• Tradicija bunta
    434
    Otvaram temu budući da je brojnost na sjeveru nešto što izaziva najviše polemika. Već na ovom forumu postoji slična tema ali idemo pokušat o ovome raspravljat iz našeg kuta gledanja, najprije kroz sjever, a ne škodi ni spomenuti ni ostale tribine.

Prvo... koliko god zvuči čudno na prvu mislim da na problem slabe brojnosti sjevera i ostatka stadiona dosta utječe i to što se stalno o tome priča, a pogotovo način na koji se to radi. Većina tih analiza i dijagnostike donosi se vruće glave, površno i iz očaja i nemoći što onda opet vodi i do toga da i oni koje bi se eventualno dalo zainteresirat za dolazak na stadion, izgube volju jer te mase o kojima je stalno riječ ne vole dolaziti tamo gdje to nije IN i gdje ne idu svi. Taj mentalitet i dio psihologije mase se najviše ogledao u nekim instant sportskim projektima koji su se u međuvremenu ugasili i nestali, al za našu priču to se može usporedit s famoznim navijačkim nabrijavanjem i stvaranjem nekog "svi idu" ozračja kroz poruke, transparente i druge načine animiranja i pozivanja ljudi na stadion o čemu je isto bila riječ prije nekog vremena na ovom forumu.

Tako da se i kod nas znalo dogodit da se brojka napuca i za duplo ili više puta nakon tih akcija u odnosu na standardni broj ljudi.
    Normalno, to je ćorak, kratkog daha jer ne možeš nekome desetak puta godišnje prodat priču da svi idu na nekakav Inker zato jer je to ta nekakva posebna utakmica i onda kad nakon nekog vremena brojka padne, tj vrati se u realu onda se dogodi ovaj efekt s početka teksta, razočaranje, frustracije i vremenom gubitak interesa i onih koji su stvarno zagriženi.
    Još jedan dobar primjer je praćenje futsal kluba koji je u prva 3 mjeseca svog praćenja napunio Šalatu, dvojku doma sportova i dva puta Cibonu u drugoj malonogometnoj ligi i tad, pa i danas relativno slabo poznatog i praćenog sporta. Da bi se nakon ulaska u prvu ligu ta brojka postupno smanjivala i vratila se na realne brojke s obzirom na sve okolnosti, grad, Dinamo, grupa, sport, liga.... i da ne nabrajam dalje. I tu je nemali broj ljudi kao polazišnu točku za brojnost na futsalu uzimao Šalatu, krcatu dvojku na otvaranju prve sezone i Cibonu i čim je taj početni zamah spao na realne okvire, ljudi su ostali razočarani.

Mislim da je problem Maksimira i loše posjete dosta slojevit i u ovoj bi se temi trebalo suzdržati od paušalnih ocjena i banaliziranja. Taj problem nije samo u HNL-u, jer kako vidimo čak ni u ovakvim momentima, od lige prvaka, također napucane euforije, pa navijački vjerojatno i najatraktivnijeg gosta u Zagrebu još od iste te Atalante... i to sve u raspoloženju u kojem se očekuje i dobar rezultat koji bi zapalio grad do kraja grupne faze... čak ni u takvim okolnostima stadion još uvijek nije rasprodan do kraja.
    Od stadiona, koji je takav kakav je, do naših problema s upravom i cjelokupne slike kluba prema van, medijskog praćenja Dinama gdje se i dodatno potencira ta loša posjeta itd itd... svi ti faktori zajedno utječu na posjetu.

A ako se priča konkretno o problemu koji sjever ima s brojkama, tu su stvari još dosta kompliciranije. Mislim da tu ima dosta ovog sindroma gore "ne idem tamo jer ne ide nitko" ili nerealnih očekivanja kao na primjeru futsala... ima i dosta razočaranja time što je veliki dio ljudi zamišljao da će se proces skidanja Mamića odviti drugačije, da će cijela stvar završit u jednom danu i da će to bit okidač koji će vratit i njih i ostale ljude na stadion. Da će preko noći nestat i familija i asistenti. Takvo zavaravanje na koje su neki godinama upozoravali je dosta veliki problem i o tome će sigurno bit riječi kasnije u ovoj temi.
    Tu ima i dosta egoizma, pa i naslađivanja i isticanja svega što je loše, kao da dio ljudi uživa u problemima koji dođu s vremena na vrijeme.
    Ima i svega ovoga zajedno u kombinaciji.

