmu globalističkog tipa, koji putem tržišnog fundamentalizma, bioinženjerstva i monopola nad medijima teži potpunoj kontroli nad ljudskim osobama, manipulaciji ljudima putem tržišta i financija, kao i putem dirigiranih informacija koje bi zamijenile komunikaciju i pretvorile čovječanstvo u «usamljenu gomilu». To je totalitarizam «trgovaca bez granica», samozvanih vladara novog svjetskog poretka. Naznake toga se već danas naziru.


    Jer se totalitarističke ideologije ne moraju vezati samo uz nacionalnu, klasnu ili rasističku isključivost; totalitarizam može nastati i u želji da jedna nadnacionalna elita moći i novca dominira svijetom. Taj mogući totalitarizam budućnosti vjerojatno se ne će zvati ni fašizam, ni nacionalni socijalizam, ni internacionalni komunizam, ali će im biti sličan po inspiraciji i po krvavim plodovima.
  • Mali Zeus
    10.4k
    Dobro je sve.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.