1. HŠK Građanski Zagreb 115 GODINA GRAĐANSKOG: NEUNIŠTIVI PURGERSKI DUH
Godina 1940. trebala je biti samo još jedna u nizu onih u kojima Građanski potvrđuje svoju apsolutnu nadmoć. Purgeri su te godine osvojili naslov prvaka Hrvatsko-slovenske lige, a momčad je pod vodstvom vizionara Mártona Bukovija izgledala kao nezaustavljiv stroj. Glaser, Brozović, Jazbinšek, Wolfl, Lešnik... imena su to koja su ulijevala strah u kosti svakom protivniku na kontinentu. Dok je Europa polako klizila prema novom mraku, u Maksimiru i Koturaškoj se još uvijek sanjalo o novim titulama.
PLES CEDULJICA I NEDOVRŠENO FINALE
Prije nego što je rat posve rasplamsao naše prostore, Građanski je 1940. godine igrao polufinale Srednjoeuropskog (Mitropa) kupa protiv Rapida iz Bukurešta. Bila je to borba titana u kojoj u tri odigrane utakmice nije bilo pobjednika. Kako pravila tada nisu poznavala jedanaesterce, sudbina je odlučena izvlačenjem ceduljice iz šešira. Sreća je tada okrenula leđa Zagrebu, Rapid je prošao dalje, ali povijesna je ironija da se finale nikada nije održalo. Ratni sukobi postali su jedina preostala utakmica na europskoj karti.
DAN KADA JE STALA LOPTA
Purgeri su se s velikim optimizmom spremali na obranu naslova prvaka za 1941. godinu. Momčad je bila jača nego ikad, pojačana oporavljenima Cimermančićem i Šuprinom. Taj sastav snova – Glaser, Brozović, Džanić, Jazbinšek, Kokotović, Cimermančić, Wolfl, Lešnik, Antolković i Pleše – bio je spreman za još jednu dominaciju.
Šesti travnja 1941. bio je određen kao dan početka prvenstva. Član uprave, dr. Jerko Šimić, opisao je taj trenutak s tugom koja se osjeća i desetljećima kasnije: „Upravo sam se spremao za put u Ljubljanu, gdje je moj klub Građanski trebao igrati s Ljubljanom prvu utakmicu, kad iz radio-aparata čujem najprije neku zaglušnu grmljavinu, a zatim uplakani glas spikera: 'Ovaj čas Beograd je bombardiran'“. Zbog više sile nije došlo do 18. državnog prvenstva. Od 1923. do 1940. godine, odigrano je ukupno 17 prvenstava, a Građanski je u tih 18 godina bio apsolutni vladar.
RATNI NASLOVI
Iako je svijet gorio, nogometni život u Zagrebu se nastavio pod teškim okolnostima. Građanski je osvajao naslove prvaka 1941. i 1943. godine, osvojio je Hrvatski zlatni pokal, Zimski kup i Balokovićeve pokale. Ovi trofeji nisu bili samo sportski rezultati, bili su dokaz vitalnosti purgerske škole koja se odbijala ugasiti pred topovima.
Međutim, svibanj i lipanj 1945. donijeli su novi šok. Dekretom novih vlasti, slavno ime HŠK Građanski je ukinuto. Ali povijest nam svjedoči: ne može se ukinuti ono što živi u ljudima. Već 9. lipnja na ruševinama Građanskog osnovan je Dinamo.
Dinamo je ne samo nasljednik, što opovrguju samo oni koji se slažu s istomišljenicima koji su zauvijek htjeli zatrti ime Gradjanski spalivši mu arhivu, nego i spomenik onim momcima koji su u mraku gostionica slavili uz gulaš i pivo, onima koji su plakali jer nisu bili u prvoj postavi i onima koji su se 1911. odlučili da Zagreb mora imati klub svih svojih građana.