• Mlađi referent
    10.2k


    Preletio sam sve, opet nisam pronašao, a nemam vremena detaljno secirat

    Gdje točno Franičević priča o osnivanju, temeljima na kojima je osnovan i gdje negira vezu s Građanskim u ovom tekstu?
  • Đuka
    91
    zašto bi negirao nešto što 1985. nije postojalo?
  • superhik
    10.2k
    inače bi svi bili u opasnosti od streljanjaĐuka

    Znači tadašnja vlast je bila spremna strijeljati nekog nogometaša, ali nikad ne bi napravila sve da se Dinamo kao novi klub ne dovede u vezu s Građanskim?

    Ponavljam, koga su to iz bivše uprave Građanskog i mogli staviti na neku od pozicija?

    Slavka Torbara? Predsjednika Građanskog od 1937. do 1941. istaknutog HSS-ovca, koji je u vladi Cvetković-Maček bio ministar pošta i brzojava, a u vezi s pučem Lorković-Vokić u rujnu 1944. uhićen i zatočen, pa nakon toga emigrirao u Argentinu.

    Ili Šikića, nekadašnjeg tajnika HNS-a u NDH?

    Dr. Fedora Čačića, predsjednika Građanskog 1911 kad se Građanski raskolio na dvije opcije, a kojeg je vojni sud u Zagrebu osudio na smrt u kolovozu 1945.?

    Ili pak Slavka Prevendara koji je bio predsjednik Građanskog za vrijeme NDH, osobu pod kojom je Građanski 1943. postao prvakom NDH, a koja je 1944. na skupštini Građanskog, dozvolika da ustaški pukovnik Maks Luburić upiše 1000 dionica i postane član utemeljitelj društva za izgradnju igrališta.

    Ili pak Emila Peršku i Bracu Babića nekadašnje Purgere koje su partizani ubili ulaskom u Zagreb?
  • deda
    27.3k
    bio je postavljen osnivati selekcije koje su igrale jednu utakmicu, a koje su sacinjavali igrači koji su 2 mjeseca ranije prije početka utakmice pozirali Ustaškim pozdravom, nečime za što su komunisti ubijali ljude toga doba? Meni se nekako čini da je Medarić tim potezom prije svega spasio desetke života, ali dobroĐuka

    Ne boj se i Ivica je po potrebi pozirao sa Sieg Heil ili ZDS samo to neće spomenuti njegovi. Da, spasio je neke živote kao i brojni drugi jer su znali da ljudi nisu ništa krivi i da mogu biti od koristi sutra, prekosutra.
  • Mlađi referent
    10.2k


    Osim što se još po osnivanju spominje povratak imena, grb je u to vrijeme već napravljen po uzoru Građanskog, ali nije postojalo?

    Opet izletiš s nekim argumentima i tvrdiš da imaš izvor, a onda kad se trebaš pokazat onda se taktički povlačiš. Kaj si onda ovo slao? Imam osjećaj da sad već trollaš
  • Đuka
    91
    ako tebi i ostaktu ekipe ovaj intervju nije dovoljan dokaz da je klub započeo kao skup više prijeratnih društava, mislim da je tu više memam šta pisati, nekima nema pomoći
  • Mlađi referent
    10.2k


    Ako tebi nije dovoljno da ideja Građanski = Dinamo se ne temelji na pravnim formalnostima baš kako je @Neki tip sa Zapada rekao, nego da simbolu i identitetu onda ja tu više nemam šta pisati, nekima nema pomoći.

    A kad dolazi do pravnih zavrzlama dolazi i do toga da dovodiš igrače s raznih strana da bi igrali za klub. Klub koji je temeljen na simbolu Građanskog.

    Mislim da imaš posla pa skokni do Londona i objasni Englezima kad je West Ham osnovan.
  • miro
    3.1k
    Ja za Dinamo navijam od početka '80-ih. Nisam čuo za Građanski, dok stari prije izbora '90 nije počeo pričat kao se klub treba preimenovati nazad u Građanski, pa sam i ja tada saznao neke stvari. Zašto preimenovanje nije napravljeno - ne znam, ali nije i meni je drago da nije, jer sam ja do tada već bio gadno zagrižen za Dinamo i Dinamo mi je puno značio, a Građanski nije.

    Dinamo je sigurno nastao na tradiciji Građanskog, pokupio navijače koji su prepoznali nastavak iste priče i ima se pravo smatrati nasljednikom Građanskog, a sad je li pravni nasljednik ugašenog kluba, ne znam, vjerojatno nije
  • superhik
    10.2k
    "Izgled novog grba kluba prihvaćen je u jeku Hrvatskog proljeća, 12. prosinca 1970. u dvorani tadašnjega Radničkog sveučilišta u Vukovarskoj ulici gdje je u devet sati ujutro održana Skupština kluba, a u 17 sati i svečana akademija. U večernjim je satima uslijedio prijem u smaragdnoj dvorani hotela Esplanade. Svečanost je vodio tadašnji predsjednik kluba Dragutin Božić, a održana je uz taktove himne Lijepa naša.

