• NORTE
    8.9k
    Zapadna obala nalazi se u Izraelu.Tundra
    Ako se nalazi istočno od Izraela zašto se službeno naziva Zapadna obala?
  • og1986
    2.9k
    Lik ili nema pojma o situaciji ili trola žešće.
  • NORTE
    8.9k
    Izrael u znak dobre volje 2005. povukao iz Gaze kaj su Arapi iskoristili za ovo danas. Sad bi se valjda trebali povući i sa Zapadne obale. :lol: . Najbolje da spuste oružje i puste da ih Arapi sve pokolju jel?Sljeme
    Valjda čuvaš granicu od onih s kojima si u ratu i koji ispaljuju rakete na tebe.
    Ali ne, "zaboravili zaključat vrata" i nije ih bilo nigdje dok su ovi terorizirali, iako su u stalnom ratu.
  • deda
    27.5k
    Upravo tako. To smo mi pokazali 90-ih i to je Izrael pokazal koji je pri osnutku države napadnut od Egipta, Sirije, Transjordana, Libanona, Iraka i Saudijske Arabije. Šanse su im bile nikakve, ali su se uspjeli obranit i brane se sve ove godine.Sljeme

    Da, samo ovaj rat ne prestaje već 75 godina. Ovo što se sad događa je samo jedna faza. Možda će jednog dana Židovi biti u poziciji Palestinaca kao što su i bili stoljećima.

    Ti kažeš da su židovska naselja na Zapadnoj obali međunarodno priznata. To je potpuno netočno.

    Da li su legitimna je drugo pitanje, legitimna su bila i palestinska naselja u granicama današnjeg Izraela pa su ti ljudi protjerani s njih i žive u desetinama zemalja kao izbjeglice. Tog legitimiteta nema jer nema posjeda. Židovski legitimitet proizlazi iz posjeda i pozicije moći.

    Situacije je puno kompleksnija nego što to mnogi razumiju, ja ovaj sukob pratim cijelog života i kao netko tko se smatra razumnom osobom smatram da idealnog rješenja nema jer i jedni i drugi skupovi se preklapaju 100%. Dakle jedino donekle rješenje je da se stvori druga država pod protektoratom UN ili šire svjetske zajednice barem na dijelu homogenog teritorija.

    Ni Izraelci više nisu raspoloženi kao prije. Entuzijazam splašnjava, ljudima je dosta sukoba, žele živjeti normalan život i većina njih shvaća da se Palestincima mora dati neka razina suvereniteta i državnosti.
    Ja sam upoznao recimo dvoje mladih ljudi iz Izraela koji su napustili državu i rekli jednostavno da im je dosta tj. da postoje puno normalnija mjesta za život od Izraela. Zanimljivo oboje su treća generacija doseljenika. Znači ne novi doseljenici.
  • Sljeme
    1.7k
    Ako se nalazi istočno od Izraela zašto se službeno naziva Zapadna obala?NORTE

    Zato jer se naziv odnosi na zapadnu obalu rijeke Jordan, a ne na obalu Izraela. :lol:

    Ti kažeš da su židovska naselja na Zapadnoj obali međunarodno priznata. To je potpuno netočno.deda

    Pročitaj ponovo kaj sam napisal: Izraelska naselja na Zapadnoj obali prema međunarodnom pravu su legalna, politički potpuno legitimna, povijesno utemeljena i opravdana.

    Da, samo ovaj rat ne prestaje već 75 godina. Ovo što se sad događa je samo jedna faza. Možda će jednog dana Židovi biti u poziciji Palestinaca kao što su i bili stoljećima.deda

    Mi imamo državu tek 30 godina. Ko zna kaj nas čeka u budućnosti. Palestinaca nije bilo stoljećima. Bilo je samo Arapa. Palestinici su tek od 60-ih godina.