Problem nije nastao preko noći. Nije nastalo ni zadnjih 9-10 godina. Kroz 90-e tadašnji jug se punio isključivo na derbijima i europi. Tek negdje oko otvaranja udruge na Sveticama, pojave interneta u navijačkom svijetu i postavljanja organizacijske strukture na tribini počelo se ići redovito na sve utakmice bez obzira na natjecanje i protivnika. Pa i u opjevanim vremenima kada je tribina bila u naponu snage znalo se događat da se ne napuni ni srednji sektor.
    Danas će se malo ko sjetit proljeća 2008., jeseni 2009 i kakva je bila brojnost na HNL-u.. ali se zato današnjoj generaciji sve gleda i broji.

Santos kada stigne nek prebaci postove iz one druge teme u ovu.
  • Carlos2
    12
    Vozim se danas popodne u tramvaju prema maksimiru i razmisljam o tekmi. Onaj racionalni dio mene mi govori kako ce biti dosadna tekma i slaba posjecenost.. ali onaj drugi dio pun emocija i euforije prema dinamu mi tu i tamo kroz glavu baci zamisao da se skupi barem pola Sjevera danas. I tako dolazim na tekmu , popijem pivu ispred stadiona i mirno bez ikakvog cekanja udem na stadion. Odma da se razumijemo nisam poznati BBB sa tribine , niti sam osoba sa brdo gostovanja.. obican kvartovsku decko koji od malena zivi za dinamo i uz zivot odlazi na tekme koliko moze i stigne. Nije mi namjera pametovati nikome nego samo iznjeti svoje misli. I tako danas krece tekma , dinamo - istra , a na sjeveru "nigdje nikog". Na Sjeveru samo oni najvjerniji koje vec svaki onaj redar i policajac znaju . Pogodilo me to , ali nastavio sam navijati pun strasti i ljubavi prema dinamu. Kad je zavrsila tekma , na putu doma sam se zamislio.. gdje su ti svi navijaci? Uredu , petak je i 18h , mozemo uzeti to u obzir. Ali to moze opravdati 1250ljudi , a gdje su ostali? Zasto su prvenstveno zagrepcani izgubili zelju za odlaskom na utakmice? Neshvacam . Volio bi jednog dana saznati zasto ste djeco napustili klub vaseg rodnog grada , klub koji dici cijelu Hrvatsku. Volio bi saznati i od vas starijih od mene , za koje imam izuzetno postovanje , zasto ste odustali od svoje ljubavi ? Svojeg djetinjstva ? Svoje mladosti.. ?! Razumijem da moj tekst nece promjeniti nista , ali jednostavno ne shvacam gdje su nestale emocije u ovom gradu. Gradu koji ima malo manje od milijun stanovnika , a nemoze skupiti 10000 na stadionu kada treba dati podrsku deckima prije Lige prvaka. Zagrebe , u srijedu ces taj isti klub voljeti i traziti kartu vise ? Zar to nije licemjerno , zar to nije nemoralno ? Ljubav je parcijalna ? Ljubav se mjeri samo velikim stvarima ? Ne ! Ja cu odgovoriti za sve vas . Ne kazem da morate ici na svaku utakmicu , jer nemogu ni ja to organizirati da stignem . Ali u gradu od milijun stanovnika cij je klub prvak Hrvatske i igra LP , normalno je da bude barem 8000-10000 ljudi na svakoj utakmici .. i zato Zagrebe probudi se , dok nije kasno.
  • Salva
    70
    Mozes pisat koliko god poželiš, kratke, dugačke tekstove, bilo šta, ali činjenica je da se stvari neće promjeniti...barem ne u bližoj budučnosti.