    Marko Belinić u svom izlaganju na gore navedenoj svečanoj akademiji je rekao:
    'U ljeto 1945. godine posjetili su me kao predsjednika Gradskog odbora sindikata Hrvatske i tajnika Narodnooslobodilačkog fronta dr. Jerko Šimić, Franjo Wölfl i Ivan Oskar Jazbinšek. Izložili su mi situaciju u nogometnom sportu i predložili da se ponovno oživi rad Građanskog. Učinili su to i zato što su znali da sam kroz dugi niz godina bio aktivan član Građanskog. Ubrzo smo se složili da se produže svijetle nogometne tradicije Građanskog, da se okupe svi eminentni igrači i da počne rad s podmlatkom. Međutim, atmosfera je bila takva da pod imenom Građanski nije bilo moguće pokrenuti ovu akciju pa smo se složili da klub s novim imenom nastavi na nogometnim tradicijama Građanskog.'"
  • Sljeme
    1.7k
    doba je u pravilu 3 od 11 igrača bilo iz GrađanskogĐuka

    Da pa naravno, kad su neki izgubili glavu, neki morali u vojsku, a neki u Beograd da ne izgube glavu. Totalno nerazumijevanje poratnog razdoblja o čemu smo pričali.

    U početku su ostali Lešnik, Kokotović i Antolković, a brzo im se pridružio i Cimermančić. Sljedeće godine vratili su se i Wölfl, Pleše, Reiss, Jazbinšek, Urch, Belošević i Medarić koji je ranije igrao i u Građanskom i u HAŠK-u. O treneru smo već ranije raspravljali, a maser je ostao isti Franjo Vanča Žlof. Stadion Koturaška, boja plava, navijači isti.

    s cijom obitelji sam imao čast razgovaratiĐuka

    Imao sam i ja čast razgovarati s obitelji jednog od osnivača Građanskog s kojima sam i kumski povezan. Informacija koju od njih možeš čuti je da nebi ni navijali za Dinamo da on nije Građanski.

    Nekako mi se cini da se iz nekog razloga sluša samo jedna struja, od njih 5Đuka

    Pa daj se zapitaj zakaj je to tak. Zakaj većina (dinamovi kroničari, bivši igrači i djelatnici kluba, navijači) tvrde da je Dinamo Građanski, a vas manjina (uz istomišljenike poput onog klošara Holige i sličnih) da nije?
  • deda
    27.3k
    Ma ljudi, nemojte mi napadat Đuku zbog faktografije. Ja mu tu odajem potpuno priznanje i vidi se da je čovjek potkovan. Čini mi se da se ja osobno razilazim s njim samo po jednom elementarnom pitanju, a to je što je to uopće nogometni klub. Ako je nogometni klub samo ti fakti, pisani papir, datum osnivanja, formaliteti, onda je ovo već 5. ili 6. Dinamo (Građanski) više ni sam nisam siguran. I iskreno za svih 5. ili 6. me boli ona stvar. Meni je klub nešto sasvim drugo.
  • Neki tip
    18.8k
    ne razilaziš se ti osobno s njim, nego se razilaze upravo po tom istom kljucnom pitanju svi zagovornici teze da je Dinamo Građanski sa više manje svim zagovornicima da nije.

    Jer to smo valjda 10 000 puta napisali. Ako je klub ideja, identitet, simbol, poveznica, kultura življenja, navijači, emocija, onda ja pojma nemam kako Dinamo nije isto što i Građanski.

    Što je nogometni klub i zašto za njega navijamo je meni najvaznije od svih navijačkih pitanja, ali na to pitanje ima odgovora koliko i navijača samih.

    Ima nas od onih koji za Dinamo navijaju jer je lijepe plave boje i iz Zagreba do onih kojima je isti veći od života. Da karikiram malo, ne puno.

    Što u klubu tražiš, to u njemu s više ili manje uspjeha nalaziš i za njega se vežeš.
  • Eduardo
    17.1k
    Puno puta se u ovom topicu, a i na ostalim mjestima kad je u pitanju ova rasprava potežu argumenti koliko je igrača iz kojeg kluba zaigralo za Dinamo. Uvijek je to samo rasprava o igračima prve momčadi, a mene konkretno zanima što se dogodilo s mlađim uzrastima? Koliko je uopće bilo kategorija i koliko je tih klinaca nastavilo igrati u Dinamu?

    Klub ne čine samo tih 30-ak igrača prve momčadi. Ok, svima nam je najbitnije što radi prva momčad i kakve rezultate ostvaruje, ali omladinski pogon je duša kluba gdje se ti igrači od malih nogu pripremaju da bi jednog dana možda dobili priliku zaigrati u seniorskoj konkurenciji. Tu se gradi duh i postavljaju temelji.
  • superhik
    10.2k
    List "Nova Hrvatska" iz 1975.

    9ed6hjviis4n1u6s.jpg
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.