    da se Palestincima mora dati neka razina suvereniteta i državnostideda

    Nudilo im se sve od početka. Aposlutno su svaki put sve odbili (kao i čelnici Krajine 90-ih), a Izrael je svaki put sve prihvatio (kao i Hrvatska 90-ih). Ako pratiš to već godinama čudno mi je da nisi uspio shvatit da je cilj Arapa izbrisati Izrael s lica zemlje. Mislim to bar nije teško shvatit pošto to ni ne skrivaju već govore javno i djeluju tako.
  • NORTE
    8.9k
    Zato jer se naziv odnosi na zapadnu obalu rijeke Jordan, a ne na obalu Izraela. :lol:Sljeme
    Čovječe ja pitam Tundru koji tvrdi da je Zapadna obala teritorij Izraela (a nije) i nalazi se istočno od Izraela, a ime joj je Zapadna obala.
  • deda
    27.5k
    Opet pišeš po svom nahođenju i površno. Da Palestinci kao identitet nisu postojali do 60-ih već je to više skupina i plemena i to ne samo Arapa kako ti kažeš već ortodoksnih bliskoistočnih naroda. Isto tako identitet Izraela ne postoji dok ga nije stvorio Hitler u 2. svjetskom ratu. Postoje židovi po vjeri koji se nisu smatrali nikakvim izraelcima nego jednostavno vjerom. I stoljećima su prihvatili potpuno različite identitete. Danas u Izraelu žive Izraelci koji pripadaju svim ljudskim rasama jer su po vjeri Židovi i realno se razlikuju jedni od drugih do bola, ali imaju izgrađen identitet prije svega uzrokovan holokaustom u 2. svjetskom ratu.
  • Zagi
    4.8k
    Isto tako identitet Izraela ne postoji dok ga nije stvorio Hitler u 2. svjetskom ratu.deda

    prošireno molim
  • deda
    27.5k
    I Sljeme još jedna stvar koju ti jako griješiš u svojim pogledima. Ti ne radiš distinkciju između ŽIdova unutapolitički. Netanyahu i njegovi nacionalisti nikad nisu, niti će ikad biti za rješenje s 2 države.

    Druga stvar je ljevica, pokojni Peres koji je s Arafatom uspio neke stvari dogovoriti.

    Dakle, Izrael ima velike unutarnje prijepore oko rješenja, tj. pogleda na rješenje.

    U tom kontekstu sva trenutna događanja tj. teroristički napad Hamasa su Bibiju sjela kao na volej tako da i ova priča o nepripremljenosti, slaboj obrani debelo smrdi.
  • deda
    27.5k
    Ortodoksni Židovi recimo smatraju da je po Bogu država Izrael nepotrebna.

    Holokaust je stvorio volju, energiju usljed napaćenih Židova za stvaranjem države i definirao njihov novi identitet u državi Izraelu.
  • Zagi
    4.8k
    Dovesti cijelu religiju do realizacije "Ovdje nas ne samo ne žele, nego nas žele istrijebiti."
    ne bih nazvao nečijim stvaranjem identiteta neke države.
  • deda
    27.5k
    Nisam shvatio što želiš reći.
  • Zagi
    4.8k
    Kužim kaj si htio reći ali jako nespretno složeno.
    ajmo dalje, ima interesantnijih tema od semantike
  • Sljeme
    1.7k
    Opet pišeš po svom nahođenju i površno. Da Palestinci kao identitet nisu postojali do 60-ih već je to više skupina i plemena i to ne samo Arapa kako ti kažeš već ortodoksnih bliskoistočnih naroda. Isto tako identitet Izraela ne postoji dok ga nije stvorio Hitler u 2. svjetskom ratu. Postoje židovi po vjeri koji se nisu smatrali nikakvim izraelcima nego jednostavno vjerom. I stoljećima su prihvatili potpuno različite identitete. Danas u Izraelu žive Izraelci koji pripadaju svim ljudskim rasama jer su po vjeri Židovi i realno se razlikuju jedni od drugih do bola, ali imaju izgrađen identitet prije svega uzrokovan holokaustom u 2. svjetskom ratu.deda

    Palestinci, naziv za arapsko stanovništvo povijesne pokrajine Palestine (https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=46250). Nikakvo moje nahođenje i površnost, to su fakti.

    Ovo za Hitlera se zove površnost i vlastito nahođenje. Židovski narodni preporod (cionizam) kojem je cilj bio naseljavanje Palestine i stvaranje države na tom prostoru je počeo u 19. stoljeću. To je razdoblje kada su se i oblikovale moderne nacije.

    Netanyahu i njegovi nacionalisti nikad nisu, niti će ikad biti za rješenje s 2 države.deda

    Pa sigurno neće s Hamasom kojem je glavna točka političkog programa uništenje države Izrael pregovarati o dvije države. Po logici stvari preduvjet za nešto takvo mora biti uništenje Hamasa.
  • deda
    27.5k
    Ako sam bio nejasan, svaka nacija ima jedan ključni, neki i više trenutaka koji ih izdefinira i homogenizira u naciju. Za Izraelce-Židove je to bio holokaust.

    Znam da će mnogima zvučati šokantno, ali ja recimo držim da je za stvaranje hrvatske nacije ključan i konačan trenutak bio domovinski rat. Sve ono prije ju još nije jasno definiralo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.