Zagreb će se probuditi u srijedu i zaspat ponovo u četvrtak, i tako još 2 puta ove godine.
  • BluePhone67
    2k
    11vcdufs5erg7fd6.jpg
    emvhpf68mqjssvax.jpg
    rkl72i9feyuh5swe.jpg

Dinamo ne cini samo boysi vec i ostale tribine. Na stadionu je bilo 2585 ljudi, gdje je bilo vise ili manje procjeni sam po mom misljenju to je sve tu negdje na svakoj od tribina. Nadovezujem se na tvoje post iskljucivo jer ti vidis problem samo u sjeveru i da tamo nema nigdje nikog i da,redari znaju poimence svakog boysa, a ja vidim da sve navedeno se takodjer moze reci i za ostale tribine.
  • Carlos2
    12
    Apsolutno si u pravu i potpisujem to da je opcenito odaziv ljudi po svim tribinama izuzetno slab. Samo sam pisao direktno za sjever jer je dio foruma koji se ponajvise odnosi na tu tribinu , a i osobno dolazim iskljucivo na tu tribinu .
  • bezvangori
    71
    Zagrebački gledatelj/navijač će uvijek naći razlog za nedolazak; termin, vrijeme, neatraktivnost protivnika, nalazak s rodbinom nakon 17 godina baš u vrijeme utakmice i sl., ali najgore je ono "ne da mi se". I to je također jedan od razloga koji ubija hrvatski mentalitet što sam iskomentirao na jednoj temi.

Htio bih samo iskomentrati to uspoređivanje sa Splitom i konstantno ponavljanje mantre o milijunskom gradu. Grad Zagreb ima 790 000 stanovnika, a samo naselje Zagreb 688 000 od toga tu ima raznoraznih "dotepenaca", studenata, ljudi na privremenom radu i ko zna čega. Zagrebačka županija ima 318 000 stanovnika i ne bih je trenutno uveo u razmatranje. Zagreb je europska metropola koliko god netko to htio ili ne, ne zbog svojih mudrih gradskih otaca nego zbog trendova koje prati. Npr, svi mu gravitiraju i ovdje su najbolje plaće, obrazovanje i sl. te je normalno da će se dogoditi kulturni ćuspajz. Samim time smanjuje se potencijalno tržište jer većina njih nema ono nešto što ih povezuje za Dinamo da dođu pogledati male utakmice. Postoji i naravno onaj dio ekipe koji ne brije na utakmice do potpunog čišćenja kluba i oni čine taj jedan potencijal na sjevernoj i istočnoj tribini. Njih se teško može pridobiti u toj situaciji jer su to prekaljeni navijači i imaju neke svoje principe.

