1.HNL - 2019/2020 Hrvatska zbog malog tržišta i lošeg gospodarstva trenutančno jedva pronađe 10 koliko toliko profesionalnih klubova i tome se treba adaptirati. Veča TV prava bi olakšala situaciju ali bi se vjerovatno dodatno povečala potrošnja klubova pa bi opet bio isti kaos.
Napravio sam popis klubova poslednjih cca 10 - 12 godina ispadali iz lige (možda sam kojeg zaboravio). Od 13 klubova, 6 ih je trenutačno u ok stanju (not good, not terrible) a 7 ih je propalo ili čekaju na spas pred propadom. To sve kaže da su klubovi loše vođeni i da očigledno nemaju plan financijske stabilnosti. Treba raspolagati se nekim realnim budgetom, pa ako to bilo dovoljno za 1.HNL super, a ako za 2. HNL onda isto ok. Samo stabilno i dugoročno.
Rudeš
Trenutačno se dobro drže u 2.HNL. Prvu ligu su igrali u Kranjčevičevoj jer im stadion nema uvjete. Zbog toga (prema transfemarkt) su čak i znali biti više gledani u 2.HNL nego u 1.HNL.
HNK Cibalia
Poslednji u 2.HNL
RNK Split
Propali? Ni transfermarkt ne zna u kojoj su ligi.
NK Zagreb
...
NK Zadar
...
NK Hrvatski Dragovoljac
U 2.HNL.
NK Inter Zaprešić
1. HNL, financijski na rubu, pa ih "preuzeo" manager Andrića.
NK Lučko
3. HNL
HNK Šibenik
Polaku se vračaju, prvi su u 2.HNL.
NK Karlovac
4. Liga?
NK Varaždin
Bankrot, novi klub u 1.HNL.
NK Međimurje
2. Liga
NK Croatia Sesvete
Bankrot
Recimo u Sloveniji je od 12 klubova: 3 bankroti (jedan igra u 3.SNL) a ostali klubovi su u solidnom stanju. Nije idealno ali je ipak puno bolje nego u HNL. Neki igraju prvu a neki drugu ligu što je dobro za stabilnost lige. A slovenski klubovi su puno manje kvalitetni i imaju manje budgete od HNL klubova.
NK Krško (6. u 2.SNL)
ND Gorica (2. u 2 SNL)
NK Ankaran (propali)
NK Triglav Kranj (1. SNL)
NK Radomlje (3. u 2. SNL)
NK Krka (7. u 2 SNL)
NK Zavrč (propali)
NK Aluminij (3 u 1. SNL)
ND Mura 05 (5 u 1.SNL)
NK Nafta Lendava (4. u 2 SNL)
NK Primorje (bankrotirali, sada su u 3. SNL)
NK Drava Ptuj (2. SNL)