Split ima 178 000 stanovnika dok županija 455 000 i dolje 80% ljudi je povezano s Hajdukom na neki način. Tržište Hajduku čini praktički 90% toga cijelog puka, a još k tome imaju mentalitet južnjaka što svi znamo kaj znači; temperament, emocija i njihova nagla promjena. To je ono što je netko primjetio na jednoj temi da od svake utakmice naprave cirkus. U Zagrebu je umro "dio tog južnjackog mentaliteta" koji je sadržan u riječi Dinamo svetinja, a trebat će puno vremena, muke i truda da se vrati ponajviše rješavanjem situacije u klubu jer je "lakše" to mijenjati nego zagrebački mentalitet.
  • agramZ
    54
    nije sjever samo za boyse. sjever je navijacka tribina. na navijackoj tribini bi trebali biti svi koji zele navijati. tako je svugdje u europi. pogotovo u npr. njemackoj ili austriji, neke idealne zemlje sto se tice veze navijaci-klub. ako ste ikada u mogucnosti odite na navijacku tribinu nekog njemackog ili austrijiskog kluba. njihove navijacke tribine i pogotovo gostovanja cine najvise "obicni" navijaci. ultrasa ima par stotina a one bolesne brojke kao kod frankfurta cine "obicni" navijaci od 12 pa sve do 80 godina. mozes vidjeti svakake navijace, od onih koji furaju dres kluba, casual ili neke majice grupe. ne postoji nijedna grupa koja bi mogla napuniti sama tribinu kapaciteta 5000 gdje su svi 100% ultra i spremni za sve. ako vec pisem toliko o rapidovom stadionu mogu i njihovom klubu. oni npr. imaju uvijek neku "jezgru" od ~4500 sto se tice navijacke tribine i gostovanja. na njih uvijek mozes racunati bez obzira na rezultate. i od tih 4500 opet su samo par stotina clanovi navijackih grupa i potpuno u toj prici. jos jedna stvar je sto kod njih nema samo jedne navijacke grupe nego par njih i svi su potpuno samostalni ali su u nekom kolektivu i svaka poruka i koreografija je uvijek potpisana od grupe koja je to organizirala. znaci od tih 4500 opet nema ni tisucu cistih ultrasa. a u austriji nogomet sigurno nije najvazni i najveci sport. nema to puno veze s nekakvim mentalitetom grada i ljudi. klub moze pokusati svasta i opet nece moci vratiti i zadrzati veliku brojku. mislim da je derbi 2015 puno toga objasnio. to sto su mamicevci najglasniji ne znaci da ih ima puno. dok se ovaj GNK ne procisti zagrebu se nece prestati gaditi klub.
  • Markelo
    59
    Sto se tice Hajduka, to je glupost spominjat samo Split. Pa Hajduk je simbol cijele Dalmacije koja broji 850k stanovnika, a ne samo Splita od 170k stanovnika. Recimo Rijeka je jedan klub koji ima navijace samo iz grada Rijeke i primorsko goranske zupanije i ima solidnu popunjenost Rujevice. Zagreb ima poseban odnos prema svojim klubovima. Ljudi iz ostatka Hrvatske pogotovo Slavonije, Hercegovine dolaze poduprijet Dinamo a ovome iz Zg-a koji zivi 2 stanice od Maksimira smeta ovaj smeta onaj. A kad bude liga prvaka onda ce letit na Maksimir ne pitajuci za cijenu
  • deda
    894
    Mi smo se po broju navijača nažalost sveli na provincijski klub. Dinamo ima dosta simpatizera, ali relativno malo navijača. I tu ne govorim samo o ultrasima. Treba radit ali bez kluba ništa. I zato sam za stadion od 15-18 tisuća
  • Markelo
    59
    Sto se tice domacih utakmica tu nas je i Rijeka prešišala brojem gledatelja na Rujevici. Spasava jos jedino derbi di se i skupi jos koliko-toliko ljudi i tako je kako je. No borba ne prestaje. Nikad
  • deda
    894
    Otrcana fraza da, ali nema predaje. Prošla jegodina bila neki pomak.
  • BluePhone67
    2k
    Zagreb je grad sa sirokom lepezom raznolikosti i 100 mogucnosti na dnevnoj bazi, danas igra PSG u Zagrebu i ljude boli kifla, vise ce ljudi proci kroz Burger fest nego sto ce se skupiti na PSG-u. Zagreb je jednostavno prerasao bazicne stvari koje ne nude nesto vise od samog dogadjaja, on u svemu ocekuje susur, spektakl na Zagrebacki nacin bez puno filozofije i euforije ali moras biti vidjen tamo i sto danas Zagreb najvise i najbolje nudi taj dan, tamo ce ljudi doci i posjetit..
  • deda
    894
    Reklo bi se da je izgubio emociju
  • nkdz
    127

djeluje mi da nekim puzevim korakom ide na bolje, nekak u zadnje vrijeme vidim ponešto klinaca ipak da nose Dinamove dresove i majice, a ne ko prije koju godinu kad su samo furali poznate eu klubove.
    Krenulo je to od prosle godine ali mislim da malo po malo ipak ide u pozitivnijem smjeru
  • Salva
    70
    . Da, ali na tribinama nikakav pomak. Štoviše, na Sjeveru je na malim utakmicama sve manje i manje ljudi. Ona sezona nakon povratka (16./17.) je bila jako dobra, na nekakvom Belupu ili Splitu je znalo bit 3 puta više ljudi nego jučer. Osim derbija, Europe ili eventualno Rijeke, realnost nam je 400-500 “ultrasa”. A ista stvar je i s ostalim tribinama..
  • bezvangori
    71
    Pa baš zato sam dao samo primjer užeg grada odnosno županije koja gravitira k Splitu odnosno Zagrebu jer se stalno govori milijunski grad ovo ono. Mogao sam tako povlačiti do Gračaca paralele, ali nisam. Dinamova i Hajdukova navijačka baza su državnim granicama opasani dok su svi ostali, a posebice Rijeka i Osijek prvenstveno lokalni klubovi.
bold
italic
underline
strike
code
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.